Новини
Мартин Димитров: Разделителната линия между нас и ГЕРБ по тяхна вина стана сериозна
Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за предаването на Нова ТВ "Здравей, България".
Водещ Витомир Саръиванов: Казвам веднага добре дошъл на съпредседателя на "Синята коалиция" г-н Мартин Димитров, добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: С кое искате да започнем - с това, че ще продължите да говорите глупости според министър-председателя Бойко Борисов, или с Венецианската комисия?
М. Димитров: Вие си изберете.
Водещ: Аз да си избера. Добре, аз, за да си избера, ще ви пусна за припомняне това, което г-н Борисов каза по отношение на вас и г-н Костов, за да можем да го коментираме и за да сме сигурни, че сте го чули правилно, защото той тогава пък ме питаше дали не цитирам правилно това, което е казал г-н Костов. Та, за да няма грешки, да чуем точно какво каза министър-председателят.
М. Димитров: Добре.
(излъчва се запис)Водещ: Доста неща имаше вътре в това изказване на министър-председателя. Сега, дали говорите глупости или не, мисля, че няма смисъл да го обсъждаме по този начин. Но чувствате ли се обиден, само да ви питам?
М. Димитров: Искам да започна от другаде. Първо, интересни разговори водите по телефона с премиера вие, но на следващо място, говорим за статукво. Знаете ли, г-н Борисов е много повече част от статуквото от мен например. Това е важно да бъде уточнено, защото мен никой не може да ме обвини за общи фирми с хора, които впоследствие са обект на разследване или нещо подобно. Така че подобни подмятания не са коректни. По-нататък - кое е важното?
Водещ: Какво имате предвид? Чакайте, че аз не знам за какво говорите.
М. Димитров: Не, имам предвид, че аз съм човек, който е на 33 години. Така че да си говорим кой е статукво и кой не е статукво, е много некоректно. Господин Борисов е бил главен секретар на Министерството на вътрешните работи, част от НДСВ, и той да обяснява как други хора са статуквото, а не той, не го приемам.
Водещ: А за какви фирми говорите, не, понеже ми стана интересно.
М. Димитров: Имал е участие в доста общи фирми с доста хора през годините на прехода. Това е ясно за всички - и за вас, и за цялото общество. Сега, кое е важното? Когато премиерът е толкова изнервен и не отговаря на конкретните въпроси, а почва да обобщава, е много обезпокоително. Защото ние нищо повече не сме направили от това да задаваме конкретните проблеми и въпроси на България. Той какво казва - не искам никой да ми задава въпроси, искам да имам пълно спокойствие, да си правя, каквото искам. Е, не може да си премиер и да не чуваш от отговорните партии ключовите въпроси, нали разбирате, няма как да стане това.
Водещ: Да, ама изглежда доста притеснително това, че...
М. Димитров: Вижте, той се оплаква от две неща, нали чухте? "Белене" беше едното нещо, защо го питаме по "Белене", и второто, което се оплаква, доколкото чух, е защо сме повдигнали темата с Тодор Живков. И двете теми са много важни. И двете теми са много важни. Между другото с "Белене" има ново развитие от днес. Разбирам, че този меморандум, който е бил пратен, това го пише в един от вестниците днес, е бил изготвен от една дама, която не е част от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Много интересна подробност.
Водещ: Точно така.
М. Димитров: Тоест оказва се...
Водещ: Освен това по-интересна подробност е къде всъщност работи въпросната дама.
М. Димитров: Така, а да видим сега да видим къде работи въпросната дама. Тоест аз останах с впечатление, че този меморандум е изготвен от кабинета. Той това казваше премиерът. Те работили много усърдно, предлагали. Оказа се, явно, че има други хора, които готвят тези документи, и тогава идва логичният въпрос - кой носи отговорност за тях...
Водещ: Ама сега, като сте казал а, давайте и нататък, разкажете на хората за какво става въпрос в случая.
М. Димитров: За мен е ясно. Казвам всичко, което знам. А то е следното - явно не Министерството на икономиката готви тези проекти по "Белене". Идва логичният въпрос - кой ги готви? Кой ги готви тогава?
Водещ: Не знаете ли?
