Мартин Димитров: ГЕРБ се отказа от предизборната си програма и зави на ляво

14.01.2011

 Ако това правителство продължава по този начин, да ходим на избори, казва лидерът на СДС

Интервю на Камелия Цветанова, Информационна агенция КРОСС

След като СДС все повече става опозиция на ГЕРБ, какво предстои?

Ние сме на едни и същи позиции, но просто ГЕРБ завиха на ляво и си изоставиха програмата. Затова и разстоянието между нас се отдалечи т. е. вината е изцяло в тях.


Какво имате предвид, кои предизборни обещания?

Имам предвид много неща. Те не направиха реформите, започнаха да прилагат милиционерски, полицейски мерки, които са страшно дразнещи за демократи като нас. Оттам нататък решиха да строят АЕЦ „Белене", макар че преди изборите беше гьол, а след изборите стана много хубав проект. Всичко това показва много голямо отдалечаване на ГЕРБ от това, което обещаха преди изборите.


Това означава ли, че ще има някакви мерки от ваша страна, като искане на вот на недоверие?

Няма да коментирам това засега.


Значи остава открит въпросът за вот на недоверие?

Зависи от ситуацията. За мен случаят с лекарите от болницата в Горна Оряховица е много показателен. Там се случиха следните неща - дойде вътрешният министър Цветан Цветанов да чете пред парламента СРС-та и от думите му излезе, че той директно казва, че тези лекари са престъпници, после се оказа, че няма такова нещо, че експертизата казва нещо друго и той продължава да настоява, че това, което той е казал, е по-важно от епикризата. Така се създава един полицейски манталитет, министри да казват кой е виновен, кой е невинен. Ако продължава по този начин ще избие много лошо.


От БСП казаха, че са готови да искат вот на недоверие заради Цветанов, дали сте склонни да ги подкрепите?

С БСП няма какво да говорим, защото тяхното правителство беше един пълен провал.


Какви са Вашите приоритети за тази година?

Много е важно проекта АЕЦ „Белене", ако остава в сегашния си вид, да бъде спрян. Това е изключителен приоритет, тъй като в края на март правителството ще иска да подпише един договор, който натоварва страшно много България. Страната няма нужда от мощност от такъв вид, която ни обвързва с Русия трайно, имаме нужда от хиляди по-малки инвестиции в енергийна ефективност, които ще стигнат до стотици хиляди хора и ще подобри живота им.


Как ще се борите срещу АЕЦ „Белене"?

Имаме своите инструменти, демокрацията ги е дала, така че ще ги ползваме до последния. Това са политически инструменти. „ Белене" за нас е един много критичен въпрос. На следващо място ще продължим да поддържаме своята идея за фискален борд, макар че вчера ГЕРБ не я прие с обяснението, че чакали европейка директива по този повод. Това е малко като едни хора да имат проблеми, от един град или село, и някой да им каже - да де, ама чакайте, то Европейският съюз в някакъв бъдещ момент ще се погрижи по тая тема, което е абсолютно неадекватно на ситуацията. Ние ще продължим да искаме фискален борд - нещо, което Германия направи, нещо, което означава правителството да харчи толкова колкото събира като гаранция за стабилност и намаляване на лихвените проценти.


Като икономист каква Ви е оценката за икономическата политика на ГЕРБ?

Аз смятам, че те тотално се отказаха от реформите. Оттам нататък няма как да се дадат положителни оценки.


Премиерът Бойко Борисов заплаши с искане на предсрочни избори?

Той от първия ден си заплашва. Ако това правителство ще продължава по този начин, да ходим на избори.


Какви са най-големите скандали на миналата година?

Аз съм много притеснен от този полицейски произвол, който започнах да виждам. Когато имаше мерки срещу организираната престъпност и мафията, ние сме „за". Ето сега това, което правят включително и за по-добър контрол върху бензиностанциите, пак сме „за", но сме против да се тормозят лекари, против сме това, което стана във Варна - група хора подали документи за достъп до информация, те им пратили полиция. Това за мен е един от най- големите проблеми. ГЕРБ като не могат да правят реформи, опитват да го компенсират с полицейски мерки.


А скандалът с подслушването на министри и депутати, изтичането на информация от СРС-та, защо се стига до това?

Нормално е. Когато има една прекомерна полицейщина, избива нанякъде и започват да стават големи бели. Изтичането на информация е при системи, където се прекалява с подслушването. Ти като подслушваш постоянно хиляди хора, изтича информация. Това правителство е в много слаба позиция, защото ако беше изтекла информация, че те се борят с мафията и престъпността, щяхме да застанем зад тях, да кажем - ето пречат им да си вършат работата. Цялото общество щеше да застане зад тях, но изтече информация за какво - че се подслушват помежду си, което е срамна работа. Конституцията е казала - кореспонденцията е тайна, освен ако няма тежки престъпления. Къде е тежкото престъпление, Ваньо Танов ли е извършил тежко престъпление, или Симеон Дянков, кой от двамата? Чакаме да чуем отговор. Ако всички тия усилия бяха насочени срещу мафията и беше изтекла информация, щях да стана и да кажа „прави са ГЕРБ, бият се срещу мафията и тя им вади компромати", но като се подслушват помежду си и като казва премиерът, че е нормално периодично хората във властта да се подслушват, за мен означава, че за тези хора свободата не е ценност, за тях полицейските мерки са ценност, те искат в такъв свят да живеят, в такава страна, но това не е моята страна и не може да се страната, за която СДС се бори от 20 години.
Полицейщината е част от диктатурата и аз си признавам, че съм много притеснен, за това че една партия, която се представя за дясна, използва такива мерки.


Смятате ли, че това дава лоши сигнали в ЕС?
Не се и съмнявайте. Ние сме много стара партия, макар че аз съм млад човек. Имаме добри контакти с европейските и евроатлантическите партньори. Много добре са наясно какво става в България. Много добре са наясно „Белене" какъв проект е. Имайте предвид, хората не са идиоти, много добре знаят целта на „Белене". Това е група хора да имат личен интерес, това е основната цел. Така че това се знае и в България от тези, които искат да го знаят.

Колкото до подслушването, това че ни отложиха за Шенген не е случайно. Вече се вижда едно несправяне с проблеми и то се вижда от всякъде.

За мен другото важно нещо е, че не бяха приети истински антикризисни мерки. Това, което виждам и ме притеснява, е нарастващата безработица, вече е над 10 процента и това са основно хора от марки и средни фирми. Не беше помогнато на малкия бизнес, който е гръбнакът на българската икономика и тези предприятия бяха много тежко ударени, което за мен е най- големият проблем.


Какви мерки ще предложите през тази година?

Много неща ще предлагаме. Бюджетната комисия трябва да гледа нашият законопроект за отлагане на вдигането на ДДС върху туризма, защото той е един от отраслите, които трябва да измъкнат България от кризата и да дадат и сезонна и постоянна заетост на много хора. От нас очаквайте конструктивни мерки през цялата година.

Агенция КРОСС

 

 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор