Мартин Димитров: Взривовете подмениха дневния ред на обществото

20.07.2011

 Мартин Димитров, лидер на СДС в интервю за предаването на Нова телевизия "Здравей, България!"

Водещ: Председателят на СДС - Мартин Димитров е мой гост сега в студиото на „Здравей, България". Добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Предлагам Ви да започнем разговорите с взривовете, които се случиха вчера, в центъра на София единият, а пък другият в малко по-краен квартал, в партийните централи на РЗС и на ДСБ, и да Ви помоля за коментар върху изказването на премиера Бойко Борисов, който казва така: партиите си правят взривчета, докато ние откриваме магистрали.
Мартин Димитров: Е, не е сериозно това изказване, сам го разбирате. Той като премиер, Борисов, трябва да вземе мерки за разкриване на извършителите. Най-лесното в такава ситуация е да бъде прехвърлена някому вината, но това не е отговорен акт на един министър-председател. Мога да Ви кажа категорично за колегите от ДСБ, че познавайки тези хора, не биха се забъркали в такова нещо на никаква цена, което означава, че има истински извършители, които трябва да бъдат разкрити, и ако не бъдат...
Водещ: А познавате ли другите?
Мартин Димитров: И ако не бъдат разкрити, казвам за хората, които познавам добре.
Водещ: Да, да, аз Ви питам другите познавате ли ги добре, от РЗС.
Мартин Димитров: Не, не ги познавам добре.
Водещ: Цветан Цветанов: Инсценировка, знаем кой е, но нямаме доказателства.
Мартин Димитров: Той казва, и че знае техният кандидат за президент, но не сме чули имена до момента. Ролята на службите и на министъра на вътрешните работи, е да разкрива извършителя на престъпление.
Водещ: Да има доказателства.
Мартин Димитров: Иначе всякаква хипотеза, ако поканите хора от полицията, и те ще кажат, някои от тях, и те ще знаят кой е, и те ще Ви разкажат дадена версия. Всеки има дадена версия.
Водещ: Един човек тази сутрин каза, че са комунистите.
Мартин Димитров: Много версии има.
Водещ: Припомням атентатите от 1923 г.
Мартин Димитров: Много версии има. Още предишни векове да Ви бъдат разказани и други версии, въпросът е да бъде хванат конкретният извършител. За това е министърът на вътрешните работи. Иначе ако Ви трябват версии, и з Вас можем много версии да измислим.
Водещ: Хайде да поразсъждаваме, ако искате, не да ги измислим, а да поразсъждаваме.
Мартин Димитров: Аз ще Ви кажа друго нещо - какви са ефектите от тези бомбени атентати?
Водещ: Точно така, кой има интерес?
Мартин Димитров: Виждам 2 ефекта аз - първият ефект е, че успяха да сложат на едно ниво партии от Синята коалиция и РЗС в пакет да се споменават. Това не се беше случвало през последните години нито веднъж.
Водещ: ДСБ и РЗС?
Мартин Димитров: Да, и това беше нарочно направено. Една от партиите в Синята коалиция да бъде вкарана в пакет.
Водещ: Кой има интерес от това?
Мартин Димитров: Ами ние нямаме. Синята коалиция няма интерес от това.
Водещ: РЗС има ли?
Мартин Димитров: Не, тази партия няма да коментирам.
Водещ: Управляващите? Кой има интерес, важно е да го уточним?
Мартин Димитров: Не, не мога да Ви кажа.
Водещ: Кой има интерес от това да бъдат в пакет?
Мартин Димитров: Всички, извън Синята коалиция, имат интерес от такова нещо. Ние нямаме, но всеки друг има такъв интерес. И ще Ви кажа другото, още по-важно заключение, до което стигнах вчера е, че след тези атентати, защото това е атентат, нищо повече, нищо по-малко, това подмени дневния ред на обществото. Вече темата не е ... по този вот на недоверие няма да са конкретните питания към Цветанов, има нов дневен ред, и това е различни версии кой е поставил бомбите.
Водещ: Но това е нормално, според мен, защото това е по-важната тема от вота на недоверие.
Мартин Димитров: Не, не ме разбрахте. Да, някои е знаел, че ще стане по-важната тема, и този, който е измислил да има такива атентати, е искал това да бъде важната тема. Това е постигнато.
Водещ: Част от сценария? Защото когато партиите си общуват не с дебати, не с послания, политически, а си общуват с бомби, е наистина по-страшно от всичко друго.
Мартин Димитров: Чакайте сега. Човекът, който е сложил бомбите, е искал да подмени дневния ред на обществото и е успял да го направи. И не само тази седмица, не само покрай вота, това ще бъде летния сезон основна тема по всякакви политически предавания и всякакви журналистически въпроси. Това е абсолютно нормално. Това е била основната цел.
Водещ: Тези бомби не са сложени за убиване, нали така?
Мартин Димитров: Според мен не. Надявам се да не са сложени за убиване.
Водещ: Те са сложени, защото някой иска да каже нещо на някой друг. Кой е този някой, е въпросът, и какво казва?
Мартин Димитров: Г-н Генчев, за мен трябва в политиката да има правила, а именно - ако си министър-председател, не се държиш като прокурор, следовател и министър на вътрешните работи. Ако си депутат, се държиш като депутат. Т.е. всеки трябва да си гледа работата в България. Не искам да изземвам работата нито на прокуратура, нито на Министерство на вътрешните работи. Всеки да си върши задълженията, които е поел. Ако искам да правя версия кой е извършил атентати, отивам, кандидатствам в Министерство на вътрешните работи, и почвам да разследвам.
Водещ: Да обаче има простички неща, по които човек трябва да се замисли. Например, предполагам се замислихте защо централата на ДСБ, а не нашата централа?
Мартин Димитров: На Нова телевизия?
Водещ: Не, казах го от Ваше име. Вие, като Мартин Димитров, да си кажете защо ДСБ, а не СДС?
Мартин Димитров: Ами знаете ли, аз се замислих за друго нещо - казах си, че ако не бъдат хванати бързо извършителите, нищо чудно да бъдат засегнати други партии, включително и нашата партия. То затова е важно...
Водещ: А защо не беше Вашата партия? Защо Яне и Костов, а не Яне и Мартин?
Мартин Димитров: Този въпрос не трябва да бъде отнасян към мен. Този въпрос трябва да бъде отнасян към правоохранителните органи.
Водещ: Помислихте ли си за това?
Мартин Димитров: Не, не, аз си помислих друго нещо, което и Вие трябва да си помислите - че оттук нататък, ако не бъдат хванати тези извършители, всеки може да пострада. Може да им хрумне да има акция срещу телевизия, срещу други партии, затова е толкова...
Водещ: Това винаги е било така, нашият колега Васил пострада преди време.
Мартин Димитров: Затова е толкова важно да бъдат арестувани тези хора. Между другото, за последните 20 години, ще Ви представя друга гледна точка. Не е имало такова посегателство срещу политически партии, което е изключително притеснително. Такъв факт на агресия не е имало. Мотивите и причините много трудно могат да Ви бъдат казани. Сега не знаем подробности, но такова нещо никога не се е случвало. И ако ние категорично не реагираме, т.е. министър-председателят не трябва да казва, че... да бяга от отговорност и да казва, че...
Водещ: Че са хвърлени пиратки, от които си правят кампания и PR, определени политически партии.
Мартин Димитров: Не, това е несериозно. Министър-председателят и министърът на вътрешните работи трябва да погледнат много сериозно на тази ситуация и да хванат извършителите, а не да се правят някакви подмятания, да се бяга от отговорност, да се крие, това не върши никаква работа.
Водещ: Само че от тяхна гледна точка, те отлично знаят, че това нещо ще се използва, вие ще използвате случилото се като реплика по време на вота или като част от позицията си, нали така? Вотът е за сектор „Сигурност".
Мартин Димитров: А мога да кажа и друго нещо.
Водещ: Някъде в изказванията, Вашето изказване, това на г-н Костов, на г-н Янев, ще бъде включено - ето, гърмят бомби пред политически централи. Ще бъде част от /.../
Мартин Димитров: Ако до понеделник, когато е вотът, бъдат разкрити извършителите, и с тази новина дойде вътрешният министър в парламента, той ще бъде в по-добра позиция.
Водещ: А ще го пожалите ли тогава, ако дойде с тази новина?
Мартин Димитров: Знаете ли, г-н Генчев, ако Вие една сутрин обвините дадени хора в убийство, както направи министър Цветанов, нищо повече, нищо по-малко, той обвини лекарите в Горна Оряховица, че са убийци. Има го в стенограмата на парламента. Вадил съм го, цитирал съм го, това се разбира от неговите думи. И после излезе петорна експертиза, че тези хора са невинни. Такава политическа грешка не може да бъде забравена и не може да бъде спестена. Тя тежи, и има, за съжаление, много тежка роля в политическия живот. Затова Ви съветвам, независимо, че сте журналист, никой няма право невинни хора да обвинява в такива неща. Нали разбирате? За много по-малки...
Водещ: Какво ме съветвате мен, не Ви разбрах?
Мартин Димитров: Нито политик, нито журналист не може да си позволява да обвинява хора в такива тежки престъпления, ако няма категорични доказателства.
Водещ: Журналистите задаваме въпроси. В тях не се съдържат обвинения /.../
Мартин Димитров: Нямайки категорични доказателства, за много по-малки неща си отиват министри. Когато си обвинил едни хора, че са убийци, и се окаже, че те не са, трябва да поемеш отговорността. Затова политиците не трябва да правят такива работи, още по-малко министърът на вътрешните работи.
Водещ: Формално, вот на недоверие се иска не на министъра на вътрешните работи, а на министър-председателя и неговото правителство, нали така?
Мартин Димитров: Това правителство, г-н Генчев, няма да падне вследствие на този вот. И то не заради волята на „Атака", а заради това, че ГЕРБ има 126 народни представители.
Водещ: 126?
Мартин Димитров: Да, защото 9 независими декларираха принадлежност към групата на ГЕРБ.
Водещ: 9 са, да.
Мартин Димитров: И като съберем 117...
Водещ: Кога станаха пък 9?
Мартин Димитров: Толкова са. Като съберем 117 плюс 9, става 126. Т.е. ясно е от самото начало, че независимо от гласуването на останалите партии в парламента, кабинетът няма да падне. Т.е. целта на този вот, от наша гледна точка, на Синята коалиция, в никакъв случай не е да падне правителството. То ни е ясно, че няма да падне.
Водещ: Вие искате вот на недоверие, но не искате да падне правителството?
Мартин Димитров: Не, не, не, ние казваме нещо повече.
Водещ: А искате ли да падне?
Мартин Димитров: То няма да падне.
Водещ: А добре ли е да падне?
Мартин Димитров: Не, не е добре да падне в момента, защото означава служебен кабинет на Първанов, и ние няма да, казвам Ви го съвсем отговорно, ние няма да допуснем служебен кабинет на Първанов.
Водещ: А какво очаквате тогава?
Мартин Димитров: Да се каже истината и всички проблеми в сектор „Сигурност", това е целта на този вот. Да има сериозни дебати, да бъдат казани всички проблеми. Като се почне от Горна Оряховица, масовото подслушване, беше подслушван българският премиер. Кой го е направил това, стана ли ясно, Вие разбрахте ли?
Водещ: Не, не разбрах дали това са...
Мартин Димитров: Това дали е Министерство на вътрешните работи, или е някаква частна структура, ако е частна структура, даже става още по-страшно.
Водещ: Аз не разбрах дали са истински СРС, не разбрах дали са манипулирани.
Мартин Димитров: На тези въпроси трябва да се отговори и то от г-жа...
Водещ: Да, така е, трябва да се отговори. Формално, вотът, атаката от ваша страна, е към министър-председателя и цялото правителство.
Мартин Димитров: Да, защото той също дължи отговор на тези ключови въпроси. И макар че няма, както Ви казах, няма да падне това правителство, и това не е целта на този вот, на тези въпроси трябва да се отговори, те не могат да бъдат замитани под килимчето с месеци и с години, както се получава.
Водещ: Посланието, което излъчвате обаче, притеснява много хора. Ето, питам Ви така - според Вас Съюзът на репресираните, в дясно или в ляво гласува, когато дойдат изборите? За Синята коалиция или за БСП?
Мартин Димитров: Това, което ще споменете Вие, е позиция на част от хората от Съюза на репресираните. Това не е позиция на целия съюз, аз не видях подписа на неговия председател. Ако сте внимавали в прочитането на позицията...
Водещ: Зам. председателят, да.
Мартин Димитров: Председателят не се е подписал по тази позиция. Освен това, искам да Ви припомня, правителството на НДСВ и ДПС...
Водещ: Защото хората казват така, все пак да кажем тезата им каква е.
Мартин Димитров: Правителството на НДСВ и ДПС отново допускаше сериозни грешки в сектора „Сигурност". Тогава сме гласували вотове за недоверие заедно з БСП, посочвайки проблемите. Това е абсолютно нормално. И нещо друго искам да Ви кажа, г-н Генчев, ние от СДС твърдим, че няма двойни стандарти, че сме последователна политическа сила. Както искахме оставката на Румен Петков, на Михаил Миков със сходни мотиви. Ами те правеха неща, подобни на нещата, които сега прави Цветанов. Припомням Ви, Румен Петков беше атакуван за нерегламентирани контакти. Михаил Миков допусна бой на хора пред парламента, спомняте си, това беше 2008-2009 г., невинни хора да бъдат бити.
Водещ: Г-н Димитров, некоректно е... Да, и Сергей Станишев отстрани Румен Петков. Вие сега очаквате същото да направи Бойко Борисов, така ли?
Мартин Димитров: Очакваме да реши, негова е отговорността. Хората са избрали този министър-председател, ние свалихме доверие от Цветан Цветанов още февруари месец тази година. При това положение на този вот, един почтен човек, който е свалил доверие, няма друг избор, освен да държи своята позиция и да каже: да, има проблеми, иначе, ако не гласуваме... Чакайте, г-н Генчев,
Водещ: Неглижирате позицията на Съюза на репресираните, г-н Димитров.
Мартин Димитров: Г-н Генчев, ако ние сега не гласуваме за този вот, означава да си затворим очите. Да има сериозни проблеми в сектор „Сигурност", да има страх в обществото, защото такъв не е имало много отдавна, и да си затворим очите.
Водещ: Това е едната позиция, която е последователна.
Мартин Димитров: Това ли смятате, че нашите избиратели искат от нас? Не. Нашите избиратели очакват да се казва истината.
Водещ: Какво искат и дали този вот /.../ Това какво искат вашите избиратели, ще разберем на 23 октомври, със сигурност.
Мартин Димитров: Ние трябва да казваме истината. Когато е истинският вот вече на недоверие към това правителство, тогава има и президентски, има и местни избори.
Водещ: Точно така. Позволете ми да Ви кажа - неглижирате позицията на Съюза на репресираните, която е, че СДС, Синята коалиция със СДС, ДСБ, застава и гласува заедно с ДПС, и това е национално предателство. Неглижирате тази позиция, твърдейки, просто че го няма подписа на председателя. Това е гледна точка, не сте ли съгласен?
Мартин Димитров: Не, аз съм забелязал следното нещо в политиката - ако човек вижда истини и проблеми пред очите си и се прави, че не ги вижда, прави много лоша услуга и на правителството, и на парламента, и на обществото, и на себе си. Така че нашият анализ, който направихме вътре в СДС и следният - ако ние сега се направим на ударени, защото имаше и такава възможност, да кажем, няма да участваме в този вот...
Водещ: Въздържали се, както се направихте на ударени предишния път?
Мартин Димитров: Не, не, предишния път беше друга ситуация. И затворим очите и кажем: не ги виждаме тези проблеми, България ще продължи да става полицейска държава, отворете си очите, г-н Генчев, такива полицейски прийоми и практики не е имало отдавна. Това ми напомни за Румен Петков и БСП. И както сме атакували Румен Петков и БСП за същите неща, сега не можем да премълчим на Цветан Цветанов.
Водещ: И влизате в отбора на Румен Петков? Вие и Румен Петков ще гласувате по един и същи начин - зелени копченца?
Мартин Димитров: Не, не, чакайте, момент. Както невинни хора в момента са арестувани, абсолютно по погрешка, на които им се извиняват след това, както има страх хората да не си говорят по телефона, разберете, че синдикални лидери, когато ми се обаждат, казват: дайте да не е по телефона, да разберем да се видим, защото всичко се подслушва. Това ако бъде премълчано, ние правим много лоша услуга и на себе си, и на българското правителство.
Водещ: Така е. Не е коректно да Ви кажа кой точно политик от високо в Синята коалиция, се обяви против начина на гласуване на Синята коалиция. Според Вас, дали ще гласуват всички от партията като един отбор?
Мартин Димитров: Ние сме и демократи, г-н Генчев, нормално е...Ще Ви кажа най-важната социология, която вчера направих. Социологията е да видя мнението в Националния съвет и гласуването в Националния съвет на СДС. Над 90% от хората казаха, че трябва да се гласува „за" този вот на недоверие, защото България започна да става полицейска държава, и ние трябва сега да вземем мерки, защото утре ще бъде късно.
Водещ: Четохте ли грамата на Джеймс Уорлик?
Мартин Димитров: Много грами съм чел.
Водещ: Американският посланик казва, че вътрешният министър си върши много добре работата и посочва пример Алексей Петров.
Мартин Димитров: Мога да Ви кажа следното нещо - аз четох нещо друго тази сутрин. Знаете ли кой е кандидатът на ГЕРБ във Варна за кмет?
Водещ: Не знам.
Мартин Димитров: Кирил Йорданов. А знаете ли април 20110 г. какво казваше за него Цветан Цветанов във варненски сайт?
Водещ: Какво, припомнете?
Мартин Димитров: Че е вероятно и възможно същият този човек да попадне в акция „Медузите" или „Медузата", това казваше за него. По тази логика, по Вашата логика, те ГЕРБ могат да издигнат Алексей Петров за президент, защото и за него има само съмнения до момента, няма окончателна присъда. Т.е. политиката на ГЕРБ е доста непоследователна. Спомням си председателят на ГЕРБ във Варна, Павел Димитров - 4 години атакува този кмет за нерегламентирани контакти. Каза този човек има нерегламентирани контакти.
Водещ: В самата партия ГЕРБ има доста спорове специално за г-н Йорданов.
Мартин Димитров: Ама чакайте сега, ако има спорове, защо го издигат за кмет на Варна? И можем ли да говорим при това положение, че тази партия води /.../ битка...
Водещ: Вие защо издигнахте Румен Христов за президент на СДС?
Мартин Димитров: Защото в този човек има качества, има благородство, има правила.
Водещ: Защото мнозинството казва така...
Мартин Димитров: Момент, не казва даже мнозинството. Освен това, Румен Христов не е забъркан и не може да му бъде търсена отговорност за такива неща. Той няма нерегламентирани контакти, за каквито неща атакуваха г-н Йорданов.
Водещ: За същото беше обвиняван и Румен Христов.
Мартин Димитров: Не е коректно това и не е вярно, Вие сте добър журналист и сменяте темата, имате начини да отмените основния въпрос, но той е следният...
Водещ: Благодаря Ви за което. Не, не отменям основни въпроси.
Мартин Димитров: Не може 4 години да атакуваш един човек за нерегламентирани контакти, и после да го издигнеш за кмет. Това на прави ГЕРБ във Варна. При това положение не ми говорете за морал, не ми говорете за последователна политика и как тези хора знаят какво правят, и моля Ви, това Ви моля в личен план, не сравнявайте този човек с нашия кандидат за президент.
Водещ: Румен Христов?
Мартин Димитров: Не правете, защото може би, г-н Христов ще отиде на балотаж, аз съм сигурен, че той ще има добър резултат, така че един човек, който потенциално ще стане президент на България, и който има много качества, има благородство, не може да бъде слаган на една маса с Кирил Йорданов, затова персонално Ви моля.
Водещ: И винаги, г-н Димитров, ще говорим за морал, ще говорим за етика на вашия кандидат, на останалите кандидати...
Мартин Димитров: Разбира се.
Водещ: И ще очакваме от Вас да ги защитавате достатъчно добре, както и от самите тях. Благодаря Ви за този разговор, успешен ден Ви желая
Мартин Димитров: И аз Ви благодаря. 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор