Мартин Димитров: Необходими са ни ясни приоритети и един от тях трябва да е културата

29.10.2010

Необходими са ни ясни приоритети и един от тях трябва да е културата. Това заяви председателят на СДС Мартин Димитров при откриването на кръгла маса на тема: „Финансиране на българската култура - Бюджет 2011 и алтернативни възможности", организирана от СДС и Обсерваторията за икономика на културата. На форума приисъстват представители на Министерство на културата, Министерство на финансите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Национален статистически институт, Национално сдружение на общините в Република България, творческите съюзи, асоциации, сдружения, неправителствени организации в областта на културата, академичната общност и др.

 

 Синият лидер изрази притеснение за състоянието на българската култура, защото там се разрушава с дни, а се гради с години. Той даде пример как кметът на община Плевен Найден Зеленогорски се е справил с осигуряването на финансирането на филхармонията в града.Според Мартин Димитров пари в бюджета има, но се харчат много лошо. Защо даваме за подслушване повече пари, отколкото за българската културата, постигаме ли съизмерим резултат, попита той. Председателят на СДС призова културните дейци за търпение, защото няма да има мигновенни резултати. На нас ни трябват конкретни идеи и предложения, зад които да застанем и да се борим за тях, бе категоричен лидерът на синята партия. Приемете днешната среща като начало на диалог, от който да произтичат конкретни предложения и идеи за подпомагане на българската култура, допълни той. Според него това е много важно, защото става въпрос за иденичност  - кои сме ние българите, как се развиваме и как да бъдем достоен член на Европейския съюз. Димитров подчерта, че това задължително минава през нашата култура.

   В момента в България има криза на духовността, заяви евродепутатът от СДС Надежда Нейнски. За това вина имат и политиците, които не гледат в бъдещето, каза тя. Според нея бюджетът трябва да е инструмент за прокарване на политики и сериозна мисъл за бъдещето. Тя призова да се направи на национално ниво фонд за набиране на средства за подпомагане на културни институции за съфинансиране на проекти по европейските фондове за култура.

 

 

Диана Андреева, директор на  Обсерваторията по икономика на културата направи финансов анализ на бюджета за културата през идната 2011 година. Това е първата година от 20 години насам, в която има намаляване на процента от Брутния вътрешен продукт за функция "култура", посочи Андреева. По думите й за следващата година са предвидени 0,5 на сто от БВП за това перо, въпреки че в абсолютна стойност има увеличение на средствата с 10 млн. лева.

 

 

  Отчетена беше липса на изпълнение на законодателните приоритети за тази година като приемане на Закон за меценатството и промени в Закона за културното наследство. Не е бил създаден и предвиденият национален фонд "Българско кино", не е въведена финансова децентрализация, липсва диалог с гилдиите, отчетоха още от неправителствената организация. В година на оскъдно финансиране 16 млн. лева за българския Лувър са много, тези средства могат да бъдат осигурени от европейските фондове, каза Андреева. Тя посочи, че национален фонд "Култура" трябва да бъде приоритет на министерството.

Алтернативни източници за финансиране на културата са артлото и възможността за създаване на извънбюджетни фондове за целево финансиране, отбеляза съоснователят на Обсерватория по икономика на културата Биляна Томова. Тя предлага да се въведе нулева данъчна ставка за производството на културен продукт.

Кметът на Плевен и член на НИС на СДС Найден Зеленогорски подчерта, че е необходим добре обмислен преход към преструктуриране на културните институти. Няма община в България, която да не е вложила средства в театрите, оркестрите, оперите и други културни институти и да не държи тази инвестиция да бъде използвана от гражданите, допълни той. Според него трябва да се направят детайлни проучвания на ситуацията по общини, от които ще се установи, че самите общини дават много повече средства за култура от самото Министерството на културата. Той даде пример, че в община Плевен се отпускат 6% от бюджета за финансиране на културата в региона. Гарантирам, че с това се случва и в много други български градове и поради тази причина ние сме изключително изненадани от липсата на диалог между Министерството на културата и общините, защото българската култура може само да спечели от подобен пълноценен диалог, подчерта Зеленогорски.

Предложенията и инициативите, направени от участниците в дискусията ще бъдат обсъдени и анализирани и ще станат основа на бъдещи законодателни инициативи от страна на народните представители от Съюза на демократичните сили. 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор