Мартин Димитров: Има много желаещи за кандидат – президент от Синята коалиция

08.03.2011

 

Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за в-к „Седем" 

-  Нека започнем с най-новото. Преди два дни граждани организираха чрез Интернет протести срещу  енергодоставчиците. Според вас обосновани ли са тези протести ?

- Това, което се получи, е, че в кризата частният сектор си намали много сериозно разходите. Монополите не предприеха подобни мерки, а постоянно искат увеличение на цените с инфлацията. До голяма степен инфлацията идва от работата на монополите и се получава един омагьосан кръг. Това, което е резонно да бъде поискано, е Трайков през министерството да направи план за намаляване на разходите на монополите като ВИК и топлофикации, независимо дали са държавни или общински. От друга страна, може да се направи същото за частните дружества като ЕРП-тата, а НЕК между другото попада в частта на Трайков. Това трябва да бъде направено, защото те мислят само за повишаване на цените, а не си оптимизираха разходите. Много съжалявам, но както в частния сектор всички свиха своите разходи, това трябва да направят и монополите.

 -  В обществото ни се появи усещането, че правителството сякаш изпуска от ръцете си икономиката, доколкото, разбира се, то има право да влияе върху това, което става. Щяхме да излезем от кризата  в края на лятото и уж излизаме от нея по някакви показатели, а пък цените се увеличават, безработицата също. Има ли някакви грешки в пазарната икономика на България? Правителството ли е виновно ?Какво става всъщност?

- По-важното е да растат доходите на хората. А те не растат. Това е проблемът. А колкото до цените - за това има Комисия за защита на конкуренцията, която трябва да следи за картелиране и нелоялни спогодби, които пречат на свободната конкуренция, защото когато има свободна конкуренция, тя сваля цените. Има случаи на много сериозни съмнения за картелиране и договаряне, което е извън правилата, между големи продавачи и доставчици. Това трябва да бъде следено от Комисията за защита на конкуренцията. Но голямата мисия на всяко едно правителство е да създаде условие  за увеличаване на доходите. Това, което виждам обаче по улиците на много градове (аз обикалям постоянно страната), е, че има затворени магазинчета, хората са много зле, трудно си плащат сметките, положението е много сериозно и това, което ми казват хората, е, че много от тях - с образование и с професия - пак искат да напускат страната. Такова е положението в момента.

 -  Тогава одобрявате ли създаването на звеното за наблюдение на цените, което създаде премиерът?

- В последно време кабинетът, може би от безсилие, започна да създава постоянно нови структури. Това за мен е обезпокоително и не виждам много смисъл. Аз ви казах какво трябва да се направи като мерки срещу монополите и цените. Това звено ми напомня на действията, които Петър Димитров предприемаше - и той наблюдаваше цените и си остана с наблюдението. Ако не бъдат предприети мерките, които визирам, и тези хора ще си останат само с наблюдението.

 - Към края на март трябва да се реши дали ще се подписва допълнение номер 12 за АЕЦ „Белене". Ако се подпише строителството на централата става необратимо. Вие много пъти сте се обявявали против строежа на Белене, но какво ще направите,  вече като политическа стъпка, ако това допълнение бъде подписано?

- През цялото време казваме следното нещо: има анализи на НЕК, има и наши анализи -  България няма нужда от нови мощности. Знаете, че съгласно законодателството на ЕС ще бъдат построени значителен брой възобновяеми енергийни източници. Ако все пак България има нужда от нова ядрена мощност, много по-евтино ще бъде да се направи нов блок на „Козлодуй"; тоест, ако блок на „Козлодуй" е два-три пъти по-евтин, защо да правим „Белене"?! Този въпрос го задавам навсякъде и няма човек, който да ми отговори. Няма отговор на този въпрос. Просто са си втълпили „Белене" и тук явно има мотиви, които хората ще разберат, ако все още не ги виждат, да се пробутва този проект по всякакъв начин.

- Добре, но ако това споразумение все пак се приеме и се тръгне към строителството на „Белене", освен тази оценка ще има ли и политически стъпки от ваша страна и какви ще бъдат те?

- Категорично ще има политически стъпки. Аз ще настоявам за спешно събиране на Синята коалиция и много остра реакция. Категорично!  И аз ще го инициирам лично, ако това се случи.

- Върви ли се към предизборно споразумение с ДСБ, или има някакви затруднения?

- Винаги в една коалиция има претенции, има разговори. Моето категорично желание е за продължаване на общите действия в дясното пространство и съм убеден, че точно така ще се случат нещата; имаме различия в подхода как това да се случи, но смятам, че в крайна сметка ще постигнем най-доброто за нашите избиратели.

 - От любопитство ми се иска да попитам в каква насока са тези различия...

- Не искам да говоря по тази тема, защото веднага ще бъдат медийно преекспонирани и използвани срещу нас. Вие, журналистите, само това чакате.

 - Не, аз ако се интересувах точно от тези неща, щях да попитам за спречкванията с Волен Сидеров, но това дълбоко не ме интересува.

- За Волен Сидеров доктор Михайлов с удоволствие ще ви отговори.

  - Споменават ли се някакви имена за президент, обсъждат ли се вече конкретни хора?

- В момента сме в процес на изработване на споразумение с ДСБ специално за президентските избори, надявам се скоро да постигнем съгласие и тогава ще имаме имена. Това, което е интересно за вашите читатели, е, че има много желаещи.

 - Чудесно!

- Да, не е като в 2006 г., когато нямаше такъв голям брой желаещи, сега има много желаещи да се кандидатират от името на СДС и от името на Синята коалиция за президент.

 - Как си обяснявате това?

- Хората разбират огромното значение и ролята на бъдещия президент - да спре милиционерщината и да завие кормилото на държавата обратно към ЕС и НАТО, а не към Русия.

 -  Бихте ли желали Синята коалиция да има обща кандидатура и с други политически партии?

- Важно е кандидатът за президент на Синята коалиция да бъде подкрепен и от други партии, организации и граждански сдружения.

 - Питам, защото според едно социологическо проучване изненадващо много хора не искат президентът да бъде от ГЕРБ. Между тях има привърженици и на БСП, и на "Атака" и някак ми се струва невъзможна общата кандидатура с тези партии.

- Ние ще предложим на хората демократ, човек с ясни ценности и ще им дадем правото да могат да гласуват за такава личност. Това според мен е важно.

 - Изброите три показателя, които според вас са най-важни за избора на кандидат-президент...

- На първо място, да бъде срещу масовата полицейщина и милиционерщина, тоест да има ясни демократични ценности за правата на личността, свободата на индивида. Второто важно нещо е да се противопостави на това залитане към огромни инфраструктурни проекти, които налага Русия, тоест нашата посока на развитие трябва да бъде друга, както вече казах - към ЕС и НАТО. И, на трето място, той трябва да бъде човек, който да работи за достойно място на България в ЕС, защото виждате, че вече започна едно формиране на вътрешни лагери в ЕС: страните от еврозоната искат да взимат правила и решения за себе си, оставяйки извън тях страните извън еврозоната, което за мен е неправилно, и една от важните функции на българския президент е да не позволява да има първо и второ качество на членството в ЕС, а да имаме достойно място, което означава добри разговори и отношения с много страни.

 

Мартин Димитров в разговор с Иво Беров

 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор