Новини
Мартин Димитров: Очертава се трета поредна година с дефицит над 3% в Бюджет 2011-та
Изказване на председателя на СДС и съпредседател на Синята коалиция Мартин Димитров по време на обсъждане на Бюджет 2011 г. в НС.
МАРТИН ДИМИТРОВ (СК): Уважаема госпожо председател, господин вицепремиер, господа министри, уважаеми колеги! Основната роля на един бюджет е поддържането на стабилността като сигнал към българските граждани и към всички инвеститори. За съжаление, 2011 г. се оформя като третата поредна година на бюджетен дефицит. Прогнозира се в момента той да бъде под 3% от брутния вътрешен продукт. Всъщност има огромен риск това да бъде третата поредна година с дефицит над 3% на брутния вътрешен продукт. Това означава следното нещо. Вместо да изпълняваме поставената цел - за влизане в чакалнята на Еврозоната, ние се отдалечаваме с всяка една година. Преди година - година и половина Еврозоната се виждаше като възможност, а сега с всяка измината година ние се отдалечаваме все повече и тази цел вече става неизпълнима.
Защо е важна Еврозоната? Ако България и българските банки могат да взема евтини кредити от Европейската централна банка, това би довело до сваляне на лихвените проценти по всички кредити веднага, до по-голямо доверие и до повече инвестиции в нашата страна, а това е страшно важно.
Предложенията на Синята коалиция касаят основно приходната част. Защо не разходната част?! Има огромен потенциал за намаляване и на разходната част. Искам да ви напомня, че през 2007 г. - преди кризата, знаете ли с колко милиарда лева харчеше България в консолидираната програма по-малко, някой знае ли? - 6 млрд. лв. по-малко харчеше България преди кризата. Шест милиарда лева, не един, не два милиарда, а шест милиарда лева по- малко! Сега България харчи съответно 6 млрд. лв. повече.
Ако беше направена реформата, която ние искахме - на администрацията, на всички неефективни разходи ... Примерно господин Аню Ангелов започна да прави такава реформа. Чувал съм финансовият министър да поставя този въпрос на много министри доста пъти, но има ли резултат за тази година и половина управление? Много, много откъслечен. Ако някой министър трябва да покаже някакви резултати, господин Ангелов може да покаже резултати, но той е един от малкото министри, които могат да покажат резултати, защото резултати няма.
Колеги, всъщност реформи за намаляване на разходите няма. Такова нещо няма! Тук не сме предложили именно затова намаление на разходите, защото няма как да стане и би се възприело като заяждане от наша страна. Да, има голям потенциал да бъде направено, но има категоричен отказ да бъде правено. И тази работа, дето се казва, вече свърши. Този въпрос отива вече за следващото правителство и следващия мандат, което, дай Боже, да е десноцентристко, за да свърши работа. Дай, Боже! Ако е ляво, знаем какво ще направи, там е ясно.
И като не можем да боравим сериозно с разходната част на бюджета, остава приходната част. Предложили сме събирането на 900 млн. лв. приходи, но не като инструмент примерно, да бъде построено „Белене". Тези 900 млн. лв. в повече, което предвиждаме, идеята за тях не е да отидат за „Белене", господин Овчаров, а идеята на тези пари е с тях да бъде намален дефицитът, който се очаква за 2011 г. Целта е да може през 2011 г., за разлика от 2009 и 2010 г., дефицитът да падне под 3%. Следователно да покажем на целия Европейски съюз, че България не отива към сценария Гърция, България не отива към сценария Румъния, а в България ще има стабилност - това е най-важното за 2011 г.
Слушах досега изказванията, чух много фактори, но в тях не се отчита, че през 2011 г. има избори. Притеснявам се от това, че Партия ГЕРБ и правителството в условия на криза ще допуснат много разходи, които ги няма в бюджета и ще има допълнителен натиск за раздуване на разходите. Ако стане това, не само че няма да е имало реформи, които да намалят разходната част на бюджета, а ни чака нова вълна на допълнителни разходи. Тогава картината с дефицита ще изглежда така, че направо ще можем да се удавим в нея. Това е най-големият проблем, който искам да бъде поставен още от самото начало и да е ясно, че е най-сериозният проблем, който виждаме в този бюджет.
И идва въпросът: какви мерки се вземат в тази насока? Няма мерки. Буферът, който е предвиден, е малък. Категорично недостатъчен, предвид наближаващите местни и президентски избори и предвид очакваното допълнително и разширено харчене.
При това положение нашето предложение за събиране на повече пари от ДДС и акцизи изглежда е единствената алтернатива, единствената възможност да се овладее този дефицит. Иначе, колеги, знаете ли как се очертават нещата? Да се загуби контрол над дефицита - нещо, което се случи в Гърция. Тази опасност е пред България. И ако сега днес кабинетът не се справи през този бюджет, рисковете стават огромни за България. Благодаря ви.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...