Мартин Димитров: Битката с престъпността трябва да доведе до осъдителни присъди

22.11.2010

 Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров  за предаването на Нова ТВ "На Четири Очи".

Водещ: Вече в студиото е Мартин Димитров. Добре дошли, господин Димитров. Лидер на СДС.
Мартин Димитров: Здравейте.
Водещ: Здравейте. Искам да ви попитам и вас, понеже завършихме това със Силвия Великова, тази тема, да започнем с нея. Аз знам, че тя някак си за вас не е приоритет, но вие сте лидер на партия и трябва да говорите. Каква е гледната точка на СДС около този сюжет Филчев, Цветанов, Алексей Петров?
Мартин Димитров: Като говорите с мен, говорите с човек, който не ги познава всички тези хора. Аз съм единствения в този смисъл...
Водещ: Цветанов го познавате.
Мартин Димитров: Само Цветанов познавам, да. И отскоро между другото.
Водещ: Сега, това е ваше абсолютно и безспорно предимство. Но все пак СДС е пък стара партия и, когато има важни неща в държавата, трябва да имате отношение.
Мартин Димитров: Категорично. Това, което прави много лошо впечатление е, че Цветанов това, което казва, че има подозрения, че Филчев е извършил сериозни престъпления - това на практика казва Цветанов...
Водещ: Тя е преиначена репликата. И Силвия отбеляза. Но така или иначе останахме с такова впечатление в крайна сметка.
Мартин Димитров: Само че това трябва да го каже един водещ журналист като вас. Или пък други медии. Когато го казва вътрешният министър, звучи странно. Представете си вътрешен министър на Германия да ходи да говори такива неща и после човекът, който е обект на подозрението, да обиколи всички медии и да казва други неща, с които да коментира пък състоянието на държавата. Това показва някаква тотална обърканост. После вътрешният министър казва; „Сега се опасявам тоя човек да не напусне страната". Добре. Когато говори вътрешният министър в една страна, това е много сериозно. Той не трябва да говори, трябва да действа. Има ли доказателства - събира ги. Всички имаме своите съмнения за Филчев, не си мислете. И аз си имам много сериозни съмнения. Значи, събира доказателства и действа, а не води телевизионно предаване.
Водещ: Добре, докъде ще приключи този сюжет и ще приключи ли, според вас?
Мартин Димитров: Трябва да приключи. Ама той ще приключи само по един начин. Ако се разменят реплики между медиите или през медиите, това не води до никакъв край, а става шоу за публиката и няма резултати. Трябва хората, които са на власт, ето Цветан Цветанов персонално пое задача и свърши някои полезни неща, между другото, за битка с престъпността. Така че където има факти, той не трябва да разказва разкази и истории на медиите. Той трябва да върши работа и да събира доказателства, които да водят до присъди. Това е. Точка.
Водещ: Чакайте, че не можах нещо да разбера. В крайна сметка каква е позицията на СДС, за дейността на Цветан Цветанов? Вие подкрепяте ли като цяло неговата дейност или не?
Мартин Димитров: Ние сме абсолютно обективни. Когато видим нещо полезно, казваме, че е добро. Като цяло, обаче, той трябва първо да отговори ясно на зададените към него лични въпроси - в политиката това е важно. И на следващо място одобряваме, че започна една битка с престъпността. Но тя би била успешна, както стана ясно от вашия предишен гост, ако има осъдителни присъди, ако се стигне до край, ако тези хора са в затвора. Ако повече е шоуто, защото това, което беше в Кърджали, там имаме някакви подозрения и набиха доста хора, доколкото разбрах. А тук има много по-сериозни подозрения - да, говоря за случая с Филчев, и не се прави нищо.
Водещ: И никой не е набит.
Мартин Димитров: Не, ние не искаме да ги бият хората. Не ме разбирайте погрешно. Искаме, обаче, решителност и действия. Задачата на Цветанов е отива, хваща ги, дава ги на съдебната система със сериозни доказателства, което е един от проблемите в сегашната работа, за съжаление, на МВР, и продължаваме напред.
Водещ: Ще ви попитам и по друг начин. В момента ако, знаете, че Цветанов е атакуван от много страни - и от политици, и от политически формации и от отделни индивиди, към които има някакви обвинения или тегнат някакви подозрения, в крайна сметка ако се стигне до това, вие бихте ли дали доверие на Цветанов в този момент да продължи своята битка и своята работа или не бихте дали?
Мартин Димитров: Както е казал народът, „Накрая се броят пилците", т.е. резултатите. До момента видяхме и личи желание за работа, което... Ние сме обективни хора. Но ключови представители на престъпността с тежки осъдителни присъди до момента има ли? Има много малко. Това е отговорът.
Водещ: Ама за това вина носи Цветанов ли, според вас?
Мартин Димитров: Вътрешният министър я поема тая отговорност. Знаем, че има проблеми в съда. Държим съдът също да си подобри своята работа и там да бъдат направени реформи. Но ключови престъпници в затвора има много малко, което означава, че цялата правосъдна система...Ние не говорим само за Цветанов, говорим и за съда тук. Значи цялата правосъдна система има проблеми и те трябва да бъдат решени. Само че тези проблеми няма да бъдат решени през конфронтация, т.е. да започне битка между МВР и съдебната система, всеки да се обвинява кой колко е виновен. Трябва да има ясен план как да се подобри работата, за да може тези лица, за които цялото общество знае и има много факти, които са ясни, да получат възмездие като сигнал към останалите, че в България започва и ще има законност.
Водещ: Добре. Аз ще сменя рязко темата, защото ми е много любопитно да чуя вашето мнение. Преди да дойде Путин в България и в деня, когато дойде и на следващия ден, вие бяхте много критични към дейността на правителството на преговорите, на проектите - трите основни проекта, които работят България и Русия. С днешна дата има ли някаква промяна във вашата позиция? Защото излязоха интересни факти. Например „Бургас-Александруполис", няма да го има този проект, доколкото разбирам. За „Белене" правителството не прие цената, беше категорично. Единственото движение е по „Южен поток". Т.е. смятате ли, че има някакво отстъпление от националните интереси при това положение?
Мартин Димитров: Ще ви дам най-интересния факт, защото казахте интересни факти. Най-интересният факт е дават българския премиер и Путин пресконференция съвместна. При което се казва следното нещо - че приходите на година от „Южен поток" ще бъдат 2,5 млрд. долара.
Водещ: Това го казва Путин. И аз казвам: „Чудесно, това е уникално за тая държава".
Мартин Димитров: Момент. Ако от българска страна има на тази маса хора, които могат да смятат, да събират числа правилно и да ги умножават правилно, някой трябваше да стане и да каже: „Не, не. Не са 2,5 млрд., ами са 250 млн. или по-малко". Т.е. когато на такава ключова пресконференция представителите на едната и на другата страна кажат грешна сума, която една седмица по-късно министър Трайков каза, че е грешна...
Водещ: Трайков каза към 400 млн. Каза, мисля, последно...
Мартин Димитров: Не, не. Разликата е към 250 млн. ...
Водещ: Това е било трето. Значи аз слушах едно за 400 млн.
Мартин Димитров: Третото е 250 млн.
Водещ: Това ли е окончателно?
Мартин Димитров: Значи разликата е 10 пъти. Т.е. когато някой сгреши 10 пъти, това означава, че като е подписвал, не е знаел какво подписва, което си е направо страшно. Ние затова за руските проекти казваме следното нещо - хайде вече да ги направим прозрачни. За всяко нещо да е ясно какви са разходите и какви са приходите. Защото Овчаров така правеше - никой нищо не разбрал, той отишъл някъде там и се разбрал и подписал. Искаме сега да са публични. И за „Южен поток" има следния въпрос. Вие знаете ли като водещ журналист, който чете всичко, колко са разходите по „Южен поток"? Колко България трябва да плати и откъде ще вземе парите? Никой не знае. И аз не знам, и вие не знаете. Ами какво са подписали тогава? Защото се говори упорито, аз да ви кажа какво се говори, че Русия ще ни даде назаем тези пари, които чувам, че са...
Водещ: Да. Говори се и аз четох някъде такива неща.
Мартин Димитров: ... чувам, че са над 1 млрд. долара, но това са само слухове.
Водещ: Е какво лошо има? Дават си, построяват си, а ние вземаме 200 млн.?
Мартин Димитров: Сега ще ви кажа какво е лошото. Не знаем каква е сумата, не знаем при каква лихва ще я даде Русия и не знаем цялата сметка дали излиза. Да не се окаже, че няма да може да я върнем тая сума въобще или приходите не покриват разходите. Т.е. това, което ние критикуваме, проектът не е прозрачен. Трябва да е ясно. Идва премиерът с едно тефтерче, той понякога носи тефтери със себе си, и дава ясната сметка пред цялото общество - колко са разходите, колко са приходите, дали му излиза сметката. Ей това искаме за руските проекти. Не ви ли звучи логично?
Водещ: О, това е изключително логично и аз се надявам, защото в крайна сметка има само подписан един меморандум. Още нищо не е тръгнало. Очаквам всеки момент...
Мартин Димитров: То като подпишеш меморандума, оттогава трябва да ти е ясно какво подписваш.
Водещ: Е аз очаквам да ми кажат. Може пък да е някаква търговска тайна. Знаете колко се интересувам от тази тема.
Мартин Димитров: След като могат да съобщят 2,5 млрд. долара, значи всичко могат да кажат. Въпросът е да се каже истината, защото това с 2,5 млрд. долара беше заблуда за българското общество. И ако забелязвате...
Водещ: Да, трябваше да бъде коригиран Путин. Наистина. Аз се зарадвах. Ако това е наистина някаква сума, то си заслужава, каквото и да направим, да построим „Южен поток", ако 2,5 млрд. долара влизат.
Мартин Димитров: Да, но се оказа, че не е вярно. За всеки човек, който е трезво мислещ, сериозен и знае за какво става въпрос и може правилно да събира числа, беше ясно от самото начало, че не е вярно. Само СДС и Синята коалиция реагират. Казахме, че това не е вярно. Даже сме поискали изслушване на министър Трайков и по втория въпрос, който е много важен.
Водещ: Кой е той?
Мартин Димитров: Цялостната европейска политика е на либерализация, т.е. една тръба да може да бъде ползвана от различни доставчици, а не да бъде само за целите на доставки на газ от Русия. Този договор, доколкото разбирам, изключва това конкурентно начало.
Водещ: Ама доколкото знам, имат санкцията на Йотингер - европейския комисар по енергетиката.
Мартин Димитров: Ама нямат.
Водещ: Е как нямат?
Мартин Димитров: Ама доколкото разбирам, нямат санкцията на Йотингер.
Водещ: Сериозно ли говорите?
Мартин Димитров: Този въпрос стои отворен.
Водещ: За мен това беше достатъчно основание, че Еврокомисията дава картбланш на „Южен поток".
Мартин Димитров: Напротив. Еврокомисията задава въпроси и никакъв картбланш не е дала. Еврокомисията задава много сериозни въпроси дали с тоя договор, с този меморандум и предстоящия договор не се нарушават принципите на европейското право. Така че това е другият много ключов въпрос.
Водещ: Добре, но нека в интерес на истината да кажем, че другите два проекта, срещу които вие протестирахте - „Бургас-Александруполис" отпада, доколкото разбирам, категорично. Това е добро постижение на правителството.
Мартин Димитров: Това е до момента. Дано да е така. Ако е така, е добро постижение.
Водещ: Е съмнявате ли се?
Мартин Димитров: Имам съмнения.
Водещ: Така ли?
Мартин Димитров: Докато не го видя... Няма го черно на бяло. Проектът още не е спрян черно на бяло. Има такива индикации, но докато не го видя, няма да се успокоя. То и до вчера какво беше АЕЦ „Белене"? Премиерът казваше до вчера - е гьол. После каза, че проектът му е много близко до сърцето. Казваше...
Водещ: Не. Това се случи... С „На четири очи" не искам да има...
Мартин Димитров: Така казваше.
Водещ: На мой въпрос „С цялото си сърце ли подкрепяте проекта" той каза „Да".
Мартин Димитров: Явно тук „На четири очи" е бил много откровен.
Водещ: Моя реплика.
Мартин Димитров: И след това идва следващият въпрос. Чувам, че по „Белене", и това се говори в руската преса усилено, започва строителството 2011. Така пишат в руската преса. Както руската преса пишеха „Идва Путин в България, подписват по „Южен поток", сега пишат „От 2011 започва строежът". При това положение вие можете ли да бъдете спокоен?
Водещ: Сега, искам две неща да отбележа. Българската страна категорично отказа да приеме цената, която дадоха руснаците.
Мартин Димитров: А каква е цената? Чакайте сега, каква е цената?
Водещ: 5,4 млрд., доколкото разбирам.
Мартин Димитров: Откъде я знаете тази цена?
Водещ: От руската страна. Не, по-скоро и господин Трайков, който каза, че е неприемлива.
Мартин Димитров: Момент. Министър Трайков казал ли е каква е цената, която е неприемлива? Знаете ли каква е цената?
Водещ: Ами не знам. Вече човек се обърква.
Мартин Димитров: Аз знам, че не я знаете, защото никой не я знае.
Водещ: Но за 5,4 млрд. четох.
Мартин Димитров: Да, четем и слушаме всякакви слухове. Във форумите пише и други цени - в българските и руските форуми. Ама това е несериозно, госпожо Ризова. Несериозно е толкова важен проект, най-големият проект, който можем да потънем в блатото с този проект, защото това са страшно много милиарди, за които няма сигурен пазар, не може да води такива преговори кабинетът без българският парламент да е наясно за какво става въпрос, българското общество да не е наясно.
Водещ: Ама как да не може? А как се сключи тоя договор?
Мартин Димитров: Това е абсолютно недопустимо. Ама това е грешката...
Водещ: А как се направи търгът? Защо сте пък толкова взискателни към това правителство? То целият проект е греховно заченат.
Мартин Димитров: Взискателни сме, както бяхме към тройната коалиция, към всяко едно правителство. Искаме тия неща да са прозрачни. Допускате ли сегашното управление да поеме ангажименти, които нашите деца и внуци ще плащат цял живот и да не е ясно какво е подписано?
Водещ: Само няколко конкретни въпроса, защото, знаете, отдавна следя тази тема, още с предишните енергийни министри. Добре, допускаме, че не знаем каква е цената. Но ако цената е ниска и е изгодна, трябва ли да има АЕЦ „Белене"?
Мартин Димитров: Сега, първо трябва да е ясно каква е цената и дали е окончателна, тъй като се правят анекси и става...
Водещ: Ако имаме ниска цена, какво би било отношението на СДС?
Мартин Димитров: И вторият въпрос. За какво е необходим проектът АЕЦ „Белене"? Тъй като аз съм гледал числа и виждам, че за вътрешната консумация на ток този проект не е необходим. Много важно условие. Т.е. на хората няма да им спрат тока - нито сега, нито утре, ако го няма АЕЦ „Белене". И като задам въпроса по тоя начин, знаете ли какво ми отговарят?
Водещ: Какво?
Мартин Димитров: Че на тях им било ясно и те щели да изнасят ток за други страни. Чух от българския президент Първанов, който е най-големият радетел за проекта „Белене"... Не знам защо и сегашното правителство взе да следва него и Станишев в тези идеи, че щели сме да изнасяме ток за Сирия, доколкото разбрах. Което е нелепо.
Водещ: Е да, ние почти сключихме договор. Не сме я построили централата...
Мартин Димитров: Нали разбирате, че колкото е по-голямо разстоянието - то е нещо просто, колкото е по-голямо разстоянието, загубите са много по-големи?
Водещ: Е това със Сирия беше много комичен елемент, но това е друга тема.
Мартин Димитров: Ама нали разбирате, че цялата централа е много комичен елемент? Знаете ли защо ги говорят тия работи? Защото няма сигурен пазар на Балканите, както лъжеха твърде дълго време българското общество, и затова взеха сега да разказват нови химери...
Водещ: Не, не, да изнасяме ток от непостроената ни централа, това е комично.
Мартин Димитров: Та новата химера е Сирия. Ама не, не. Прави ли някой, според вас, инвестиция за над 10 млрд. лв., може би 20 млрд. лв., без да има сигурен пазар? Това е въпросът. Има ли някой, който без сигурен пазар да вложи толкова пари?
Водещ: Подобен въпрос съм задавала на премиера Борисов и то неведнъж. Искате ли да ви кажа какво той ми отговаря и аз да продължавам да се замислям, обаче? Добре, няма да строим, казва той, АЕЦ „Белене". Обаче като спрат след 10 години или след 20 години АЕЦ „Козлодуй", какво правим? Тези реактори имат краен срок. Какво правим?
Мартин Димитров: Добре. Затова да го направим публичен дебатът и ще ви кажа, че има решение. Няколко решения.
Водещ: Какво е решението? Кажете го. То това е въпросът.
Мартин Димитров: Ще ви кажа. Енергийната ефективност.
Водещ: Е не, ако си затваряме прозорците, няма да станем...
Мартин Димитров: Не, оставете прозорците. Чакайте малко!
Водещ: Спират „Козлодуй". Какво правим?
Мартин Димитров: Чакайте, госпожо Ризова. Чуйте ме! Много важно - енергийната ефективност. Ако парите от „Козлодуй" бъдат инвестирани, малка част от тях - 30%, в енергийна ефективност, ще спестим точно толкова, колкото да си направим нова централа. Чухте ли ме добре?
Водещ: Ами нова централа. Защо да не правим АЕЦ „Белене", а нова централа?
Мартин Димитров: Забележете, ако 30% от парите, които трябва да инвестираме в „Белене", ги инвестираме в енергийна ефективност, ще спестим почти колкото за нова централа. Защото в момента България е страната в ЕС с огромни загуби на електроенергия.
Водещ: Знам това. Една от най-енергийно неефективните държави. Това е факт.
Мартин Димитров: Затова идеята е не да губим при преноса, и при разпределението, и при крайното потребление, и при производството. Навсякъде може да се подобри ефективността. Това веднага ще даде резултат, за разлика от строежа на „Белене". И ако след това въобще не ни се налага...
Водещ: Е няма да не ни се налага. В един момент спират АЕЦ „Козлодуй" е стара централа.
Мартин Димитров: Има как.
Водещ: Дали след 5 или 20 години тя ще спре да работи.
Мартин Димитров: АЕЦ „Козлодуй" е една от акциите на СДС, много сериозна акция е 5 и 6 блок на „Козлодуй" да продължат да работят до 2030 година, това е абсолютно възможно.
Водещ: А после?
Мартин Димитров: До тогава имаме договор и с Европейския съюз за изграждане на ВЕИ-та, които са на вятър, слънце и вода, знаете.
Водещ: Но това е много скъп ток.
Мартин Димитров: Първо, той ще става все по-евтин. Тенденцията е малко по малко да става по-евтин.
Водещ: Може ли само с вятър без електроцентрала ядрена?
Мартин Димитров: Ще ви кажа, и ако ни трябва и въпреки това, ако ни трябва допълнителна мощност излиза с пъти по-евтино. Тоест това от мен го запомнете, госпожо Ризова, с пъти излиза по-евтино да направим един допълнителен блок на „Козлодуй", т.е.
Водещ: Това вече е алтернатива, ама сега да не строим ядрени централи е просто несериозно.
Мартин Димитров: Ние не сме против ядрените централи, ние искаме както вие сте с химикалка и лист, искаме за всеки един такъв проект да видим всички разходи и всички ползи. Вижте колко е честно и колко е разумно. Защото, чуйте ме, това което ви казвам и всеки, който идва в това студио и говори по тази тема му задайте следния въпрос - допълнителен блок на АЕЦ „Козлодуй" не е ли с пъти по-евтино от строежа на атомна електроцентрала? Той ако малко от малко разбира за какво става въпрос, трябва да каже да и тогава идва логичният въпрос, кой ни е бил при това положение да правим нова атомна електроцентрала? Хайде ми отговорете на този въпрос сега.
Водещ: Аз знам кой ни е бил, знам кой е направил търга, знам как го е направил търга, така че.
Мартин Димитров: А знаем кой ни е бил, ама нали беше идеята тези хора от тройната коалиция да ги свалим от власт, нали затова ги правихме изборите, водихме битка, нали затова хората дадоха своето доверие, да не се връщаме там.
Водещ: Още ли смятате министър Дянков за реформатор? Знаем, че той ви беше от министрите присърце на сините.
Мартин Димитров: Дянков все пак успя да спре доста неразумни разходи, защото този кабинет, който в момента все още се крепи, ако той н е беше спрял доста, бих казал, разходи можехме сега да бъдем в ситуация на предсрочни избори. Това ви го казвам отговорно.
Водещ: Мисля, че малко прекалявате, с това няма никаква алтернатива, г-н Димитров, като гледам социолозите.
Мартин Димитров: Въобще не прекалявам, не гледайте социолозите.
Водещ: А какво да гледам?
Мартин Димитров: Българските граждани са разумни хора и те са способни много бързо и в много кратки срокове да създадат своята алтернатива. Сега, ние към Дянков имаме своите сериозни претенции, например тези идеи за закриване на БАН започнаха да ни дразнят, защото БАН трябва да бъде реформиран, но това за закриване ми звучи прекалено и започва да става лично. Аз и на него съм му казвал тези неща. Другото нещо, той не е достатъчно категоричен в своите искания към кабинета за правене на реформи.
Водещ: А може би не може, може би няма мандат за такава категоричност.
Мартин Димитров: Няма не може, след като е финансов министър няма не може.
Водещ: Как няма не може, няма недей?
Мартин Димитров: Той е там, за да бъде гарант, че ще ги има тези реформи. И какво става накрая? Можете ли да ми кажете голяма обществена сфера, където това правителство е направило реформа? Не, няма такава сфера. В здравеопазването се започна нещо да се прави и нищо не се направи.
Водещ: Вие казвате, че това е разделителната ви линия с ГЕРБ, между другото, запомнила съм една ваша реплика, защо?
Мартин Димитров: Това е една голяма... Защото ние подкрепяме, това което се прави в Германия, Великобритания и ще ви дам пример с Естония да не ми кажете, че ви говоря само за големи страни. Именно намаляване на държавните разходи в условията на криза, което да спре хроничния дефицит, това искам и в България. Тук гледаме точно обратното - увеличаване на дефицита и превръщането му в хроничен, това е голямата ни разделителна линия с ГЕРБ.
Водещ: Добре, а кои са вашите министри фаворити, има ли министри, които смятате за реформатори, които подлепяте безпрекословно?
Мартин Димитров: За съжаление ми е много трудно в момента да назова министри реформатори, пък камо ли да говоря за безпрекословна подкрепа, но все пак светлина се вижда в действията на министъра на отбраната и на министъра на външните работи, които все пак са започнали някакви реформи, които на общия изглед на нещата изглеждат малко по-добре.
Водещ: Росен Плевнелиев не ви ли харесва?
Мартин Димитров: При Росен Плевнелиев имаме вече забележки. Като цяло виждаме, че има желание за работа и строеж на магистрали.
Водещ: Коя ви е забележката?
Мартин Димитров: Имаме забележки, които са ни публични за нарушени процедури и да се надяваме, че той...
Водещ: Къде има нарушени процедури, кажете това е много важно?
Мартин Димитров: Говорим за магистрала „Тракия", притесняваме се, че са допуснати грешки, които ще имат своята сериозна цена. Дано да се окажем, че не сме прави и че всичко е според законите, това което нас ни притеснява е за пореден път да не бъде спряно европейско финансиране.
Водещ: Добре, а продължавате ;ли да искате оставката на Мирослав Найденов?
Мартин Димитров: Категорично. Знаете ли кой е заместник-председател на Фонд „Земеделие"?
Водещ: Не.
Мартин Димитров: Лицето Кинанов говори ли ви нещо?
Водещ: Не.
Мартин Димитров: Това е мажоритарният кандидат на ДПС от последните избори продължава да бъде в ръководството на Фонд „Земеделие". Ние получихме много сигнали от цялата страна, че ДПС продължава в този фонд да взима всички решения. Направихме проверка и видяхме шестима души на ключови позиции във фонда от ДПС.
Водещ: Някои са върнати от съда, каза Мирослав Найденов.
Мартин Димитров: Има един такъв случай. Той каза някои са върнати от съда, ние проверихме, има един такъв случай. Забележете какво е решило сегашното ръководство на фонда - да не обжалва решението на съда. Открихме също така сериозни съмнения за конфликт на интереси. И вижте, нас ни е страх от следното нещо. Казвам ви го директно. Както бяха спрени европейските фондове на миналия кабинет и България стана за смях и срам пред целия ЕС, това да не се повтори. Затова сега сме дали сигнал до Комисията за конфликт на интереси и борба с корупцията, за да може в България да бъдат проверени тези сигнали, които сме получили до момента, ако има допълнителни сигнали, също да бъдат проучени и да бъдат взети мерки в България, а не някой от чужбина пак да ни казва, или от ЕС, какво да правим.
Водещ: Свърши кризата, каза, обаче министър Дянков. Да се поздравим. Нали?
Мартин Димитров: Тук се е объркал и то много сериозно. И ако не го разбира това, да дойде да си поговорим по тая тема. България продължава да потъва и икономиката ни е във все по-трудно положение. Много малки и средни предприятия са пред фалит и хиляди хора има опасност да останат без работа. При това положение да ми казват, че е свършила кризата, ама много са се объркали.
Водещ: Само че господин Борисов използва една метафора, че това - да управляваш икономиката и държавата в криза, пак перифразирам, разбира се, е като да караш в мъгла. Само че едно е да караш, друго е да се возиш. Сега вие, понеже се возите, и ви е лесно, казва той. Така звучи.
Мартин Димитров: Сега, първо, СДС през последните 10 години направи най-трудните реформи в България. А колкото до возенето, ние му казваме...
Водещ: В последните 10 години никакви реформи не сте направили, защото бяхте вече в опозиция.
Мартин Димитров: Говоря за края на тези 10 години. Това имам предвид.
Водещ: Имате предвид управлението на СДС, защото в последните 10 години никой не ви обръщаше внимание.
Мартин Димитров: Имам предвид управлението на СДС. Имам предвид 1998-2011. Колкото до мъглата на господин Борисов, ние казваме през цялото време, че има фарове за мъгла и че трябва да ги включим. Той казва: „Не, не, така сме си добре". Ние казваме: „Не, не, дайте да включим тия фарове...
Водещ: Кой е фарът за мъглата сега, в тази ситуация?
Мартин Димитров: Ами вижте, има две групи европейски страни - много успешни и другите са Гърция, Румъния и Латвия. За съжаление Ирландия влезе в групата на проблематичните. Какво направиха много успешните в кризата? Направиха трудните реформи и махнаха всички неефективни разходи. Включително намаление на администрацията, включително сливане на структури, включително намаляване на структури. Ето това трябваше да направи Българя. Това е големият липсващ в момента. Това му пречи на премиера да вижда в мъглата.
Водещ: Защо не го прави, според вас?
Мартин Димитров: Аз смятам лично, че те започнаха своя мандат с желание и добронамереност. Това е моето пряко впечатление. Но смятам, че не им стигат хора и не им стига потенциал и идеи. Това е моето мнение. Нямат хора за тази работа.
Водещ: Това е финалният ми въпрос. Четох няколко политолози /.../ поводи да се изказват и казват, че вие сте по-голям опозиционер от Иван Костов, вярно ли е, на това управление?
Мартин Димитров: Аз се държа абсолютно принципно.
Водещ: Ама как се усещате? Като по-голям опозиционер на това управление ли?
Мартин Димитров: Като напълно принципен човек, чиято критика е добронамерена и която критика няма да спре, ако не се случват правилните неща в държавата.
Водещ: Може би грешно сте изчислили, че ще има предсрочни парламентарни избори?
Мартин Димитров: За България би било много лошо в момента да има такива избори, защото когато има икономическа криза и дойде и политическа такава, нещата стават наистина много тежки. Аз се надявам ние да избегне, този вариант. Но за това ни трябва силно правителство.
Водещ: Имаме ли го?
Мартин Димитров: В момента го нямаме. За самото правителство е много важно да има хора като нас - като СДС, като Синята коалиция, които в трудна ситуация да казват истинските проблеми, да не си мълчат да се крият. Защото тези, които мълчат и се крият и хихикат доволно, не помагат никому, най-малкото на държавата.
Водещ: Много ви благодаря за този разговор. 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор