Новини
Мартин Димитров: Ако в момента станат публични всички злоупотреби, самото обществено мнение ще се промени към проекта "Белене"
Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за предаването на "Нова телевизия", "Здравей, България".
Водещ Витомир Саръиванов: Продължаваме нататък с разговор със съпредседателя на "Синята коалиция" г-н Мартин Димитров. Добро утро и добре дошъл. Преди да си поговорим за АЕЦ "Белене" и злоупотребите там, как ще коментирате видеото, което видяхте току-що, и кадрите от нашата жива връзка, защото се вижда, че наистина това вчерашното, тази истерия утихва в рамките на 24 часа и ако човек помисли малко с хладен разум, днес отива спокойно, пазарува си, каквото иска, и си излиза.
Мартин Димитров: Странно ми е, че продължават тези неща в България, още повече след ден, след два няма да ги има тези опашки. То така е и с новите партии. По подобен начин се гласуваше и за ГЕРБ преди година и половина. Там май не раздаваха банани, но беше същият устрем.
Водещ: А по същия начин ли предвиждате да се случат нещата и понеже това не отмина за един ден. . .
М. Димитров: Ами, вече опашки няма, вече и там опашки няма.
Водещ: За година и нещо.
М. Димитров: Да, вече и там спряха опашките.
Водещ: Добре, да поговорим за тази доста сериозна тема - злоупотребите в АЕЦ "Белене". Как ще коментирате излязлата информация за това, че един доклад, в който се говори за това колко престъпления са извършени при строежа на АЕЦ "Белене", е бил даден на министър-председателя преди цели 6 месеца и никакъв резултат няма от това?
М. Димитров: Може би и преди повече месеци. Явно има, как да го наречем, критична маса в държавата, която не иска да извади истината за АЕЦ "Белене". Знаете, че ние сме единствените политици, които критикуват този проект. Всички други под една или друга форма са "за", като почнете от БСП, президентът Първанов, който наскоро каза, че няма проблем, защото на Балканите, ако няма пазар за електроенергия, ще изнася за Сирия, после за Австралия и т.н. - все дестинации, които са много близки до България, както знаете. Сега гледам, че и ГЕРБ трайно промениха своята позиция по този проект. Два милиарда са изхарчени до момента. Има много прост въпрос: има ли досега одит на проекта "Белене"? Аз чувам, че има такъв. Разбира се, на мен точно няма кой да ми го даде, защото аз ще извадя веднага цялата информация. Но, вижте, защо не се вадят тези данни? Веднага ще ви кажа.
Водещ: Това е интересно.
М. Димитров: Чака се да се подпише договор за довършване на проекта и след това да бъде извадена тази информация. Защо? Защото, ако в момента станат публични всички злоупотреби, самото обществено мнение ще се промени към този проект. Ако се види, че до момента са направени много сериозни злоупотреби, а аз имам страхотни съмнения, а и всеки разумен човек, че именно така стоят нещата, самата обществена подкрепа веднага би се променила. Затова забавят всички проверки точно по тази причина, за да могат да подпишат договор с руснаците. Между другото, идвайки към вашето студио, слушах отново българско радиопредаване, в което стана въпрос, че руските медии говорят за фиксирана цена за "Белене" от 6.4 милиарда евро, нещо, което в България никой не е чувал и никой не е обсъждал. Добре, че, дето се казва, оттам идва информация да знаем какво се подготвя да бъде подписано, защото. . .
Водещ: Сега, не винаги информация от руските медии е благонадеждна.
М. Димитров: Ами, за "Южен поток" беше точна - че идва Путин тук за подпис, така се оказа. Сега да видим по "Белене" каква ще бъде тази информация, защото другата част от информацията е, че началото на 2011 г. започва строежът, т.е. няма началото на 2011 г. да има окончателно становище по тези злоупотреби, а ще има договор за изграждането на АЕЦ "Белене".
Водещ: Само едно на мен поне не ми става ясно. . . т.е. вие не отричате, че ще има проверки и вероятно ще има и някакви наказания или някой ще си понесе отговорността за това, което се е случвало, но просто трябва да се подпише договор. Това от някаква държавническа гледна точка може би изглежда в известна степен разумно.
М. Димитров: Не, не, въобще не е разумно, въобще не е разумно и знаете ли, човек, когато подписва един договор, трябва да знае какво подписва и какво става след това. Вчера имаше. . Днес е много подходящ ден да говорим по тази тема, тъй като вчера Националната електрическа компания е извадила, и това е държавна компания, както знаете, е извадила един анализ, според който "Белене" не е необходим за вътрешната консумация на ток, т.е. на никого няма да му спрат тока, ако го няма проектът "Белене". И какво казва НЕК вчера: че ако няма дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията от някакви съседни балкански страни, този проект има голям риск да не е рентабилен. Вижте колко просто и ясно. Пазар, сигурен пазар за "Белене" няма. . .
Водещ: Е, поддръжниците на "Белене" веднага ще ви кажат, че ще захранваме Турция с ток.
М. Димитров: Аз за Сирия чух последно, както. . .
Водещ: Сирия беше, да, друга. . .
М. Димитров: Ама, Турция строи свои мощности, Турция строи свои мощности и те също могат да предлагат в един момент ток за износ, т.е. това е много наивна теза, че някой ще ни чака да купува ток от България. Това са много наивни тези. И идва тогава логичният въпрос. Ако няма сигурен пазар, кой е луд да инвестира, както чух тази сутрин, 6.4 милиарда евро или повече, тъй като това ми се струва малка оценка за бъдещата цена на този проект, кой е луд без сигурен пазар да инвестира толкова пари. Само да не се окажем, че сме ние, че е България. Това е, което почва все повече да ме притеснява.
Водещ: А притеснява ли ви фактът, че както се казва в разкритите СРС-та, министър-председателят не е обелил, цитирам, нито една дума по въпроса за тези доклади, просто ги е парафирал и ги е препратил към главния прокурор, откъдето пък мълчанието е още по-голямо?
М. Димитров: Това, че тези доклади са пратени на главния прокурор е правилно, т.е. изпълнителната власт и министър-председателят постъпват по този начин. Само че освен това той има сериозни инструменти да одитира направените до момента разходи. Чухте за последните месеци колко много полицейски акции имаше. То не бяха "Нагли", то не бяха други и част от тези акции или повечето акции бяха добри. Само че идва въпросът защо нямаше акция "Белене" или "Енергийни проекти", тъй като изпълнителната власт има огромни ресурси да направи сериозни проверки и да извади истината наяве. До момента са изхарчени 2 милиарда, около 2 милиарда лева по проекта "Белене" и трябваше да се направи много хубав анализ дали това е съгласно българските закони, има ли нарушения, кой е направил разходите и да се потърси отговорност сега. Но явно, виждате, се правят всички опити тази проверка да бъде забавена и да бъде отложена за някакъв бъдещ момент, когато договорът е подписан и когато няма връщане назад.
Водещ: Аз се опитвам да намеря, бях извадил едно изказване на главния прокурор, в което се обясняваше защо всъщност е толкова бавно развитието. . . А, да, ето го: мащабът на проверката, разпоредена по тези сигнали, е твърде голям и резултати от нея не може да се очакват в непосредствено бъдеще, казва той, казва го в момента, т.е. в непосредственото бъдеще и в момента не може да се очакват резултати. Продължава в същото време много активно работата по този сигнал и по редица други сигнали, получавани по същата тема.
От време на време, да ви кажа, важните хора в тази страна умеят да говорят, без нищо да казват, и да хвърлят прах в очите на хората, това нищо не казва. Това са три изречения, абсолютно изпразнени от каквото и да било съдържание. И е много чудно защо примерно, и вие сам казахте, че имаше много полицейски операции, в които още в самото начало на операцията се казваше - този е престъпник, този е виновен, този е убиец, този е такъв. Защо, след като може за едните да се казва предварително, за едни проверките трае една година, и то за такива престъпления, които не са свързани с посегателство срещу човешката личност в крайна сметка, т.е. може да ги причислим към по-леки престъпления. . . А, значи, за едното може да се казва, за другото не може.
