Новини
Зам.-шефът на СДС Румен Христов: СДС не си дава лъвчето!
Румен Христов е бил земеделски министър в служебните правителства на Ренета Инджова и на Стефан Софиянски. Той бе и кандидат-президент на СДС, след като спечели вътрешните избори в Синята коалиция в битка със Светослав Малинов. Христов е доктор по аграрна икономика, бил е и главен административен секретар на президента Петър Стоянов от 1997 до 2002 г. В момента е депутат и зам.-председател на СДС. Потърсихме го заради старта на новия политически сезон, както и за да хвърли светлина върху конфликтите, които разтърсиха Реформаторския блок.
Г-н Христов, уж скандалите между СДС и ДСБ останаха в миналото, а Реформаторският блок пак бе на косъм от разцепление. Толкова ли е трудно да се разберете?
Не, не е трудно постижимо. В крайна сметка изборите идват и си отиват, а отношенията остават. Моралът и почтеността са много важни за всеки политик. Но в крайна сметка ни предстои сериозно състезание, в което всеки, естествено, иска по-добър резултат. Политическите партии са длъжни да се борят за участие в управлението. Въпросът е, когато влизаме в това състезание, да сме толерантни помежду си от гледна точка на това, че в крайна сметка важен е не самият резултат, а управлението, което ще получат българските граждани в отделните общини. Защото, ако централната власт е далеко, кметът е този, който ежедневно споделя нуждите и проблемите на хората. Има ли нападки от една политическа сила към кмет, тя би трябвало да знае, че ще работи с този човек. Затова толерантността е важна.
Обидени ли сте на тъмносините и на Радан Кънев, че ви игнорираха и първо оповестиха коалицията с НПСД и БЗНС? Играе ли ДСБ старата игра от времето на Костов?
По-скоро съм учуден. Защото с пълно единодушие още на 9 юли решихме, че сме „за" единна регистрация на тези избори. И беше повече от странно как преди седмица ДСБ, ДБГ и БЗНС ни призовават за нещо, за което отдавна сме решили. Не мога да кажа какви са процедурите при взимане на решения в тези партии, но за мен беше изненада този призив и това подбутване от Радан Кънев. За какво да ни подбутват, като всичко бе решено? Бе въпрос само председателите да уточнят някои неща, както и стана.
Притесняват ли ви думите на премиера Бойко Борисов, който предупреди, че резултатите на местните избори ще покажат колко е жизнеспособна коалицията между старите десни и ГЕРБ?
При единното явяване СДС като най-старата дясна формация в България има най-широко присъствие в местната власт. Това е очевидно и никой не го отрича. Вероятно на тези избори, заради общото явяване, от нашите 350 съветници ще загубим 40-50. Просто защото ще освободим някои от местата за нашите коалиционни партньори. Но това не е най-важно за нас - независимо че ще имаме по-малко съветници, държим да запазим целостта на коалицията, затова без колебание влязохме в единна регистрация. Ще участваме на тези избори заедно. В интерес на истината, в по-малките населени места, ако бяхме излезли самостоятелно, подредбата на съветници щеше да е от СДС, а сега ще е шарена.
Опасявате ли се от възможен сценарий, в който СДС може да бъде изтикан от коалицията?
Не зная за подобни сценарии, но никой не би спечелил от това. Защото в крайна сметка буквите СДС са си магически букви, каквото и да се говори. Макар и трудно работеща коалиция в някои направления, Реформаторският блок е успешна формула и трябва да продължи. Парламентарната група показва добри решения и практики и няма смисъл да се експериментира с разцепление.
Не е ли опасна за оцеляването на съюза битката кой да е шеф на реформаторите? Всички чуха как ген. Атанас Атанасов заяви в тв ефира, че де факто Радан Кънев е лидерът. ДСБ още ли ги тресе синдромът на партия №1?
Нека да припомня, че ние имаме учредително споразумение, което за мен е конституцията, по която работим. В това споразумение е казано, че коалицията от 5-те партии се управлява от председателски съвет, съставен от шефовете на всичките организации в блока. Що се отнася до Радан Кънев - той е съпредседател на ПГ, какъвто е и Найден Зеленогорски. Ние още нямаме единна структура и не бих желал да коментирам какво ще се случи в бъдеще. Трябва да се концентрираме върху работата по местните избори. Защото от представянето на този вот ще зависи стабилността на коалиционното управление. Успех за реформаторите е, ако получат резултат, малко по-добър от този на парламентарните избори. Тогава ние получихме към 9%, значи сега трябва да получим поне 10%, за да кажем, че сме се представили успешно на тези избори.
Най-горещата тема си остава тази с бежанците. Лидерът на ДПС Лютви Местан призова Европа да не слага телени мрежи. Папата също се обърна към всички католически енории да прибират бездомните чужденци.
Това е много тежък проблем за Европейския съюз, както и за България. От гледна точка на това, че сме малка държава, с малък бюджет и имаме твърде много социално слаби български граждани, за да приемем голямо количество емигранти. Изграждането на ограда е едно от средствата за намаляване на нелегално преминаващите. Тези, които са със статут на официални бежанци, няма проблем да преминават през нашата граница. Но проблем са контрабандните канали и това, че трябва да се ограничат и спрат парите, които се дават на контрабандисти. Виждате какво стана с камиона убиец в Австрия. Ние не казваме, че ще откажем да влизат тези хора, но те трябва да влизат с документи и регистрация.
В някои райони имате общи кандидати с ГЕРБ? Как тогава ще опазите вашата идентичност като автентична десница?
Позициите се разделят на няколко - гласували за РБ, брой съветници и на трето място - брой кметове. Така ще успеем да запазим постигнатите позиции досега. Но съм категоричен, че успешната формула ГЕРБ - Реформаторски блок трябва да се развива. Да, наистина, на няколко места ГЕРБ дадоха своята подкрепа, за което им благодарим, на други ние отвърнахме с подкрепа, което е нормално, защото сме партии - членки на ЕНП. Вероятно на първи тур ще има много сериозно състезание. Въпросът е да не прекрачваме границата на допустимите нападки. Не само по отношение на ГЕРБ. На втория тур очакваме подкрепа от тях там, където имаме наши хора на балотаж, където няма техен кандидат. Ще подкрепим ГЕРБ там, където те са на балотаж, нали сме коалиционни партньори. Нека да подчертая, че в коалицията споразумение има само между управляващите и Реформаторския блок. Останалите 2 формации само подкрепят кабинета.
Възможна ли е подмяна на коалицията?
Според мен такова нещо не би трябвало да е възможно. Решенията се взимат с три четвърти от партиите в РБ, което означава, че за да се вземе кардинално решение, поне 4 от 5-те партии трябва да се съгласят. Аз не искам да броя кой е от едната, кой от другата. Но мисля, че целта на ДСБ не е да разбие Реформаторския блок, а да се ускори създаването на единна структура, за което другите партии не са готови. Ще призная, че в СДС се водят много тежки дебати в тази насока и не сме убедили нашите членове, че СДС трябва да се разпусне и да се влее в новата структура Реформаторски блок. Трябва ни време.
Което означава да загубите 3-те скъпоценни букви, марката, емблемата, които се превърнаха в символ на прехода.
Разбира се, че ако влезем в единен Реформаторски блок, губим и трите букви, и лъвчето. И е много трудно, мъчително е да се обясни на избирателите. Но пък в крайна сметка ние имахме самостоятелно явяване на предишните избори и видяхме, че резултатът е лош. Същото се получи и при ДСБ, и при ДБГ. В крайна сметка съюзът се направи заради решението десните гласове да се обединят. Но според споразумението ние се явяваме заедно на един цикъл избори. Минахме парламентарните, в навечерието сме на местните, след което идват президентските. Евентуално при новите парламентарни избори, които предстоят след 3 години, ще мислим дали да бъдем единен субект, или пак ще се явяваме под формата на коалиция.
ДСБ готови ли са да се простят с името на партията си?
Не мога да отговарям от тяхно име, но за нас е проблем. Нямам съмнение, че колегите от ДСБ говорят, че търсим консолидация и единна структура. Но аз имам сериозни опасения, че в момента, в който ръководството вземе решение за разпускане и вливане в новата структура, седесари ще регистрират ново СДС.
Това вече се е случвало.
Тогава какво се получава - да се вливаме в единна партия, за да правим нови седесета?! Кому е необходимо това? Нашите членове не са убедени, че сме готови за единна структура и разпускане на СДС.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...