Новини
Мартин Димитров: Предстоящите избори са важни за бъдещето на България
Пресконференция след редовно заседание на НИС на СДС
Мартин Димитров, председател на СДС: Добър ден на всички. Ние от СДС, подобно на повечето български граждани, сме възмутени от полицейското насилие, упражнено над Тенчо Попов. Тази история бе широко обсъдена в българското общество, но по непонятни за нас причини, не бе изваден на светло най-важният въпрос. Същото лице Тенчо Попов беше зам. - председател на Българския енергиен холдинг и той предаде на премиера единствения доклад, в който, според думите на самия Попов става въпрос за злоупотреби, свързани с проекта „Белене" за стотици милиони левове. Този доклад в последствие от премиера е бил предаден на прокуратурата и до ден днешен няма никакъв резултат. Предвид идеята на българското правителство да прехвърли отговорността по проекта „Белене" първо на Красимир Първанов, бившия директор на НЕК, а след това и на българския парламент настояваме този доклад да бъде достъпен за всеки един български народен представител. Това е необходимо, защото когато дойде обсъждането на проекта „Белене" в парламента всеки един депутат трябва да е запознат. Като се видят числата и каква е целта на проекта, като се видят корупционните практики много трудно, дори тези народни представители, които дълги години стоят зад този проект, ще си позволят да гласуват в пленарна зала за него. Затова към момента се цели процесът да се бави, да стане необратим и след това цялата истина да излезе пред българското общество. Това е абсолютно недопустимо и не трябва да се случва. Затова призоваваме премиерът да запознае народните представители за всички детайли около проекта „Белене", за да могат те мотивирано да го отхвърлят. За нас това е ключов въпрос и още веднъж призоваваме премиерът лично да се занимае с него.
Борис Марков, член на НИС на СДС: Добър ден и от мен. Втората тема, която беше обсъждана на днешното заседание засяга строителството на АМ „Тракия". Както всички знаят вчера беше направена проверка относно това дали е използвана пепел, като материал, в строителството на ЛОТ 2. В СДС имаме основателни подозрения, че същия този материал е използван и при строителството на отсечката Пловдив - Стара Загора, която беше построена от предния кабинет. Настояваме да бъдат взети проби и от този участък на магистралата. Нашите подозрения се засилват и от това, че БСП са твърде наясно и къде и в какви количества е използван подобен материал и подозираме, че по тяхна схема, схема на Тройната коалиция сега се разкрива на половина и се атакува строителството. По този начин ние настояваме да излезе цялата истина относно строителството и бъдещето приключване на магистралата. Имаме и още едно питане - до нас достигна информация, че същата тази отсечка, която беше пусната от Тройната коалиция, все още не е въведена в експлоатация, т.е. няма всички необходими документи. Вторият ни въпрос е: вярно ли е това, има ли всички необходими документи и ако не на какъв етап са и защо не е приключено? За нас е недопустимо, ако се докаже това наше твърдение със схеми, в които са участвали от Тройната коалиция, да бъде саботирано строителството. Ние искаме магистралите да съществуват, знаете, че тази тема ние първи я повдигнахме, за да бъде кристално ясно и чисто и България да има магистрали и те да бъдат финансирани от Европа и да се радваме на по-добра инфраструктура. Но цената за това трябва да бъде честността, а не задкулисни атаки и половинчати искания.
Въпрос: Г-н Димитров, вие като председател на ресорната парламентарна комисия не можете ли да изискате от прокуратурата този доклад?
Мартин Димитров, председател на СДС: Практиката е това да става или с решение на министър-председателя или на председателя на парламента г-жа Цачева. Но понеже министър-председателят е получил този доклад редно той да намери начин да информира народните представители. Те искат парламента да вземе решение преди да се е запознал с тази информация. Това е абсолютно несериозно.
Въпрос: Към кого отправяте въпросите си за строежа на споменатата отсечка, към БСП ли са?
Борис Марков, член на НИС на СДС: За наша радост БСП не са компетентния орган, въпросите ни са отправени към АПИ и към регионалното министерство.
Въпрос: Докъде стигнаха преговорите с ДСБ, имате двама кандидата, ще провеждате отворени избори, кога ще бъдат те?
Мартин Димитров, председател на СДС: Ние ще запазим Синята коалиция и ще я разширим. Имайте предвид, че много хора разделяха десницата, но аз и СДС сме тези, които я обединиха и това по никакъв начин не подлежи на съмнение и въпрос. Ние ще продължим този процес, ще събираме десницата парче по парче, независимо от всички проблеми, които е имало в миналото. Не трябва да ви притеснява факта, че между приятели ще има състезание. Какъв опит има в България? В момента не се води сериозен обществен дебат. БСП и ГЕРБ се изчакват взаимно, за да си обявят кандидатурите. Признавам си, че и ние закъсняхме с нашите кандидатури. Всяка една сериозна партия, особено парламентарно представена, трябва да има свой кандидат и да се води дебат за бъдещето. България е в тежко положение и е напълно недопустимо в такава ситуация да няма президентски кандидати, които да дебатират за бъдещите политики.
Относно отношенията между СДС и ДСБ, аз смятам, че най-честният и обективен начин е хората да посочат кандидата си през подобни отворени избори. Още повече, че Петър Стоянов беше избран за президент по такъв начин, тогава това беше успешно и се събра голяма обществена енергия. Сега ситуацията позволява това да бъде направено отново, но никой няма право на спекулации и няма да допусна никакво съмнение за разединение на десницата.
Борис Марков, член на НИС на СДС: Аз съм в преговорния екип, който уточнява условията за провеждането на изборите. Вчера имахме поредна среща, на които изчистваме детайлите. Ще се въздържа от коментар относно датата, единствено към момента имаме решение на СДС за 15 май. При нас кандидатите за президент и кмет на София са ясни, докато колегите от ДСБ имат леко изоставане и се надяваме да го наваксат на 14 и 15 май. Датата ще бъде уточнена допълнително.
Въпрос: Относно гласуването в Интернет?
Борис Марков, член на НИС на СДС: Това е идея на десницата, която се споделя, както от ДСБ, така и от СДС. Ние имаме желанието да се гласува по Интернет на всякакъв вид избори и така да се улесни провеждането на референдуми. Тук въпросът е технически. Ние имаме резерви относно това дали може да се осъществи толкова бързо и на такъв ранен етап. Категорично и двете формации сме за подобен вид гласуване, но ми се струва, че колегите от ДСБ избързаха с това предложение, без да имат техническа готовност. Вчера този въпрос беше обсъждан по време на преговорите и те помолиха за седмица отсрочка, в която да предоставят техническо решение. Останалите партии от Синята коалиция сме силно скептични, дали тази наша мечта ще може да бъде осъществена, но се разбрахме този въпрос да бъде дискутиран и да бъде взето окончателно решение в началото на следващата седмица. Желанието го има, но техническото решение и начина, по който да се случи, за съжаление го няма.
Въпрос: Г-н Димитров, една дата в края на май за провеждане на отворени избори, няма ли да означава избори про форма?
Мартин Димитров, председател на СДС: Двамата кандидати на СДС и ДСБ, специално за президент са ясни. Кандидатите на СДС и ДСБ за кмет на София също са ясни, независимо дали кандидатът на ДСБ ще бъде Прошко Прошков или Петър Москов. Те имат целия месец май да правят кампания, да обикалят страната, да се срещат с хората. Приемането на самите правила не може да бъде спирачка за това те да правят своите кампании. Имаме една основна причина да не искаме протакане на този процес. Първо, защото, ако се отиде в лятото има опасност активността да е по-ниска. Второ, един месец е абсолютно достатъчен, за да си развиеш тезите. Ние гледаме на тези избори, като на избори, които да дадат нова посока на България. Те са етапа преди парламентарните избори, които са най-важните избори. Т.е. промяната трябва да започне сега и да се случи на следващите парламентарни избори.
Въпрос: България не е само София, аз вече цял месец питам къде сте се разбрали?
Мартин Димитров, председател на СДС: Ще отидем заедно на тези избори в около 90% от общините в страната. Обявяването на кандидатите ще бъде решено на местно ниво. Пак подчертавам, че тези отворени избори означават, че ще отидем на избори заедно като Синята коалиция или плюс. Съвсем скоро съм поканен в Пловдив, където ще обявим изключително силен и подходящ кандидат за кмет. Той е с граждански профил, но ще бъде подкрепен от СДС и ДСБ. Подобно е положението и в другите градове като процеса е на различен етап по отношение на номинирането и избора на кандидатите за кметове.
Въпрос: Принципно на президентските избори се гласува за президент и вицепрезидент, като нито от СДС, нито от ДСБ сте обявили кандидатура. Има ли вероятност на тези предварителни избори спечелилия да е кандидат за президент, а втория да е вицепрезидент? Обсъжда ли подобна възможност или ще има отделни кандидати за вицепрезидент?
Борис Марков, член на НИС на СДС: Това е технически въпрос, който е обект на разговорите на преговорния екип. Ще бъда максимално откровен, в момента работим около тезата спечелилия да е кандидат за президент, а партията, излъчила другата кандидатура, да посочи име за вицепрезидент, който също да бъде одобрен от кандидата. Това го правим с цел, че не всеки кандидат, който е подходящ за президент, е подходящ за вицепрезидент и обратното. Но това е формулата, която обсъждаме към момента. Когато говорим за вътрешни избори, ще ви помоля да имате предвид следното - само преди година и половина всички ние в десницата обвинявахме Тройната коалиция за насрочване на изборите през лятото и за нас в СДС е изключително важно да сме последователни и принципни в нашата позиция. Ние сме готови за организацията на този вид избори да се проведат максимално бързо. Колкото повече се отлагат вътрешните избори, толкова повече се скъсява времето за реалните избори, които са важните избори. Нека с провеждането на вътрешните избори, които са отворени за всички граждани, да не попречим на реалната кампания, която е важна за цялата българска нация.
Въпрос: Г-н Димитров, казахте, че в над 90% в страната сте се разбрали да участвате заедно, това означава ли, че можем да очакваме национално споразумение?
Мартин Димитров, председател на СДС: Имахме няколко различия с ДСБ и то е едно от тях. Идеята на ДСБ е да има национално споразумение, а идеята на СДС е да има свобода на местните структури при формиране на коалициите. Аз смятам, че нашата идея беше по-добра и се оказа по-успешна, защото ние успяхме по този начин и принцип на направим по-широки коалиции на много места в страната. По-важното е, че десницата ще отиде обединена и по-силна на следващите избори. Искам да ви припомня, че през 2007г. на изборите за кмет на София и двете партии много лесно се обединиха около независим кандидат. Нямаше желание от силните партийни фигури да се кандидатират. Сега ситуацията е противоположна - силните партийни фигури и от двете страни имат огромно желание да участват, което означава, че те много добре разбират, че имаме шанс за много добро представяне в град София и в други градове. За президент положението е подобно. СДС имаше доста кандидатури, ДСБ също макар че не се знаят всички имена. Това отново показва интерес към кампанията и шанс за пробив, което е най-важната ни цел.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...