Мартин Димитров: Има ли България интерес от АЕЦ "Белене"

23.08.2010
Мартин Димитров, съпредседател на Синята коалиция

Водещ: Добро утро, отново уважаеми зрители. Гост в студиото на „Денят започва" е съпредседателят на Синята коалиция и председател на парламентарната икономическа комисия Мартин Димитров. Здравейте, добри дошли в студиото.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Ще говорим първо по енергийни проекти, АЕЦ-„Белене", тъй като Русия вече предостави миналата седмица необходими документи за взимане на крайно решение, ако може, както и нова възможност за финансиране на АЕЦ-„Белене". Какво следва оттук нататък, господин Димитров? И дошъл ли е моментът Русия да има първата атомна централа в Европейския съюз (ЕС), както се говори напоследък?
Мартин Димитров: Да, Русия ще използва всички средства да бъде направен този проект, защото това е и форма на реклама на този вид мощности в целия ЕС. Ако има такава в България, ще бъде направена руска атомна централа в рамките на ЕС. Затова е интересът на Русия, затова и толкова много натискат. Представянето на така наречените документи, през последните дни, е също форма на натиск върху българското правителство. В цялата тази ситуация обаче, трябва да видим какъв е българският интерес. „Белене" е един уникален проект, защото се започва проект, на който цената му е сбъркана или е подведено цялото общество в самото начало. Тъй като миналия кабинет говореше за четири млрд. едро, сега се оказа, че струва десет млрд. евро.
Водещ: Наистина ли е толкова цената?
Мартин Димитров: Ами, това каза, след наше запитване, Министерство на икономиката. И аз не виждам причина да не им вярвам. Оттам нататък, започнат е един такъв мегаломански проект, без да е осигурено финансиране. Според вас, разумен човек или разумно правителство, би ли започнало такъв огромен проект без да е осигурено неговото финансиране. Това е направо налудничаво, което е направила тройната коалиция. Започваш нещо огромно, ужасно скъпо и нямаш пари. И идва кризата, имаш бюджетни проблеми и вече не можеш да го финансираш този проект и нямаш инвеститори. Търсим инвеститори, няма инвеститори.
Водещ: Така обаче, е направена вече някаква стъпка, да речем, колко млрд. бихме изгубили, ако не се осъществи?
Мартин Димитров: То вече е инвестиран един млрд. в този проект, има неустойки по поръчаното оборудване. Сега септември месец е Видовден или Видов месец, защото има очаквано плащане в размер на около 280 млн. евро за оборудването, което е поръчано от миналото правителство, на Русия и тези пари ги няма в бюджета. В тази криза просто не могат да бъдат осигурени по никакъв начин. Единственият вариант е проектът да бъде замразен, няма друг вариант. Още повече, почва ли се според вас такъв огромен проект, без да е ясно за какво е той? Няма осигурени пазари, няма осигурено финансиране, нищо не е ясно по него и въпреки това се инвестират толкова много пари. А сега видяхте, това лято се спира токът по морето, не защото няма мощности, а защото разпределителната и преносната мрежа е в лошо състояние. И вместо тези пари да ги бяха вложили в мрежата, нещо което е очевидно необходимо, от някакви такива мегаломански съображения, се правят такива проекти.
Водещ: Да, вие между другото, направихте поредица от кръгли маси във връзка с енергийната стратегия и точно прави впечатление, че там като че ли се залага повече на такива големи обекти, такива мастодонти, както ги наричате, тип „Белене", вие като че ли сте привърженик на по-малките мощности? Има ли вариант, какъв е вариантът?
Мартин Димитров: Знаете ли, аз съм основно привърженик на правенето на сметки. Всички хора, които искат да строят „Белене" им задавам един и същи въпрос - хайде, сега направете един икономически анализ колко ще струва централата, колко ще струва тока, представете го пред цялото общество и тогава да говорим. Няма такова нещо, няма такова нещо за този проект. Тоест, вие като си купувате кола виждате колко харчи, колко струва, каква скорост развива, какъв й е сервиза. Този елементарен анализ не е направен за АЕЦ-„Белене". Тоест, прави се опит да бъдат инвестирани милиарди, без да знае никой в крайна сметка какви ще са ефектите от крайната работа. И най-важното - дали ползите са по-големи от разходите. Това е проблемът с „Белене". Другият проблем, който системно създава Русия, обвързва „белене" с „Южен поток" и доставките на газа в България. Търси се някакво пакетно споразумение, което за нас не е добър вариант. Ние трябва да ги разделим тези проекти, да ги гледаме отделно. И това, което сега трябва да бъде направено, за разлика от тройната коалиция, е да се гледа интереса на България. Интересът на Русия го уточнихме, но за нас, ние трябва да гледаме интересът на България. И когато виждаме само разходи, не виждам защо да го правим този проект.
Водещ: Не е това интересът на България, така смятате?
Мартин Димитров: Категорично.
Водещ: И няма пари за „Белене"? То в тази икономическа криза... Между другото, искам да ви питам, вие да кажете, непрекъснато се говори колко дъна има тази криза, тя се оказа поне две-три, обяснете го това нещо, според вас?
Мартин Димитров: Кризата продължава. И за съжаление, България е онези отчети страни, които продължават да затъват, в смисъл спада им брутния вътрешен продукт. Това са Гърция, Латвия, България и Румъния, за която няма още данни, но подозирам, че данните ще бъдат точно такива.
Водещ: Но пък тройната коалиция казва, ето господин Овчаров, че от отличници сме се превърнали в двойкаджии, да речем.
Мартин Димитров: Господин Овчаров е лош пример за цитиране по принцип. Чух го и Станишев имаше среща с партизани тези дни, не видях къде.
Водещ: На Жабокрек.
Мартин Димитров: Някъде се бяха събрали пак и там каза, че бил загубил социалния вектор, нещо му се губело, социалната държава ли бил загубил, нещо загубил, разбрах. Но какво е по-важното - не сме били отличници. България беше пример за тежка корупция, затова загубихме и доста еврофондове. За съжаление, не сме били отличници по времето на тройната коалиция, напротив, бяхме една от проблемните държави в рамките на ЕС.
Водещ: Тоест, това е било празна риторика, така ли?
Мартин Димитров: Абсолютно празна риторика. Въпросът в момента е следният - какво означава излизане от кризата? Има очакване данни за трето и четвърто тримесечие, че вече ще има някакъв растеж, може един процент, може да е малко повече, по-малко. Това ще се появи от хора, вероятно и от сегашното правителство, които да кажат, че ето всичко е наред. Но не е наред, не това е целта. Премиерът преди десетина дни обеща нещо много важно. Каза - обещавам на българските граждани до две-три години средноевропейски доходи. Само че това, за да се случи, какво трябва да е налице? Трябва да е налице растеж, устойчив, над 5-6% на брутния вътрешен продукт, за да се изпълни това обещание. А такъв растеж, въобще, ама, въобще в момента не се очертава. Затова постоянно настояваме за реформи, настискаме, защото без тях, тези цели са неизпълними. А имайте предвид, много хора в България в момента живеят бедно, много, много хора.
Водещ: Да, вие сините, десните непрекъснато правите забележки на ГЕРБ. В този смисъл да ви питам, сега от новия политически сезон, продължавате да си отстоявате вашите идеи и ще направите ли дясноцентристко обединение, както казахте, но без участието на ГЕРБ?
Мартин Димитров: Специално за президентските избори това е моята идея, която тепърва ще бъде обсъждана от всички органи на партията, така че окончателно решение не е взето, предстои да бъде взето такова пот националния съвет. А колкото до бъдещите ни отношения с ГЕРБ, те зависят много от това, което те ще започнат да правят в началото на септември. Ние смятаме, че септември е последният възможен момент да стартират и то много интензивни реформи. Иначе толкова много време се изгуби и толкова много време се изпусна, че то не може да бъде върнато обратно по никакъв начин. Виждате, пенсионната система има 200 млн. или повече дефицит над очаквания, който няма откъде да бъде финансиран. Аз допускам, че дори актуализирания бюджет няма да бъде изпълнен, че дефицитът ще бъде по-голям, че вдигането на приходите е проблематично. Има огромен риск края на годината отново да бъде поставен въпросът за вдигането на данъците. Нещо, което за нас е тотално неприемливо и просто трябва да бъде забравена тази тема. Но тези рискове предстоят и това доколко ще се справи кабинетът с тях, зависи нашето отношение.
Водещ: Обаче, вие за президентските избори, ето ГЕРБ вече си обявиха техният кандидат, вие мисли ли сте за кандидат?
Мартин Димитров: То обикновено като се обяви един кандидат много от рано, той обикновено не е кандидат. Така показва 20-годишната демократична история.
Водещ: Така ли ще се окаже, според вас?
Мартин Димитров: Обикновено много рано като се обяви кандидат, той е за отбиване на номера. Обикновено това се прави, за да не питаш повече. Когато медиите много питат - ама, кой ще ви е кандидатът, се казва едно име, за да няма повече въпроси, така е ситуацията и с ГЕРБ, според мен. Малък е шансът точно това да им бъде кандидатът на следващите президентски избори. Но това не е въпросът пред нас, пред нас е въпросът ние да издигнем сериозен кандидат за президент.
Водещ: А според вас кой ще бъде тогава кандидатът на ГЕРБ?
Мартин Димитров: Нямам намерение да говоря за други партии, все пак, този въпрос го задайте към тях, аз ви казах какви са моите очаквания. Нашата задача и нашата работа е да издигнем един човек с качества, чиято основна задача ще бъде да върне в България към западноевропейските ценности, към този курс на развитие.
Водещ: /.../ разпознаваеми рамки, да речем, госпожа Надежда Нейнски?
Мартин Димитров: За имена е рано да се говори. Лошо за самите кандидати е отсега да бъдат обсъждани, имаме различни варианти за кандидати, но е рано те да бъдат обсъждани.
Водещ: Как беше млад, богат, имаше такава формула? Тоест, все още не сте го обсъждали това нещо?
Мартин Димитров: Не, конкретна персонификация не сме правили. Тоест, конкретно лице не сме предлагали. Но неговата мисия е важна - обратно към ЕС и НАТО, защото тези ценности виждате как се подменят последно време. Виждате как постоянно се говори за тези руски проекти, създава се едно влияние и натиск върху България. Вие съзнавате ли, че в момента има много сериозен натиск от страна на Русия за тези енергийни проекти?
Водещ: Така ли, сериозен ли е?
Мартин Димитров: Много сериозен натиск има и аз се надявам премиерът да удържи. Аз напълно съм наясно, че не му е лесно в тази ситуация.
Водещ: Вие обаче, го подкрепяте предполагам, и си говорите с него, и така, както се казва, му давате кураж?
Мартин Димитров: По някои теми, по други силни го критикуваме, защото имаме по някои икономически въпроси сериозни разминавания.
Водещ: Да, дори ви упрекват, че пригласяте на Коалиция за България в някои теми, както Закона за опазването на земеделските земи, горе-долу аргументите бяха сходни.
Мартин Димитров: Тези твърдения са много несериозни, защото ако има десен коректив на правителството, това сме ние, всякакви сравнения с БСП са нелепи. Няма какво, няма смисъл това да бъде коментирано. Още повече, че когато имаме принципни различия, трябва те да бъдат казани. Лоша услуга правят всички, които си мълчат и казват, че всичко е наред. Те правят лоша услуга и на правителството, и на себе си.
Водещ: Вие засега критикувате, може би, и отделни личности. Да кажем сега, то вече мина време, доста и давност, Божидар Димитров имахте там, едни търкания. Мина ли ви вече, заровихте ли томахавката?
Мартин Димитров: Търкания няма, аз с този човек не съм разговарял и не се познавам, така че ние личен конфликт с него нямаме, но няма давност както вие казвате. Няма давност за такива неща, той трябва да си подаде оставката, защото борим се да бъдем европейска държава с министри, които обиждат народа си и ни поставят в смешна ситуация пред целия ЕС, не можем да станем европейска държава. И не мога да се съглася, че понеже бил приятел на премиера, затова трябва да стои. С приятелите си играем карти, играем футбол, не трябва да стоя в правителството. Те не... На приятелска основа, такива решения не трябва да се взимат.
Водещ: Между другото, господин Димитров, както знаете днес е 23 август, мисля че за първи път се отбелязва Деня на жертвите от тоталитарните режими, има шествие. Вие като изявен десен политик, ще отидете ли на това шествие? Въобще да поговорим за тази остатъчност от тоталитарните режими в нашия политически живот в момента.
Мартин Димитров: Жертвите от комунизма трябва да бъдат помнени. Днес в 11.00 часа ще има помен в параклиса пред НДК, всички ваши зрители са поканени. Не трябва да бъдат забравяни зверствата на комунизма, защото ако ги забравим, те ще се повторят. Още повече, че има една партия БСП, която е абсолютно нереформирана, която е пълна с подобни ретроградни идеи, и която продължава да бъде еднакво опасна през годините. Така че трябва да бъдем много внимателно какво се случва оттук нататък в България. Още повече забелязвам следният процес - сегашното правителство постоянно повишава очакванията на българските граждани, постоянно прави обещания, които много трудно могат да бъдат изпълнени. И пак ви напомням, премиерът само преди десет дни каза, че ще има до две-три години средноевропейски доходи. Хората няма да го забравят това и ще си го поискат. А с политиката, която се води сега, това просто няма да стане. И какво става тогава? Тогава ще се появи БСП с огромни претенции отново. Тогава трябва да бъдем много внимателни, да настояваме за реформи и да не забравяме нито за момент кои са тези хора от БСП, колко много бели и кризи направиха през годините.
Водещ: Те обаче казват, че вината е в сегашното управление и не си признават, така да се каже.
Мартин Димитров: Те никога нищо не са си признали, така че такъв казус няма.
Водещ: Добре, сега от новия политически сезон, какви законопроекти са необходими да бъдат приети в парламента? Въобще за справяне с икономическата, тази тежка ситуация?
Мартин Димитров: Като законопроекти два са най-важни - първи е бюджетът. Дано да влезе по-рано, в него не трябва да има по никакъв начин увеличение на данъци. Предупреждавам за пореден път правителството, това не трябва да се пипа - нито осигурителната тежест, нито данъците. Бюджетът да влезе по-рано, да бъде обсъден по-рано и да бъде гласуван по-рано. Защото „Бюджет 2011" е много важен, той ще покаже посоката оттук нататък - дали е нагоре, или продължаваме надолу. Забележете, целият ЕС, почти целия ЕС, излезе вече от кризата, ние сме едни от последните, които не сме излезли. Тоест, шест месеца преди нас вече почти целия ЕС излезе от кризата. И това трябва да бъде знак, че „Бюджет 2011" трябва да бъде направен много умно и много отговорно. Също заедно с него, той трябва да бъде старт на административната, пенсионната реформа и здравната такава също, които да бъдат направени качествено и цялостно. Това, което се предлага като пенсионна реформа с увеличение на изискуемия стаж, няма да доведе до резултати. Напротив, ще дестимулира хората да се осигуряват. А пък самите идеи за увеличение на осигурителната тежест, са много вредни, защото ще увеличат само сивата икономика и няма да има друг ефект. Извън бюджета, другото много важно нещо е изборния кодекс. Знаете има една изборна група, която работи в тази област, това което до момента е направено, не ни задоволява, ще има много тежки дебати. Дано бързо се разгледа този изборен кодекс и да бъде приет един добър такъв.
Водещ: Изборният туризъм ще остане ли?
Мартин Димитров: В момента остава. В момента това, което предложено, няма изчистване на избирателните списъци, остава изборния туризъм, а трябва да се изпълняват обещанията. И ние, и ГЕРБ обещахме преди изборите да спрем изборния туризъм, това трябва да бъде спряно. Основната цел, изискване на СДС е честният избор. Затова искане гласуване с машини, въобще всякакви инструменти за ограничаване на злоупотребите.
Водещ: Да де, но интернет гласуването и въобще гласуването с машини дали е в обозримо бъдеще е възможно в България?
Мартин Димитров: Интернет гласуването е едно нещо, знаете гласуването с машини е нещо друго.
Водещ: Да.
Мартин Димитров: Гласуването с машини го имаше и на последните избори, аз например, съм гласувал с машина в община „Средец". Там, където между другото, Синята коалиция спечели изборите. В община „Средец" се гласуваше с машини - с личната карта отиваш и гласуваш, тогава няма възможност за подмяна, смяна и т.н. на вота. Докато интернет гласуването е малко по-сложно, но това е бъдещето. Въведено е в Естония, знам че има много сериозни забележки към тази форма на гласуване, но рано или късно ще се случи.
Водещ: Благодаря ви за този разговор. Уважаеми зрители, видяхте Мартин Димитров, съпредседател на Синята коалиция и лидер на СДС. Вижте  видеофайла.

Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор