Новини
Мартин Димитров: "Южен поток" е създаден да бламира "Набуко"
Интервю за БНТ на Мартин Димитров, лидер на СДС и съпредседател на Синята коалиция.
Водещ: Продължаваме с отзвука от визитата на руския премиер у нас и от подписаните споразумения, от това, което се очакваше и от онова, което се случай. Оценки, анализи, коментар. Смесено дружество между Българския енергиен холдинг и "Газпром", 50:50 %, капиталът ще бъде в Българската банка за развитие. За АЕЦ "Белене" Русия е представила крайна цена, която според това, което чуваме от нашите представители в преговорите, не е приемлива към момента тази цена. Цените на газа ще падат, казва премиерът, но това е въпрос на корпоративни преговори, затова са се разбрали с премиера Путин да не казват подробности по тази тема, но ще вървят надолу, така заяви премиерът Бойко Борисов. Заливането на руския пазар с български стоки и възвръщането на българските пазари не получи някакви конкретни измерения и като че ли остана за по-нататък. В студиото сме със съпредседателя на Синята коалиция и лидер на СДС Мартин Димитров. Добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Не изброявам всичко, но като че ли някои основни акценти от визитата. Вие взехте много рязка позиция по тази визита и по постигнатите споразумения, наричате поведението на българското правителство хазартно, безотговорно, говорите за капитулация. Защо?
Мартин Димитров: Макар че тези думи ми се струват не достатъчно силни за ситуацията, която настъпи в България. Добро утро. Знаете ли, г-н Маринов, вие като човек, който следи всичко, колко е ангажиментът на България по "Южен поток"? Какви пари трябва да плати България? Имате ли представа?
Водещ: Ами чух една цифра, 800 милиона, 50:50, трябва да е 400 милиона.
Мартин Димитров: Аз чух много цифри и няма ясен ангажимент на кабинета. Т.е. те подписват договор, за който няма яснота какви пари трябва да плати България. Това е един от най-големите след "Белене" необезпечен договор. Поемаш ангажимент и не е ясно колко трябва да плати българската страна. Дори да са 400 милиона евро, в момента ги няма в бюджета. Т.е. или трябва да се вземат заеми, или както се говори, трябва да бъдат платени от руската страна. Само че аз ще ви кажа, че българският ангажимент е над 1 млрд. Над милиард.
Водещ: Над милиард евро.
Мартин Димитров: Долара, долара става дума. Над милиард долара, това чувам аз. Кое е вярното, никой не може да ви кажа, тъй като е подписан договор, без да е ясен ангажиментът. Типичен случай за огромен, може би най-големият след "Белене", повтарям, необезпечен договор. И друго нещо. Говори се, че Русия ще ги плати тези пари на първо време и после ще ги връщаме с лихвата. Само че условията и лихвата може да са такива, че България никога да не може да ги върне. И да се получава все по-голяма задлъжнялост към Русия, този проект може да изглежда така. И докато няма ясен бизнес план какво плащаме ,какво получаваме, кога се изплаща тая инвестиция, той изглежда като една абсолютна продънена яма, от която не знаем какво ще стане нататък.
Водещ: Добре, от премиера чухме друга цифра, 2,4 млрд. долара годишно, което гали слуха, той така каза и риторично...
Мартин Димитров: Това, което е казано от премиера, мен лично ме учудва, той виждал ли е сметка за тия 2,4 млрд.? Защото за мен тази сума е обидна за всеки мислещ човек. Как може от транзитни такси да е получи една такава сума. Транзитните такси трябва да нараснат десет пъти спрямо сегашното положение, даже 12 пъти, за да се получи такава сума. Аз не очаквам да има такава сума в бюджета. И между другото, говорейки за 2,4 млрд. долара, доколкото разбирах, българският премиер...
Водещ: Той не се беше уточнил, но след това разбрах, че за долара май става дума.
Мартин Димитров: Добре, ами ние ще питаме. Ще мине някоя и друга година и ще го питаме къде са тия 2,4 млрд. долара. Защото няма да има 2,4 млрд. долара. Няма да има такива суми, абсурдно, това са абсурдни неща. Затова не трябва всеки да отива в дадена медия, особено от правителството и да говорят за някакви милиарди. Тука може да дойде някой и да ви каже, че 100 млрд. на година ще носи този проект. Това трябва да има ясен бизнес план. Преди да подпишете дори вие, като взимате кредит, отивате да видите там каква е лихвата, какви са условията, как ще ги връщате. Бихте ли подписали един празен лист при взимането на кредит? Без да видите там условията, за колко години ще ги връщате, пък дали ви удържат от заплатата, пък каква е лихвата, на годишна база, пък какви са таксите. Не бихте подписали.
Водещ: Случаят е такъв казвате?
Мартин Димитров: Случаят е такъв. Те са подписали, ама не е ясно, дано те да знаят. Ако обществото не е наясно със сигурност, ние не сме наясно партиите в българския парламент, дано кабинетът да е наясно какво е подписал. Ама аз имам и там съмнение, че те не са наясно какво са подписали.
Водещ: Е,как може да се подпише нещо, без да е ясна оценката.
Мартин Димитров: Ами може. "Белене" беше такъв случай. Подписват без яснота или малко хора са знаели за какво става дума. Тука е същият случай. Аз искам да видя, някой да представи черно на бяло с числа как тая инвестиция се изплаща, искам да го видя как ще стане. Не да ми говорят някакви милиарди, някакви такива съмнителни числа. Бизнес план по години. Докато няма такъв бизнес план, как могат да подписват такива договори.
Водещ: Казвате сметката не излиза, тая сметка 2,4 млрд. годишно няма как да излезе. В момента знае какво е при съществуващите тръби транзита и транзитните такси. Е тя ще се повиши цената газа предполагам и на транзитните такси с течение на времето.
Мартин Димитров: Дори да се повиши. Чакайте, нали сега трябваше да намаляват цената на газа с 5 до 7 %. Между другото това пък е вече и вие добре сте го хванали също. От една страна ще намаляват цената на газа с 5 до 7 %, от друга страна като тенденция тя ще расте. Т.е. или едното е вярно, или другото. Не могат и двете неща да са верни, нали разбирате. Аз това противоречие веднага го хванах, като слушах пресконференцията на Путин и Борисов. Или ще намалява цената, или ще се увеличава. Не може и двете едновременно да се случат. А въобще много неща не ясни тук. И това, което нас много ни притеснява, е, че този кабинет критикуваше яросно заедно с нас, даже още по-яростно необезпечените договори на миналото правителство. И сега взе да ги върши същите неща. Защо няма ясен бизнес план и ясна сметка по този проект. Ето, който пита откъде ще дойдат 2,4 млрд. долара, да се покаже една ясна сметка. И тогава, ако имаше тая сметка, нямаше да пише руската преса България тотално капитулира. След като я няма тая сметка, изглежда така.
Водещ: Е, това е позицията все пак на едната страна
Мартин Димитров: Ама то така изглежда и това, което мене лично много ме дразни, е, че ние не си защитаваме националния интерес. Подписват се договори, които водят до едностранна зависимост от Русия, на които не им се вижда печалбата, вижда се само загубата.
Водещ: Виждате коренна промяна в позицията на ГЕРБ от времето, когато бяха в опозиция.
Мартин Димитров: Коренна промяна. Те, ако бяха казали, преди изборите, ако бяха казали така, ние ще подпишем за "Южен поток" и бяха казали няма да има бизнес план и конкретна сметка кое колко струва, мисля, че много по-малко хора щяха да гласуват. Тия неща трябваше да си ги кажат.
Водещ: Как си обяснявате тази трансформация, за която говорите, в позицията?
Мартин Димитров: Аз виждам един постоянен натиск, който идва от Русия по тези проекти, системен, който беше и над предишното правителство, но винаги съм смятал, че сегашният премиер и сегашният кабинет няма да се поддава на тоя натиск, ще направи най-нормалното човешко нещо да каже така: никакви подписи по никакви проекти, без да я видим сметката. Това очаквах да каже българският премиер. Дайте я сметката публично да я видят „Канал 1", другите медии, цялото общество, да кажат специалистите вярно ли ги има тия 2 млрд. или ги няма, защото ги няма. И тогава да се подписват договори. Това очаквах да направи българският премиер. Вижте колко е логично. Обаче той на практика продължава това, което правеше миналото правителство.
Водещ: Един принципен въпрос, г-н Димитров. Четох стенограмата от разговорите между двете делегации, защото преди това е имало разговори на четири очи между двамата премиери, но това, което беше пуснато като стенограма, Путин ясно казва, че те така или иначе имат намерения да доставят газ по други трасета, да си диверсифицират те пътищата към Западна Европа. Ясно казва или ще бъде чрез второ трасе чрез „Северен поток", или чрез паралелно на „Син поток" през Турция. След като те явно са решили да направят това, по-добре ли е за България да остане заобиколена, или по-добре да мине трасе през нашата страна?
Мартин Димитров: Не, вижте, този въпрос не е най-важният въпрос, най-важният въпрос е следният: Като подписваме един договор, какви ангажименти поемаме, защото и без това имаме голям бюджетен дефицит, и без това българският бюджет е в много-много тежко състояние. Сега поехме ангажименти, които не знаем колко трябва платим. Разбирате ли, това са абсурдни неща. Трябва да е ясен ангажиментът. Това не са договори, които си ги подписва Борисов и носи отговорност за тях, защото утре ще дойде следващото правителство, то ще носи отговорност за тия договори. Това са дългосрочни ангажименти, от които не може примерно утре да дойде друг кабинет и да каже вече не ги искам, отказвам се. Няма такова нещо. Това са ангажименти за десетки години напред.
Водещ: Да е ясна сметката, казвате, и тогава да решим дали (...)
Мартин Димитров: Аз пак ще питам всеки български гражданин има ли някой, който взима, сигурно има и такива, но те са много наивни хора, дето взимат заеми и не четат при какви условия. Това е същата работа, това са абсурдни неща. Т.е. ние не знаем днеска, с вас си говорим, но не знаем всъщност кабинетът какви ангажименти е поел и колко заробващи са те за България. Но понеже чета руската преса и гледам, че там пише, че България капитулира, явно тия ангажименти са много тежки за нас.
Водещ: С действията си и с напредъкът по "Южен поток", защото явно има някакъв напредък по този проект, бламираме ли, поставяме ли под въпрос „Набуко" или може и той да се реализира?
Мартин Димитров: Моето лично мнение е, че проектът "Южен поток" беше измислен, за да се спре развитието на проекта „Набуко", който води до реална диверсификация. Вижте, аз не съм против Русия или която и да било друга страна. Мен ме интересува България, мен са ме избрали хората в България да защитавам техните интереси. Интересува ме да можем да купуваме през различни тръби. Да можем да купуваме от Русия, но да можем да купуваме и от други източници. Така че ако стане някоя беля или някой тръгне да ни изнудва, да можем да купим от друга. Това е цялата работа. Затова и толкова държим на тези междусистемни връзки с Гърция, с Румъния, а защо не и с Турция и със Сърбия. Да можем да купуваме отнякъде газ, било то природен газ или в някаква друга форма, т.е. да бъде сгъстен или втечнен, да може имаме алтернатива. Това е, което ме вълнува.
Водещ: Т.е. казвате, реализирайки "Южен поток", на практика бламираме „Набуко".
Мартин Димитров: На практика така се получава. Още повече това е пак въпрос на сметки. Аз пак винаги ще ви връщам към сметките, когато мен ме каните. И в двата проекта, за да станат, трябва да се платят пари. И по "Южен поток", и по "Набуко". Имаме ли пари за двата проекта? Нямаме, със сигурност нямаме за двата проекта. Т.е. подписвайки за "Южен поток", на практика казваме, че няма да го правим другия проект, защото ви казвам за двата проекта няма откъде да ги извадим парите. И нещо повече. Досега трябваше това правителство и министърът на икономиката да извадят двата проекта - "Южен поток" и "Набуко", да се каже публично единият проект струва толкова, другият струва толкова. Тука разходите са такива, тука са такива. Цялото общество да вземе да направи своя избор. А не група хора, които в момента са правителство, отиват, подписват и всички ние и нашите деца десетки години напред почват да носят отговорност. И между другото "Белене" е същият случай.
Водещ: Там по "Белене" разбрахте ли какво се случи в крайна сметка? Дали е предрешен въпросът, или правителството отстоява позиция, че трябва да се види дали е целесъобразно.
Мартин Димитров: Правителството иска твърда цена. Казали са им някаква цена, но тая цена не знаем каква е цената. Вие знаете ли цената каква е?
Водещ: Ами аз, понеже слушах министъра, Трайчо Трайков, от неговите уста пак някаква цифра такава се чу около шести и нещо.
Мартин Димитров: Ето, ние си говори на и нещо постоянно по всички въпроси. Ама вижте...
Водещ: Явно е неприемлива за нас към тоя момент.
Мартин Димитров: Въпросът е друг, може би без участието на българския парламент и на българското общество да се поемат такива ангажименти. Ама ние затова критикувахме тройната коалиция. Те си подписваха ей-така, подписваха си, нямаха пари, отиваха и си подписваха. Срещнат се, чуят се, отидат и си подпишат два договора. В момента започна да става същото. Съберат се и си подпишат.
Водещ: За АЕЦ "Белене" няма явно подписан все още.
Мартин Димитров: За АЕЦ "Белене" чувам от изявленията, чухте от руската страна, че 2011-а почва строежът, това казаха. 2011-а почват да строят.
Водещ: Т.е. предрешено е. Според вас.
Мартин Димитров: Това казаха, това казаха.
Водещ: Е, може да е блъф, не знам, може да е блъф.
Мартин Димитров: И от българската страна по време на пресконференцията, там бяха премиерът, различни министри, никой не го отрече това. Казаха догодина почват да строят. Но при какви условия, при каква цена? Вие смятате ли, че българското правителство само, без българският парламент, без цялото общество може да подпише за "Белене"? И да си хареса някаква цена. Това според вас допустимо ли е?
Водещ: Т.е. цената трябва да бъде определяща при вземането на становище около тази централа, независимо дали е руска или е някаква друга. Не е определящо това според вас.
Мартин Димитров: Нищо не трябва да се подписва, докато не се докаже, че е печелившо. Нито един такъв проект не трябва да се подписва, докато не се докаже, че в него има печалба.
Водещ: Ако се изпилят, с думите на премиера, няколко десетки, няколкостотин милиона?
Мартин Димитров: Те ги пилят, от доста време ги пилят, но накрая да не се окаже така, че ние сме изпилени или българският бюджет е изпилен. Да не стане така накрая.
Водещ: Да вярваме ли, че ще паднат цените на газа? Защото това също беше очаквано от тези преговори. В крайна сметка премиерът казва, че тя ще върви надолу цената, ама се разбрали да не казват.
Мартин Димитров: Забелязвате ли нещо много интересно? Това, което поиска Русия, да се подпише "Южен поток", става веднага. Това, което поиска България, да се намали цената на газа, в светлото бъдеще. Забележете. Това, което поиска Русия, договор за "Белене", само като се договорят за цената, ще стане, това, което поиска България - по-ниски цени на газа, пак в светлото бъдеще.
Водещ: Е, защото корпоративни разговори били и Путин прехвърля към "Газпром".
Мартин Димитров: То в някакъв смисъл и за "Белене" ще бъдат корпоративни в един момент разговорите. Такива оправдания винаги могат да се дадат. Въпросът е във всички тия преговори с Русия защо не изведем ясен български национален интерес и когато Русия поиска нещо, ние да кажем ние какво искаме от страна на България. Не може просто да отиваш там и да подписваш, без да дефинираме ясен интерес на България, който да защитаваме. Това са недопустими неща.
Водещ: Според вас не е дефиниран и не е защитен националният интерес?
Мартин Димитров: Ама, разбира се, че не е.
Водещ: А по отношение на стоките, българските стоки на руския пазар.
Мартин Димитров: Позволете ми само да кажа още нещо. Аз от руската преса разбрах какво ще става на тия преговори. Та казаха така: идва руският премиер, пише в руската преса, идват руската делегация, исках да кажа, идват и подписват за "Южен поток". Това не го знаехме от българските източници по никакъв начин. Научихме го от руската преса. И каквото беше написано в руската преса, това стана. Дойдоха и подписаха за "Южен поток".
Водещ: Защо? Имаше очакване, че това смесено дружество ще се финализира, 50:50 процента ще стане.
Мартин Димитров: Някакво очакване имаше, ама точно какво ще стане, не беше ясно. Вижте, в руската преса беше напълно ясно какво ще стане, но ние не знаехме.
Водещ: Съветвате ни да четем руска преса, за да се ориентираме какво ще стане.
Мартин Димитров: Не, не ви съветвам. Искам да ви кажа следното нещо. Че това много трябва да притеснява всеки разумен човек в България. Защото изглежда едва ли не, че ние почваме да изпълняваме някаква чужда или друга програма. Защото не си браним и каквото ти наложат, това подписваш. Това почна да става последните месеци.
Водещ: Има едно предложение от страна на Путин за модернизиране и съвместно производство на оръжие. Това пак от стенограмата. Става дума за старо съветско оръжие, руски лицензи и т.н. Имали бъдеще в подобна съвместно дейност според вас?
Мартин Димитров: Пак основният критерий, да се види дали има икономическа целесъобразност. Всяка едно нещо трябва да бъде, вижте, едно време, преди 1989 г., тогава не се гледаше икономическата целесъобразност, тогава се събираха двама души, напиваха се или пиеха много водка и подписваха всякакви договори.
Водещ: Раздаваха си и ордени тогава.
Мартин Димитров: Ордени си раздаваха, събираха се, празнуваха и т.н. Това беше стериотипът на правене на политика. Сега трябва нов стериотип. Именно има някаква идея, примерно модернизиране на стари руски оръжия. Ами тогава да се даде ясен отново бизнес план, аз ви казах, когато мен ме каните, ще задавам винаги този въпрос. Ясен бизнес план това печелившо ли е, не е ли печелившо. Няма договор, който може да бъде подписан ей така, без да се видят неговите параметри.
Водещ: Не виждате такъв план, който да показва дали има изгода или не. От изявленията на основни фигури в ДСБ разбрахме, че те са на една крачка от това да се превърнат в опозиция на ГЕРБ. Вие къде сте по отношение на тази една крачка?
Мартин Димитров: По отношение на това, което правят по руските проекти и българския бюджет ние сме опозиция. Категорично. Но си запазваме правото, когато видим нещо разумно, като разумни хора да го подкрепим. Това е нашата позиция.
Водещ: А смутиха ли ви думите на Борисов по отношение на предишния режим, режима на Тодор Живков?
Мартин Димитров: Ама то най-интересното е, че в момента дори и БСП, ако ги пита някой, биха се разграничили от тоя режим. Защото беше един необразован диктатор. За това става дума. И когато един необразован диктатор от сегашния премиер на България се каже той е велик човек, аз имам много голям проблем. И се чудя защо българският премиер, ако е имал такива прозрения, не ги каза преди изборите. Да каже така: за мен Тодор Живков е велик политик.
Водещ: Е, точно това не е казвал.
Мартин Димитров: Момент, момент. Второ. Да каже ще подписваме "Южен поток". Трето. Да каже смятам да правя една малка национализация, не голяма, ама малка. Тия неща трябваше да се кажат преди изборите.
Водещ: Думите му бяха, че една стотна да построим от това, което е построено от предишния режим.
Мартин Димитров: Е то това е подтекстът, че са велики неща при предишния режим. То това е в крайна сметка подтекстът.
Водещ: Трябва ли да се сезира ЕНП, Европейската народна партия, по този случай? От ДСБ мислят това да направят.
Мартин Димитров: Ама ние сме, дето се казва имаме прозрачни отношения. След като е казано, трябва да се знае от всички и всеки да дава своята оценка.
Водещ: И т.е. какво да направи ЕНП? Да изключи ГЕРБ или?
Мартин Димитров: Не е въпрос за включване или изключване. Въпросът е друг. Да е ясно кой кой е в българската политика. Тия неща трябва да са ясни. Кой кой е.
Водещ: Добре, вървим към финал, г-н Димитров, само с две думи да кажете, защото предстоят избори догодина, местни, президентски, взаимодействия с други десни сили обмисляте ли и в какъв формат.
Мартин Димитров: Интересът към Синята коалиция и към СДС нараства постоянно. Така се развиват събитията в България. Ами нека бъдем честни, ние сме дясната партия, дясната коалиция в България. ГЕРБ си отиват вече стабилно към център-ляво, новите проекти са ляво-центристки и леви и т.н. Така че на следващите избори ние трябва да защитим интереса на десните и демократичните хора в България.
Водещ: А в какъв формат, ще разширявате ли формата?
Мартин Димитров: Опитваме се да разширим формата. Не на всяка цена, но ще има още партньори, натам отиват нещата.
Водещ: А примерно партия, която е участвала в управлението на тройната коалиция, бихте ли си сътрудничили с нея, на местно или на централно ниво?
Мартин Димитров: За местните избори решенията ще бъдат на местните организации. Ние казваме извън БСП и ДПС всякакви разговори са възможни.
Водещ: Т.е. с НДСВ е възможно.
Мартин Димитров: На някои места могат да водят такива разговори на местно ниво.
Водещ: Е те не носят ли отговорност за състоянието на страната, за тройната коалиция?
Мартин Димитров: Носят отговорност, затова не можем да ги приемем в национална коалиция.
Водещ: Т.е. за президентските избори е невъзможно, парламентарни евентуално, само за местни.
Мартин Димитров: Защото носят отговорност.
Водещ: Само за местни избори това може да стане. Добре, благодаря ви. Мартин Димитров беше наш гост.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...