М. Димитров: Престъпление, което може да. . . или сделка, която може да доведе българската икономика до фалит, каквото е "Белене", не бих определил като лека форма на нарушаване на държавния интерес на България. Разберете, дефицитът, примерно, тази година, на края на годината, ще бъде, говоря в бюджета, ще бъде над 2 милиарда лева при всички положения, а става дума за проект, който ще струва 13 милиарда лева, за това става въпрос, ни повече, ни по-малко и това е минималната оценка. Между 13 и 20 милиарда лева, така да го сложим, за да е по-ясно. Тринайсет и 20 милиарда лева ще бъдат дадени, без да е ясно дали има смисъл от цялата работа - без да има сигурен пазар, без да има външни инвеститори или чужди инвеститори, за каквито се говореше. Единствените, които желаят да дадат пари до момента, са руснаците, които тая сутрин в руските медии се казва, че са готови да дадат от 30 до 40 процента от парите по проекта. Хърватия между другото по един много интелигентен начин каза, че няма да инвестират в този проект, защото тяхната енергийна стратегия предвижда други мерки. А имаме ли ние според вас енергийна стратегия? Нямаме, аз да ви кажа - в момента нямаме.
Водещ: Аз не съм видял някъде черно на бяло.
М. Димитров: Разработва се такава от Министерството на икономиката и Министерския съвет, но също се забавя нейното приемане за след подписването на "Белене". Това впечатление аз вече трайно го имам, че нарочно се търси някакво забавяне, за да може да се подпише проекта "Белене" и после да си правим постфактум енергийната стратегия.
Водещ: Понеже казахте преди малко, че ви е направило впечатление завоят, който ГЕРБ е направил по въпроса за АЕЦ "Белене", на какво го отдавате пък тоя завой, на какво се дължи това нещо?
М. Димитров: Има няколко възможни обяснения. Едното възможно обяснение, че има много силен натиск от руската страна, които. . . Аз тях ги разбирам, интересът на Русия, всичко, което прави Русия, е разбираемо. Те защитават своя интерес и на своите граждани. Искат да имат атомна централа в Европейския съюз, напълно ги разбирам. Но не мога да разбера интересът на България и на българските граждани в тоя проект, това е моят проблем. И ще ви дам един много прост пример. Атомната централа не е като да си купиш колело. Тя е много скъпа не само да бъде изградена, тя е много скъпа и да бъде затворена един ден, там не е просто да изключиш, както е при колата, да извадиш ключа от таблото. В момента за закриването на от първи до шести блок, от първи до четвърти, потенциално по-нататък за другите блокове на "Козлодуй", пети и шести ще работят поне до 2030 г., ако сме умни, и след това, но разходите за закриване на реакторите, които до момента са затворени, са над 5 милиарда лева по експертни оценки. А до момента са събрани от такси и вноски около милиард, т.е. разликата, и понеже няма как да не бъдат платени тия пари, ще бъде покрито от бюджета. Тоест забележете, ние не сме си покрили още разходите по "Козлодуй", а правим нова атомна централа без сигурен пазар, с огромен риск за българския бюджет. Тоест, гледайки националния интерес на България, това означава - на хората, на нашите деца, на нашите внуци, не виждам смисълът и логиката да бъдат правени тия разходи, просто не го виждам.
Водещ: Добре, накрая, понеже след малко тук, в нашето студио ще бъде новият председател на Върховния административен съд Георги Колев, някакъв въпрос да искате да му зададете?
М. Димитров: Пожелавам му да бъде честен и безпристрастен.
Водещ: Не искате да го питате нищо?
М. Димитров: Когато имам, ще го питам, в момента нямам.
Водещ: Това беше просто хрумване, да видя дали нещо случайно аз не съм пропуснал в информацията и дали имате някакъв въпрос. Добре, благодаря много за този разговор.
М. Димитров: И аз благодаря.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...