Новини
Румен Христов:Решението за включването към Пакта „Евро плюс” не се осъществи по логичния начин
Румен Христов, зам.-председател на СДС и кандидат за президент на Р България на Синята коалиция: Добър ден и от мен. НИС на СДС и аз лично смятаме, че решението за включването към Пакта „Евро плюс" не се осъществи по логичния начин. За мен г-н Първанов трябваше да свика обезателно Консултативния съвет по национална сигурност, защото това е въпрос, който изисква консенсус в обществото, когато се поемат дългосрочни ( 15 год.) ангажименти. Безусловното присъединяване към пакта не е от полза за България.
България трябва да се държи като достоен член на ЕС. България е средноевропейска държава и по територия, и по население. България скоро ще стане външна граница на ЕС. България е на важно геостратегическо място и има хилядолетна история.
Ние се притесняваме, че се поема един ангажимент, който трудно ще бъде изпълнен от страната ни, а именно участието ни в Европейския стабилизационен механизъм. Това безспорно ще стане след като България стане член на Евро зоната, а това е една от целите както на това правителство, така и на цялото общество. Да не припомням, че има и ангажименти за внасяне на първоначална вноска от 350 млн. евро и 6,1 милиарда за целия период. Също така става въпрос и за координация и хармонизация на данъците, и ако на последната среща в Брюксел премиерът Бойко Борисов ясно е заявил, че ние няма да се съгласим с тази хармонизация, единственото нещо, което бих могъл да кажа е - Congratulations, Mr. Prime minister! По отношение на измерването на конкурентноспособността спрямо доходите на българските граждани и трудоспособността, аз също не съм съгласен да приемем условията на авторите на пакта, защото една бедна страна трябва да има възможност да нараства както по отношение на икономическия растеж, така и по отношение на доходите си, в противен случай ние никога няма да се изравним с богатите европейски страни. Желанието на богата Европа е да се унифицират правилата както по отношение на ставките, така и по отношение на ръста на заплатите, но това не устройва България. Аз смятам, че дебатът по темата трябва тепърва да се проведе и то задълбочено. Ние имаме възможност при приемане на решението за присъединяване към Европейския стабилизационен механизъм, който изисква промяна на Лисабонския договор, да наложим вето, както това заявиха вече други четири европейски държави.
Въпрос: Г-н Христов, какво се случва с консултациите с ДСБ относно вицепрезидента? Доколкото е известно те чакат от вас да инициирате подобни преговори?
Румен Христов, зам.-председател на СДС и кандидат за президент на Р България на Синята коалиция: Обсъждаме различни профили и работим много активно в СДС. Най-вероятно подобна среща ще бъде проведена следващата седмица, но аз все още не виждам основни политически сили, които ще участват в тези избори, да са определи техния кандидат за президент, а ние, които успяхме да приключим в един разумен срок по отношение на кампанията, трябва в кратки срокове да определим вицепрезидента си. Многократно заявявах, че ще се търси възможност той да допринася нещо допълнително в тази кандидат-президентска двойка. Разбира се г-н Светослав Малинов е първото име, което ще бъде обсъдено на срещата ни с Демократи за Силна България.
Въпрос: Според вас какви ще са негативите от включването на България към пакта „Евро Плюс"?
Румен Христов, зам.-председател на СДС и кандидат за президент на Р България на Синята коалиция: Нещата трябва да бъдат разделени на „Евро Плюс" и Европейския стабилизационен механизъм. Първата стъпка е „Евро плюс" и ние безусловно заявихме, че ставаме негов член. Но, когато не си поставил условия преди влизането в Евро зоната и преди участието в Европейския стабилизационен механизъм, ти казваш, че се съгласяваш с всички условия. На първо място вноската - 350 млн. евро, която след 12 години става 800 млн., а общия пакет, който поема България с това съгласие е 6,1 милиарда. Аз смятам, че не можем да си позволим това като държава. На второ място, евентуалното съгласие за хармонизация и координация на данъчните ставки обрича България, която има нужда от икономически растеж, на забавяне в растежа си. Няма как да догониш тези, които са богати, ако нямаш икономически растеж и не може да си позволиш по-високи доходи, защото конкурентноспособността според Европейския стабилизационен механизъм и Пакта „Евро плюс" казва, че при наличие на висок ръст на повишаване на доходите това е гаранция, че конкурентноспособността ти пада.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...