Найден Зеленогорски: Безспорен факт е, че СДС и представители на "Синята коалиция" са участвали в най-успешното правителство в България, което изведе страната от тежката криза през 1997 г.

11.05.2012

Insert full sizeСДС и ДСБ преговарят за препотвърждаване на "Синята коалиция" за общо явяване на парламентарните избори през 2013 г. От двете партии съобщиха, че вървят към подписване на коалиционно споразумение. Заместник-председателят на СДС Найден Зеленогорски е част от преговорния екип. "Дневник" го попита докъде са преговорите с партията на Иван Костов, възможно ли е включване на други партии в съюза, както и какво е отношението на десницата към ГЕРБ и "България на гражданите" на Меглена Кунева. По същите теми "Дневник" ще разговаря и с представител на ДСБ. 

След една година са парламентарните избори. Текат преговори между
СДС и ДСБ. Ще се явят ли заедно като "Синята коалиция"?
- Проведохме няколко срещи с колегите от ДСБ, както и с партньорите в "Синята коалиция" - Обединени земеделци, Радикалдемократическа партия, БСДП. От СДС разговаряхме и с Българския демократичен форум. Самата идея беше в началото да преговаряме в рамките на "Синята коалиция", защото при евентуално препотвърждаване на съюза, тогава на база на съществуващо споразумение ще вземем решение заедно за евентуално разширяване. Ако коалицията ще се разширява, това не може да става само с решение на една от партиите. Трябва всички да са съгласни.

Това означава ли, че искате да избегнете ситуацията от миналите избори, в които СДС подписа споразумение с новото ОДС без съгласието на ДСБ?
- Целта е при коалиционно разширяване всички партньори да са съгласни с включването на новия партньор. Той трябва да отговаря на много изисквания. Да бъде автентично дясноцентристки ориентиран, партия с демократични устои, с потенциал. Важното е всички партньори в "Синята коалиция" да имат съгласие върху разширяването с друга политическа сила, за да се намали евентуално напрежение. Да сме съгласни, че такова решение ще доведе към добро, а не да наруши устоите на съюза.

 
 

От ГЕРБ се определят като десни. Ако ви предложат, възможно ли е влизането в коалиция с тях за изборите?
- Ако решат да ни предложат, националният съвет на СДС, ръководството на ДСБ и останалите в "Синята коалиция" вероятно ще обсъдят предложението. Няма да коментирам нещо, което не се е случило. Факт е обаче, че в рамките на Европейската народна партия (ЕНП) членуват и СДС, и ДСБ, и ГЕРБ. Факт е, че в България ратуваме за едно дясноцентристко управление. Работим за това. В контекста на това съвсем нормално и логично е да обсъждаме всякакви предложения, включително и такова.

За мен по-важното е "Синята коалиция", ако тя бъде препотвърдена, да стане по-силна и да създаде по-добър начин на правене на политика и на преодоляване на раздвояването. В момента за съжаление има известно раздвояване. По определени теми СДС има една позиция, ДСБ - друга. Дори коментираме на различни пресконференции отношението по един или друг политически въпрос. Съвсем логично е, нормално е да се опитваме да уплътним образа и посланията. Да представим една антикризисна програма, която работи в момента, защото безспорен факт е, че СДС и представители на "Синята коалиция" са участвали в най-успешното правителство в България, което изведе страната от тежката криза през 1997 г. Смятам, че имаме и нужната подготовка, за да го направим.

 
 


Това уплътняване може ли да доведе до сливане на СДС и ДСБ в една партия?
- На този етап не бих могъл да кажа това. Ако ще се случва нещо през следващите години, то трябва да стане по естествен път с желанието и на двете страни - и на СДС, и на ДСБ.

Има ли такова желание?
- В момента желанието е да има един по-плътен образ, за да можем да уплътним и подкрепата си. СДС и ДСБ заедно в коалицията имат сега електорален потенциал около 4% от всички избиратели, което реално е около 7%. Приблизително толкова, колкото получихме на последните парламентарни избори.

Проучванията обаче показват, че при една по-добра и по-ефективна политика на "Синята коалиция" можем да получим резултати от порядъка на 6-7% от всички избиратели. Това говори вече за 9-10-11% от гласоподавателите. Според мен това е потенциалът, към който трябва да се стремим. Той ще ни даде възможност за по-сериозно представителство в парламента и за по-добра работа на парламентарната група.

Трябва да търсим повече това, което ни обединява, а не това, което ни раздалечава. Трябва да постигнем съгласие по най-важните проблеми.

Има ли набелязани първи стъпки в тази посока?
- Първата стъпка е препотвърждаването на коалицията. Ако това не стане, очевидно е, че това не може да стане. В момента и в СДС, и в ДСБ, се работи по антикризисна програма. Факт е, че икономиката боксува. Факт е, че трябва да постигнем икономически растеж, ако искаме България да върви в една по-добра посока.

 
 


Мартин Димитров извади като поука от изборите през миналата година късното започване на кампанията. Има ли план кога и как да се води кампанията за вота догодина?
- Такава нагласа има. И от СДС, и от ДСБ настояваме да вземем решението за споразумение максимално скоро. При нас на 15 май, а при тях - в края на юни. Това означава, че ще имаме почти година. Ще имаме достатъчно време да работим, за да наложим политиките си.

Смятам, че ще е нужно да се заложи на по-чести срещи с избирателите. И в големите областни центрове, и в големите населени места, за да може хората пряко да комуникират с нас като политическа сила и да получават отговори. Да има обратна връзка. Не е достатъчно една политическа сила да се изявява само в парламента и само пред медиите. Трябва да се води ежедневен пълнокръвен дебат с хората.

Ще заложите на обиколки из страната. Една друга формация - на Меглена Кунева, обикаля в момента. Как ще коментирате "придърпването" на десни лица от сдружението й, което прераства в партия?
- Мисля си, че проектът на Кунева трябва да бъде наблюдаван изключително внимателно от страна на "Синята коалиция". Лично аз виждам в този проект евентуална възможност за сътрудничество.

Това означава ли, че привиждате в "България на гражданите" коалиционен партньор?
- Това означава, че е евентуална възможност за сътрудничество. По огромна част от важните проблеми за страната ние имаме единни становища. И по отношение на европейската ориентация, и НАТО, и идеите за европеизиране на цялото общество, на всички механизми за вземане на решения за управление...

Що се отнася до това дали такова сътрудничество ще има или не, ако би имало и на какъв етап би се случило, това е въпрос, който предстои. Все пак все още не е създадена партия, с която Кунева да участва в изборите.

От думите ви се разбира, че очаквате проектът на Кунева да е десен.
- Не аз ще го определя. Ще го определи програмата на бъдещата политическа сила. Смятам, че това ще бъде един центристко-десен проект. Съществува възможност за потенциално сътрудничество.

 
 


Какво е отношението на СДС към ГЕРБ? Каква опозиция сте?

- "Синята коалиция" има едно принципно отношение към ГЕРБ. Подкрепяме всички добри решения за страната. Смятам, че сме го показвали нееднократно. При движение в негативна посока, сме ги критикували по различни теми. Принципната политика продължава и най-вероятно ще продължи до края на мандата.

Изборите във Франция и Гърция изведоха на преден план крайни формации.
Възможно ли подобно развитие и у нас?
- Има и крайно леви, и крайно десни политически проекти, които правят пробиви и в Гърция, и във Франция. Този сценарий също е възможен в България. "Синята коалиция" много пъти е правила предложения към мнозинството в парламента и към правителството за реализирането на антикризисни мерки. Те биха довели до подобряване на финансовото състояние в страната и евентуално биха пречели да се реализират подобни проекти у нас.

Допускам възможността на следващите парламентарни избори да се появят нови политически субекти, включително и крайно леви, и крайно десни. Те биха могли да се опитат на базата на съществуващите проблеми в икономиката да формулират някакви антиевропейски тези, с които да печелят подкрепа. Виждате, че в Гърция подкрепата идва точно така.

Източник "Дневник"


Tags: Синята Коалиция

Още по темата

thumb 25.10.2012

Борис Марков: „Тримата от з...

СДС трябва да се яви самостоятелно на вота.Европейски доходи за бъл...

thumb 19.05.2012

Мартин Димитров: Изборът на...

Ако предложат коалиция с НДСВ и ВМРО-НИЕ, аз ще бъда най-силният и ...

thumb 19.05.2012

Борис Марков: Нямам лидерск...

Десният избирател стана болезнено прагматичен и той иска да чува мн...

thumb 18.05.2012

Надежда Нейнски: ГЕРБ се на...

Участие на евродепутатът Надежда Нейнски в предаването на Нова Теле...

thumb 17.05.2012

Мартин Димитров: Искаха да ...

Няма да има прошка за нито един опит за продажба на СДС заявява Мар...

thumb 17.05.2012

Борис Марков: Лидерски амби...

Нормалните седесари показаха свободен дух казва в интервю за вестн...

thumb 16.05.2012

Надежда Нейнски: За първи п...

Евродепутатът на Синята коалиция Надежда Нейнски пред Българската н...

thumb 16.05.2012

Борис Марков: Разпадането н...

Интервю на председателя на предизборния щаб на СДС Борис Марков за ...

thumb 15.05.2012

Мартин Димитров: Не съм гот...

За първи път виждам възможност СДС и ДСБ да не влязат в следващия п...

thumb 14.05.2012

Надежда Нейнски и Борис Мар...

Коментар на евродепутатът Надежда Нейнски и Борис Марков, председа...