Мартин Димитров: Явно няма да има реформи през 2011 г. и затова няма да подкрепим този бюджет

11.11.2010

Изказване на съпредседателят на „Синята коалиция" Мартин Димитров  при обсъждането на първо четене на Бюджета за 2011 година:

Уважаема госпожо председател,

Господин вицепремиер,

Дами и господа!

Най-важният въпрос, на който трябва да отговорим днес е къде се намираме и къде отиваме.

Има глобална криза, която засегна целия Европейски съюз. Само четири страни от Европейския съюз продължават да се давят и да не изплуват от тази криза. Това са Латвия, Румъния, Гърция и, за съжаление, България.

Лошото наследство на тройната коалиция е нещо ясно, за което няма да говоря сега. Въпросът е какво правим, как излизаме от тази ситуация?

Това правителство има следващата година - 2011, и ако успее да си изкара мандата, което е въпрос, ще има още един цял бюджет - за 2012 г. Ако сега няма предвидени реформи, вече наистина няма за кога! Вече официално се казва, че реформи няма да бъдат правени. Ако сега не се предвижда - 2011 г., това да бъде направено, няма за кога това просто вече да се случи.

И най-важната функция на всеки един бюджет - да гарантира стабилността. Това е най-важната функция, за да можем въобще да говорим за някаква предпоставка за излизане от кризата. Буферите или резервите в този бюджет са крайно ограничени или са минимални. Само проектите „Белене" и „Южен поток" стигат за пълна промяна във финансовата картина в страната, а виждам, че готовност за ангажименти да бъдат поети тук има, и то веднага.

 Искам да ви прочета една мисъл на Милтън Фридман, тъй като все по-рядко чувам мнение на десни икономисти в тази зала, което ме учудва все повече: „Да прогнозираш средните икономически показатели е все едно да уверяваш човек, който не умее да плува, че ще успее да премине през реката, понеже средната й дълбочина е не повече от метър и половина."

 Има опасност да се удавим, колеги. Има опасност през 2011 г. да има много по-голям дефицит от това, което сте предвидили, и това може да стане по много направления.

 Веднага ще започна с министър Дянков, който е единствен тук останал. Имам чувството, че той и в правителството е сам, това е моето лично впечатление. Той не знае отсега как много от неговите колеги в една предизборна година ще имат нов национален спорт - допълнителните разходи, допълнителното харчене. Това създава много големия въпрос: догодина колко ще бъде бюджетният дефицит? Тези от вас, които казват, че системата била под контрол и щял да бъде под 3%, не си дават сметка за какви рискове и опасности говорят. Догодина ще бъде третата година вероятно с дефицит над 3% в България. Така наречените резерви или спасителен пояс, продължавайки примера за реката и възможното удавяне, за което говори Милтън Фридман, са много малко. Буферите в бюджета са около 300 млн. лв. Повече няма и няма откъде да намерите, за това става въпрос. Затова ви предложихме фискален борд - нещо, което се обсъжда в целия Европейски съюз, но за съжаление до момента виждаме откъслечно мнение на отделни икономисти, на отделни хора, но няма категорична позиция. Това би било много силна стъпка за гарантиране на стабилността.

 Връщайки се към основния въпрос за голямата картина - голямата картина е къде се нарежда България. Виждате реформите, които прави Дейвид Камерън във Великобритания. Виждате това, което прави Ангела Меркел в Германия. Виждате реформите в Естония, които умножиха чуждите инвестиции, за които говореше госпожа Менда Стоянова, че станаха четири пъти повече в най-голямата криза. Такива мерки вижда ли някой от вас в България? Вижда ли ги в момента, вижда ли ги и догодина? Няма такова нещо.

 Къде отиде идеята за намаляване на административните разходи? Какво беше свършено до момента? Ама, абсолютно нищо не е направено. Никаква решителна стъпка не е направена. Усещам желанието, някак си плавайки по нанадолнището, нещата сами да се случат, ама, не става така нито в живота, нито в икономиката, още по-малко в държавата. И това само и само постоянно ви натоварва с допълнителни рискове за вас и за съжаление за цялата държава.

 Тези, които казват, че нямало пари в бюджета, общо взето нямат понятие за какво говорят. Разходната част на този бюджет е с близо 6 млрд. лв. повече от това, което беше 2007 г. преди кризата. Има шест милиарда повече, като само половината са социални плащания, другата половина просто се харчат повече. Там беше резервът за големи реформи и икономии, защото българският премиер каза две неща, които не се изпълняват. Едното е, че до две-три години ще имаме европейски доходи. С тази политика няма да имаме европейски доходи. За година и половина България се отдалечи от средноевропейските доходи. Ние вървим в другата посока. Ножицата стана все по-голяма, разстоянието стана все по-голямо.

 Другото, което каза премиерът, е: човек прави реформи, като има пари. Тогава едно семейство си оправя кухнята.

Напротив, правиш реформи, когато нямаш пари, когато не ти стигат. Това прави в момента Великобритания. Когато не стигат, тогава правиш реформите, а не когато имаш пари. Това е друга много фундаментална, философска грешка, която допуска кабинетът.

