Мартин Димитров: Новият министър на здравеопазването трябва да има ясна визия и решителност за реформи

30.09.2010

 Интервю на председателя на СДС Мартин Димитров за предаването на Нова ТВ "Здравей България".

Водещ: Започваме, разбира се, по най-горещата тема - оставката на здравния министър Анна - Мария Борисова. Какво се случи? Кой е доволен и кой е недоволен и така нат. ще си говорим сега със съпредседателя на Синята коалиция г-н Мартин Димитров. Добро утро.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Иска ми се така да почна по следния начин - вчера поискахте оставката на г-жа Анна - Мария Борисова. Получихте я още същия ден. Ако толкова бързо ви се случват нещата, днес може ли да поискате от министър- председателя увеличение на средната работна заплата до 5000 лв. и ние да станем една от ТОП 5 страните на ЕС и белким утре стане тази работа, ако така ви се получават работите.
Мартин Димитров: Това показва, че много внимателно трябва да мислим какво искаме, щом, нещата стават толкова бързо, както вие казахте. Но сега искаме нещо много конкретно в здравеопазването, не просто да бъде назначен нов министър, който да бъде любопитен или да бъде оставен да работи, както беше в случая с г-ж Борисова, а да бъде назначен човек с ясна концепция - да застане пред медиите и да каже какво ще прави следващите месеци и какви резултати очаква да постигне 2011 година, такъв човек ни трябва и това да стане ясно от самото начало, а не да започне да работи и когато реши да каже някакви неща. Това е най-важното в момента.
Водещ: Ключово. Къде бяха най-големите грешки, които допусна г-ж Борисова, за да стигне до тази оставка?
Мартин Димитров: За периода, за който беше министър, тя наистина нямаше конкретна посока на действие. Ако я бяхте попитали какво трябва да стане дои шест месеца в България със здравеопазването, не би могла да отговори. А този въпрос трябва да бъде зададен категорично на новия министър - да има ясна визия какво става оттук нататък. Другото нещо - решителност. Някои действия, които трябва да бъдат направени са непопулярни и трябва да бъдат направени са непопулярни и трябва да убеди новия министър обществото да застане зад тези мерки, а не просто да угажда на тези или онези искания постоянно. Това е другият много важен въпрос - смел и решителен човек, който да трупа негативи за някои от нещата, които ще прави, защото е сигурно, че няма да го хареса част от обществото, но в средносрочен и дългосрочен план това трябва да бъдат правилните действия и те да бъдат разбрани и одобрени по-късно. Това трябва да бъдат правилните действия и те да бъдат разбрани и одобрени по-късно. Трябва смел човек, който да свърши работа. И много важно нещо - това е трети опит на премиера, обществото е търпеливо, но не знам дали ще даде карт бланш за четвърти опит, така че този опит трябва да бъде успешен, трябва да бъде избран много силен екип и не говорим само за смяна на Борисова.
Водещ: Да, защото вие продължавате да искате още две оставки всъщност?
Мартин Димитров: И най-важната друга оставка, това е мнение на лекарите в СДС е шефът на НЗОК. Там също има много сериозни претенции, така че да бъде назначен нов екип от хора, с ясна визия, решителност и смелост.
Водещ: Между другото днес някъде из вестниците прочетох, че г-жа Нешева, за която говорите е спрягана за поста на г-жа Борисова. На това как ще реагирате?
Мартин Димитров: Много усилено се говори това нещо. Но нека да видим досега каква работа е вършела. Към нейната работа има големи забележки от цялото общество. Тя също не може да бъде определена като силен реформатор и това някак си е с предизвестен край. Ако бъде назначена тя за министър, където се вика към края на годината пак ще ме поканите вероятно да мислим какво правим оттук нататък и кой ще бъде новият човек за поста.
Водещ: Давате й даже по-малко време, отколкото на г-жа Борисова, 2 - 3 месеца?
Мартин Димитров: Толкова, да.
Водещ: Добре, възможна ли е всъщност и фигурата на министъра ли е толкова ключова за развитието на тази прословута реформа и за случването на нещата и може ли наистина това да бъде, аз напоследък така я наричам, някаква панацея за българското здравеопазване, защото в крайна сметка ще се смени един човек и ще дойде друг, а проблемите са толкова големи и е толкова неясно как ще се решават, че какво значение има дали ще е г-жа Борисова, дали ще сте вие, дали ще съм аз.
Мартин Димитров: Напълно сте прав и след 2001 година в здравеопазването почти нищо не е направено и затова ми е много интересно БСП и ДПС как ще искат вот на недоверие като това е най-големият провал на тези две партии за последните десет години.
Водещ: Тук си приличате с министър - председателя и той каза нещо подобно вчера.
Мартин Димитров: Здравеопазването - те нищо не можаха да направят и дори е много любопитно да се види, че ДПС има обвинения към БСП, че когато заедно управляваха БСП не искаше наистина нищо да направи в тази сфера, тоест че проблемите са натрупани с години, това е ясно. А сега въпросът е защо е толкова важен министърът. Той е човека, който трябва да каже накъде се отива и как се отива. Защото като чух наскоро вече бившия министър Борисова да казва, че обществото прави реформата, а не тя, веднага разбрах, че сме в много тежко бедствено положение, защото точно министрите правят реформата, политиците са там, а обществото ги следва. Няма как, трябва човек с визия, който да кажа, накъде отиваме и да намери подкрепа за своите действия. Първо политическа от правителството. Трябва да има пълен карт бланш от страна на премиера и правителството и пот българския парламент и второ, аз бих го посъветвал по най-бързия начин да събере една работна група от българското Народно събрание, която, колкото и трудно, да бъде убедена в правотата на действията на новия здравен екип, за да има /.../.
Водещ: Между другото вчера се чу съвсем ясно от страна на г-н Борисов,ч е днес той ще обяви името на новия министър. Как определяте тази скорост?
Мартин Димитров: Моят съвет е да не се бърза толкова. Аз знам, че предвид развитието в последните дни е мислено по този въпрос, това е ясно, но не трябва да се бърза. Бих казал даже сега е момента да бъде направено състезание. Нека да има няколко кандидата, които да развия т своите идеи. И ще ви кажа нещо, за което аз мисля отдавна - не знам до колко човек, който е лекар може да направи необходимите реформи. Аз по-скоро смятам, че дойде моментът за мениджър, за икономист, за човек, който не е свързан със системата, няма интереси, няма зависимости в тази система, тъй като представете си,ч е вие сте журналисти и трябва да реформирате целия журналистически сектор, макар че този пример не е най-удачният, имат приятели там, имате връзки от години, това е /.../ от човек, който гледа независимо на системата. Има положителните страни, че лекарите познават по-добре някои детайли, но това може да бъде при заместник - министър. Това е един въпрос, който трябва да бъде много добре обмислен в момента, защото пак ви казвам - обществото няма да бъде толерантно към 4 опит в здравеопазването.
Водещ: Като говорите така, има ли някаква фигура, която бихте предложил?
Мартин Димитров: Няма да предлагаме ние. Ние след изборите предложихме коалиционно споразумение и план за реформи, а сега ГЕРБ избра да управляват сами и ние няма да им правим такива предложения, тоест събират се, поемат отговорността...
Водещ: Това не е ли бягане от отговорност от ваша страна?
Мартин Димитров: Не. не.
Водещ: Здравеопазването не е ли нещо, което вълнува цяла България и да направите жест към България?
Мартин Димитров: Жестът към България, който правим и ще направим, можем да предложим действия в самата насока, т.е. план за действие, какво трябва да бъде направено, да участваме в това, но персонални предложения няма да правим, това е едно от правилата в политиката. Някой като е поел ангажимента да управлява, управлява, не може да поеме ангажимента да управлява и да казва: „хайде сега, правете ми тук предложения", няма така.
Водещ: Това е малко „Спасяването на давещите се, е дело на самите давещи се", така изглежда?
Мартин Димитров: не, има правила. Поел ли си ангажимента да управляваш сам, действаш сам. Не може в един момент да кажеш „не, не, вече искам нещо друго", не става по този начин.
Водещ: Не знам, отстрани на мен ми изглежда малко като инатене, да ви кажа честно, след като така или иначе и вие искате да се случват добри неща за тази страна и ако имате подходящи идеи и добри хора на разположение, защо да не ги предложите?
Мартин Димитров: Защото не би имало смисъл в такава ситуация.
Водещ: За да не ги изгорите ли?
Мартин Димитров: Не, веднага ще ви обясня, ние бихме предложили хора, ако има цялостен план за действие какво правим с държавата. Това включва бюджетът, включва дефицитът, теми, по които сме говорили с вас, включва европейските фондове. Няма смисъл просто сега да пратим един човек в здравеопазването, защото не се справя кабинетът. Това би било много лош сигнал, няма смисъл от едно такова действие. Ние бихме го направили, само ако има ясен план за действие за цялата държава, ясна визия за развитие и коалиционно споразумение, иначе за какво да го пращаме този човек, това просто не е честно и спрямо нашите избиратели.
Водещ: Другото, което прави впечатление непрестанно, дори имаше вчера по време на пресконференцията, че сякаш вътре в самия Министерски съвет има някакви търкания, особено между г-жа Борисова и г-н Дянков, и като че ли може би въпросът за това, дали да има оставка или да бъде премахната г-жа Борисова, е било или тя, или Дянков по някакъв начин след всичко това, което се каза вчера?
Мартин Димитров: Не ми е известно да е имало въпрос, поставен точно по този начин, но да се върнем на конкретната сега ситуация. Много се надявам, това го казвам може би за втори или за трети път, да не се бърза толкова с назначението на новия здравен министър, а той да стане и да представи включително пред парламента, не само пред Министерски съвет, тъй като България е парламентарна република, най-важният орган е парламентът, какво ще става оттук нататък, иначе се съмнявам, че ще бъде успешен този човек, който и да е той.
Водещ: От друга страна, аз неслучайно ви питам за тези пререкания вътре в Министерски съвет, защото и г-жа Борисова правеше такива неща, тя имаше някакви идеи и казваше: „Ето, трябва така да се направи, това е идеята, излезе и този проект, който трябваше да се развива в следващите няколко години. Обаче от една страна министър Дянков казва: няма пари, не става. От друга страна идва министър-председателят и казва: това, което сте го измислили, не става.
Мартин Димитров: Затова предварително се казва. Точно това ви казвам.
Водещ: Така че следващият човек по същия начин може да има чудесни идеи...
Мартин Димитров: Много ви е хубав въпросът. Тези идеи бяха работени на коляно по време на мандата на самия министър. Те не бяха казани предварително. Нямаше предварителен ангажимент по тях. Сега искаме да е ясно - до края на ноември какво се случва, до края на декември какво се случва. Финансиране, действия. След това 2011 до края на март какво се случва. Финансиране, действия. Тогава когато в началото са ясни тези неща, не може премиерът да стане и да каже: на мен това не ми харесва. Как няма да му харесва, нали затова е сложен този човек. А те какво правят? В началото казват нищо повече от това, че един зам.-министър е любопитен и че един министър щял да работи много. Но какво ще работи, какво ще прави? Няма ясен ангажимент за нещата, които ще прави. И ви давам конкретен пример. Тези лични здравни карти. Обещаваха и ние ходихме при госпожа Борисова, поискахме да ги има, защото това е начинът да бъдат спрени злоупотребите с пари в здравеопазването. Защо ги няма тези лични здравни карти? Сега личната карта на всеки човек щяла да бъде и здравна карта. Как ще стане това и защо една логична, сигурна реформа се бави с месеци, с години, не мога да разбера докъде я докараха.
Водещ: А защо според вас се бави? Има ли някакво задкулисно обяснение?
Мартин Димитров: Не задкулисно, а много явно обяснение е, че просто защото няма визия какво става с нашата страна в момента. Това е генералният проблем. Затова, за да не изпаднем пак в тази ситуация да дойде министър и тепърва да започне пак да убеждава какво ще прави, да каже след няколко месеца какво ще прави тепърва, когато вече му се иска оставката, или той да каже какво ще прави в момента, в който си подава оставката, както горе-долу стана с последните два случая. Предварително трябва да е ясно какво се прави.
Водещ: Добре, а смятате ли, че тази реакция на господин Борисов беше, понеже по някакъв начин беше поставен под натиск. От една страна БСП и ДПС казват, че има вот на недоверие, от друга страна вие казвате: искаме вече официално оставката на госпожа Анна-Мария Борисова, от трета страна лекарите казват: ние излизаме на протести. И той, за да може по някакъв начин да се уталожи цялата тази история, маха Борисова и чака. Но както се оказва, май това няма да е спасително.
Мартин Димитров: Аз обикалям много страната и това, което се случва в България - има забавени заплати на лекари, има отложени планирани операции, тоест общественият натиск на системата на здравеопазване е жесток. Така че ако Борисова не беше сменена, това щеше да избие по един или друг начин и щеше да бъде лошо за България и за самото правителство. Тоест премиерът е виждал, че няма друг избор. Не се лъжете, той друг избор нямаше. Защото този министър просто не се справяше. Това е категоричната оценка. И всяко забавяне щеше да има допълнителна цена. Виждате, че БСП и ДПС използваха тази ситуация да искат вот на недоверие, да си решават вътрешни проблеми с конгреса на Станишев по този начин, нищо повече и по-малко. Но проблемът ставаше все по-голям. И, казвам ви, той беше вече национален.
Водещ: Добре, да се ориентираме към приключване на този разговор. Според вас, понеже вие давате тази идея и този съвет да не се бърза, кое е реалистичното време, в което би могло да се извади една нова стойностна кандидатура за министър на здравеопазването? Колко време трябва да мине, за да се проведат необходимите разговори, да може този човек да си измисли концепцията, тя да бъде одобрена и след това да се каже: ето, това е човекът.
Мартин Димитров: Точно толкова, колкото е необходимо, за да бъде представена ясна концепция. И ще ви дам пример. Военният министър дойде в парламентарната група на Синята коалиция и представи Бяла книга за действие в сектор отбрана, която, признавам, изглежда много сериозно и на нас ни хареса. Излязохме от тази среща спокойни, че има ясна визия какво се прави.
Водещ: Това кога се случи?
Мартин Димитров: Преди два дни.
Водещ: Пак е в движение, не го е направил, когато е бил предложен за министър.
Мартин Димитров: В началото също имаше той конкретно ясни идеи какво прави. Сега бяха разписани в Бяла книга. Ситуацията тук е толкова сложна, че искаме Бялата книга веднага, искаме преди да видим министър. Т.е. да бъде забавен този избор точно толкова или да бъде отложен точно толкова, че концепцията за действие да бъде ясна от самото начало.
Водещ: Все пак от това, което казвате усещам някакъв оптимизъм, че можем да се измъкнем от тази доста дълбока дупка, която се получи в последните години?
Мартин Димитров: Оптимизмът ми е доста уморен, защото аз се притеснявам, че отново няма да бъде избрана силна фигура, човек, който да поеме ясни ангажименти и който да ги изпълни. Това мен много ме притеснява и си го признавам от самото начало.
Водещ: Имате ли някакви сигнали за това или така просто четете между редовете?
Мартин Димитров: Това, което се случва през последната година. Не мога да ви дам конкретни доказателства за това, разбира се, но в ГЕРБ един от проблемите, които се забелязват, е, че не се дава ясна писта за повечето министри - относителна независимост, ясна писта и възможност тези хора да поемат тежка отговорност.
Водещ: Това проблем на управлението ли е, защото преди малко четох едно интервю с Таня Буруджиева, която казва, че от 20 години това е управлението, което има най-лош кадрови потенциал, споделяте ли подобно нещо?
Мартин Димитров: Има такъв проблем. Човек трябва да бъде много наивен или много пристрастен, че да си затвори очите и да каже, че такъв проблем няма. Такъв проблем има. И част от проблема е, че ГЕРБ като по-млада партия нямаше възможност да подбере необходимите хора. Това започва да тежи все повече. Защото ние сме критикували много Тройната коалиция, вие знаете, но тогава нямаше кризи или кризата тепърва започваше в края на мандата. И ако имаше хора, които нищо не правят, не се забелязваше толкова или цената не беше толкова жестока. Когато има криза, обаче, включително здравна, икономическа, бюджетна, финансова и нямаш хора, които да са страшно решителни и да действат бързо - цената вече е друга, цената е много по-голяма и проблемите стават много по-тежки.
Водещ: Много ви благодаря за това участие.
Мартин Димитров: И аз благодаря.
 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор