Мартин Димитров: Аз съм убеден в обединението на десните

04.04.2012

Insert thumbРеализацията на проекта АЕЦ "Белене" означава фалит на държавата, защото централата струва повече от държавния дълг. Това каза в предаването  "Гореща точка" на ТВ7 Мартин Димитров, лидер на СДС. Ние сме казали в началото на мандата – всяко добро решение на ГЕРБ ще има нашата подкрепа, припомни Димитров.

Водещ: Темата "Белене" обедини няколко партии в българския парламент, сред тях ГЕРБ, ДПС и СДС. Лидерът на СДС е гост „Гореща точка”, Мартин Димитров, добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро..
Водещ: Да търсим ли някакви по-особени знаци след подкрепата ви за управленското решение да не се строи АЕЦ "Белене" ?
Мартин Димитров: Не, това е последователна политика. Ние сме казали в началото на мандата. Всяка добро решение на ГЕРБ ще има нашата подкрепа, всяка грешка ще бъде изобличавана и ние ще бъдем опозиция в рамките на този мандат. Така че ще продължаваме тази политика. А "Белене" беше фалит на държавата. Това означава "Белене", повече пари от външния ни дълг. 20 млрд. лева. И за съжаление аз се надявах този кабинет на ГЕРБ още в началото на мандата да спре проекта, две години мъка: ту беше гьол, ту беше стратегически обект, най-накрая го спряха.
Водещ: Добре, но самата фасада за това решение не крие ли доста неизвестни? Ето примерно ще се строи газова централа, тя пак ще е с руски газ. Каквото и да правим, ние пак не можем да се отървем от руския монопол на енергийните ресурси в България.
Мартин Димитров: Само че този монопол може да бъде намален, т.е. тази зависимост може да бъде намалена.
Водещ: Ама и токът ще намалее.
Мартин Димитров: А, грешите, грешите. Има анализи на БАН, на БЕХ, на НЕК, всички показват, че до 2020 г. токът е осигурен, а и след това. Така че допълнителен реактор на "Козлодуй" би струвало два-три пъти по-евтино. Има един ключов въпрос. Като са почвали "Белене", е трябвало да се създадат две алтернативи, винаги в живота има алтернативи.
Водещ: Така.
Мартин Димитров: Седми блок на "Козлодуй" сравнено с "Белене". Ами седми блок на "Козлодуй" е два-три пъти по-евтино.
Водещ: А защо, сигурен ли сте, че е така?
Мартин Димитров: Сигурен съм, разбира се.
Водещ: Няма никакви данни, даже се говори, че 10 години ще продължи строежът на АЕЦ "Козлодуй" на седми блок.
Мартин Димитров: Винаги строежът на атомна централа отнема доста години. И "Белене" виждате 33 години се опитват да я построят и не могат. Винаги строежът на една атомна централа отнеме доста време.
Водещ: А защо имате основания да смятате, че "Козлодуй" ще бъде по-евтино от "Белене"?
Мартин Димитров: Защото площадката е там, самата връзка с енергийната система вече я има. Едно е да имаш връзка с площадка, с енергийната система, да имаш помощните сгради, да имаш персонала там, да имаш цялата инфраструктура. Друго е да почнеш от гьол да правиш атомна централа. Отиваш там, гледаш гьол и почваш да строиш. Съвсем различно е. Имах среща с чешка делегация, които са в българската позиция. Те ми казаха така. Правим допълнителен блок и допълнителни блокове към нашата централа. И не правим нова централа по една много проста причина: ако имаме допълнителна централа, всички разходи стават по две – разходи за охрана, разходи за свързаност, каквото и да броите. Така че винаги е много по-евтино, и токът ще бъде поне два пъти по-евтин от допълнителния блок на "Козлодуй".
Водещ: Според вас решението на ДПС да не подкрепи такъв вот на недоверие, да не подкрепи БСП има ли стратегически измерения? За бъдеще...
Мартин Димитров: ДПС се усетиха, макар че те късно заеха тази позиция. Дълго време те се ослушваха, бяха заели една позиция на ослушване по "Белене".
Водещ: Сигурно са искали да добият повече информация колегите ви.
Мартин Димитров: Дълго време, значи доста време добиваха информация, така да се изразим тогава. Към пет-шест години добиваха информация. Сега видяха, че този проект може да тласне България към пропастта на Гърция. Защото 20 млрд. лева, няма инвеститор. Никой не желае да даде една стотинка. Само руснаците искат да дадат заем при 11 % лихва. Което ни натоварва с огромни задължения, ужасно скъп ток, "Белене" би произвеждало ужасно скъп ток, който няма кой да купува в България.
Водещ: И това е мотивирало ДПС, гръцкият вариант, да не се случи в България?
Мартин Димитров: Те са се усетили, че този вариант буквално съсипва страната.
Водещ: Това означава ли тогава, че ДПС е национално отговорна партия, след като взимат такава позиция?
Мартин Димитров: Питайте ги тях, аз не желая да ги коментирам. За мен те не са национално отговорна партия по много причини.
Водещ: Добре, това е хубав отговор.
Мартин Димитров: Мислят първо за себе си.
Водещ: Има ли шансове темата "Белене" да се превърне в някакъв ключов, базов момент, който да създаде бъдеща коалиция в следващия парламент? Мандатът на това правителство вече почти е към финала си, остава една година, това е последната, по принцип най-тежката година в едно управление, годината с най-много сметки, с най-много коалиционни планове, възможно ли е от темата "Белене" да тръгне бъдещата коалиция, която да управлява България след парламентарните избори?
Мартин Димитров: Не гледайте на темата "Белене" като стратегическо споразумение, а гледайте на "Белене" по друг начин.
Водещ: Той беше политически проект и неговото разпадане по същия е някакъв политически проект.
Мартин Димитров: Разбирам ви, но не гледайте на "Белене" като на стратегическо споразумение. Това е по-скоро заплаха, заплаха, която беше избегната. Защото ако се беше случило, следваха много тежки последствия за България. Т.е. хората, които спряхме "Белене", и това е голям успех за СДС и за Синята коалиция, нашата първа цел беше да опазим стабилността и да спрем потенциалната разруха, която следваше. Защото между другото освен икономическите факти, които ви казах, "Белене" е в центъра на сеизмологична зона, разлом на Вранча, близо до Свищов. Така че рисковете от евентуално земетресение и да последват тежки събития при "Белене" беше много по-голямо. Което е допълнителен фактор "Белене" да бъде ужасно скъпа, защото тя е на много по-сеизмологично място в сравнение с "Козлодуй". Така че допълнителният блок на "Козлодуй" няма да налага тези огромни разходи от сеизмологичност. А след "Фукушима", извинявайте, да правиш подобна централа със сеизмологични рискове си е престъпление.
Водещ: Не споря с вас, просто не ми отговорихте на въпроса за политическия проект оттук насетне, след "Белене".
Мартин Димитров: Оттук насетне в този парламент СДС е опозиция. Какво ще правим в следващия парламент, ще зависи от изборните резултати, ще зависи от възможностите. За нас е ясно следното нещо. Ние коалиции с БСП и ДПС няма да правим. Както 20 години не сме правили.
Водещ: Как да не сте правили?
Мартин Димитров: За БСП говоря.
Водещ: С ДПС си направихте коалиция. А с БСП имахте нещо като коалиция.
Мартин Димитров: Никога, г-н Бареков, с БСП...
Водещ: Е, Иван Костов беше финансов министър в правителство с членове на БСП.
Мартин Димитров: Никога не сме правили с БСП. Така че за нас е важно и Бойко Борисов...
Водещ: Е, как да не сте правили, имаше кабинет, служебен, в който Иван Костов си беше.
Мартин Димитров: ... и Кунева да кажат те биха ли направили коалиция с БСП. Това е ключовият въпрос.
Водещ: Извинявам се, Кунева и кой казахте още?
Мартин Димитров: И Бойко Борисов.
Водещ: И Бойко.
Мартин Димитров: Да кажат те с БСП биха ли направили коалиция. Това за нас е ключовият въпрос. Ние с БСП и ДПС казах коалиция няма да правим.
Водещ: Имаме два отговора на този въпрос. До момента. Първо, Бойко Борисов е заявявал не един път, че с БСП коалиция няма да прави.
Мартин Димитров: Пак искаме да го чуем.
Водещ: Ок, ще го докараме в студиото, ще го накараме пак да каже. Докато Кунева отказва да отговори на този въпрос. Следите ли внимателно Кунева?
Мартин Димитров: Много внимателно наблюдавам нейните думи. Тя беше министър в тройната коалиция на Станишев, т.е. Станишев е бил началник на госпожа Кунева. Тя не отговаря на този въпрос. Т.е. допуска се и се планира вариант на нова тройна коалиция с участието на БСП, ДПС и Кунева. Това, което мен ме притеснява, е да не бъдат заблудени десните избиратели. Това всеки трябва да си каже. Ето аз казвам, с БСП никакви коалиции.
Водещ: Значи вие сте на ход. Такава коалиция може да бъде спряна само ако сините се съюзят с ГЕРБ в следващия парламент. Няма друг вариант.
Мартин Димитров: По-важното сините ще бъдем, както казах, ще бъдем опозиция в този парламент, за да си съберем гласовете и да имаме ясна позиция, а в следващия има ясна разделителна линия между нас и БСП. Това мога да обещая на гражданите.
Водещ: Много добре казано. А има ли някакъв казус около енергийния министър Трайчо Трайков. Понеже създава се впечатление, че той е изкушен от политиката и като че ли в това изкушение е раздвоен между вас и между госпожа Кунева.
Мартин Димитров: Г-н Трайков, макар че имахме различия, например АКТА, където той подписа, без да спазва правилата, а вие знаете СДС държи на свободата и това е наша теза 20 години. Извън това в енергетиката свърши страхотна работа. Той извади истината за „Белене”, че струва 10 млрд. евро и че ще е непосилна като финансиране.
Водещ: Той, а не Борисов?
Мартин Димитров: Да. Ние твърдяхме, че струва 10 млрд. евро, Трайков потвърди тази сума. Борисов имаше много по-колеблива позиция към „Белене”, за да бъдем откровени към хората.
Водещ: Мога ли да ви кажа един спомен, аз мисля, че съм го пуснал някъде из интернет и това ще изскочи. В моя блок съм си записал какво е говорил Борисов и Костов, аз не знам защо но те двамата най ми бяха интересни преди изборите сега 2009 г. и Борисов заяви пред мен три-четири дена преди изборите две неща. Че ще извади Алексей Петров от службите, това беше потвърдено от господин Костов малко преди да го каже Борисов, и че няма да има АЕЦ „Белене”. Само че той ми каза не мога да го спра веднага, ще го пусна за обсъждане като икономически проект и понеже съм сигурен, че няма да се намери инвеститор, ще го спрем. Това го е казал наистина седмица преди изборите.
Мартин Димитров: Само че, г-н Бареков, веднага след изборите, ако проследите неговите интервюта, той казва други неща, казва, че „Белене” е структурно определящ проект, казва, че „Белене” е много важен, казва, че вече са дадени 2 млрд. евро.
Водещ: Хвърля пясък в очите на руснаците и на опозицията според мене.
Мартин Димитров: То всяко нещо може да бъде обяснено по тоя начин. Само че...
Водещ: Ама аз имам черно на бяло какво е казал.
Мартин Димитров: Знаете ли, истината, която трябва да знаят хората, е, че решението на това правителство за „Белене” до последно висеше на косъм, в едната или в другата посока.
Водещ: Мислите ли?
Мартин Димитров: Виси 50:50. Това искам хората да го знаят от мен.
Водещ: Добре, но така надценявате много персоналния момент в политиката. Мислите ли, че е зависело само от Борисов или само от вас „Белене”?
Мартин Димитров: Зависеше най-вече от премиера, който е премиер, зависи най-много от него. Ние, разбира се, извадихме много факти, направихме така, че този одит, който го има за проекта „Белене”, в който пише, че десетки милиони евро са без документи похарчени, това да стане достояние на българските граждани, което беше важно. Тъй като това промени до голяма степен обществените настроения. Но решението винаги е на правителството, окончателното решение.
Водещ: Как си обяснявате включването на Хилъри Клинтън в този дебат? Първо тя дойде в София, знаково посещение, след това през Николай Младенов, който пак е ваш представител в правителството, тя изрази задоволство от спирането на проекта.
Мартин Димитров: Г-н Николай Младенов мисля, че стана член на ГЕРБ, и то виждам, че е доста убеден, че е на ГЕРБ.
Водещ: Може да съм го пропуснал тоя момент.
Мартин Димитров: За мен е неразбираемо, но така се случват нещата. Най-малкото няма нищо общо с нас, този момент трябва да бъде уточнен ясно. Колкото до госпожа Клинтън, вижте, не си мислете, че е имало кой знае какъв натиск върху това правителство по тази тема. Това също са някакви такива представи, заблуди...
Водещ: Това, което ни казвате, звучи като новина, защото аз си мислех, че е имало сериозен американски натиск.
Мартин Димитров: Не е имало чак такъв натиск. Решението беше взето в България. По-скоро ако е имало натиск, той беше руски, отколкото американски. Руският натиск беше много по-силен от американския.
Водещ: Степенувайте тогава заслугите на българските политици за спирането на проекта АЕЦ "Белене". Първите трима по заслуги кои са?
Мартин Димитров: От правителството ето ще ви каже съвсем откровено, заслуги има Трайков, заслуги има, разбира се, Борисов и заслуги има Дянков. Това са хората от правителството. И Младенов, да, външният министър. Това са хората, които имаха ясна позиция. Другите министри нямаха.
Водещ: Така ли ги степенувате? Най-голямата заслуга на Трайчо Трайков, след това Борисов, Дянков, Ники Младенов?
Мартин Димитров: Да, така ги степенувам аз. Така ги степенувам от правителството. Разбира се, заслугата на Синята коалиция е ясна. Ние десет години сме на една и съща позиция, тя не е мръднала на йота. За нас никога "Белене" не е била опция.
Водещ: Добре, вашият колега Иван Костов как може така, отиде сутринта в студиото на БТВ и каза: ако спрат "Белене", ние ще се коалираме с ГЕРБ в следващия парламент. Следобед в парламента се отрече от думите си.
Мартин Димитров: Той е казал, че за да я има тази опция въобще за коалиране с тях, за да съществува такава опция. Защото ние сме опозиция, пак ви казвам, за нас няма колебание. Ние сме опозиция на ГЕРБ в момента. Тъй като дясната политика, която ГЕРБ обещаваше, г-н Бареков, не се случва. Нали така?
Водещ: Да, де, ама вие поканихте сега Симеон Дянков.
Мартин Димитров: Да, похвалих го за проекта "Белене". Но нека да отидем на тема икономика. Знаете ли как може да познаете дали някъде има дясна политика?
Водещ: Така.
Мартин Димитров: По икономическия растеж. Има ли растеж – има дясна политика, няма ли растеж, както в България, или той да е малък, дясна политика няма.
Водещ: А по фискална политика може ли да го познаем дясното и лявото управление?
Мартин Димитров: Това е много косвен белег. Много косвен. Успешното дясно управление се вижда по растежа на икономиката.
Водещ: Какво е виновен Дянков за икономическия растеж, като сме в криза?
Мартин Димитров: Ама чакайте сега, кризата нали е навсякъде в ЕС. Как Естония расте със 7,5 %, а България с 1,5 %? 1,7- 1,8 %. Как, как става това? Просто в Естония управлява все едно СДС. Това са хората, които направиха реформите, които са на власт в Естония, имат растеж 7,5 %. Инвестициите в Естония скочиха четири пъти. Същото е и в другите две балтийски страни – Литва и Латвия. Полша расте с 4 %, Словакия също. Т.е. растежът там е два пъти висок, отколкото в България.
Водещ: Ами хубаво, ето...
Мартин Димитров: Растежът в Германия е два пъти по-висок, отколкото в България.
Водещ: Борисов ще ви подаде ръка, влизайте в управлението догодина. Ето, Иван Костов финансов министър.
Мартин Димитров: Написахме две антикризисни програми, те не бяха възприети от сегашното правителство. Т.е. икономическата политика на това правителство е слаба за съжаление. Много слаба.
Водещ: Имаше ли липса на диалог на ГЕРБ със СДС в рамките на този мандат?
Мартин Димитров: Има самозабравяне, г-н Бареков, това от мен искам да го чуете. За съжаление в ГЕРБ те се смятат за самодостатъчни, смятат, както казваше баба ми, че са хванали дядо господ за шлифера, и че могат да се справят с всичко. Но очевидно не могат, очевидно те не могат да направят успешна дясна политика.
Водещ: Откровено казано, вие имате ли комуникация с това правителство? С Бойко Борисов, с Дянков по телефоните? Виждате ли се, чувате ли се?
Мартин Димитров: Комуникация имаме, но за съжаление последователна дясна политика нямаме. Което какво означава? Доходите спадат, безработицата расте, фалитите на фирми се увеличават, това е действителността. Трябва да махнем розовите очила и да видим какво става.
Водещ: Вчера Владо Каролев, който е десен икономист, заявява пред вестник „Сега” не си мислете, че капитализмът непременно означава увеличаване на доходите. Как да го разбираме това изказване?
Мартин Димитров: Четох го. Според мен нещо не е бил разбран, тъй като Владо има по принцип сериозни тези, или нещо се е объркал. Едно от двете. Капитализмът точно това означава, капитализмът означава развитие, увеличаване на доходите, означава нови работни места. Това е пазарната икономика.
Водещ: Ако трябва да сме позитивни, какви ценности, какви политики биха обединили десните и ГЕРБ в следващия парламент, в следващото правителство?
Мартин Димитров: Искаме реформи. Ако сравняваме всички правителства обективно, не че това на ,СДС не е правило грешки, напротив, аз съм критикувал много неща, но то е най-успешното. Десет години след него има висок растеж икономиката. Десет години.
Водещ: От вас започна възходът, но не е само ваша заслугата.
Мартин Димитров: Това бяха реформите, единствените сериозни реформи се направиха тогава. Пак трябва такова реформаторско правителство. Аз знам, че част от хората ги е страх от реформите. Ние просто нямаме друг избор. Знаете ли какво направи Естония преди две години? Те премахнаха бюджетния дефицит, въведоха електронно правителство, което означава среда за бизнеса.
Водещ: Ама как да го махнем тука, като ако Дянков махне бюджетния дефицит, ще умрем от глад. Той няма да може плаща пенсиите.
Мартин Димитров: Г-н Бареков, вие сте журналист, и то водещ журналист, но това, което казвате, не е вярно.
Водещ: Но откъде пари за пенсии тогава?
Мартин Димитров: Вижте, има пари за всичко, ако не се правят глупости, ако се провежда определена политика за привличане на инвестиции, което е най-важното. Защото без инвестиции ние нямаме петрол, нямаме злато, трябват ни инвестиции, за да растем бързо. Нямаме друг избор.
Водещ: Защо спряха инвестициите в България?
Мартин Димитров: По много причини. България е разглеждана вече като рискова дестинация. Едната причина е, че две години и половина си губим времето с "Белене". Вместо да привличаме инвеститори. Две години и половина това е загубено време в мандата на сегашния кабинет. Трябваше идват на власт, спират "Белене", слагат катинар. Първият ден. Обявява се правителството, Бойко Борисов казва аз ви обещах на вас, затварям гьола. Първия ден това трябваше да направи.
Водещ: Вие ще поставите ли условие в бъдеща коалиция Борисов да бъде премиер или обратно, да се търси друг премиер?
Мартин Димитров: Нека не говорим още за...
Водещ: Но това е много важен въпрос.
Мартин Димитров: ... коалиции. За нас е важното следното. Реформаторски идеи, които да доведат до висок растеж и до растеж на доходите.
Водещ: На кои хора в това управление вярвате тогава, този списък, който преди малко изброихте, Трайчо, Борисов, Дянков и Ники Младенов, адекватен ли е на въпроса, който ви задавам?
Мартин Димитров: Значи, вижте, не мога да кажа дори че вярвам на тези хора и това го казвам абсолютно откровено. Не мога да кажа.
Водещ: Ако си нямате доверие, как ще управлявате заедно?
Мартин Димитров: Не мога да кажа такова нещо. Доверието се създава. То се създава с последователна политика и последователни действия. На този етап не мога да кажа, че има доверие. Извинявайте, при масовата полицейщина на Цветанов. Вие смятате ли, че не ви следят вас например? Всички ви следят. В момента живеем в полицейска държава.
Водещ: Само да ви кажа нещо. Мене ми подслушваше телефона Георги Петканов по времето на НДСВ, след това ме подслушваше Алексей Петров по времето на каква беше тая, тройната коалиция, така че дали сега ме подслушва Цветанов, аз съм гърмян заек, както се казва вече.
Мартин Димитров: Чудесно, само...
Водещ: По-голям конспиратор съм станал от "Наглите".
Мартин Димитров: Чудесно, само че, г-н Бареков, те правят в момента полицейска държава и това трябва да се промени. Масово подслушване, масово следене, това не е моята идея за България.
Водещ: Мислите ли, че сега се подслушва повече, отколкото по времето на тройната коалиция? Ами аз според мен тройната коалиция подслушваше най-много телефони.
Мартин Димитров: Не съм сигурен. Да, имаше много лоши неща по времето на тройната коалиция. Но горе-долу каквото е било тогава, което беше ужасно и идеята беше да бъде променено, същото е и сега.
Водещ: Други факти мога да ви дам. По времето на Георги Петканов излезе списъкът с подслушваните журналисти. Там бяха и Лили Маринкова, много хора. По времето на Алексей Петров и Станишев избухна „Галерия”. Там се подслушваха много наши колеги. Сега избухна запис на Бойко Борисов, извадиха негови записи, те него подслушват.
Мартин Димитров: Замислете се, след като подслушват собствения си премиер, тези хора биха ли се замислили да подслушват когото и да било? Замислете се по тоя начин. Те, като Бойко Борисов подслушват, значи подслушват всички. Ами замислете се.
Водещ: От друга гледна точка по-добре да се подслушват те, отколкото да се подслушват медиите. Няма доказателства преки, че се подслушват медиите при това управление.
Мартин Димитров: Всички подслушват.
Водещ: Вие сте сигурен? Как го разбирате това нещо?
Мартин Димитров: По много косвени белези.
Водещ: Дава ви нещо в телефона някакви индикации.
Мартин Димитров: Всичко се подслушва. СДС има хора навсякъде, г-н Бареков.
Водещ: И в службите?
Мартин Димитров: Навсякъде имаме хора.
Водещ: Добре, вашият телефон подслушват ли го?
Мартин Димитров: Всичко се подслушва в момента. Всичко подслушват.
Водещ: Кой подслушва вашия телефон и защо?
Мартин Димитров: Всичко се подслушва в момента. За съжаление част от причините са интгригантскси политически, което е отвратително и което е не може да бъде практика в една демократична държава.
Водещ: Добре, но вие каквото имате да казвате, идвате тук в студиото, свободен политик, всичко си говорите.
Мартин Димитров: Това, г-н Бареков, е най-добрата тактика, която аз спазвам, каквото имам да кажа, го казвам на медиите.
Водещ: Няма логика да ви подслушват телефона на вас, разбирате ли?
Мартин Димитров: Г-н Бареков, всичко се подслушва в момента. Просто ако не ми вярвате, си направете вашите анализи и изводи. Това не е идеята за свободна България. Тези методи на подслушване те трябва да бъдат...
Водещ: С каква цел го правят според вас?
Мартин Димитров: Пак ви казах, интригантско-политически. Тези методи трябва да бъдат насочени срещу организираната престъпност, а не срещу нормалните хора. Това трябва да бъде променено. И ако говорим за демократична страна и въобще за промяна в партия ГЕРБ и това управление, една от промените, които трябва да бъдат направени, е в тази посока. Тия методи те не са играчка, те не са забавление, те не трябва да са масови. Те трябва да са насочени към разбойниците. Точка. А не към нормалния човек.
Водещ: Не знам, явно, който ви подслушва телефона, вече има информация, но аз понеже съм сред тия хора, докъде стигнаха преговорите за бъдеща Синя коалиция. Защото противоречиви слухове се чуват в публичното пространство.
Мартин Димитров: Разбира се, тази тема е любима за интригантстване и много се е изприказвало по тази тема.
Водещ: Може би заради това ви подслушват телефона, защото това е много важно как вървят нещата там.
Мартин Димитров: Важно е и между другото усещам, че доста хора искат да се намесват в тези преговори.
Водещ: Така.
Мартин Димитров: Да повлияят. И през медиите. Извън СДС, извън ДСБ. Да повлияят и през медиите, и по много конспиративни канали, да пречат и т.н. Преговорите сега започват, но аз съм убеден в дясното обединение, винаги съм го казвал. Защото за мен това е правилният път. Не може в тази тежка ситуация хората да не могат да си плащат сметките. А между другото, говорейки за сегашния кабинет, друг голям проблем, който не споменахме с вас, са монополите и това, че монополите са оставени да се разпищьолят.
Водещ: Е, наше разследване на ТВ7 докара тая тема на дневен ред, монополите във фармацевтичния бизнес.
Мартин Димитров: Но не само там. А ние пък сезирахме Комисията за защита на конкуренцията, г-н Бареков.
Водещ: Между другото ви поздравявам, дайте да ви стисна ръката публично, за това, което направихте.
Мартин Димитров: Ние пратихме обаче сигнал.
Водещ: Така е.
Мартин Димитров: И не само тук. Значи, оставете само този отрасъл, има много други отрасли. Цените на горива вземете, вземете веригите, големите вериги, които имам десетки оплаквания от малкия бизнес ги карат за рождения ден на веригите да правят специални отстъпки. Извинете, това е голям рекет. Все едно за вашия рожден ден да накарате цялата телевизия колегите ви да ви дават пари. За това става дума.
Водещ: Чакайте да осмисля, какво...
Мартин Димитров: За рождения ден на веригите, големите вериги магазини, ги карат малкия и среден бизнес да правят специални отстъпки.
Водещ: Аха. А иначе си празнува веригата рождения ден.
Мартин Димитров: Веригата си празнува, разбира се, рождения ден, но това е все едно за вашия рожден ден да накарате всички в ТВ7 да ви дадат определена сума.
Водещ: Разбрах.
Мартин Димитров: Това не може да бъде толерирано повече, монополите не са само, господстващо положение евентуално няма само в един отрасъл, има в много отрасли и тука трябва точно нова ...
Водещ: Кой го позволи това да се случи? Аз мисля, че тук има цялата политическа класа заслуги да се създаде този проблем.
Мартин Димитров: Да се каже, да, това не е отднеска. Това е най-лесно да се каже, затова нищо да не правим.
Водещ: Дайте да ги назовем. Във фармацевтичния бизнес монополът тръгва горе-долу наистина от 2009 г. Там имате заслуги колкото за приватизацията. Обаче кой продаде "Лукойл" и „Петрол”? Вашето правителство.
Мартин Димитров: Ама не, не, знаете ли, грешката е следната. Монополът не следва от това, че има една компания. Вие казвате понеже има компания, значи има монопол. Не, не, не. Дайте да се разберем. Монопол, или господстващото положение следва от това, че няма държавно регулиране.
Водещ: Аз казвам откъде започва. Всеки има заслуги. Не искам да хвърля върху вас вината директно.
Мартин Димитров:Аз напълно ви разбирам. Друго искам да ви кажа. Все някой трябва да е собственик на "Лукойл". Тогава най-добрата оферта е била руска и за да покаже кабинетът на СДС, че е много принципен, са казали добре, печелите. В този смисъл.
Водещ: Ами те руснаците тогава продадоха и мобилния оператор на г-н Чорни. Та много принципно все към руснаците.
Мартин Димитров: Както и да е. Въпросът е следният, регулирането става през силна комисия за защита на конкуренцията. Когато всичките тия фирми с господстващо положение нарушават правилата, някой трябва да ги бие през пръстите и да ги поставя на мястото. Ето това липсва в момента в България. Няма го силния играч КЗК и държавата, ако щете, правителството, което да се намесва и да не им позволява да правят каквото си искат.
Водещ: Това ще бъде една от политиките, които ще поставите като център между бъдеща коалиция между вас и ГЕРБ?
Мартин Димитров: Много я споменавате тази коалиция. Аз не казвам, че това няма да се случи, но казвам следното нещо: много е рано на този етап да се говори за такова нещо. Ние сме опозиция, пак ви казвам. За нас е важно обаче тези монополисти да бъдат поставени на място. Сега и от следващото правителство.
Водещ: Само не ми отговорихте на въпроса, който в разговора вмъкнах, г-н Трайчо Трайков към вас ли ще бъде привлечен за експерт и политик или отива при Кунева?
Мартин Димитров: Нека да поживеем и ще видим как се развиват нещата. Аз признавам пред вас, че такъв разговор не съм водил с г-н Трайков.
Водещ: Не сте водил?
Мартин Димитров: Не, не съм водил такъв разговор.
Водещ: А защо не вземете да проведете наистина? Не че някакви идеи давам за бъдещето на Трайчо Трайков, но някак си по-добре при вас да си стои, отколкото при Кунева.
Мартин Димитров: В този живот всичко е възможно, но е много важно, искам това да спомена още веднъж, и Бойко Борисов, и Кунева да се определят спрямо БСП. Биха ли правили коалиции, включително експертни правителства. Този въпрос е много важен.
Водещ: Вие за Кунева имате ли позиция?
Мартин Димитров: Чуйте, г-н Бареков. Би ли правил Бойко Борисов експертно правителство с БСП? Би ли правила Меглена Кунева експертно правителство с БСП? Ние никога, на никаква цена. Трябва да се отговори на този въпрос.
Водещ: Кунева затворена страница ли е за вас, или там все още има някакви опции, ако тя се развие в посока център-дясно.
Мартин Димитров: Това зависи от нея. Ако госпожа Кунева продължава да бъде част от тройната коалиция, както беше едно време, ние няма какво общо да имаме с нея.
Водещ: Имаше някакви спекулации, че с НДСВ ще правите обединение. Там има ли хора, на които симпатизирате, те на вас?
Мартин Димитров: Истината е, че много хора ни търсят в момента и партии, но ние държим на първо място на Синята коалиция, след това ще ...
Водещ: Каква полза Борисов да прави експертно правителство с БСП? То дори да се казва експертно, ние медиите ще го помним и ще кажем, че той се е коалирал с БСП. Как да маскира той нещата?
Мартин Димитров: Чакайте малко, чакайте, г-н Бареков. Ако не е проблемно да отрече и да обещае. Не като царя едно време. Царят беше казал ...
Водещ: Царят излъга, царя излъга...
Мартин Димитров: Да, той каза, че с мандата на БСП не би направил правителство, та там се прави (...)
Водещ: Не, истината е, че и Пламен Панайотов, и хората, които идваха на дебатите с Румен Петков, излъгаха българския народ в очите.
Мартин Димитров: Точно така.
Водещ: Те казаха няма да се коалираме с БСП.
Мартин Димитров: И понеже за Бойко Борисов и за Кунева потенциално могат да гласуват дясно-центристки избиратели, този отговор е честно да бъде даден.
Водещ: И ако не е проблем да бъде даден, както вие казвате, да бъде даден. Да каже Бойко Борисов с БСП няма да правя кабинет, няма да правя експертен кабинет с тях. Да го каже. Това е въпросът от тази сутрин към Бойко Борисов. Защото той гледа, няма съмнение гледа това предаване.
Мартин Димитров: Знам.
Водещ: Вие го питате да каже още днеска, че няма да се коалира нито с БСП, нито експертно, нито...
Мартин Димитров: ... както и да било.
Водещ: ... принципно и коалиционно.
Мартин Димитров: Точно така.
Водещ: Добре, новините и продължението тогава, ако реши да отговори на този въпрос. Мартин Димитров, лидер на СДС, много откровен разговор в „Гореща точка”. Чухте горещите въпроси и на опозицията към управляващите. Последно, няма  да подкрепяте АЕЦ "Белене", очертава се т.нар. срамна коалиция там – БСП и "Атака" срещу всички останали.
Мартин Димитров: БСП и "Атака" се оказаха единствените докрай поддръжници на проекта "Белене", което показва кой какъв е в българската политика.
Водещ: Оставаме с очакването Борисов да отговори на тези публични въпроси, зададени от Мартин Димитров.

 

Информационна агенция Фокус

виж видео от ТВ7 тук


Tags: АЕЦ БЕЛЕНЕ, Мартин Димитров

Още по темата

thumb 11.10.2012 - Казанлък

Емил Кабаванов: Бюджет 2013...

Бюджет 2013 ще е като Бюджет 2012, но по-напудрен, с повече PR , бе...

thumb 28.09.2012

Емил Кабаиванов: Референдум...

Исканият от БСП референдум е закъснял и няма да реши никакви пробле...

thumb 27.06.2012

Мартин Димитров: От години ...

За това съм съгласен да се бърза, даже то е много закъсняло. Това ...

thumb 21.06.2012

Мартин Димитров: Бъдещето н...

Участие на Мартин Димитров в предаването "Здравей, България" на Нов...

thumb 21.06.2012

Мартин Димитров: Бъдещето н...

Участие на Мартин Димитров в предаването "Здравей, България" на Нов...

thumb 07.06.2012

Мартин Димитров: Заем трябв...

Лихвата трябва да бъде по-ниска, защото такава в момента е и пазарн...

thumb 31.05.2012

Дебатът за бъдещето на СДС ...

Разговор с Мартин Димитров и Борис Марков по БНР, Програма "Хоризо...

thumb 19.05.2012

Мартин Димитров: Изборът на...

Ако предложат коалиция с НДСВ и ВМРО-НИЕ, аз ще бъда най-силният и ...

thumb 17.05.2012

Мартин Димитров: Ще работя ...

Кукловодите да не си губят времето, парламентарната група "Синята к...

thumb 17.05.2012

Мартин Димитров: Искаха да ...

Няма да има прошка за нито един опит за продажба на СДС заявява Мар...