В медиите
Димо Гяуров: Ние се водим от разбирането, че всеки, който работи добре, трябва да бъде заплатен добре, но това не трябва да става под масата
Димо Гяуров – депутат от Синята коалиция; Нели Нешева – директор на НЗОК, в интервю за предаването на Нова телевизия "Здравей, България!"
Водещ: Всички знаем, че, справедливо или не, държавните служители получават обикновено по-малко пари, отколкото хората в частния сектор. Дори висшите държавни служители, ако ги сравним с мениджъри в частния сектор, получава несравнимо по-малко. За пореден път, обаче, този мит беше разбит, защото се оказва, че в сферата на здравеопазването ни – тук правя една скоба. Според индекса на развитието, който беше публикуван наскоро, нашата държава в здравеопазването специално, се движи по-бавно от Албания. Та в тази сфера са раздадени бонуси за над 9 млн. лв. миналата година. Особено впечатление направи допълнителното възнаграждение за шефката на здравната каса Нели Нешева и нейната заместничка Мариана Василева. 30 хил. лв. за Нешева и 20 хил. за госпожа Василева. Данните са на Синята коалиция. Поканихме днес госпожа Нешева в „Здравей, България”. От нейния екип, обаче, казаха, че интервюто, което тя даде за новините пред Николай Василковски, е достатъчно. Така че предлагам ви да го видим, след което разговор с Димо Гяуров, депутат от Синята коалиция.
Репортер: Допълнителните възнаграждения в системата на здравната каса се определят по две направления – икономия от фонд „Работна заплата” и по текстове от Закона за здравното осигуряване.
Нели Нешева: Служителите на касата, на националната каса, на районните каси – 2700 човека, в годините винаги са получавали средства по Закона за здравното осигуряване и от икономии на работни заплати. И това е причината служителите, особено в районните каси, да са с ниско възнаграждение.
Репортер: По предложение на д-р Нешева за първи път в историята на касата през 2010 година средствата за премии от икономия във фонд „Работна заплата” са разпределени в болничната помощ.
Нели Нешева: Лично моето убеждение винаги е било и продължава да бъде, че служителите трябва да получават достойно трудово възнаграждение като работна заплата и че не трябва да се надяват на допълнителните материални стимули, особено ако те са заложени в Закона за здравното осигуряване.
Репортер: Това, обаче, предизвиква недоволството на синдикатите в здравната организация.
Нели Нешева: Синдикалните лидери се срещнаха с мен, като предявиха претенции искане да продължи изплащане така, както е било в 2009, в 2008 на допълнителни материални стимули. Даже имаше разговор, че ако служителите не получат такива средства, то те могат да предявят и синдикални протести и синдикални претенции.
Репортер: Под натиска на синдикатите изплащането на допълнително финансово стимулиране е възстановено през 2011 година.
Нели Нешева: Главните експерти са получили 7 хил. Мога да кажа, че директорите са получили 9 хил. И мога да кажа, че аз съм получила 12,7. Аз съм получила толкова, колкото ми е определила методиката. Никой не би могъл извънзаконово да разпределя средства. Всичко е в рамките на закона. Ако една такава институция реши да спазва закона такъв, какъвто е вменен в Закона за здравното осигуряване, аз не виждам защо трябва това да се превръща в сензация. Смятам, че когато човек работи, когато носи такава отговорност, когато иска да има авторитет сред хората, които управлява, той трябва да бъде в равнопоставеност спрямо тях.
Репортер: Убеждението на д-р Нешева е, че има нужда от промяна в Закона за здравното осигуряване. От нормативния акт трябва да отпадне текстът, който позволява 25% от събраните глоби да бъдат разпределени като премии.
Нели Нешева: Смятам, че трябва заплатата да бъде достойна, а всичко от контролната дейност да бъде върнато отново в здравноосигурителните плащания.
Репортер: Предложение за това е изпратено в началото на този месец до министъра на здравеопазването Стефан Константинов.
Водещ: Добре. Господин Гяуров, чухте интервюто. Предполагам сте съгласен с част от нещата. Когато човек е ръководител на такава голяма институция, може да се каже, като здравната каса, такова голямо ведомство, трябва да получава добри пари, нали?
Димо Гяуров: Не само ръководителят. Ние по начало се водим от разбирането, че всеки, който работи добре, трябва да бъде заплатен добре. въпросът, обаче, е друг. Да не става това под масата, да става справедливо и да става пред очите на цяла България. Защото всъщност всичко тръгна от наши питания до отделните министри, до отделните министерства за това какви допълнителни възнаграждения се заплащат в техните ведомства. Истината е, че единствено министърът на външните работи отговори изчерпателно и коректно.
Водещ: На външните работи, Николай Младенов?
Димо Гяуров: На външните работи. И министърът на отбраната, чийто отговор беше много кратък, но много изчерпателен също. Отговорът беше: „Не сме раздали нищо”. Една голяма част от останалите министри директно нарушиха Конституцията като отказаха да отговорят, позовавайки се на това, че тия данни били лични. Нищо подобно няма в това. От министъра на вътрешните работи и от министъра на земеделието въобще не сме получили нищо. Те не са благоволили да отговорят до настоящия момент. Така че ние тръгнахме от тази информация. И всъщност онова, което изнесохме, е на база на отговора на министъра на здравеопазването. И понеже аз лични поисках допълнителни данни, но госпожа Цецка Цачева отклони въпроса ми, не го допусна до министъра. Затова ние се опитахме по собствени пътища да се снабдим с тази информация и да я направим публично достояние.
Водещ: Да направите разбивка.
Димо Гяуров: Да направим разбивка на сумите, които въз основа на методиката на...
Водещ: Госпожа Нешева каза, че е взела 12 хил. бонус, а не 30. Как сметнахте 30?
Димо Гяуров: Много е вероятно да сме сбъркали в сметките. Това е поради единствената причина, че не разполагаме с официалните отговори. Ако и тя, и министърът, и останалите министри бъдат така любезни да си вършат работата, да отговарят прецизно и ясно, да дават писмените данни такива, каквито законът ги изисква, нямаше да има грешки. Но аз и до ден-днешен не знам всъщност тя какво е получила. Нека да бъде така любезна писмено да отговори.
Водещ: Това, което отговори устно пред колегата ни Николай Василковски, е следното. Получаваме всички абсолютно прозрачно бонусите си по една специална методика и по тази методика, която вероятно всеки може да види, включително и вие, бонусът, който съм получила аз, казва госпожа Нешева, е 12 хил. лв.
Димо Гяуров: До днес не можеше да се види. Тя беше официално отказана тази методика, когато ние повторно поискахме информация, и неясно защо беше секретна. Вероятно въз основа на това, което ние направихме вчера, тя може би ще бъде публикувана днес. Интересното е, че тази методика е подписана от самата госпожа Нешева. Така че тя казва: „Съобразно методиката”, ама тази, която тя си е направила.
Водещ: Да де, ако аз получа бонус, го решава шефът ми. В случая с госпожа Нешева, твърдите, тя сама е решила какъв да е размерът на нейния бинус.
Димо Гяуров: Ами ето го нейният подпис тук.
Водещ: Да.
Димо Гяуров: Другите участници в създаването на методиката са въпросните директори и главни специалисти, които също са си разделили едни такива сериозни суми. Ето за това става дума – че едни хора дават на себе си едни немалки пари. А тук ясно е разписан текст, в който се определят 1,5% от общата сума от тази една четвърт от глоби, която подлежи на разпределение, за нея...
Водещ: Господин Гяуров, казват ми, че е поискала госпожа Нешева да се включи по телефона и да каже каква е нейната версия. Пък тъкмо и вие ще можете да я попитате.
Димо Гяуров: Няма какво да я питам. Тя трябва писмено да отговори на тези въпроси, защото аз вече не вярвам на думи.
Водещ: Писмено на въпроса „Каква е методиката”?
Димо Гяуров: Не каква е методиката. Тук към самата методика има едни справки, които тя е утвърдила, да ги даде.
Водещ: Добре. Докато в крайна сметка се осъществи включването, да ви дам следния пример. Вие казвате, 30 хил. лв. за нея, 20 хил. за нейната заместничка.
Димо Гяуров: Отново повтарям, ние вчера гадаехме, тъй като не разполагахме с...
Водещ: Това е на базата на 2 млн., които според вас са получени от глоби миналата година и от санкции, които е направила здравната каса?
Димо Гяуров: Това е въз основа на отговора на министъра на здравеопазването, който ни казва, че в здравната каса са разпределени от глоби 2 011 315 лв.
Водещ: Вижте сега справка за изплатените през 2011 година допълнителни възнаграждения. Може би вие я знаете, така че ще посоча към тази камера. 91 858 – толкова са санкциите, които са разпределени между 40 служители, а не 2 млн.
Димо Гяуров: Чакайте! 90 хил. доколкото аз разбирам, е сумата, която е разпределена между ръководството.
Водещ: 40 души ръководство.
Димо Гяуров: Ама дали тези 40 са взели нещо?
Водещ: А как?
Димо Гяуров: Ами вчера мисля, че моят колега д-р Шарков даде много показателен пример. Ако аз ям свинско месо, а вие зеле, това не значи, че двамата ядем свинско със зеле. С други думи, от тези 40 души може би 30 са взели 0.
Водещ: В смисъл, разпределят се 92 хил. лв. на 38 души по 5 лв. и на 2 души 30 и 20.
Димо Гяуров: А всъщност ето го отговорът на министъра на здравеопазването, ето го неговият подпис, ето я общата сума, която е раздадена от глоби. 2 млн.
Водещ: Добре. Сега ще питам госпожа Нешева. Д-р Нешева, добро утро.
Нели Нешева: Ало!
Водещ: Здравейте, добро утро. Първо кажете, 30 хил. лв., 12 хил. лв. – колко получихте вие?
Нели Нешева: Нали се чуваме, в ефир съм? Добро утро на зрителите на вашата уважавана телевизия. Искам най-напред да се обърна към юриста и след това към народния представител господин Гяуров. Господин Гяуров, когато един юрист защитава определени факти, той неминуемо се е запасил с истината. Не може да гадаете и не може вероятно да изнасяте факти, които опетняват, повтарям, опетняват сензационно моето име. Защото това в правното пространство се нарича клевета, господин Гяуров. Абсолютна неистина. Втори път никой не е поискал от нас ние да дадем методиката. Тя е абсолютно видима. Ние сме единствената институция...
Димо Гяуров: Къде е видима, госпожо Нешева?
Нели Нешева: Видима е в...
Димо Гяуров: Ето го отказа за методиката.
Нели Нешева: ... документооборотната система, наречена „Архимед”. Ние сме единствената институция, която се направила методика. 11 човека, начело със синдикатите, са участвали в тази методика. Аз много благодаря на водещия на предаването, който каза, че касата е институция. Аз искам да кажа на зрителите, ние не сме държавно ведомство. Ние не отговаряме за 300 или 400 млн. лв. Ние отговаря за близо 3 млрд. Отговорността наистина е жестока, пак казвам, жестока. Когато опетнявате /.../ на човек, който е поел тази отговорност, който вкара системата...
Водещ: Госпожо Нешева, ако обичате, за секунда да ви прекъсна. Разбрах, твърдите 12 хил. лв. е вашият бонус, така ли?
Нели Нешева: Сега, искам да кажа, много добре водещият показа графиката, показа 90 млн. на 40 човека.
Водещ: Не 90 млн. 92 хил.
Нели Нешева: 92 хил., да. Понеже при мен са милиарди и милиони, отговорността ми е голяма, затова.
Димо Гяуров: Не знам дали е 12 или 13 хил., но не е взела...
Нели Нешева: Сега, искам само да ви кажа, че до 25% е разрешеното по закон. Такива финансови институции като касата, НОИ и НАП по закон от контрола винаги разпределят стимулиране на служителите. Това е в цял свят, това е в цяла Европа.
Димо Гяуров: Не е задължително, госпожо Нешева. В закона пише „може до”.
Нели Нешева: По закон не е задължително, но е възможно.
Димо Гяуров: Стига сте ни заливали с глупости.
Нели Нешева: Това не са глупости. Моля ви!
Димо Гяуров: Ама заблуждавате публиката.
Нели Нешева: Моля ви, нека да говорим... /.../ не заблуждавам.
Димо Гяуров: В закона се казва до 20% евентуално с ваше разрешение.
Водещ: Което означава, че ако работите добре, давате. Ако не, не давате.
Нели Нешева: Господин Гяуров, когато си достоен човек, когато не искаш да бъдеш лицемер, когато оценяваш труда си, а ние трябва да се оценяваме, тогава оценяваш себе си, оценяваш и служителите си.
Димо Гяуров: Ама вие оценявате себе си въз основа нам методика, която вие с вашето ръководство сте направили и сте си разделили едни пари. И най-важното, пазите това в тайна и не искате да отговорите официално.
Нели Нешева: Господин Гяуров, аз нося... Ето, отговарям ви абсолютно точно. И днес в 11 ч. всички медии ще получат абсолютно всичко какво сме получавали, макар че това е против закона за личните данни, макар че в днешно време могат да те преследват и да те убият, господин Гяуров. Аз имам семейство. /.../ Аз съм достоен човек...
Водещ: Госпожо Нешева, искам ви помоля накратко да ми отговорите...
Нели Нешева: Аз не ви питам вас вие как разпределяте вашата /.../, която е от данъците на данъкоплатците, господин Гяуров. Вие сте юрист. Вие не можете да ме нападате по този начин, защото това е сензационно нападане и опетняване на името ми, което не е така.
Водещ: Какво означава...
Димо Гяуров: Изтърва си нервите, госпожа Нешева. Няма смисъл.
Водещ: Госпожо Нешева, искам да ви помоля на няколко въпроса да ми отговорите, защото е кратко и конкретно. Може ли? Получихте ли субсидия и каква е тя? Получихте ли бонус и какъв е той?
Нели Нешева: Веднага отговарям. Не са разпределени 25%, разпределени са 17,2%. И затова не са 2,5 млн., а са 92 хил. колкото вие определяте.
Водещ: От тези 92 и няколко хиляди...
Димо Гяуров: Ама не е вярно. Как ще са 90 хил.? Ето ги двата милиона. Как ще са 90 млн., госпожо Нешева? Какво говорите? 90 хил. на кого?
Нели Нешева: Господин Гяуров, има методика върху това, което се разпределя от контрола.
Димо Гяуров: Знаем, че има методика, направена от вас.
Нели Нешева: Не е направена от мен. Направена е от 11 човека. Аз съм си сложила подписа, защото отговарям за тази институция.
Димо Гяуров: С които заедно сте си разделили едни пари.
Нели Нешева: Господин Гяуров, вие някога управлявали ли сте институция от 3 хил. човека?
Димо Гяуров: Управлявал съм, госпожо Нешева, преди вас.
Нели Нешева: Аз отговарям за тази институция, господин Гяуров, и аз си поставям подписа. Няма кой друг.
Димо Гяуров: И когато съм я управлявал аз тази институция и съм разпределял допълнително възнаграждение, на себе си никога не съм дал еди лев.
Нели Нешева: Господин Гяуров, ако бях на ваше място, бих постъпила като юрист и джентълмен и бих се извинила.
Димо Гяуров: Няма джентълменство в тази работа, когато има тайна и когато става под масата.
Нели Нешева: Защото финансовата институция каса, заедно с другите финансови институции....
Димо Гяуров: Не искам да водя този разговор. Безсмислено е.
Нели Нешева: ... отговарят за 3 млрд. лв.
Водещ: Аз го продължавам. Госпожо Нешева...
Нели Нешева: Методиката е абсолютно видима... Чувам ви.
Водещ: Помолих ви за кратък отговор. 12 хил. лв. ли са от тези 92 хил. лв., които сте получили вие?
Нели Нешева: Да, с ДДС.
Водещ: 40 души ли си разделихте 92-те хиляди лева и колко взеха останалите, ако вие сте взели 12?
Димо Гяуров: С ДДС ли?
Водещ: С ДДС.
Нели Нешева: Да, днес вашата телевизия...
Димо Гяуров: Как ДДС върху възнагражденията? Какви ги приказва?
Водещ: Има предвид с данъците вероятно. Обърка се сигурно. Не с ДДС, нали, госпожо Нешева, просто с данъците, които са ви...
Нели Нешева: Господин Гяуров, аз не приказвам. Аз ръководя институция, която съм я вкарала...
Димо Гяуров: С ДДС.
Нели Нешева: ... /.../ положение. Аз не приказвам. Аз ръководя институция. Всички други 40 човека са получили реципрочно по методиката. Днес вашата телевизия ще получи всичко, което е било.
Водещ: Госпожо Нешева, бонуси получават хората, които вършат добре работата си, нали така?
Нели Нешева: Премиите получават хората от контролните функции, които по закон във всяка финансова институция – ние, НОИ или НАП, в цяла Европа, и всички банки са финансови институции, могат да получат. Могат, казвам.
Водещ: Бонус се взема за добре свършена работа, нали така? Това е достатъчно просто и ясно.
Нели Нешева: Абсолютно...
Водещ: Доволна ли сте от работата, която свърши здравната каса миналата година?
Нели Нешева: Аз съм много доволна от работата, която свърши здравната каса. За първа година здравната каса направи спокойствие в системата. За първа година здравната каса направи така, че парите стигаха до получателите съвсем навреме.
Водещ: Добре. Ами добре, да продължим нататък. Мисля, че получихте...
Димо Гяуров: И българските граждани са страшно доволни. Не, нищо не съм получил, защото госпожа Нешева продължава да жонглира с фактите.
Водещ: Не, тя казва, 11 души – вашият основен упрек, че сама си е разписала методиката колко да вземе. Нали така?
Димо Гяуров: Да, разбира се.
Водещ: Е, тя казва: „Не сама, а 11 души го направиха.”
Димо Гяуров: Освен това има нещо друго. госпожа Нешева, аз не твърдя, че тя непременно е получила незаконно и тези, те не са 12 хил., а са 13 хил. доколкото аз последно имам информация от вчера.
Водещ: 13 хил. с ДДС, както каза тя. Имаше предвид данъците.
Димо Гяуров: Няма ДДС.
Водещ: Имаше предвид данъците, жената, обърка се. В смисъл, възможно е.
Димо Гяуров: Та тя ръководи тази институция с договор за възлагане на управление. По силата на този договор, тя не е част от състава на касата. Този чл. 108, който аз ви дадох, се отнася само до служителите на касата и аз не съм убеден, че тя има право и на тези 13 хил. Но оставям това на министрите...
Водещ: Да, да. Аз ви разбирам, че тук пише „могат”. „Могат” означава, че при добре свършена работа си разпределят суми хората от...
Димо Гяуров: Това е едното. Другото е, че вероятно този текст не е отнася за нея.
Водещ: А само за служителите?
Димо Гяуров: А само за служителите. Но нека юристите на Министерски съвет и самият министър-председател да си търсят отговора на този въпрос. Въпросът, най-важният, е друг.
Водещ: Мисля, че ви чака дело. Аз с такова впечатление останах.
Димо Гяуров: Защо?
Водещ: Каза няколко пъти „клевета”, „обида”.
Димо Гяуров: Нека да се опита.
Водещ: За съжаление затвори госпожа Нешева и не можах да я питам дали това имаше предвид.
Димо Гяуров: Нека да се опита. Вчера в рамките на деня тя се оплете тотално. „Не съм получавала, получавала съм, ама не такива, ама онакива”, което какво означава? Че тази наша акция доведе до желания резултат – българските граждани да видят кой колко получава. И защо трябва да става под масата? Защо трябва да бъде в тайна?
Водещ: Чухте ли контраатаката? Вие колко получавате? „Питам ли ви аз, каза госпожа Нешева, каква ви е субсидията, депутатската?”.
Димо Гяуров: Коя субсидия?
Водещ: Субсидията, която получава всеки един народен представител, влиза в партийната каса.
Димо Гяуров: Няма такава субсидия. Има субсидия по Закона за политическите партии.
Водещ: Точно така. Която се пада на депутат. Знаете проблемът какъв е.
Димо Гяуров: Тя не се пада на депутат. Не, не.
Водещ: Независимите депутати, които прехвърлиха, и т.н.
Димо Гяуров: Не, не. Това е друга спекулация. Твърдението, че тя се определя на депутат, е част от една технология, изобретена от Министерство на финансите. Тя нито се дава депутат, нито я получава депутат.
Водещ: Дава се на партия?
Димо Гяуров: Дава се на партия.
Водещ: Обаче се разпределя на брой депутати. Както и да е.
Димо Гяуров: Това е друго.
Водещ: Вашите заплати, депутатски, нараснаха ли през последните няколко месеца заради средната работна заплата или не?
Димо Гяуров: Не, не са нараснали. Въз основа на решение на Народното събрание те бяха замразени миналата година. Доколкото разбирам, колеги са внесли предложение за дневния ред на тази седмица.
Водещ: Отново да бъдат замразени?
Димо Гяуров: Отново да бъдат замразени и през тази година.
Водещ: С което ще се съобразите. Добре. Накратко минаваме по другата тема, защото тази отне неочаквано много време. Преди седмица Росен Плевнелиев коментира този казус а Ангел Марин така. Че казусът с помилванията не е толкова голяма драма, за каквато се представя. И сега не знам, случайно или не, седмица по-късно беше направена комисия. Пък знаете, че като се създаде комисия в нашата държава, остава съмнението, че тя се прави, за да не реши въпроса, а на против – да го замаже. Съвсем накратко кажете каква е целта на тази комисия. Въпросът не е ли в компетенциите на Конституционния съд, за което вчера пледираха от страна на Коалиция за България? Кратко, ако обичате.
Димо Гяуров: Проблемите са няколко групи. И това, което каза президентът през миналата седмица, беше в отговор на мое твърдение, че всъщност сме изправени пред драма. И аз продължавам да го твърдя. Единият проблем е свързан с това, че, както вече стана известно, вицепрезидентът не е имал указ за изпълнение на тези функции, възложени му от президента. Аз продължавам да твърдя, че ако това е вярно - вероятно е вярно, голяма част от актовете, извършени от вицепрезидента, са недействителни. Помилванията не са проблемът.
Водещ: А кое?
Димо Гяуров: Проблемът е в гражданството. 80 хил. души може би ще се окажат...
Водещ: Че не са български граждани в крайна сметка?
Димо Гяуров: ... не съвсем български граждани. А що се отнася до комисията, вярно е, че президентът е независим в своята дейност и парламентът не може да го проверява. Но всъщност вчера парламентът взе решение да проверява всички онези факти, свързани с дейността на всички институции по конкретни проблеми – гражданство, помилвания, опрощаване.
Водещ: Добре, благодаря ви за този разговор. Успешен ден ви желая.
Tags: Димо Гяуров
Още по темата
Димо Гяуров: Страхът вреди....
Анализ на Димо Гяуров, зам.-председател на парламентарната комисия...
Димо Гяуров: Има сценарий з...
Още преди две години от Синята коалиция внесохме законопроект, кой...
Димо Гяуров: Няма нужда от ...
Няма големи различия сред политиците по отношение на позициониранет...
Димо Гяуров : АЕЦ Белене н...
Депутатът от СДС Димо Гяуров заяви, в сутрешния блок на БНТ , че А...
Димо Гяуров: Как Трайков въ...
Депутатът от Синята коалиция Димо Гяуров, от когото тръгна скандалъ...
Димо Гяуров: Има битка на л...
Когато говорим за Здравната каса и за цените на лекарствата, става ...
Димо Гяуров: Властта е гузн...
СДС не е против това хората да получават адекватно на труда си възн...
Димо Гяуров: Ако няма указ,...
Би могло да се окаже, че хаосът е невероятен, защото има хиляди хор...
Димо Гяуров: Цветанов беше ...
Лудостта не винаги е индивидуална, тя понякога е и групова, заяви о...
Димо Гяуров: Не се знае как...
През годините много хора по различни причини не искаха да има закон...