В медиите
Мартин Димитров: Външни фактори срещу връзките ни със съседите
Лидерът на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров
"Белене" е един измъчен успех, каза в интервю за Vesti.bg съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров.
Според него ще бъде голяма грешка, ако България даде на Русия всички необходими съгласия за "Южен поток" и междувременно не си гарантира условията за новия газов договор, който вероятно ще бъде до 2018 г.
(В края на тази година изтича договорът за доставките на руски газ, подписан през 2006 г. между "Овъргаз", "Булгаргаз" и "Газпром експорт"- бел. ред.).
Приоритетен проект за Русия е "Южен поток" и тя бърза, но ако България закъснее и не сложи заедно на масата договорите за "Южен поток" и за доставката на природен газ, ще бъде голяма грешка, каза Димитров.
Лидерът на СДС се обяви за по-широко дясно обединение, в което обаче няма да участват хора от формата на "старите десни" като Стефан Софиянски и Евгени Бакърджиев.
Следва пълният текст на интервюто на Севделина Николова:
- Как ще се държи Синята коалиция при евентуален вот на недоверие, какъвто предлага БСП?
- Ако вотът е с тема АЕЦ "Белене", ние ще гласуваме против този вот, защото СДС е партията, която имаше най-последователни позиции срещу този проект, който тотално можеше да срине българската икономика.
Ако вотът обаче е с дневен ред икономическата политика и "Белене" е част от това, тогава е логично да не участваме, защото спирането на "Белене" е важна крачка, но общата икономическа политика на ГЕРБ се провали, което може да се види в растящата безработица, намаляваща покупателна способност на заплати, на пенсии, фалити на хиляди фирми.
- Спирането на проекта "Белене" ли е най-големият успех на правителството досега според вас?
- "Белене" е един измъчен успех, защото тези 20 млрд. лв., които трябваше да бъдат платени, са повече от нашия външен дълг и евентуален проект от такъв мащаб, който в крайна сметка щеше да се финансира със заем, който да се плаща от всички нас, щеше да преобърне стабилността. А тези 1,4 млрд. лв са истинско престъпление срещу българската демокрация, защото с тях можеха да бъдат санирани поне 60 хил. панелни блока в страната - т.е. 240 хил. души щяха да живеят по-добре - с 50% щяха да бъдат по-ниски сметките им за парно и ток, вместо парите да бъдат прахосани в бездната "Белене".
- Реалистични ли са идеите за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" и газова централа в Белене, или сте съгласен със Станишев, който ги нарече финтове?
- Чудя се БСП, Станишев, Първанов, как не ги е срам поне малко. Защото от самото начало при сравняването на АЕЦ "Белене" със 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" е очевидно, че националният ни интерес е да направим допълнителен блок на "Козлодуй". Той ще бъде между два и три пъти по-евтин от "Белене", защото няма нужда от нова площадка - там вече има такава, има ги помощните сгради и системата за пренос. Освен това рискът от сеизмични проблеми е по-нисък, защото платформата е по-стабилна, което води до по-евтин проект.
Всичко това означава, че токът от евентуален допълнителен блок на "Козлодуй" ще бъде между два и три пъти по-евтин отколкото от "Белене". При това положение да започнеш да строиш "Белене" с ясното съзнание, че строиш нещо много по-скъпо и неефективно си е национално предателство отвсякъде. Чудя се на тия хора как и с какъв морал излизат и ни съветват.
- Реалистични ли са все пак тези 6-7 години, за строежа на седми блок, за които говореше Борисов?
- Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" е абсолютно реалистичен проект. Минималният срок за построяване е 10 години, но този срок е достатъчно добър, тъй като блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй" могат да работят поне още 20 години и ние нямаме проблеми с енергийния баланс. От справките, които съм поискал от БАН, от НЕК и от Българския енергиен холдинг, се вижда, че до 2020 г. нашият баланс е "вързан", дори имаме сериозен потенциал за износ.
Т.е. ние недостиг нямаме и АЕЦ "Белене" очевидно се е правила с идеята, следваща стария комунистически принцип, че България е енергиен център на Балканите, на света, на вселената и те ще изнасят ток. Само че пазари няма, т.е. няма търсене за този ток. Тъй като не е необходим за вътрешната консумация на България, спирането на проекта в никакъв случай не нарушава вътрешният ни баланс на ток, т.е.: Хора, режим на тока няма да има, такъв проект няма.
- А трябва ли да има газова централа в "Белене"?
- Колкото за газовата централа, от името на СДС и Синята коалиция предложих в парламента тази централа да бъде на пазарен принцип - ако има частен инвеститор, който иска да си рискува парите, да я построи, после да продава на пазарен принцип и да не иска нищо от държавата - преференции, по-високи цени на тока, фиксирани договори, аз нямам проблем с такава централа.
- Какви негативи може да ни донесе отказът на Москва?
- Умният човек и съответно умната държава никога не зависи от един доставчик. Затова настояваме за междусистемните връзки с Турция, Гърция, с Румъния, а след това и със Сърбия, за да не бъдем зависими само от Русия.
- Цената на газа, договорена от Делян Добрев в Москва, добра ли е?
- Намалението от 11% до края на годината е добра крачка. Нещо, което не съм казвал, но специално го анализирахме, е, че ще бъде обаче голяма грешка, ако България даде всички необходими съгласия за "Южен поток" и междувременно не си гарантира условията за новия газов договор, който ще бъде до 2018 г., както разбирам.
Приоритетен проект за Русия е "Южен поток" и тя бърза, но ако България закъснее и не сложи заедно на масата договорите за "Южен поток" и за доставката на природен газ, ще бъде голяма грешка, тъй като Русия щом постигне своя интерес, няма да направи никакви отстъпки.
- Последната идея беше за внос на газ от Азербайджан през Грузия.
- Това е възможно решение, но е важно да направим връзката с Турция, за да бъде купуван оттам азербайджански и други видове газ. Чисто стратегически връзката с Турция е най-важна и за да можем да купуваме газ на по-ниски цени. През последните седмици азербайджанският газ беше с около 30% по-евтин от руския и това е един потенциал, който ние в момента не можем де използваме
Аз смятам, че междусистемните ни връзки със съседните държави се саботират умело и целенасочено от външни за България фактори. Упрекът ми към сегашното управление е, че няма необходимата воля и решителност да преодолее тези пречки.
- Каква е позицията ви по отношение добива на шистов газ?
- Технологията фракинг съдържа рискове и умната позиция на България е не да си прави експерименти, тъй като ние нямаме пустинни участъци и каменисти райони - експерименти с природата ни са недопустими.
Това, което трябва да направим, е да има изследване за шистов газ без технологията фракинг, върху която трябва да има забрана. Когато тази технология бъде утвърдена и видим, че водещите световни сили и производители, които имат много по-голям иновативен потенциал от нас, я утвърдят като безопасна, чак тогава тази технология може да бъде приложена в България.
- След решението за "Белене" ролята ви на опозиция в парламента няма ли да бъде коригирана?
- Ние ще бъдем опозиция на ГЕРБ в това Народно събрание, като позицията ни не се е променила и на милиметър, че ще подкрепим всяко разумно нещо, защото сме честни хора и искаме България да върви напред. Но имаме сериозни различия с ГЕРБ, включително полицейщината - случаите на полицейско насилие станаха ежемесечни събития.
Виждаме общ тежък провал в икономическата политика на ГЕРБ - те не успяха да постигнат икономически растеж. А когато една партия, която се определя за дясна, не може да постигне растеж, значи няма истинска дясна политика, а ние не може да подкрепим това, както и спада на доходите, растящата безработица, която стигна 12,4% за февруари, фалита на хиляди фирми.
- В същия формат ли ще се яви Синята коалиция на предстоящите избори?
- Има излъчена преговорна група, започват разговори. Аз винаги съм бил за обединение на десницата, тъй като особено на фона на проблемите на хората, които не могат да си плащат сметките в момента (собствените ми родители имат такива затруднения и аз им помагам), ние не трябва да изпадаме в положението на БСП и да има разпри.
Няма да допуснем това и в един разумен тон и диалог трябва да постигнем дясно обединение, което се надявам да бъде и по-широко, с което ще покажем на хората отговорност от гледна точка на ситуацията и на техните проблеми. След всяко управление на БСП идва криза, която след Виденов беше направо бедствие. ГЕРБ показа, че не може да извади страната от тази криза, а сините са доказвали, че могат - имаме потенциала и хората да направим това.
- Говорейки за широко обединение вдясно, кого имате предвид?
- За мен ядрото може да бъде СДС, ДСБ и земеделците на Петя Ставрева. Оттам нататък следващите разговори трябва да бъдат много по-предпазливи и внимателни.
- А "старите десни" като Софиянски и Бакърджиев?
- Няма да преговаряме с категорията "старите десни", имам предвид Софиянски и Бакърджиев. Разговори с тях въобще няма да водим. Да е ясно: тази врата е затворена. И те сами я затвориха с участието на Софиянски срещу Прошко Прошков в надпреварата за столичен кмет. Тогава казахме, че сме склонни за голямо дясно обединение, но след като се явиха срещу нас на знаковите избори в София, където ние търсехме балотаж, за мен тази врата е затворена.
- Споменахте Прошков, но той се разграничи от ръководството на ДСБ. Как оценявате това поведение?
- Всеки има право на различно мнение, но не подкрепям мотивите на г-н Прошков. Ще бъде голямо падение, ако той след като е бил наш кандидат, по някаква причина отиде някъде другаде. Тези неща сме ги виждали, те са били пагубни най-вече за хората, които са предприемали такива действия.
- И кой държи дясното и десните избиратели в момента?
- Честният отговор е, че никой не ги държи. Дори ГЕРБ не ги държи. Аз очаквам тотално разместване на пластовете и големи изненади на следващите избори. Убеден съм, че Синята коалиция ще бъде една от приятните изненади.
- Бихте ли коментирали проекта на Меглена Кунева?
- Писна ми да лъжат хората. Затова имам към Бойко Борисов и към Меглена Кунева един и същи въпрос - да кажат дали биха направили коалиция с БСП и с ДПС, включително експертно правителство. Ето аз казвам СДС и Синята коалиция такива коалиция няма да правят. Особено ми е интересно какво ще отговори Кунева - тя беше министър на Станишев, той й е бил началник. И тя умело бяга и се крие от този въпрос. Ако ще се позиционира център-дясно тя дължи този отговор, за да не бъдат излъгани хората отново.
- Очаквате ли кадри от вашата коалиция да отидат натам?
- Не. Те ще бъдат минимален брой, защото хубавото на последните години, а те станаха доста, в които СДС не е на власт, е, че останаха идеалистите. Много хора ги притеснява, че имаше отлив, но той е, защото избяга цялата клиентела, а останаха идеалистите.
- В този смисъл жива ли е каузата СДС?
- Разбира се. За мен това е каузата на свободата, на подкрепата за малкия и среден бизнес и за европейска България. Видя се, че друг тези цели не може да ги постигне.
- Дълга време бяхте в Европарламента? По-трудно ли е обаче да сте лидер на партия, която носи толкова символи в себе си?
- Да съм лидер на СДС е много отговорно и страшно изтощаващо, но за мен беше важно да има една партия, която да не е е свързана с олигархията, да е на честна, принципна основа и да взима решения, които зависят наистина от националните интереси, а не от каквито и да било олгархични фактори, монополи и други представители на каквито и да било "окотподи". Не е лесно, но е добре, че има поне една такава партия в България и това е нашата.
- Чувствате ли подкрепа вътре в СДС и как ще мобилизирате и разширите електората си за изборите?
- Да, чувствам подкрепа. Смятам, че активността, добрите идеи, разговорите и най-вече принципните позиции, които заемаме, водят до все по-голяма подкрепа.
В момента привличаме много млади и нови хора в СДС, като по-опитните също остават. Търсим симбиоза, но даваме сериозен шанс на младото поколение. Самият аз съм доста млад човек, заедно с други млади и с по-опитните изграждаме една сплав, като този преход отдавна трябваше да бъде направен. Той е хубава крачка към хората.
Източник: VESTI.bg
Tags: Белене, Мартин Димитров
Още по темата
Мартин Димитров: От години ...
За това съм съгласен да се бърза, даже то е много закъсняло. Това ...
Мартин Димитров: Бъдещето н...
Участие на Мартин Димитров в предаването "Здравей, България" на Нов...
Мартин Димитров: Бъдещето н...
Участие на Мартин Димитров в предаването "Здравей, България" на Нов...
Мартин Димитров: Заем трябв...
Лихвата трябва да бъде по-ниска, защото такава в момента е и пазарн...
Дебатът за бъдещето на СДС ...
Разговор с Мартин Димитров и Борис Марков по БНР, Програма "Хоризо...
Мартин Димитров: Изборът на...
Ако предложат коалиция с НДСВ и ВМРО-НИЕ, аз ще бъда най-силният и ...
Мартин Димитров: Ще работя ...
Кукловодите да не си губят времето, парламентарната група "Синята к...
Мартин Димитров: Искаха да ...
Няма да има прошка за нито един опит за продажба на СДС заявява Мар...
Мартин Димитров: Не съм гот...
За първи път виждам възможност СДС и ДСБ да не влязат в следващия п...
Мартин Димитров: Несправяне...
От 2001 г. България навлезе в един период на постоянен популизъм, т...