Новини
Ваньо Шарков: Проектът за нов Избирателен кодекс не отговаря на обществените очаквания
Изказване на депутата от Синята коалиция, по време на дебата в Народното събрание за Избирателния кодекс.
Уважаеми колеги!
Проектът за Избирателен кодекс, внесен в 41-то Народно събрание за съжаление не отговаря на обществените очаквания, с които беше натоварен. Защото в голямата си част той е механичен сбор от действащото към момента изборно законодателство. Промените, които са в изборното законодателство, всъщност са предимно промени на техническо детайлизиране или козметични промени.
Основната задача и основното очакване беше с този Избирателен кодекс да бъдат гарантирани честността и прозрачността на изборите в бъдеще време. За съжаление няма нито една мярка, която да води до ограничаване на до болка известните ни вече на всички порочни практики като купуването на гласове, като корпоративния вот, като манипулирането на изборните резултати. Така на практика всичко си остава постарому. Дори, напротив, имаме един категоричен отказ от реформа на избирателната система, който обаче може да бъде поправен между двете четения.
Истината е следната. Ако приемем Избирателния кодекс в този му вид, ние просто ще оставим действащото законодателство да бъде преведено през Избирателния кодекс. Дали ще го приемем в този му вид или няма да го приемем, резултатът ще е един и същи! Изборите ще се провеждат по начина, по който са се провеждали досега.
Затова ние от Синята коалиция ще внесем множество текстове към проекта, с цел да придадем изобщо някакъв смисъл на това да имаме Избирателен кодекс. Тези промени ще касаят начина на гласуването, финансирането на партии и коалиции, и контрола над изразходваните средства в предизборните кампании, носенето на административна и наказателна отговорност при нарушаване на Избирателния кодекс, ясна структура, регламент, функции, права и задължения на изборната администрация и най-вече промените, които касаят преференциалното гласуване. Няма да повтарям това, което беше казано от трибуната, че при 20-те процента това означава на практика, че нямаме никаква действаща преференция.
В заключение искам да отбележа, че предложението за намаляване на броя на общинските съветници с 20% за всички общински съвети, всъщност не е нищо повече от едно скрито вдигане на изборната бариера. Това е похват добре познат от действията на тройната коалиция в предния парламент, опитът за увеличаване, вдигане на изборната бариера, за обслужване, разбира се, на тясно партийни интереси. В случая се прави не от тройната коалиция, прави се от ГЕРБ и „Атака".
Забележете колеги, винаги управляващата партия е имала идеята да пригоди така изборното законодателство, че да има самата тя полза при провеждането на каквито и да са следващи избори. Това е практика в този парламент, практика е през всичките години, когато е правена.
Ще ви припомня, че това което направи предното правителство на тройната коалиция - с вкарването на мажоритарния избор с един лукав поглед, и с желание да бъде спечелена служебна победа, доведе дотам, че БСП не получиха нито един мажоритарен народен представител. Прокарването на подобна теза винаги носи вреда на тези, които се опитват да го направят.
Надявам се на второто четене вече да имаме един съвсем различен Избирателен кодекс от този, който не можем да подкрепим. Благодаря ви.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...