Новини
Мартин Димитров: Икономическата криза в България не се очертава да свършва
Изказване на съпредседателя на ПГ на Синята коалиция Мартин Димитров при откриване на шестата сесия на 41 -то Народно събрание
МАРТИН ДИМИТРОВ (СК): Уважаема госпожо председател, уважаеми дами и господа! Мисля, че е време да се върнем на България след последните изказвания, които засягаха много континенти и много идеологии.
Какво е важно за България, е редно да си кажем днес? Истината е следната. Истината е, колеги, че икономическата криза не свършва в България и още по-лошото е, че не се очертава да свърши. Причините са дълбоки и са много. Това, което трябва да признаем, е, че нито парламентът, нито правителството имат ясен икономически план как излизаме от тази ситуация. Такъв план не беше приет - това е истината, - което увеличава безработицата, увеличава цените, намалява покупателната способност на средния българин!
Обикаляме постоянно страната, когото и да попитате, лошото е, че това, което до вчера наричахме зараждаща се средна класа активни хора, хора, които сами си изкарват прехраната, хора, които сами се оправят, днес казват, че изнемогват.
Да, ясно ни е, че тези проблеми започнаха от тройната коалиция. (Шум и реплики отляво.) Това е така. Вярно е, не сме го забравили, няма да го забравим! Но истината е, че тези проблеми не се решават и сега, и продължават да се задълбочават. Средната класа, това, което е зараждащата се средна класа - тя започва да потъва, тя започва да фалира. Тези хора започват да стават безработни. Това е проблемът, който ще става все по-голям.
Защото истината е, колеги, че парламентът и правителството нямат ясен фокус към тези хора - те са гръбнакът и на икономиката, и на държавата. На тях трябва да се помогне. Но вместо да им се помага, на тези хора се пречи по всякакъв възможен начин. Ще ви дам примери: невърнато ДДС постоянно, нови данъци постоянно, включително туристически данък, включително нов данък смет, нови данъци сгради - точно за малкия и среден бизнес. Оставете го големия - той ще се оправи. Но за активния човек, който е лекар, който е учител, който прави нещо, който има малко магазинче - тези хора бедстват. Те трябва да бъдат фокус на политика, на тях трябва да им се помогне, те създават брутния вътрешен продукт, те плащат заплатите на администрацията, те движат държавата напред. Това е проблемът! И вместо това да е фокусът на държавата - да се помогне на тези хора, аз имам чувството, че се помага на монополи да вдигат цените.
Каква беше ползата от този меморандум с Лукойл? Каква беше ползата? Някой може ли да излезе и да каже каква беше ползата от тази работа? Никаква полза нямаше! Цените на горивата не бяха овладяни по този начин. Вместо да се взимат такива смехотворни мерки, трябва да вземем сериозни мерки срещу монополите. И в това Народно събрание не трябва да се правим, че не виждаме проблема срещу нас, който става все по-видим - има разпищолили се монополи в момента, които вдигат цените и си правят каквото искат - не уважават жалбите на потребителите. Правят каквото си искат с всички монополни цени! Защото смятат, че има слаба държава, която не може да ги накаже, която не може да вземе мерки срещу тях.
Битката срещу монополите трябва да стане основен приоритет на това правителство и на това Народно събрание!
Съюзът на демократичните сили и Синята коалиция вече предложиха конкретни неща: по отношение на мобилните оператори, по отношение на пазара на горива, където е необходима категорична либерализация. Тук трябва да продължим заедно в конструктивен тон да решаваме тези проблеми.
Разберете едно: ако политиците не успеем да решим проблема с монополите, хората ще излязат на улиците и ще решат този проблем. Нещата вече отиват точно до това, ни повече, ни по-малко.
Говорейки за монополите, искам да ви кажа за един друг монопол, за съжаление много хора се правят, че не го забелязват - това е опитът за тотална зависимост на България от Русия. Това е причината да се строи „Белене".
РЕПЛИКА ОТ ПГ НА „АТАКА": Кажи за „Белене"!
МАРТИН ДИМИТРОВ: Това е причината, точно това е причината. Правителството и премиерът трябва да отговорят какви мерки са предприели, защото излезе информация в пресата, при това в световната преса, че Русия е заплашила България, че ако не се реализира „Белене", ще бъдат спрени доставките на природен газ или ще има други мерки срещу България.
Ние от Синята коалиция сме готови да застанем до правителството в тази битка, готови сме да защитим националния интерес в тази битка. Колеги, става дума за битка, не става въпрос за нещо друго - не става въпрос за приятелски разговори, не става въпрос просто за един проект, не става въпрос за нещо обичайно, а става въпрос за битка, която се води. Ако тя продължи да се води на тъмно, както е в момента, дори не е битка, защото правителството започна да приема едно по едно всички предложения, идващи от Русия, накрая големият губещ ще бъде българският народ. Това ще бъде поредният монопол, който ще стриже всички български граждани през цените на тока.
Това Народно събрание през м. юни - юли ще трябва да се произнесе за „Белене". Колеги, вие готови ли сте да се произнесете по този проект? Това ще направите на база мнението на вашите лидери ли - това, което ви каже Станишев, това, което ви каже Бойко Борисов, това, което ви каже Волен Сидеров?! Така ли ще вземете своето решение?!
РЕПЛИКА ОТ ПГ НА „АТАКА": Да.
МАРТИН ДИМИТРОВ: Да, „Атака" си призна, че така ще вземат решението, там е ясно. Аз питам останалите. Как ще вземете това решение? Къде е икономическият анализ, къде е анализът на безопасността, къде са докладите, които говорят за корупция?! Няма ли поне да искате ги прочетете, преди да натиснете копчето за „Белене"?! Няма ли да искате да ги прочетете?
Колеги, това е абсолютно безотговорно, защото не знам дали разбирате, но се прави опит отговорността да бъде пренесена върху всички вас. Ако вие не се подготвите, не прочетете всички тези документи и не вземете информирано решение, след години всеки един от вас ще носи персонална отговорност за това, което се е случило и ще се случва в България, както в момента такава персонална отговорност се носи в Япония за ядрената трагедия, която се случи в тази страна.
Синята коалиция предложи идеята за фискален борд. За съжаление тя не беше подкрепена. Сега се радвам, че има хора, включително в сегашното управление, с необходимия разум и познание, че тази идея трябва да бъде реализирана. Да, има много за доизкусуряване, има много проблеми в този драфт, в този вариант, който ни беше даден от министъра на финансите. Тази идея обаче трябва да бъде доведена докрай, защото България има нужда от стабилност. Ние трябва да гарантираме стабилността, за да гарантираме доходите. Без икономическа и финансова стабилност няма растеж на доходите, няма как да станат нещата, те са свързани.
Именно затова ние ще бъдем конструктивни, но ще задаваме всички въпроси, така че този фискален борд да бъде работещ и да се случи по най-добрия начин за България. Ще бъдем партньор и ще продължим да бъдем конструктивни.
Най-накрая, колеги, от името на Синята коалиция искам да призова 41-то Народно събрание да поставим ясен свой приоритет на работа оттук нататък. Признайте си, макар да не го признавате, че за много от вас остана един приоритет и това е „Белене". Не може това да ви е приоритетът, не може това да бъде центърът на всички срещи и интереси, на цялата работа на много хора. Нашият приоритет трябва да бъдат активните хора, запазването на тяхната работа, така че да продължат своя бизнес, да се развиват и да оцелеят - това трябва да бъде нашият общ приоритет! Тогава ще бъдем успешни и България ще продължи напред! Благодаря за вашето внимание. (Ръкопляскания от Синята коалиция.)
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...