Новини
Любен Петров: Ако номерата на партиите започват от 100 нагоре, ще се избегне „Феноменът 15/15“
Любен Петров – заместник-министър на икономиката; заместник-председател на СДС, в интервю за предаването „NewsRoom“ по ТВ7
Водещ: Любен Петров е в следващите минути мой гост. Освен заместник-министър на икономиката, той е и заместник-председател на СДС. Здравейте и добре дошли.
Любен Петров: Здравейте.
Водещ: Преди всичко сте ценен като гост в качеството си на заместник-председател на партията, защото има доста неща около СДС, които следва да бъдат изяснени. Защо се захванахте с този феномен така наречен 15/15, който имаше и други измерения – 18/18 и така нататък? Знаете ли, това беше един много сладък начин, по който гласоподавателят сякаш видя наказани партиите, които са наредили едни партийни листи и изпрати няколко души в парламента…
Любен Петров: По-скоро гласоподавателят видя наказани партии, след като се видя какъв е резултатът. Според мен хората, които са гласували 15/15 или 18/18 не са имали тази идея. Те по-скоро са гласували чисто партийно без да се съобразяват с подреждането на листата.
Водещ: Има една теория, според която те са гласували неграмотно.
Любен Петров: Има я тази теория. Надяваме се, че след всеки следващ избор, където има преференциален вот този момент ще намалява. Наистина оттук нататък изборите трябва да стават все по-прозрачни и все по-реални. За нас преференциалният вот наистина е абсолютно задължителен формат, който ще даде мажоритарният елемент в тези избори. Но хората наистина трябва да изберат този, който са решили, а не да стават грешки.
Водещ: А вашите предложения обхващат ли и двата вида хора – онези, които са гласували строго партийно и онези, които са гласували неграмотно? Аз лично си позволявам да кажа, че по мои предположения тези хора са били мотивирани да гласуват по определен начин и просто са се престарали.
Любен Петров: Да. И този слух вървеше след изборите, че едва ли не някой е мотивирал, за да направи номер на един или друг партиен лидер. Но за мен важното е, че това наше предложение, което всъщност избягва съвпадението на партийната листа с номера в листата на всеки един кандидат, няма как да доведе до такава грешка. Дали ще са умишлени, дали ще са от някаква неграмотност и некомпетентност – и двата случая биват обхванати, така че това е чистият вариант за нас.
Водещ: Вие предлагате всъщност номерата на партиите, те се теглят с томбола през ЦИК, да си останат в едната колана, а кандидатът, който трябва да бъде избран преференциално да започва със 100 неговата…
Любен Петров: Точно така. Така че никога няма как да съвпаднат два номера на партийна листа и на номера на кандидата в съответната листа, в съответния общински съвет. По този начин грешката ще бъде изчистена. Дори да пусне някой 15/15, то няма да бъде валиден за 15-ти номер, защото той ще е 115.
Водещ: Предложението ви е към ЦИК?
Любен Петров: Точно така, предложението е към ЦИК. Утре ще бъде внесено официално, нашите юристи са го подготвили, така че утре ще го внесем официално в 11.30 ч.
Водещ: Добре. Надявам се те да го вземат под внимание. За нещо друго да ви попитам – един от може би най-известните ви кандидат-кметове е на война с прокуратурата. Аз лично така бих определил случващото се в Карлово през изминалите дни. Емил Кабаиванов е не само действащ кмет на Карлово и кандидат от подкрепената СДС, но и обвиняем вече за присвояване на една сума - 22-23 хил. лв. Как смятате да се измъкнете от тази хватка на прокуратурата, която аз лично нямам съмнение, че е в предизборна обстановка?
Любен Петров: Това, което съм длъжен да вкарам пояснение е, че Кабаиванов не е само кандидат на СДС, той е кандидат на Реформаторския блок. Още от преди един месец видяхме, че стана такава грешка дори с някои наши народни представители. Но факт е, че това нещо не се случва за първи път в България. Не за първи път виждаме кметове или народни представители, които са атакувани точно пред един или друг избор.
Водещ: Защо точно Кабаиванов? Карлово ли е важно или самият той като заместник-председател?
Любен Петров: За мен това съдебната система трябва да го изясни. Разбира се, че следствие, съд, прокуратура – те са независими органи и те трябва да се произнесат със своето решение кой е виновен и кой не. Въпросът е, че в България действа презумпцията за невинност. Всеки е невинен до доказване на противното. Единствено това, което може да се случи е, че в кампанията това нещо се опитва да се залепи на един кандидат, един успешен кмет, който е показал много години, че се справя добре с работата си и печели избори, и това явно някой го знае. Затова за нас е от изключителна важност съдебната реформа в България наистина да се случи. Съдът и прокуратурата да са независими и да не се влияят от каквато и да е политическа конюнктура. А кметовете, общинските съветници да се състезават пред своите избиратели с политически средства, с идея, с това кой какво е направил, а не с тези неща в последния момент.
Водещ: Индиректно ми казвате, че прокуратурата е играч в тази предизборна кампания…
Любен Петров: Надявам се да не е играч. Надявам се да е много, много случайно съвпадение това, което се случва. Но факт е, че и други случаи е имало в българската действителност. Точно преди избор се повдигат такива обвинения.
Водещ: А не ви ли е страх целия Реформаторския блок, защото свидетелите са потвърдили, че са взели пари от Кабаиванов пред съдия при това, че са взели пари, което би означавало кандидатурата на Реформаторския блок да остане по-уязвима?
Любен Петров: Така или иначе всяко едно твърдение трябва да бъде доказано в съда. Видяхме какво се случи с аферата „Костинброд“, която дори беше във върха на изборната кампания се случи и виждаме какво се случи реално накрая, вече когато нещата влязоха в съда. Затова аз вярвам, че точно в тези моменти една независима съдебна система, една независима прокуратура, може би ако това нещо се беше случило една година преди това, защото доколкото разбирам този случай не е от вчера, със сигурност можеше за нас да е едно обективно разследване. Но за нас има съмнения и ние смятаме, че точно в този момент те остават и затова държим наистина съдебната реформа в България да се случи. Кметовете, общинските съветници да се състезават със своите идеи, с това което са направили.
Водещ: Гордо пояснихте, че той е кандидат на целия Реформаторски блок. Можете ли да се похвалите с подобни кандидатури и на други места в страната? Защото до последно, допреди парламентът да спре работа, повечето депутати и отявлени политически лица в парламента не даваха ясни сигнали дали ще имате единни кандидатури и къде. Как ще решавате тези проблеми по места?
Любен Петров: Всеки ден щабът на Реформаторския блок заседава. Днес също имаше заседание от 10 часа, утре ще има ново заседание. Ежедневно се решават подобни казуси. Идват предложения с номинации. Там, където има повече от един кандидат, търсим най-добрият, най-консенсусният. Знаете предложението на СДС, което беше, че там където не може да се постигне консенсус, да се върви към едни вътрешни избори. Разбира се, че това не е единственият вариант, по който може да се намери решение.
Водещ: Вътрешни избори, в които да решите кой от кандидатите да бъде общ?
Любен Петров: Да, от няколкото кандидати, които има за дадена община, да бъде конкретният кандидат на Реформаторския блок. Има няколко варианти още, които партии от Реформаторския блок предложиха. Надявам се тази седмица да има председателски съвет, на базата на това, което щабът ежедневно заседава с казусите, които има, председателският съвет да прецени кое е най-справедливото, най-коректното и да се върви към единна регистрация на Реформаторския блок – това, което и СДС иска. Тук колегите от „Движение България на гражданите“ чухме вчера да излизат с подобна позиция и това смятам, че ще е доброто решение и за Реформаторския блок, и за десницата в България.
Водещ: Не успя обаче тази система да сработи във Варна. Ако бъркам, ме поправете, но там в крайна сметка ще имате двама кандидати от различни партии в Реформаторския блок?
Любен Петров: Да. Днес коментирахме казуса „Варна“. Там също се търси вариант за намиране на допирни точки между различните страни. Смятам, че до няколко дни ще се намери все пак някакво приблизително решение, което да започне да приближава крайните точки. Надявам се разумът да надделее и наистина десницата във Варна да се яви с една кандидатура.
Водещ: Какво очаквате от новия политически сезон? Говори се много, говореше се преди затварянето на парламента за летен отпуск, че Реформаторите не ви очакват лесни седмици след старта му. Имате няколко реформи, които продължават да висят. Най-важните са разбира се съдебната, тази на министър Москов.
Любен Петров: Да, разбира се, и Реформаторският блок, и цялото демократично българско общество трябва да се учим да живеем в коалиционна среда и да създаваме коалиционна култура. Все повече в България ще следва и моделът, който е на западните демокрации. Никой няма да има пълно мнозинство. И всички ние трябва да работим в някакъв коалиционен формат. Всички ние трябва да отстояваме своите тези, но трябва да сме готови и да намерим някакъв компромис, който компромис ще даде шанс на една или друга реформа да се случи. Всички тези крайни тези, нали, когато една партия прави нещо въпреки опозицията, въпреки цялото общество, довежда само до едни движения от едно крайно ляво до крайно дясно. И виждате, че демокрацията намира консенсусния път рано или късно.
Водещ: Страхувате ли се от това, че могат да бъдат намалени броят на министрите на Реформаторите, което Цветан Цветанов заяви два дни преди парламентът да излезе в отпуск?
Любен Петров: За мен всяка една теза подлежи, разбира се, на дебати и на обсъждане. Но това, което видяхме и при съдебната реформа, и това което се случи в парламента, че въпреки триенията, въпреки крайните позиции, успяхме да стигнем до един консенсус, който колкото и да е труден, колкото и никой от нас да не е вярвал, че ще се случи – всъщност се случи. Така че има шанс реформите в България да се случват, въпреки тези изблици на една или друга емоция.
Водещ: Благодаря ви. Ще следим как ЦИК ще реагира на вашето предложение за промените в начина на гласуване, които трябва да отстранят феномени като 15/15 и 18/18. Любен Петров – заместник-председател на СДС.
Източник: http://www.focus-news.net/opinion/2015/08/19/34223/lyuben-petrov-ako-nomerata-na-partiite-zapochvat-ot-100-nagore-shte-se-izbegne-fenomenat-1515.html
Линк към предаването Нюз рум по ТВ7 и News7:
http://news7.bg/predavania/newsroom/vsichki-videa/kak-da-se-spravim-s-fenomena-15-15-/160796#.VdWpo_n0594
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...