Новини
Станислав Благов: Без СДС в България не може да съществува демокрация
Председателят на СДС Мартин Димитров, кандидатът за президент на синята партия Румен Христов и депутатът д-р Ваньо Шарков бяха гости на кмета на община Свищов и присъстваха на откриването на традиционния за града Четвърти фестивал на античното наследство "Орел на Дунава" 2011г.
Станислав Благов, кмет на община Свищов: Добър ден. Първо искам да отбележа, че за четвърти път в град Свищов стартира Фестивала за антично наследство „Орел на Дунава" 2011г. Също така днес на 13 български общини, сред които и Свищов, бе връчен Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво на Съвета на Европа. Без СДС в България не може да съществува демокрация. Процесът на местно самоуправление в община Свищов е в следствие именно на тази демокрация. За нас като общественици не е била необходима толкова голяма еволюция за разлика от голяма група от българските политици, които се демократизират. Същността на Съюза на демократичните сили винаги е била в основата на тези демократични процеси. Ние разглеждаме местното самуправление не като някаква сериозна власт, а като проекция на обществеността, какъвто е и смисъла на връчването на този сертификат. Веднага искам даа спомена, че тази награда се връчва за първи път в Европейския съюз. Това е добра симбиоза и връзка между Националното сдружение на общините в България и МРРБ и Съвета на Европа. Подобна награда е особено признание и огромна чест, но е и голяма отговорност. Доброто, ефективното и иновационното управление не може да стане за един ден, но за един ден му идва времето, когато се връчват такива награди. Затова сме много горди и щастливи от това. Наградата е признание и за цялата свищовска общественост.
Мартин Димитров, председател на СДС: Добър ден и от мен. На първо място искам да поздравя г-н Станислав Благов за наградата, която е абсолютно заслужена. Много често и на много места в страната давам неговата работа за пример. Той е един от най-добрите кметове в България. Аз съм убеден, че той ще бъде преизбран за четвърти път. По-сложната задача за него, за което му пожелавам успех, е спечелването на мнозинство в общинския съвет. Промяната в града се вижда с просто око. Градът изглежда все по-добре, въпреки кризата. Пътувайки, насам от София към Свищов след Българене, искам да поканя премиерът Борисов заедно да се повозим, защото пътят е в ужасно състояние. Аз препоръчвам на уважаемите колеги от ГЕРБ да слязат от магистралите и да видят пътя в какво състояние е. Този път представлява опасност за живота на хората.
Искам също така да напомня на свищовналии за тяхната позиция по АЕЦ „Белене". Искам да им припомня, че те бяха в основата на спирането му. Искам отново да бъдат активни, отново да си спомнят как заедно спряхме тази заплаха за страната. Колко смели бяха те презз 90-те години. Имаме нужда отново от тази смелост и дързост.
На всички вас искам да представя г-н Румен Христов, нашия кандидат за президент. Неговото основно предимство пред останалите кандидати е прагматичността му. Той е доктор по икономика, а България продължава да затъва в кризата. Имаме нужда от опитни хора, професионалисти, които да правят икономика в България, да бъдат ловци на инвестиции, които да помогнат с разрешването на най-тежките проблеми. Те се виждат навсякъде и не могат да бъдат решени с популизъм и шоу. Те могат да бъдат решени с ясен план решаване на проблемите, създаване на работни места и как да се стимулира малкия и среден бизнес, който е гръбнака на българската икономика. Такъв прагматичен човек е г-н Румен Христов и ние възлагаме големи надежди на неговата работа и кандидатура.
Румен Христов, кандидат на СДС за президент: Добър ден на град Свищов и на жителите на този прекрасен крайдунавски град. За мен е особено приятно да седя отдясно на кмета на община Свищов г-н Станислав Благов, който показа спечеления сертификат. На този плакет, който му е връчен, са написани 12 критерии, които трябва да покрие общината. Затова тази награда не е спечелена току така. Това показва, че през годините е работено много добре, още повече че СДС е в опозиция.
На есен предстоят много важни избори за местна власт и за президент. Изборите за местна власт са много важни, защото ЕС говори за децентрализация и тя ще се случи в България, независимо от желанието на управляващите. Между другото, когато СДС управлява не направи необходимото тази децентрализация да се случи, но когато имаме активен кмет, нещата са видими и хората трябва много добре да обмислят избора на кмет и на общинските съветници. Много се надявам, че успехът, който е имал досега г-н Благов ще бъде умножен, за да може града да продължи да се развива.
По отношение на президентските избори, аз смятам, че единствената алтернатива, която се очертава на този етап в тази битка е представителят на десницата. Алтернативата е десницата. На първо място, БСП управлява лошо в рамките на Тройната коалиция. Всички помним това управление и те няма как да бъдат алтернатива на самите себе си. Освен това настоящия президент, който изкара два мандата - г-н Георги Първанов също е представител на БСП. На второ място, представителите на ГЕРБ също не могат да бъдат алтернатива на самите себе си. Ние не приемаме думите на премиера Бойко Борисов, че сме част от статуквото и всички приказки за т.нар. синьо-червена мъгла. Съюзът на демократичните сили и десницата като цяло е в опозиция от десет години, период, в който премиерът беше главен секретар на МВР, кмет на София и сега министър-председател. Статуквото е при тях. Не приемам и кандидатурата на г-н Волен Сидеров за алтернатива, не само заради това, което се случва през последния месец-месец и половина и действията, които извърши, но поради това, че управлява заедно през последните две години и е част от статуквото и управлението. Време е България да има десен президент, който да гледа към ЕС и да препотвърди цивилизационния избор на страната. Президент, който няма нищо общо с Държавна сигурност и бившата Българска комунистическа партия. В този ред на мисли тримата големи и президента, и премиера, и председателя на Народното събрание са бивши членове на БКП. В този смисъл казвам, че ще бъда различен от тях от гледна точка на визията, която имам за развитието на България. На второ място, възнамерявам да бъда диалогичен презиидент, защото големите въпроси на страната, които изискват консенсус, трябва да бъдат решавани в диалог. На трето място ще бъда прагматичен президент, защото смятам, че днес основният проблем на България е икономиката. Страната ни покри всички критерии, поставени от развитите западно-европейски държави. България е член на ЕС, на НАТО, България е член на всички авторитетни международни организации, но българите живеят зле. Българите са на последно место по доходи в Европейския съюз и не могат да се възползват от правото си да пътуват свободно и без визи, което беше постигнато по време на нашето управление.
Аз ще отделя голяма част от участието си в президентската институция за подобряване благосъстоянието на българските граждани и създаване на благоприятен климат за развитието на икономиката, защото без икономика няма благосъстояние. Може ли президента със своите правомощия да помогне на българското правителство и на българското общество? Да, категорично може, защото познавам отлично президентската институция, докато бях главен секретар по времето на президента Петър Стоянов.
Въпрос: Първо искам да ви пожелая повече свищовналии да гласуват за вас. Как смятате да обедините всички десни формации да гласуват за вас? И смятате ли, че България трябва да стане президентска република?
Румен Христов, кандидат на СДС за президент: Полагаме изключително много усилия, за да съберем парче по парче десницата в България. Десницата трябва да се събере и ние трябва да се явим като един субект на тези избори. Смятам, че е дошло времето това обединение да се случи. Още повече, когато става дума за обединение около една кандидатура, съм убеден, че това ще се случи по-лесно. Ако формулата проработи шансовете ни, това обединение за се запази за парламентарните избори са голями. Според мнението на експерти десните избиратели в страната са около 1 милион, тези които не гласуваха за никого.
По отношение на президентските правомощия, моето лично мнение е, че нашата конституция създава сравнително добър баланс на властите. България е парламентарна република и аз не смятам, че трябва да се сменя формата на упарвление. Няма нужда от по-големи правомощия на президентската институция и аз няма да искам такива, но ще бъда категорично против орязването на сега съществуващите. Правомощията на президента са достатъчни, нека да ги ползва, а не да се занимава с лов, с постигане на Голям шлем и създаване на АБВ.
Мартин Димитров, председател на СДС: По отношение на обединената десница, откакто съм председател на СДС полагам големи усилия това да се случи. Струва ми се, че в Свищов десницата не се е разединявала, но на национално ниво бяха направени доста грешки. Ние сме решени да направим всичко възможно да отидем заедно на тези избори, защото подобно разпиляване на десни гласове в тази тежка за хората ситуация е абсолютно безотговорно. Ще направим всичко възможно да отидем заедно на тези избори, за да ги спечелим.
Въпрос: Сегашният президент се явяваше основен лобист за изграждането на АЕЦ „Белене", вие какво смятате да направите по този въпрос?
Румен Христов, кандидат на СДС за президент: Решението на такива важни въпроси, които се отнасят до всички български граждани и българското общество, трябва да се взима с консенсус след дълги обсъждания и чувайки мнението и становището на специалистите. В момента се изработва становище на авторитетни експерти и групи, които ще кажат дали всички тези въпроси, които ни вълнуват са прави или не. Според мен изграждането на АЕЦ „Белене" не е необходимо. Това е скъп проект, той е опасен от гледна точка на сеизмичните фактори, които влияят и на трето място не е необходим на българската икономика. Българската икономика е енергоемка и ние може би трябва да работим в посока на намаляване на енергоемкостта на икономиката, а не увеличаване на мощностите, за да задоволяваме тази енергоемка икономика, защото по този начин това, което произвеждаме е скъпо. Освен това т.нар. зелена енергия за сега е скъпа, но ние имаме задължения към ЕС за покриване на 16% от разходите на страната за електроенергия за зелени мощности и това трябва да се случи. Т.е. ние имаме едно задължение, което като изпълним и ще разполагаме с мощности, повече от необходимото за нашата икономика.
Ваньо Шарков, народен представител от СДС: Добър ден и от мен. Днес получих отговор на мое питане в парламента до министъра на здравеопазването относно Програма „ПУЛС", която се отнася до подобряване капацитета и способността на работещите в системата на Спешна помощ. Това е програма за тяхното продължително обучение, за повишаване на тяхната квалификация. Програма, средствата по която се осигуряват от МРРБ, минават през МЗ. Тя е с продължителност от 29 месеца, като се усвояват 6 милиона и 300 хиляди лева. Програмата е стартирала на 10 юни 2009г. и от нея вече са минали 23 месеца за това време са усвоени 130 000 лв., т.е. 2,35%. Остават 6 месеца до завършването й, като министър каза, че ще поискат тя да бъде удължена до 2013г. Прави впечатление, че това правителство удължава всичко до 2013г. Безспорен проблем е удължаването й, както и информацията, с която разполагаме и с която запознах г-н Стефан Константинов, че ръководителят на проекта ежемесечно получава по 1 600 лв. допълнително към заплатата си и още толкова като ръководител на друг проект към МЗ, където работи на трудов договор. Той твърди, че е изненадан от тази информация и ще направи проверка по случая. Дано да го направи и да се осъществи това обучение, защото от него имат полза пациентите. Затова българското здравеопазване е в такова състояние.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...