 И идва големият въпрос: това ако го няма 2011 г., кога ще го има? Ами, явно няма да го има! Стигаме до този извод и затова няма да подкрепим бюджета. Синята коалиция ще гласува „въздържали се". Явно няма да видим тези реформи, заради които ние в началото убедено и с чиста съвест подкрепяхме това правителство. Явно няма да ги видим, аз стигам до този извод.

 Другото обещание на премиера беше да не се вдига данъчно-осигурителната тежест. Ама, колеги, какво стана? Защо се повишават осигуровките? Ние ви предупредихме да не вдигате акциза върху цигарите. Това доведе само една тежка контрабанда. Сега ви казваме: не повишавайте пенсионната осигуровка, нищо добро няма да видите от това. Защо го правите, като имаше обещание да не се вдигат данъците? Защо се вдига ДДС-то върху туризма до 9%? Защо правите всичко това? Няма нищо добро да се получи като резултат и от всички подобни мерки.

 За съжаление голяма част от икономическите мерки, които провежда ГЕРБ, включително идеите за национализация, защото когато нещо е частно или го вземат и отиде в държавна структура, това не е нищо друго освен национализация и води до лява политика в правителството. Затова се отдалечаваме, колеги, все повече с вас. Имахме най-доброто желание да ви подкрепяме за реформите, но такива не виждаме. Когато се прави лява политика и леви мерки, ние нямаме морала и съвестта да застанем зад тях. Затова дистанцията между нас и ГЕРБ ще става все по-голяма, както е тръгнало положението, защото ние стоим на нашите ясни деснодемократични позиции, а вие, за съжаление, в последно време ярко тръгнахте наляво. Затова няма как да не сме ваша дясна алтернатива. Благодаря за вниманието.

 Мартин Димитров (дуплика на реплика на народния представител от АТАКА проф. Станилов): Веднага разбрах, проф. Станилов, какво не разбирате. Много малко правителства в България са правили реформи. Тройната коалиция никаква реформа не е направила. След 2001 г. в България истински реформи по същество не са правени и оттам идва огромният проблем. Затова кризата трябва да бъде използвана като повод за подобряване ефективността на разходите, за една по-добра среда, затова се правят реформите.

Когато правителството на Обединените демократични сили правеше реформи, имаше пари, понеже те спестяват пари, в най-тежката криза да увеличава пенсиите с процента на инфлацията и в най-тежката криза, по-тежка от сегашната, защото правехме реформи, останаха пари в бюджета и постоянно повишавахме пенсиите. Затова, господин Станилов, дясната политика всъщност спестява пари (реплика от народния представител Станислав Станилов), прави по-ефективен целия бюджетен сектор...

 Затова успявахме тогава хем да стабилизираме икономиката, хем да въведем Валутния борд, хем постоянно да увеличаваме пенсиите. Затова са толкова ключови реформите.

 Да, за тях са необходими пари, но пари, както ви казах ясно, в бюджета има. Има 6 млрд. лв. повече спрямо 2007 г. и единственият ключов въпрос за всеки разумен човек е как тези пари се харчат. Голяма част от тези пари потъват.

 Връщам се към здравеопазването. Как запушихме дупките в здравеопазването, какво се направи? Единствената промяна е нов и нов министър. Ще минат няколко месеца и сигурно пак ще има предложение за нов министър на здравеопазването. Как запушихме изтичането на парите през сферата на здравеопазването, какво беше направено? Нищо до момента не е свършено.

 Какво направихме в цялата социална сфера? Тази пенсионна реформа според вас ще свърши ли работа? Вдигането на осигуровките ще свърши ли работа? Няма да свърши работа. Това не са мерките, които ще доведат до стабилизиране на България.

 Виждам, че има хора, които очакват растежът на износа и външните фактори, външната среда да издърпат България, ама не се получава така. Затова исках да ви кажа ясно кои са добрите европейски примери. Знам, че не харесвате политиката в Англия и мерките, които се вземат там от дясното правителство на Дейвид Камерън. Това е напълно нормално, знам, че на вас не ви харесват. Нормално е на „Атака" такива мерки да не харесват. Това са правилни мерки, нормално е да не ви харесват. Въпросът е на ГЕРБ защо не харесват - това не мога да разбера? (Силен шум в ГЕРБ.) На десните партии защо не харесват? (Реплика от народния представител Станислав Станилов.) Това е напълно нормално.

 Моля да сте спокоен, господин Станилов. Препоръчвам Ви повече спокойствие.

 Идва ключовият въпрос: какво ще стане с това движение, с тези мерки? Ние ще изоставаме все повече. Това се очертава, колеги. Това е нашето безпокойство! Изоставаме все повече, ден след ден. Изоставаме! Затова, колеги, не можем да напреднем с този бюджет. Синята коалиция ще има конкретни предложения във всички области, които да се подчинят на следните принципи: реформи и невдигане на данъците в България.

 Най-важната функция на всеки един бюджет е да гарантира стабилността, за да можем въобще да говорим за излизане от кризата. Има опасност 2011 година да има много по-голям дефицит от този, който сте предвидили. Това каза при обсъждането на първо четене на Бюджета за 2011 година, съпредседателят на „Синята коалиция" Мартин Димитров

Видео


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор