Мартин Димитров: Тези избори бяха като конкурс за красота

09.11.2011

Insert thumbТези избори бяха като конкурс за красота. Това заяви в студиото на предаването на БТВ "Тази сутрин" председателят на СДС Мартин Димитров. Чухме скоро за плана "Цветанов" в следващото правителство да има само три партии  - ГЕРБ, БСП и ДПС, но това няма да стане, заяви Димитров.  Ние виждаме нашите проблеми - имаме ги и ще ги решаваме. Ще бъдем в добра кондиция за следващите парламентарни избори. На следващия вот ще гоним 10%, каза той.

 

Водеща: Сега се връщаме на българската политическа сцена, за да  видим какво става в Съюза на демократичните сили и в т.нар.  дясно. Казвам т.нар., защото то е разпръснато сред много хора.

 Водещ: Мартин Димитров е при нас.

 Мартин Димитров: Добро утро.

 Водещ: Добре дошли.

 М. Димитров: Събираме го малко по малко. Това е труден процес.

 Водещ: В кома ли е СДС и трябва ли да се разпусне и СДС, и ДСБ, каквито призиви се чуха, и да има някаква нова синя партия,  понеже сте събрали само 65 хиляди гласа на президентските избори?

 М. Димитров: Вижте, не правете, не правете изводи от тези президентски избори. Те бяха като конкурс за красота.

 Водещ: А?

 М. Димитров: Там се появяваха едни хора с по едно изречение - световен мир, и гласува за тях, и печелят изборите. Нямаше дебат, нямаше тези. Нямаше истински дебат между личностни. . .

 Водещ: Защо не си взехте по-красив тогава?

 М. Димитров: Ами, то така се оказа, трябваше по-красив да предложим, за да може да се представи по-добре в такава среда. Но аз не очаквах такава ситуация. Очаквах дебат, очаквах тези. Нашият кандидат в една такава среда щеше да има много по-добър резултат. Тук попаднахме буквално в капан.

 Водещ: Вие го избрахте. Защо Надежда Михайлова не издигнахте между другото?

 М. Димитров: Ами, за. .. дето се казва, за такава ситуация щеше да бъде в много по-добро положение. Но. . .

 Водещ: Наистина щяхте да имате повече гласове.

 М.Димитров: Вижте, още когато бях. . .

 Водеща: Не само заради това, че изглежда добре.

 М. Димитров: Разбира се, тя е европейски политик без съмнение. Но не подценявайте г-н Румен Христов. Просто на него не му беше даден шанс. А колкото до бъдещето на СДС, още когато бях избран за председател, г-н Николаев, вие може би помните, още тогава казваха - ама, ще ги има ли, няма ли да ги има, ама как ще ги има. Даже един социолог каза, че щял да си изяде дипломата, ако имаме евродепутати, това сте го забравили, а ние вкарахме двама.

 Водещ: Не съм злопаметен.

 М. Димитров: Така че не ни, не ни подценявайте. Такива неща човек ги помни. Има място. . . Вижте, чухме за плана "Цветанов" скоро. Планът "Цветанов" е да има три партии в следващия парламент - БСП, ДПС и ГЕРБ, той си го каза. Това, което не ви каза е, че ако е такъв парламентът, трябва да се направи коалиция ГЕРБ - ДПС или ГЕРБ - БСП. Е, това е планът "Цветанов". Но това няма да стане. При този модел. . .

 Водещ: Прескачате обаче много напред. . .

 Водеща: Да, абсолютно. . .

 М. Димитров: Просто няма да стане.

 Водеща: Да се върнем малко към изборите - и президентските, пък и местните. Само липсата на възможност Румен Христов да участва в публични дебати ли беше причината за такова поражение? Имаше едно култово ваше изречение, мисля, във вестник "Труд" - нека бъдем реалисти, Румен Христов ще е следващият президент. Вярвахте ли си тогава, като го изрекохте директно?

 М. Димитров: Много фактори се събраха. Аз признавам, че има и наши грешки. Ако знаех, че ще бъде такава средата, нашият кандидат трябваше да бъде ясен много, много по-рано, иначе няма смисъл. Помните ли вашата телевизия колко пъти каза - вижте тримата кандидати със шансове, това са Кунева, Калфин и. . .

 Водещ: Ама тя нашата телевизия не е виновна за това, че някоя партия си е избрала кандидат, който е събрал 65 хиляди гласа само.

 М. Димитров: Не, не, не я обвинявам, казвам, че се получи такава среда. Тримата души със шансове, изберете си единия от тях - това беше кампанията в последния месец. При това положение. . .

 Водещ: Така се и оказа, че това са хората, които спечелиха това се потвърди.

 Водеща: Ама, нали разбирате, че в крайна сметка социологическите агенции казаха това, което след това реалността потвърди.

 М. Димитров: Ами, вижте, ако говорим за социологически агенции и Найден Зеленогорски в Плевен водеше две към едно, три към едно на ГЕРБ. Ама видяхте ли какво стана в изборния ден, не случайно вчера извадихме всички изборни нарушения. Че имаше  наши грешки, това е абсолютно вярно. . .

 Водеща: Дайте за тях да говорим, защото имаше 18 кандидат-президенти, които нямаше как да получат тази публичност, която получават тези с най-големи шансове. Затова са ни предварителните социологически прогнози, за да знаем и ние как да се ориентираме, да има някакъв информиран избор.

 М. Димитров: Затова, за да имаме шанс в такава ситуация, при тази медийно-социологическа нова среда, каквато никога не е била между другото, трябваше кандидатът да бъде ясен две години или една година по-рано поне. Да може да си развива тезите и да обикаля страната.

 Водеща: Но това не е заради социолозите или заради медиите, а заради стратегии политически.

 М. Димитров: Да, точно така е. Не, вижте, ГЕРБ кога издигна своя кандидат, кога Плевнелиев стана кандидат за президент? Един месец преди изборите. Това е уникална европейска практика. Ако ми намерите друг кандидат за президент в целия Европейски съюз, когото го издигат един месец преди изборите и печели, само един такъв пример, ако ми дадете. .. това е уникално, разбирате ли?

 Водещ: Значи, фактите са такива, каквито са положението е такова, каквото е. Правилата са такива, каквито са - едни отиват нагоре, други отиват много, много надолу. Не приемате ли, че наистина партията ви е в кома? Имаше твърдения от ваш депутат, че на предварителните избори, вътрешните, сте имали повече участници в тях, отколкото реално са излезли на същинските избори и са пуснали бюлетината.

 Водеща: Предварителните, в които избраха Румен Христов.

 М. Димитров: Имаше два избора - президентски и местни. На местните избори СДС и партньори имаме 250 хиляди гласа, което е в рамките на очакваното. Имаме повече общински съветници и повече кметове от миналия път. Просто. . .

 Водещ: Много е малко.

 М.Димитров: Вижте. . . Напротив, за ситуацията, в която се намираме, това е нормален резултат.

 Водещ: Само Фандъкова в София, само от един град има 200 и колко, 213 хиляди гласа.

 М. Димитров: Е, ама, това е, това е вълната в момента. Вълната ГЕРБ явно продължава, това трябва да им се признае. Между другото знаете ли как ГЕРБ изкараха толкова много гласове? Те направиха нова серия тежки обещания за увеличаване на пенсиите, за увеличаване на заплатите. Обещаха "Плама" - Плевен да започне да работи от догодина, от януари. . .

 Водещ: Е, това не съм го чул.

 М. Димитров: В Плевен. . .

 Водеща: Това в Плевен са го обещали, така ли?

 М. Димитров: Ето, аз ви го казвам.

 М. Димитров: Обещаха "Плама" - Плевен от януари да работи. Ако ме поканите, ще видите, че януари месец "Плама" - Плевен няма да работи. Те обещаваха всичко на всички. Малко играта е като покер при тях - всеки път още по-големи обещания. Идва въпросът обаче като тези неща не се случат какво ще стане? Няма да вдигнат пенсиите, ще има още по-висока безработица, няма да вдигнат заплатите в бюджетната сфера. Ще има стачки в БДЖ. . .

 Водещ: Да де, ама им повярваха.

 М. Димитров: Да, вярно е, това е така.

 Водещ: Повярваха им на тях.

 М. Димитров: Това, което трябва да се признае, Бойко Борисов на един гладен народ още по-големи обещания да им отправи, без да е изпълнил предишните, и те пак да му повярват, това е уникално. Аз му го признавам. . .

 Водещ: Приемате ли подадената ръка към десните партии от страна на Бойко Борисов?

 М. Димитров: Ама, няма подадена ръка.

 Водещ: Той каза, че винаги е била подадена.

 М. Димитров: Аз това ви казах, не ме чухте. Цветанов каза ясно. Иска три партии в следващия парламент - ГЕРБ, БСП и ДПС.

 Водеща: Ама, как така ултимативно го е казал, то беше. . .

 М. Димитров: Това каза, че това му е горе-долу планът.

 Водещ: То не е каквото искаш, а каквото покажат изборите.

 М. Димитров: Не, не, не е така. Това е планът, който очевидно той каза, че му се иска да се случи.

 Водещ: Ама разбийте го.

 М. Димитров: И тогава един много умен човек, Иван Кръстев, каза в интервю: при това положение явно ГЕРБ иска да управлява с ДПС, защото за да искаш такъв парламент, трябва да кажеш с кого управляваш в този парламент.

 Водеща: Ама, нали не казвате, че другите са ви виновни, в смисъл нали не казвате, че ГЕРБ е виновен за лошия резултат на СДС?

 М. Димитров: Това, което казвам е, че ние виждаме нашите проблеми. Ще ги решаваме. Имаме ги. Имаме проблеми със структурите, имахме проблеми, които ще решаваме оттук нататък. С консолидацията на дясното имаме проблем, всичко това ще бъде решено. Ще бъдем. . .

 Водеща: Докъде стигнаха отношенията ви с Костов?

 М. Димитров: Ще бъдем в най-добра кондиция за следващите парламентарни избори, защото за България има нужда от една разумна партия. Да, засега перспективата е да се борим за около 10 процента на следващите парламентарни избори. Това ни е перспективата в момента. За повече не можем. . .

 Водеща: Това е програмата максимум?

 М. Димитров: Това е, да, това е перспективата, която имаме в момента, но тази перспектива е за едни сериозни и интелигенти хора.

 Водеща: Кажете ни с Костов докъде. . .

 Водещ: С процент и девет как се борите за десет, с процент и девет подкрепа?

 М. Димитров:  На местните избори десницата има 7-8 процента в момента, на местните избори. На президентските, разберете. . .

 Водещ: Ама вие сте си доволни, то е същото.

 М. Димитров: Не, разбира се, че не сме доволни, г-н Николаев, но казваме следното нещо. Трябва да го променим това, а то става само с работа.

 Водещ: Как?

 М. Димитров: Но ще има нова политическа ситуация, защото, както ви казах,тази игра на покер с огромните обещания - ами, няма да дойдат две години, няма да работи "Плама" - Плевен, няма да ги има високите пенсии, ще има още по-висока безработица. С този бюджет ще фалират малки и средни фирми. . .

 Водещ: Това ви радва.

 М. Димитров: Не, не ме радва въобще, но ви казвам, че ще има. Напротив, много съм притеснен, но ще има нова политическа ситуация оттук до парламентарните избори.

 Водеща: Михаил Михайлов в петък беше, нали. . .

 Водещ: Да, поиска оставката.

 Водеща: Да, поиска оставката ви, ваш колега.

 М. Димитров: Нормално е, ние сме демократична партия, но аз няма да отговарям никому през медиите. Този дебат трябва да е вътре в СДС. От тези избори от всички политици само аз съм поискал вот на доверие. Няма друг. Всички други не са направили такъв ход. За мен след проблемите. .. загубата на президентските избори, защото то си е загуба и си е тежка загуба, се иска вот на доверие и се прави сериозен дебат вътре в партията.

 Водещ: Костов трябваше ли да го направи в неговата си партия ДСБ?

 М. Димитров: Сега, то е много деликатно за други партии да се говори.

 Водещ: Ами, деликатно е, за ГЕРБ говорихме.

 М. Димитров: Аз не съм казал някой в ГЕРБ да си подава оставката или да прави някакви такива ходове, нали. Затова е деликатно. Този въпрос трябва да си го решават вътре в ДСБ.

 Водещ: Защото изтъквате, че вие сте единственият, който е поискал вот на доверие, което звучи като да давате съвет. . .

М. Димитров: Което е вярно. Не, просто това е факт.

 Водеща: На точката на замръзване ли са ви отношенията с Костов?

 М. Димитров:  Знаете ли, в политиката. . .

 Водеща: Вие през медиите си казахте много неща, не знам какво сте си казали на четири очи.

 М. Димитров: Аз бях пестелив, аз бях много пестелив и казах изрично, че няма да говоря през медиите. Единствено казах, че очаквам и г-н Костов да не говори към мен през медиите. Този дебат е контрапродуктивен. Ако имаме да си кажем нещо, сядаме и говорим. През годините десницата загуби много като си говореха хората  през медиите. Ако някой има да каже нещо някому, идва примерно в Би Ти Ви и му го казва. Това трябва да престане, този подход е  грешен. И друго искам да ви кажа. Ако искаме България да се промени, да се случат хубави неща, да има заетост, да се правят реформи, трябват хора с необходимия опит и експертиза. Това липсва на сегашното управление. Затова има хляб в нас, затова ви го казвам, защото при нас са хората с опит, включително управленски, със знания, с възможности. Тези хора, да, в момента са изолирани, в момента, както се казва, вълната е друга, но рано или късно тези хора ще бъдат потърсени.

 Водеща: Кажете ми за Плевен и за Бохот, където резултатите от тази секция, където имате доказателства, които са в прокуратурата, чеса подменени гласове в полза на кандидата на ГЕРБ, може би няма да повлияят на избора в Плевен, но все пак докъде стигнаха там проверките?

 М. Димитров: Вчера доведохме свидетелите, които разказаха как са подменяни бюлетините. Имаме двама свидетели, които са гледали записа как се подменят бюлетини.

 Водещ: Бюлетина в чорап имало даже.

 М. Димитров: Има бюлетина в чорап, да. И аз призовах Цветан Цветанов, както пусна записа, който е специално разузнавателно средство за медиците в Горна Оряховица, по същия начин да даде на медиите записа как се подменят нашите бюлетини.

 Водещ: Вие нямате ли го този запис?

 М. Димитров: Нямаме го, г-н Николаев.

 Водещ: Защо го нямате?

 М. Димитров: Ами, не сме милиционери и. . .

 Водеща: И веднага сте го дали на прокуратурата.

 М. Димитров: Не, той беше даден от самата комисия на прокуратурата.

 Водещ: Трябваше да го презапишете.

 М. Димитров: Ами, вижте, то явно живеем в такива времена и такава среда, че трябва да се научим на тези неща и за следващите избори трябва да се научим на подобни подходи, за да се справим. Но фактът е следният. Има запис. . . Г-н Николаев, ако в. . . г-жо Цолова, ако в Германия имаше такъв запис, какво щеше да стане? Ако в Германия имаше запис как депутати носят чували с бюлетини, какво щеше да стане с тези избори? Ако има запис как ги сменят бюлетините. И ще остане този кмет от ГЕРБ кмет на Плевен ли? Нищо ли няма да се случи? Няма ли да бъдат касирани тези избори?

Има запис как сменят нашите бюлетини с други.

 Водеща: Вие поинтересувахте ли се прокуратурата докъде стигна с проверката си, защото засега. . .

 М. Димитров: До никъде не са.

 Водеща: . . .към неизвестен извършител е. . .

 М. Димитров: Търсят неизвестен извършител, това знам и аз. А има запис, има запис, има свидетели.

 Водещ: Като казахте касиране, ще включите ли към подписката на. . .БСП са дали мандат на Сергей Станишев да говори с всички парламентарни групи дали да съберат подписи и да искат за президентските избори касиране.

 М. Димитров: С БСП няма да водим разговори, тъй като те са наш основен опонент. Иначе. . . няма такива консултации с тях въобще да водим. Иначе място за касиране на изборите има. Това бяха изключително. . .

 Водещ: Е, то става с подписи.

 М. Димитров: Те имат подписи с ДПС достатъчно. Да се съберат и да си се подпишат. Но има място за касиране на тези избори, категорично. Това бяха най-фалшифицираните и най-манипулираните избори от 1989 година насам. Ще ви призная друга наша грешка. Ние за президентските избори нямахме застъпници, не можахме да си го позволим. Ами, можеше и нула гласа да имаме. Щяхте да ме питате как може да издигнете кандидат за президент и той да няма един глас. Вие не гласувахте ли за него? Това можеше да ме питате.

 Водеща: Г-жа Кунева се оплака, че не е имала застъпници и затова така е станало.

 М. Димитров: Защото. . . аз не съм сигурен. Не съм сигурен, че не е имала г-жа Кунева застъпници. . .

 Водеща: Е, така ни каза в интервюто.

 М. Димитров: . . .но ние със сигурност нямахме, и това се оказа огромен проблем. Оказа се, че накрая ти изчезват гласовете.

 Водещ:  Ами, това е състезание и накрая, който както се пребори и . .. това са изборите.

 М. Димитров: Да де, но ама се връщаме към Андрей Луканов и 1989 - 1990 година, защото. . . Припомнете ми депутати да са носили чували с бюлетини. Ама вие. . .ако в Германия беше станало такова нещо, знаете ли какъв скандал щеше да има.

 Водеща: Така е, аз съжалявам, че. . .

 М. Димитров: Нямаше да, нямаше да. . . ама дето се вика, дето се вика, с тези чували те можеха да имат и над 90 процента, ГЕРБ, на изборите, нали разбирате.

 Водещ: Един детайл, понеже. . .

 М. Димитров: И щяхте да ме питате как може една партия да има 90 процента. . . щях да ви кажа. . .

 Водещ: Само една реплика за нещо, за което казахте, че не трябва даси говорите през медиите, и Ани ви пита за отношенията с Костов. В "Господари на ефира" преследваха поне половин километър Иван Костов с един скункс, искаха да му го дадат за резултата за президентските избори, скункса. И той каза - дайте го на Румен Христов и на тези, които са го издигнали. Ако ви пресрещнат, ще го вземете ли този скункс?

 М. Димитров: Ще го взема и ще го кръстя ЦИК. Ще се казва Централна избирателна комисия.

 Водещ: Добре.

 М. Димитров: И ще им го занеса. Искам да ви кажа нещо - за мен СДС е символ на доброто, на честните хора в България, затова ще я има тази партия.

 Водеща: Благодаря ви много.

 Водещ: Мерси.

 Водеща: Лидерът на СДС Мартин Димитров ни беше на гости. И скунксът, който ще се казва ЦИК, ако ви пресрещнат някъде колегите от  "Господари на ефира".

 

 


Tags: Мартин Димитров

Още по темата

thumb 27.06.2012

Мартин Димитров: От години ...

За това съм съгласен да се бърза, даже то е много закъсняло. Това ...

thumb 21.06.2012

Мартин Димитров: Бъдещето н...

Участие на Мартин Димитров в предаването "Здравей, България" на Нов...

thumb 21.06.2012

Мартин Димитров: Бъдещето н...

Участие на Мартин Димитров в предаването "Здравей, България" на Нов...

thumb 07.06.2012

Мартин Димитров: Заем трябв...

Лихвата трябва да бъде по-ниска, защото такава в момента е и пазарн...

thumb 31.05.2012

Дебатът за бъдещето на СДС ...

Разговор с Мартин Димитров и Борис Марков по БНР, Програма "Хоризо...

thumb 19.05.2012

Мартин Димитров: Изборът на...

Ако предложат коалиция с НДСВ и ВМРО-НИЕ, аз ще бъда най-силният и ...

thumb 17.05.2012

Мартин Димитров: Ще работя ...

Кукловодите да не си губят времето, парламентарната група "Синята к...

thumb 17.05.2012

Мартин Димитров: Искаха да ...

Няма да има прошка за нито един опит за продажба на СДС заявява Мар...

thumb 15.05.2012

Мартин Димитров: Не съм гот...

За първи път виждам възможност СДС и ДСБ да не влязат в следващия п...

thumb 13.05.2012

Мартин Димитров: Несправяне...

От 2001 г. България навлезе в един период на постоянен популизъм, т...