Мартин Димитров:Срещу себе си имаме енергиен октопод, който намери начин коренно да промени позицията на това правителство по проекта "Белене"

14.04.2011

Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за Българска национална телевизия, "Денят започва"

Водеща Жени Марчева:Гост на "Денят започва" е лидерът на СДС и съпредседател на "Синята коалиция" Мартин Димитров Добро утро, здравейте.

Мартин Димитров:Добро утро.
Водещ Андрей Захариев:Здравейте, г-н Димитров.
Водеща:Г-н Димитров, имат ли основание превозвачите от цялата страна за втори протест срещу високите цени на горивата, или наистина такова е международното положение и ние трябва да се примирим с него? От това, което вчера прочетох в интернет, със сигурност на 28 април ще има май сериозен втори протест.
М. Димитров:Категорично има основания, защото от изслушванията, които направихме в комисията на различни участници на пазара, се вижда, че има нещо дълбоко гнило в този пазар. Няколко компании,включително и "Лукойл", казаха, че продават на загуба бензина вБългария. Всеки разумен човек най-малко би трябвало да има съмнения, когато му кажат такова нещо големи компании със сериозен пазарен дял, т.е. нещо не е наред в цялата картина. И затова има Комисия за защита на конкуренцията, която трябва най-малкото да създава респект от държавата към подобни компании, да прави анализи на пазара, да ги глобява, когато трябва, да взима въобще сериозни мерки.
Водеща:Всъщност ние все още чакаме решението на Комисията за защита на конкуренцията. Очаквахме го, между другото миналата или по-миналата седмица тук на гости ни беше транспортният министър, който очаква... каза, че очаква в рамките на една седмица да имарешение, но за съжаление такова решение няма.
М. Димитров:До края на април трябва да има такова решение. Аз не знам дали сте запознати, но за съжаление на наше заседание представител, председателят на тази комисия, каза, че му трябва една година за подобен анализ на пазара. Значи, когато...
Водеща:Той сериозно ли ви го е казал?
М. Димитров:Сериозно го е казал.
Водещ:Звучи...
М. Димитров:Има стенограма, мога да ви я донеса, ако не ми вярвате.
Водещ:Не, ние ви вярваме.
М. Димитров:Но разберете, когато на...
Водещ:Но малко се озадачихме.
М. Димитров:Когато една година трябва за такъв анализ, то за една година може да се сменят фирмите, може всичко да се смени, може да се открие ново гориво за една година на пазара на горивата. Може всичко да се промени. Може да е един монополист в началото на година, да е друг в края на тази година. Затова, ако до края на април тези хора не направят един сериозен анализ, който да покаже накъде отиват нещата, да има нов състав на тази комисия, да дойдат нови хора, т.е., ако тези не се справят, да дойдат
други, защото това положение не се търпи наистина.
Водещ:Под не се справят имате предвид, че не се справят или не искат да се справят?
М. Димитров:И двете са еднакво лоши, и двете са еднакво лоши.
Водеща:Колкото до прословутия мораториум едномесечен за... върху цените на горивата, какъв е всъщност ефектът на този мораториум?
М. Димитров:Никакъв, абсолютно безсмислено, безпредметно нещо, някой е посъветвал кабинета, че това ще бъде пиар ход в тяхна защита, че са големи борци за свобода и ниски цени. Няма такова нещо. Първо, държавата не може с една компания да подписва мораториум,която и да било тя, защото това е картелно споразумение с един от играчите на пазара. Аз се надявам, че те са били достатъчно умни поне да ги говорят тези неща, а да ни ги подпишат, защото, ако са подписани, е сериозен гаф. На следващо място, кому помага за един месец или там за някакъв кратък период да има подобен мораториум? Както виждате, протестите продължават. Съвсем нормално недоволството продължава. Това не дава решение. Решението трябва да се търси в друга посока и аз няколко пъти съм го казвал на кабинета.
Водеща:Какви наистина са пазарните решения?
М. Димитров:Всяка държава сама да си определя акцизите в Европейския съюз. Тази теза трябва да я сложим на масата пред Европейския парламент. Аз съм го правил веднъж вече, и то със сериозна подкрепа, искам да ви кажа, и трябва да продължим, да съберем подкрепа и да го направим, защото в страни като Съединените щати горивата са два-три пъти по-евтини, отколкото в България, по причина, че тези данъци или ги няма, или са по-ниски. Това трябва да направим, е едно от нещата. Другото - тези фирми да бъдат респектирани от държавата и да почнат да спазват правилата.
Водещ:Добре, това звучи много разумно последното, но на първото знаете какво ще ви кажат - е, какво сега, да излезем, все едно, излиза от Европейския съюз, такова е положението, не можем да сепреборим. Реалистично ли е според вас?
М. Димитров:Напълно е реалистично и знаете ли, това ми напомня за СергейСтанишев, който се похвали, вика аз първи ратифицирах Лисабонския договор. Ама то целта не е да се хвърлиш да подписваш. Такъв е малко българският манталитет. Първи подписал.
Постави твоите условия, поискай българския национален интерес ислед това подписвай. Сега отново ще има искания за промени на договора на Европейския съюз. Ние тогава трябва да сложим категорично нашите искания, преди да подписваме. България трябва да се научи да защитава своя интерес. Ние не сме в Европейския
съюз някой, който да подтичва и да спазва изисквания, правила и т.н. Ние формираме тази политика.
Водещ:Ние май продължаваме да мислим, че сме по милост там, имам чувството, всички ние така се...
М. Димитров:Свърши тая. Ние не го обсъждаме този въпрос въобще. Ние сме в Европейския съюз. Щом сме там, значи мястото ни е там. Имаме право да формираме общата европейска политика.
Водеща:Добре, г-н Димитров, защо се скъса нишката на комуникацията по толкова важна тема, каквато е АЕЦ "Белене", между вицепремиера Дянков и министър Трайков? Как си обяснявате скъсаната нишка?
М. Димитров:Срещу себе си имаме енергиен октопод. Хора, които имат огромно влияние в държавата, хора, които явно убедиха тройната коалиция да задвижи проекта "Белене" и които намериха начин коренно да променят позицията на това правителство. Премиерът Борисов до вчера казваше това е гьол, използваше думата корупционна схема за "Белене", а сега казва, че ще строи този проект и той бил най-важният за държавата. До вчера казваше не, не, без европейски инвеститор няма да строя, днес това вече не го казва.
До вчера казваше... само извинете, до вчера казваше цената енай-важното нещо, днес казва цената няма значение. Единственотообяснение е, че има енергиен октопод, който знае как да притиска хората, знае как да променя тяхното мнение, знае как да накара един чиновник, Красимир Първанов, да не слуша своя министър, да не пита своя министър. Всичко това води към енергийния октопод.
Водеща:Ще ви помоля да назовете пипалата на този октопод.
Водещ:Да ги посочите.
М. Димитров:Не ги знаем. Ако ги знаех, бих ги извадил. Мога да ви кажа, че този октопод го има, той действа, неговите пипала не са известни, не могат да бъдат извадени на светло, но знаем какво иска, това е по-важното. Иска, независимо че един проект е опасен от сеизмологична гледна точка, от земетръсна гледна точка, независимо че е ужасно скъп, ще струва над 11 милиарда евро, той да бъде реализиран, независимо от това, което става в Япония, независимо от всички рискове за нашето здраве, здравето на нашите деца и на нашите внуци. Това иска октоподът. Знаем... не знаем кои са пипалата, но знаем точно какво иска, което е важното.
Водеща:Вчера обаче чухте какво каза премиерът, той беше съвсем кратък и ясен -наемаме най-добрите в света, става въпрос за "Арева" и HSBC, а не слушаме Мартин Димитров и Първанов.
М. Димитров:Напротив, слуша Първанов, слуша Първанов и слуша Станишев, защото Първанов му каза да строи "Белене". Точно Първанов слуша.Той продължава политиката на Първанов и на Станишев, защото те искаха "Белене". Той преди изборите каза не, не, този проект няма да се реализира, защото е гьол. Сега ги слуша. Ако сега беше кабинетът на Станишев, какво би се случило? Същото - пак би се построил тоя проект, пак би продължил, т.е. слуша тях. Ако слушаше мен, щеше да има европейска оценка на този проект, мисияна Европейската комисия и сериозна проверка. А колкото до консултанта HSBC, аз се опасявам, че ще бъде написан един витиеват доклад. Дано да не съм прав, но искам да кажа следното нещо. Ако тази банка оцени положително проекта "Белене", ги каня публично да вземат да си купят част от него. Тоест, ако напишат, че е много хубав, да вземат да са основен инвеститор, да участват, да си купят.
Водещ:Вие мислите, че те ще напишат, че е много хубав, за да си вземат парите, това ли?
М. Димитров:Аз казвам, че ако го напишат това, веднага ги каним да си купят основен дял в проекта.
Водеща:А защо казвате витиеват доклад? Какво ви дава основание отсега априори да смятате, че този доклад няма да е сериозен?
М. Димитров:Имам своите съмнения, госпожо.
Водеща:Споделете ги пред нас, господине.
М. Димитров:Ами, като чувам кои са българските консултанти на този
проект...
Водеща:Какво имате против Владимир Каролев?
М. Димитров:Нищо против нямам, само мога да ви кажа следното нещо - знам публичната позиция на този човек, тя е за АЕЦ "Белене". И когато знаеш публичната позиция на някого, тя е казвана много пъти, с повод и без повод, той е част от НДСВ, което създаде този проект на практика, възстанови строежа на "Белене", и когато този човек има някакво участие, не знам точно какво, но има някакво участие, имам сериозни съмнения дали ще бъде обективна цялата работа, госпожо.
Водещ:Добре, г-н Димитров, извинявайте...
Водеща:Господине, кажете, господине, нямаме време.
Водещ:А не можете ли наистина все пак да приемете, че това е един интернационален проект, в който има и моменти на надлъгване, и че не пипала на октопод са се увили около врата на премиера, а той просто се опитва някак си да се надлъгва с останалите играчив тоя проект? С руснаците, да кажем.
М. Димитров:Нека да се върнем да видим какво става в Япония. Там тези централи, "Фукушима" международен глобален проект ли е? И какво е мнението на японците за международните глобални проекти в Япония? Защото, вижте, когато прочетох доклада на БАН от 1990 година, в който пише, че според руските, съветските в случая, изисквания там атомна централа, т.е. "Белене", не трябва да се строи, като го прочетох това нещо, моята позиция и позицията на СДС е непоклатима, че това не трябва да бъде правено.
Водещ:Опасно е и край.
М. Димитров:В доклада на БАН е написано това е опасно, не го стройте. И по тая причина 1990 година тоя проект е спрян, точно по таяпричина. Сега икономическите интереси на определени хора заплашват националната сигурност, сигурността на всички български граждани. И какво, да се правим, че не знаем какво става ли? Ами, нашите деца ще питат един ден вие къде мълчахте, включително журналистите, включително политиците, докато става тая беля? В момента в Япония задават тоя въпрос - къде мълчахте всички, докато ставаше тая беля, къде бяхте.
Водеща:Ето, въобще не мълчим, нали говорим по тази тема. Последно да ви питаме, днес Българският енергиен холдинг би трябвало да реши съдбата на Красимир Първанов. Според вас каква трябва да е тя?
М. Димитров:Да бъде уволнен веднага, но всички от БЕХ и НЕК като ръководство да минат един преглед за принадлежност към Държавна сигурност. Да не се окаже, че много от тези хора или част от тези хора са работили едно време за бившите комунистически тайнислужби, а сега преговарят за проекта "Белене". Това задължително трябва да стане още тази седмица.
Водещ:Измамен, подведен ли е Трайчо Трайков в ситуацията?
М. Димитров:Аз смятам, че този човек показа повече морал от останалите ине можа да премълчи, да каже истината. Това трябва да бъде уважено от всички нас, но трябва да бъде сигналната лампичка, чее пробита националната сигурност и октоподът вече движи нещата по отношение на проекта "Белене".
Водещ:Благодаря ви, г-н Димитров.
Водеща:

Г-н Димитров със своите предупреждения за евентуалния строеж на
втората ни атомна централа "Белене".

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор