Новини
Ваньо Шарков : Къде са парите за здраве на българите?
Изказване на депутата от СДС д-р Ваньо Шарков по време на изслушването на министъра на финансите и дискусията в пленарна зала относно разходването на средствата от бюджета на НЗОК.
КЪДЕ СА ПАРИТЕ ЗА ЗДРАВЕ НА БЪЛГАРИТЕ?
09.09.2010
Има поне три причини за това изслушване на вицепремиера и министър на финансите:
1. Защото това е нормална парламентарна практика, разписана в нашия правилник и като възможност и като процедура и забравена и отклонявана, когато ние като опозиция я изисквахме в предния парламент.
2. Защото тежката криза, в която се намира здравеопазването, непрекъснатото нарастване на задълженията на лечебните заведения, липсата на остойностяване на медицинските дейности, недостатъчния и неефективен контрол на разходите създава сред пациенти и лекари усещането за липса на справедливост, почтеност и солидарност в управлението и разходването на събираните от държавата здравни вноски.
3. Защото липсата на информация и отчетност през последните 10 години насажда впечатление за недобросъвестност и крадливост на хората, които управляват страната-и тук искам да посоча, че последните публични данни за преходния остатък на НЗОК даден в отчет за изпълнение на нейния бюджет са от 2001 и 2002 година
• В отчета за изпълнение на бюджета за 2001 година пише „остатък по сметка включително и неизразходван резерв е в размер на 716 604 371 лева"
• В отчета за 2002 година пише „наличност в края на 2002 година-785 092 680 лева"
• От тогава до днес-никакво число не показва в отчетите на предните два кабинета каква се случва с тези пари.
Каква е истината? За 10 години бюджетът на НЗОК е приеман 5 пъти с излишък, 3 пъти с дефицит и 2 пъти с балансирано салдо. Но при отчетите за изпълнение на бюджетите нещата изглеждат различно- 6 пъти, 6 години с излишък и 4 пъти с дефицит. През 2004-та, 2005-та и 2006-та година бюджетът е приеман с дефицит и в законите е записано, че той е за сметка на парите на НЗОК в БНБ. До 2006 година обаче парите от здравни вноски са стигали до НЗОК и оттам са постъпвали по депозитната сметка в БНБ и касата са знаели колко пари имат там. Тази година на познание обаче е последната, защото правителството на тройната коалиция решава тази „порочна практика" да бъде прекратена и парите вече стигат само до финансовото министерство и от там в БНБ. Това е моментът, в който НЗОК престана да е каса и официално става разплащателна агенция към МФ. Горе - долу по това време тя спря и да е национална, защото бе нарушен трипартитния принцип, защото бе заличено договорното начало и нямаше НРД, защото одържавяването й вървеше с пълен ход. По-големият проблем е, че вече май не е и осигурителна-след въведените от правителството на НДСВ и ДПС регулативни стандарти, използвани активно от тройната коалиция и след орязаните с 30 до 50 % делегирани бюджети от ГЕРБ и Атака, пациентите са лишени от достъп до качествена медицинска грижа. Двете предни правителства с едни и същи тайни или явни участници се напъваха да правят реформа на реформата в здравеопазването, и тези напъни за реформиране доведоха до деформиране, което има опасност при новото управление да лиши от смисъл съществуването на НЗОК и да ни върне в годините на бюджетното финансиране на БКП. Ако това е целта и смисъла на всичко което се прави, трябва да бъде изречено от ГЕРБ.
Два факта от казаното от министър Дянков миналата седмица-
• „През 2007 г. Здравната каса е на дефицит. Ето защо държавата я субсидира със средства от републиканския бюджет в размер на 339 млн лева." Истината- закона за бюджета на НЗОК за 2007 година приет с балансирано салдо според чл.1 ал.4. С актуализация на бюджета са увеличени трансферите от централния бюджет с 56 милиона и накрая има излишък от 9 милиона и половина.
• Втори цитат „През 2008 г. Здравната каса отново е на дефицит. Държавата покрива разликата между приходите и разходите с 206 млн лева от републиканския бюджет". Истината - закона за бюджета на НЗОК за 2008 година е приет с балансирано салдо според чл.1 ал.3. Съгласно отчета има уточнен план по приходната част с който приходите от здравни вноски са завишени с 85 милиона, трансферите и субсидиите не са променени, а реализирания излишък е 46 милиона лева.
Г-н вицепремиер, човека който Ви е дал данните, които изнесохте пред парламента Ви е подвел и излъгал, защото през 2008 година, за разлика от предходната година няма дори актуализация на бюджета на НЗОК. За 2007 и 2008 година бюджетите на НЗОК са приемани с балансирано салдо, но отчетите са с реализиран излишък. Тук искам да отговоря на БСП, защото мнозинството на ГЕРБ мълчи-защо през 2009 има излишък от 455 милиона. Защото тройната коалиция заложи този излишък при приемането на бюджета на НЗОК за 2009 година и парите от увеличените здравни вноски отидоха в резерва в БНБ, а не в здравната система. Тогава ние от СДС и ДСБ нарекохме това кражба от здравните вноски на българските граждани. Най-лошото г-н Вицепремиер е обаче факта, че последвахте примера на БСП, ДПС и НДСВ и при увеличението на базата при която плащат здравните вноски самоосигурените от 240 на 420 лева, техните вноски отново отиват във фискалния резерв, а не в здравната система. Оставяме на Вас да кажете какво е това.
Преходният остатък бе предвиден от правителството на ОДС като гарант, че критични финансови, икономически или здравни ситуации няма да се отразят на ползваните от гражданите здравни услуги и грижи. Днес в този преходен остатък има почти милиард и триста милиона и те са част от фискалния резерв на страната и на практика участват в пазенето на държавата от убийствен бюджетен дефицит. Умни хора са казали, че в условия на криза не трябва да се пипат парите за здраве, за топло и за храна, за да не стане икономическата криза политическа. И тук идват въпросите, на които гражданите, които си плащат добросъвестно здравните вноски, пациентите, които очакват качествена здравна помощ, лекарите, които не заслужават да са на минимална работна заплата очакват отговор:
• Какви конкретни допълнителни обстоятелства освен известните на всички в макроикономически план и секторна в здравеопазването ще доведат до активиране на нормативните възможности за ползване на преходния остатък в условията на днешната криза?
• Този резерв натрупан от здравните вноски на българските граждани не трябва ли да бъде активиран за финансово обезпечаване на поне идеята за реформиране на системата?
След казаното от министър Дянков миналата седмица, българските граждани могат да са спокойни-наистина парите от здравните им вноски са в БНБ и никой не ги е харчил за друго, освен за покриване на бюджетни дефицити на касата в разрешените от закона случаи. Друг е отговора на въпроса дали са доволни, от това обстоятелство при положение, че са платили за нещо, което има вероятност да не могат да ползват. Дали са доволни след като са лишени от свободата на избор на лечебно заведение заради орязаните делигирани бюджети, а са здравно-осигурени? Дали са доволни, че почти четвърт от фискалния резерв се крепи от платените от тях здравни вноски, но ходят в съседни държави за лекарства защото там има диференцирана ставка по ДДС за лекарствата, а у нас това го има само в предизборните обещания? Очевидно отговорът е ясен и затова ние от СДС и СК внесохме промяна в закона за здравното осигуряване-парите от здравни вноски да отиват единствено в касата за разплащане на извършени от лечебните заведения дейности. На фона на милиард и триста милиона преходен остатък искаме да се чуят аргументи против ако има такива.
Здравно-осигурителните системи с целия свят се крепят на няколко принципа и основните от тях са солидарност, справедливост и свобода на избора. Продължаването на политиката наследена от кликата на социалисти, царисти и доганисти в здравеопазването няма нищо общо с ценностите на дясната политика за която ГЕРБ твърди, че отстоява. Изборът е ваш, но подкрепа от нас за нарушаване на тези принципи не очаквайте.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...