Новини
Отнемането на управлението на науката от хората, които я създават е една недопустима практика
ПОЗИЦИЯ
на
СДС ЗА СЪДБАТА НА БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ
Във връзка с разгорялият се през последните месеци обществен дебат за съдбата на българската наука, инспириран първоначално от драстичното недофинансиране на основополагащите научни институции в България - БАН и СУ и добил ново качество с внесеният в петък в НС ЗИД на ЗБАН заявяваме следното:
БАН, която е създадена преди 141 години от родолюбиви българи под името Българско книжовно дружество, като сред учредителите личат имената на Васил Левски, Любен Каравелов, Марин Дринов, Васил Друмев и цяла плеяда възрожденци и революционери, е първата българска институция, изпреварила с 2 г. създаването на Българската екзархия и с 9 г. българската държавност. През всички години на съществуването си Академията е водещата за изграждането и развитието на Българската наука и духовност, през нея са преминали десетки хиляди български учени. Последните 20 години БАН осъществи серия от реформи, целящи запазване научния й потенциал в условията на преход и недостатъчно финансиране. Само за последната година броя на институтите е намален от 69 на 42, като той е близко до минимума гарантиращ съществуването на Академията като научно изследователски център, съдаващ конкурентноспособна фундаментална и приложна наука.
Основния национален капитал, които представлява БАН не са имотите, а интердисциплинарната общност от учени и творци, които са в основата на интелектуалния потенциал на България.
БАН е една от малкото външно одитирани институции в България, а именно от Европеиската Научна Фондация през 2009 година, като резултатите показват, че Академията е научно изследователски център, съдаващ конкурентноспособна фундаментална и приложна наука на световно ниво. Тя заема престижното 376 място сред най-престижните 4100 академии и университети, а освен нея единствено СУ попада в тази класация на 1100 място.
С внесеня ЗИД на ЗБАН въпреки деларираното от управляващите запазване целоста и автономията на Академията, по същество се постига премахването й като общност способна да работи независимо от конкретната политическа и икономическа конюктура. В него е предвидено дефакто преминаване на институтите и научните звена на Академията под прякото подчинение на МОМН и МС, които по свое усмотрение финансират, откриват и закриват отделните институти и научни звена. Директорите им, структурата и организацията на работа се утвърждават от министъра на образованието, младежа и науката. След предвиденото преобразуване на институтите в самостоятелни юридически лица неясен е статута на интелектуалната собственост по настоящем патримониум на БАН. Обезмисля се съществуването на Общо събрание на БАН, най-малкото поради факта, че в него няма да бъдат представени учените от различните институти и научни звена. Нарушава се демократичния принцип на самоуправление на Академията заложен още в първите й устави. По същество се следва печалния пример на „реформата" в Грузия, което в крайна сметка ще доведе до фактическото обезсмисляне на БАН.
СДС разбира необходимостта от реформиране дейността на БАН и оптимизиране на структурата й, но сме убедени, че това трябва да се случи след косенсус и без външен натиск. За съжаление в предложените промени на ЗБАН прозира съвсем друга философия.
Против сме преминаването на институтите на БАН на подчинение на МОМН и МС. Отнемането на управлението на науката от хората които я създават и прехвърлянето му към един чисто политически орган, често със съмнителна компетентност, какъвто несъмнено е МОМН, е една недопустима практика, която в дългосрочен план ще доведе до необратими последствия.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...