М. Димитров: Не знам. Това е, трябва да се намери отговор на този въпрос. Категорично. Иначе, като се подпише веднъж "Белене", отиде конят в реката, както е казал народът. Затова, вижте, разделителната линия между нас и ГЕРБ по тяхна вина стана сериозна. Не може да казват колко много е построил Тодор Живков, защото има и по-големи строители от него, Хитлер е построил още повече, нали. И го казахме това...
Водещ: Да, това е...
М. Димитров: Но разделителната линия по тези ценностни причини става все по-сериозна.
Водещ: Изглежда доста странно това, че в началото все пак отношенията ви бяха доста по-близки, считахте се за партньори. Аз неслучайно казах и тогава, когато си говорихме с министър-председателя, че вие все пак сте партньори. Той пита какви партньори, след като те гласуват против нас за най-важните неща.
М. Димитров: Как разбира г-н премиерът партньорството? Как разбира?
Водещ: Ами...
М. Димитров: Ето, какво се случва между него и "Атака"? Вижте какво се случва - "Атака" подкрепя всичко, което предлага ГЕРБ, това, така партньорството си го представя, не, това е неговото разбиране за партньорство.
Водещ: То това си е...
М. Димитров: Всичко, което предложат ГЕРБ, се подкрепя от "Атака". Като "Атака" е, знаете, партия, която искаше излизане от НАТО, иска от Европейския съюз и така нататък.
Водещ: Точно това изглежда странно.
М. Димитров: Тоест много интересно ценностно събиране между двете партии. В началото искахме махане на тройната коалиция, искахме нов морал в българската политика и реформи. Като не ги виждаме тези неща, нашите забележки нормално и честно стават все по-остри. Няма как да се учудвате. Тоест в началото бяхме на едни позиции. Имахме близки програми. За целия този период от година, година и половина ГЕРБ много рязко зави наляво. На това се дължат нашите различия. Ние сме там, където бяхме през цялото време. Не сме си променили позицията. Но те извървяха един много сериозен път наляво.
Водещ: Ами, сериозното обвинение дойде от думите на министър-председателя и по отношение на създаваната, не знам как да я наричам, партия или движение от страна на президента. Нали го чухте - сините и АБВ работят заедно, синьо-червеното статукво, то трябва да се запази и т.н.
М. Димитров: Ама това, нали се разбрахме за статуквото?
Водещ: Горе-долу...
М. Димитров: Ние този въпрос го уточнихме за статуквото, ама да го доуточним.
Водещ: Да, ама все пак изглежда доста странно да се каже такова нещо. Още повече от министър-председателя.
М. Димитров: Още повече че по темата "Белене", една от темите, по които самият министър-председател се оплака, Първанов е основен защитник на проекта. Знаете там, големият шлем, автор е Първанов. Началото на проекта даде тройната коалиция и Станишев, а проекта го завършва Борисов в момента. Тоест това е последователността от събития. Започва го Първанов идейно, Станишев прави първата копка и първите 2 милиарда харчи неговият кабинет, сега го довършва Борисов.
Водещ: Е, ама...
М. Димитров: Ето, ето, не, защото, говорейки за статукво, аз така го виждам статуквото. За мен знаете ли как можете да разберете кой на кого е последовател в този живот? Като видите кой чии проекти изпълнява в крайна сметка. Така се вижда едно статукво. Докато опозиция на статуквото е само "Синята коалиция", като казваме този проект "Белене" е много скъп, много неефективен и извор на корупцията в България. Ето това е вече опозиция на статуквото. Така се вижда...
Водещ: Да, но, от друга страна, управляващите, ако намерят...
М. Димитров: ...вижте как, с тоя пример, вижте с тоя пример как хубаво видяхме кои са статуквото и кои са опозиция на статуквото. Вижте колко е просто и как добре си личат нещата.
Водещ: Така изглежда от ваша гледна точка. От друга гледна точка управляващите ще ви кажат, че са намерили икономически обоснован модел да се прави "Белене" и че той е полезен за страната, и че мислят за бъдещето на тази страна по някакъв начин.
М. Димитров: Знаете ли, ще ви направя една прогноза, която след години може да извадите, и тя е следната. Ако този проект бъде построен, след години ще излязат всичките корупционни неща в него, те не могат да бъдат скрити много дълго време. Ще се види един ден, че е изключително неефективен. Но тогава тези хора няма да ги има, за да ги питате защо го направиха. Това е големият проблем. Тогава те ще бъдат извън общественото полезрение, всичките тези, които сега искат да се строи "Белене", и няма да може да им се потърси отговорност.
Водещ: Добре, последното, което ми се иска да уточним, понеже министър-председателят каза искат оставките на министри, чиито постове те са искали. Имало ли е такива преговори за това да взимате министерски кресла?
М. Димитров: Такива разговори са водени само след изборите, и то основно на тема общи действия след това. След като партия ГЕРБ решиха да действат сами, този въпрос за нас приключи.
Водещ: А тогава искали ли сте някакви конкретни постове?
М. Димитров: Нека да ви дам, да ви дам следния пример, от който ще разберете истината за нещата. Какво казва премиерът в същото интервю или в същия телефонен разговор, вие май не го дадохте докрай. Той казва така - ето, Владо Кисьов от СДС го взимам, защото глаголът е взимам, взимам и той става посланик в Германия. Извиках г-н Кисьов в моя кабинет, който е част от нашата софийска организация. Той ми каза да, има такова предложение, но аз няма да го приема. Това казва г-н Кисьов. Каза - аз няма да го приема.
Водещ: Ама вие, преди да чуете това от министър-председателя, не го знаехте, така ли?
М. Димитров: Забележете, забележете. Не, бях разговарял с него, но понеже той...
Водещ: Защото пък изглежда странно сега, ваш човек да не дойде да ви каже...
М. Димитров: Той г-н Кисьов сам дойде да ми каже, че такова нещо няма да приеме.
Водещ: Ама след разговора с г-н Борисов.
М. Димитров: Не, не. Каза ми от самото начало. Аз го извиках след това за още един разговор. Защото слушам от медиите, на мен ми казва едно нещо г-н Кисьов, нашият премиер казва друго. Казва този го взимам и там го пращам. Глаголът е взимам, нали, това се разбрахме. Питам го г-н Кисьов, той каза не, няма да приема. Хората не са пионки. Никой не може да ги взима и да ги поставя тук и там. И това отношение на мен не ми харесва. И другото, което искам да ви кажа, забележете нашата позиция. Не само че не искаме постове в момента, не ги и приемаме, когато ни се дават такива, нали разбирате? Този пример е много удачен. Защото не може да имаме такова генерално разминаване във водената политика, каквото генерално разминаване вече имаме с това, което прави ГЕРБ в момента. И за съжаление тази политика на ГЕРБ, ако не се осъзнаят, най-малкият проблем ще бъде разминаването с нас. Големият проблем ще бъде разминаването с българското общество и очакванията на българското общество. Това ще бъде най-големият проблем.
Водещ: Кое е нещото, което ще ви изкара в опозиция, защото вие все повече и повече се приближавате до този ход?
М. Димитров: Знаете ли, отдавна на мен ми се иска чисто емоционално да дам един категоричен отговор на този въпрос, и в икономическата област за мен ние сме опозиция. Казвам ви го ясно, за да няма колебание, на този бюджет сме опозиция категорично. Но разумните хора никога не се държат като талибани и сме оставили отворената врата, ако решат, макар че тези случаи стават все по-малко, да има разумни реформи, макар и трудни, ще застанем зад тях. Само че това ми звучи вече като пожелание. В последно време има все по-малко такива неща, въпреки че, трябва да призная, тази седмица се прие Законът за подземните богатства, който е един добър закон, води до сериозни улеснения за всички, които правят бизнес в тази област. Има такива бели лястовички, но те са много малко.
Водещ: Искате ли това правителство да си изкара мандата докрай?
М. Димитров: Значи, вижте, не е въпрос да си изкараш мандата, или да не си изкараш мандата. Въпросът е да свършиш работа.
Водещ: Така е, но...
М. Димитров: Защото иначе какво значи да си изкараш мандата?
Водещ: Ами, знак за някакво спокойствие все пак в държавата и липса на трусове може би.
М. Димитров: Не е важно да има спокойствие в държавата, важното е...
Водещ: Е, как да не е важно да има спокойствие в държавата?
М. Димитров: Не, не, сега кое е най-важното? Не може, по друг начин ще ви го кажа, не може да има спокойствие в държавата, ако едно правителство не си изпълнява обещанията и не върши основните задачи. Истината е, че кризата продължава, чака ни много тежка 2011 година. И ще ви кажа най-голямото ни притеснение - малкият и дребен бизнес е набутан в ъгъла, има много фалити там, не им се помага на тези хора и това ще доведе до сериозен бум на безработицата догодина.
Водещ: Добре, ще ви задам въпроса по друг начин...
М. Димитров: Това трябва да бъде основен фокус, тези хора трябва да станат основен фокус на държавна политика, трябва да им се помогне да не фалират днес, защото, ако фалират днес, утре, каквото и да правиш, вече ще е постфактум.
Водещ: Ще си перифразирам въпроса. Ако през 2011 година има правителствена криза и правителството седи на ръба, и от "Синята коалиция" зависи дали да го бутне да падне или да го хване за яката и да го издърпа, какво ще направите?
М. Димитров: Ще напишем пак поредната реформаторска програма, ще я сложим на масата и ще ги питаме - ще ги свършите ли тези реформи сега, веднага, иначе...
Водещ: Тоест ще ги изнудвате по някакъв начин.
М. Димитров Не, напротив, напротив, ще искаме изпълнение на програмата, с която ние се явихме на изборите и с която те се явиха на изборите. Те се отказаха от своята програма, нали разбирате, защото бяха написали една доста дясна програма между другото, която подлъга и много избиратели да гласуват за тях. Това не е изнудване. Изпълнението на обещанията е да бъдеш честен човек, то това е разликата между честните и другите хора. Честният човек, като напише нещо и каже - ей заради това гласувайте за мен, и хората гласуват заради това за него, после ще го изпълнява. То това е честният човек, нали така? И щяхте да ме питате и за Венецианската комисия.
Водещ: Да, понеже размахахте листа, аз се сетих, да не забравим, че ще ни свърши времето, така сме се залисали.
М. Димитров: И аз го усетих това, да.
Водещ: Излезе така, че вие сте сезирали Венецианската комисия, а всъщност това не е точно така.
М. Димитров: Истината е следната. Конгресът на местната власт към Съвета на Европа има мисия 24 - 26 ноември в София. Прегледали са изборния кодекс хората, говорили са с много хора от местната власт и са стигнали до извода, че този предлаган изборен кодекс намалява демокрацията в България. И те са сезирали с решение на конгреса Венецианската комисия. Това, което ние казваме и което аз ви казвам тази сутрин, трябва ли пак да чакаме някой отвън,
било то от Съвета на Европа или откъдето и да било, да ни казва, че демокрацията се намалява в България? Нямаме ли ние достатъчно акъл сами да не ги приемаме тези наивни неща, които
са написани в кодекса, като например намаляване броя на общинските съветници с 20 процента, премахване на прекия избор на районни кметове, това общини, които имат под 500 жители, да нямат пряк избор на кметове. Трябва ли пак някой отвън да ни казва да си пазим демокрацията? Ние нямаме ли необходимия акъл сами да свършим тази работа?
Водещ: Това ли са пак, всъщност мотивите, с които е сезирана Венецианската комисия, това, за което се говореше и в парламента най-много, разбира се?
М. Димитров: Това са основните мотиви.
Водещ: Явно и на тях им е направило впечатление.
М. Димитров: Да, направило е впечатление, то на всеки разумен човек тези неща му правят впечатление. Особено като кажеш, че си голям демократ, че искаш да има демокрация навсякъде, и утре да кажеш - да де, ама вече не искам да има пряк избор на районни кметове,
примерно в София. Аз съм голям демократ, ама не искам - казваш. Е, добре де, от какво те е страх, от битка ли те е страх, от конкуренция ли те е страх, от какво те е страх? И забележете, всеки в българската история, и последните години особено, който се опитва да манипулира изборното законодателство, за да получи някакъв превес, накрая горчиво е съжалявал. И ще ви дам един пример. Сергей Станишев с лукав поглед в парламента въведе мажоритарни избори, беше ей такъв един доволен, хихикащ. Ние му казваме - не го правете това, безпринципно е. И накрая знаете ли какво стана? БСП не избра нито един мажоритарен кандидат. ГЕРБ в момента...
Водещ: Свършиха работа на ГЕРБ, без да искат.
М. Димитров: ГЕРБ в момента правят същото. Мислят си, че така кой знае какви предимства ще направят. Но винаги, когато се прави нещо безпринципно, то се обръща срещу автора.
Водещ: Ясно. Добре, накрая да ви питам нещо, свързано, малко встрани от темата, скандалът в горнооряховската болница и нейния шеф д-р Миролюб Кожухаров. Вярно ли е, че той е член на СДС?
М. Димитров: Да, член е на СДС. Но въпросът е, знаете ли, въпросът е...
Водещ: Лидер ли е на местната организация, или нашата информация е грешна?
М. Димитров: Да, лидер е на местната организация.
Водещ: А смятате ли тогава, че има някаква политическа интрига във всичко това, което се случи там?
М. Димитров: Не съм го коментирал по този начин, защото смятам, че няма интрига, а смятам, че това е част от, как да го наречем, от общата среда в България в последно време. Ако един лекар е допуснал някаква грешка, независимо какъв е той, независимо откъде идва, трябва да понесе отговорност, включително, ако е нарушил закона, влиза в затвора. Но не мога да приема да ходят да ги събличат лекарки, възрастни жени, полицаи, не мога да приема това, което вчера стана в петричко село или онзи ден - полицай е убил човек. И за този полицай е имало сигнали преди това, че той превишава правата си. Не е обърнато внимание. И накрая той убива човек. Тоест какво виждаме? Имаше случаи на полицейщина през последните месеци, на тях не им беше обърнато внимание. Кой да им обърне - ами, вицепремиерът Цветанов. Не им беше обърнато внимание и накрая взеха да умират хора. Затова, когато полицията си превиши правата, трябва ясно това да бъде спряно. Разбира се, че искаме да преследва мафията, разбира се, че искаме да преследва организираната престъпност, но не и обикновените хора, нали разбирате? Тази разлика е много важна.
Водещ: Добре, но ако трябва да се върнем на темата за г-н Кожухаров, вие не виждате никаква политическа игра в цялата тази работа...
М. Димитров: Значи, вижте, ако виждам политически игри, бих ви казал следното нещо - само преди 20 дни разбиха колата на нашия шеф на щаба, а онзи ден откраднаха колата на нашия главен секретар. Тоест, ако разсъждавах така, бих ви казал, че виждам...
Водещ: Ами, не е съвсем същото.
М. Димитров: Ами, какво да ви кажа, това за 20 дни...
Водещ: Добре де, а как си обяснявате...
М. Димитров: Ако разсъждавах по този начин, бих ви казал, че виждам...
Водещ: А не разсъждавате ли по някакъв начин...
М. Димитров: ...но се надявам да няма такива неща.
Водещ: ...след като той самият е бил подслушван и са били употребявани СРС-та срещу него?
М. Димитров: Е, това е другият много хубав въпрос - има ли масово
подслушване в България. Защото, като гледаме бюджета, в който е гласувано 100 милиона лева за подслушване, явно има масово подслушване в България. И това...
Водещ: А знаете ли защо е бил подслушван д-р Кожухаров?
М. Димитров: Ами, не знам. Да ви приличам на полицай? Не знам.
Водещ: Не, ама просто...
М. Димитров: Но този отговор трябва да бъде даден публично, защото министър Цветанов каза много неща, но не каза защо е бил подслушван този човек и другите хора защо са били подслушвани.
Водещ: Вие защо не го питате?
М. Димитров: Не, ние няма да се откажем. Сега чакаме експертизата медицинската, да видим има ли нарушение, няма ли нарушение, и ще продължим нататък. Като е казано а, ще се стигне до я.
Водещ: Ами, да, имате парламентарен контрол, все ще можете да му зададете този въпрос.
М. Димитров: Няма, въобще няма да се откажем. И хората трябва да знаят следното нещо - СДС ще пази демократичните ценности, няма да позволим в България по никакви причини и подбуди да се прави полицейска държава, хората да ги събличат, защото, нали знаете, че ако замълчим сега, в някои съседни на България страни полицаите нахлуха в телевизията, за да им обяснят какво да правят, защото не си вършели работата, както трябва. Ако ние си мълчим, утре това ще стане. Затова за всеки случай на полицейщина, независимо дали е член на СДС или е член на друга партия, ние няма да, ще задаваме въпроси докрай.
Водещ: Добре. Ние пък ще следим какви отговори ще получите. Благодаря ви, г-н Димитров, за този разговор.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...