Мартин Димитров: На последното важно кръстовище ГЕРБ взеха левия неправилен завой с актуализацията на бюджета

17.08.2010

Водещ: Следващата ни тема е много интересна. Имаме изключително интригуващ гост. Мартин Димитров е с нас, председателят на Синята коалиция. Добро утро. 

Мартин Димитров: Добро утро.

Водещ: Разбрах, че сте чули нашия разговор за ситуацията в България. Излизаме ли от кризата според вас? Какви поуки си взехте от това, което казаха нашите предишни гости?

Мартин Димитров: Слушах ви с голям интерес. Вашите гости бяха много колоритни личности - и двамата. Макар че бяха не толкова емоционални, колкото обикновено. Явно обстановката тук предразполага към по-спокойни разговори. Много трудно ще излезем от кризата, защото данните, които и вие цитирахте, аз ви чух, да - има ръст на Германия от 2,2%, да - той е рекорден за последните години. Обаче ако гледаме картината в целия Европейския съюз, има три страни, които продължават да потъват в кризата в момента. Това са Латвия, България и Гърция. Няма данни още за Румъния, вероятно и Румъния. Това е положението. И да не си го кажем не е честно и не е разумно. Много е важно да имаме реална представа какво става. Продължаваме да потъваме в момента. Кога това ще се промени? Когато бъдат направени необходимите реформи от кабинета, които още не се случват.

Водещ: Точно за това исках да ви попитам. Много се говори за политическа воля - първо в европейският доклад, след това в отчета на правителството, то се похвали с тази воля. Според вас има ли я и докъде тя ще стигне

Мартин Димитров: Истината е, че реформите много закъсняха и много закъсняват вече. И едно от най-важните неща, които трябва да се направят, е няколко консенсуса. Първият - не се увеличават данъците. Вижте, то вече е като тука има, тука няма. Мине не мине известно време, излезе някой министър и каже: ще вдигаме еди кой си данък или осигурителната тежест. След няколко дни излиза премиерът и казва: няма да я вдигаме всъщност. Това създава ситуация на несигурност. Мен постоянно ме питат хората: ще вдигаме ли данъците, или няма? Викам, зависи за коя седмица питате. Това е лош сигнал и това трябва да престане. Трябва да се каже ясно: ниски данъци има в България, няма да се увеличават, каквото ще да става. Защото не може при първата криза да се огънем и да вдигнем данъците. Това трябва да бъде сигнал към всички инвеститори, към всички български граждани. Сигурност - това е първото нещо. Второто нещо - трябва неефективните разходи да се орежат. 

Водещ: Администрацията?

Мартин Димитров: Има неефективна администрация, има много други неефективни разходи. Не трябва да се купуват нови хеликоптери и самолети. Каквото има, това е. Докато мине кризата подобни разходи трябва да спрат. Това са много важни неща. 

Водещ: Пенсионната реформа - вашата любима тема.

Мартин Димитров: Пенсионната реформа е много важна тема. Това, което се прави в момента, няма да свърши работа. Има идея за увеличаване на осигурителната тежест от 2011 година, което няма да събере повече приходи в бюджета, а ще доведе до повече криене на данъци и осигуровки. Има следния верижен ефект, за който трябва да си даде сметка всеки човек - ако не платиш осигуровки, не плащаш и данъци, свързани с тях и ефектът за бюджета е много тежък. Затова и това, което направихме в България през последните години, намалявайки данъците, накарахме хората доброволно да си плащат. Да няма стимули да крият. То при тези данъци в момента в България имаш стимул да си платиш. Но в момента, когато тръгнеш да ги увеличаваш, го губим точно това. И това ще бъде много голяма загуба. И следващото нещо, което е много важно, е здравната и пенсионната реформа. 

Водещ: Защо обявихте така твърдо изведнъж, че не подкрепяте предложението на ГЕРБ за промени в пенсионната реформа? Преди имахте някакви критики, но казвахте: трябва да мине време, да ги изговорим, евентуално те да ни послушат. Май не са ви послушали изобщо.

Мартин Димитров: ГЕРБ ги предупредихме за следното нещо. На последното важно кръстовище те взеха левия неправилен завой в икономическата сфера с актуализацията на бюджета. Нещо, за което ние открито, ясно и категорично ги предупреждавахме. Сега, какво ще стане с тази пенсионна реформа? Нищо няма да стане. Ефектът от нея ще бъде между минимален и нулев, едно от двете си изберете, което искате. Няма да има сериозен ефект. Защото проблемите са други. Това с увеличаването на стажа ще има илюзорен ефект, който даже и математически не може да бъде сметнат. Ще бъде много малък ефект. Друго трябва да бъде направено. На първо място всички трябва да си плащат осигуровките. Защо милиони хора ги плащат, а държавните служители не ги плащат? Всички трябва да си плащат, да има еднакво третиране. 

Водещ: 1 милион и 700 хиляди май спомена премиерът? Това са хората, които не си плащат осигуровките

Мартин Димитров: Той говореше за здравните осигуровки, има предвид вероятно, има предвид частично или пълно неплащане за определен период от време. Не е обяснено и става малко объркване. Аз говоря за друго нещо. Хората, които са държавни служители, не си плащат осигуровки. Трябва да се направи следната реформа - тези, звена, които не са нужни, да бъдат съкратени. На другите могат да бъдат вдигнати заплатите и това да бъде предпоставка всички да си плащат осигурителната тежест.

Водещ: Така ще предизвикате голям вой, между другото, защото и до ден днешен думата държавен служител звучи примамливо по няколко причини. Една от които е, че не се плащат осигуровки, другата, че не се работи много по презумпция, третата са достатъчно големите отпуски, които се дават, четвъртата е възможността да не ползваш отпуските и пак да не работиш. Въобще все още държавен служител звучи изключително примамливо. И ако решите да въведете такова нещо...

Мартин Димитров: Искаме ли да звучи по този начин?

Водещ: Не, аз лично не искам. 

Мартин Димитров: Вие също плащате данъци всеки месец и от тези данъци се плащат тези пари. Искате ли така да звучи понятието държавен служител?

Водещ: Не.

Мартин Димитров: В момента знаете ли какво се получава? Част от държавните служители са страшно натоварени, вършат много работа и получават малко пари за работата, която вършат. Друга част наистина не правят нищо. Искаме тези, които няма какво да правят, които като отидете в тази дирекция и питате: хора, кажете сега тук простичко какво правите, те не могат да обяснят какво правят. Има такива. Нямаме нужда от тези хора, нямаме нужда от тези звена. И тогава може другите, които са пренатоварени, които работят примерно с европейските фондове, те да получават истинско възнаграждение. В момента какво се получава? Има масово напускане на най-добрите специалисти от държавната администрация, защото заплащането е ниско. Това трябва да бъде променено. 

Водещ: Но въпросът е чисто политически, защото след това като дойдат следващите избори, този човек, който е уволнен от вашата партия, условно казано, никога няма да гласува за вас. 

Мартин Димитров: Сега ще ви кажа кой е по-рисковият ход. По-рисковият ход е да не бъдат направени тези реформи, включително пенсионната, включително здравната, а здравната трябва да спре изтичането на пари. Това, което се прави в момента, между другото, е точно обратното на реформа - на всички се реже по малко. На всички болници се казва: между 20 и 25% ще плащате по-малко. Добре де, но до вчера имаше други правила на играта. Поели сме ангажименти, лекували сме тези хора, няма да им плащат. 

Водещ: Какво трябва да се направи според вас? 

Мартин Димитров: Трябва да се направи отново същото. Да се оцени ефективността и да се спре изтичането на пари по следния начин: тази здравна карта да бъде въведена веднага, заедно с контролните механизми. Защото в момента на едно легло се водят някъде по двама-трима души. Това не е в цялата система, но на някои места се правят криви сметки, лъжливи сметки, за да изтичат пари. Това трябва да престане. Където има такива пропуски, трябва да има мерки, трябва да има наказания. Но това е само част от системата. Не може заради сухото и мокрото. Не може заради част от болниците, които правят нарушения, цялата система да страда. Тази реформа трябва да бъде направена. 

Водещ: На мен ми се струва, че напоследък малко повтвърдихте генерално позицията спрямо управлението на ГЕРБ. Вярно ли е това. Ние даже сме кръстили темата „Партньор или опозиция е Синята коалиция"?

Мартин Димитров: Много хубаво сте го казали. Когато правят разумни неща, сме партньор. Когато правят грешки, сме опозиция.

Водещ: А кое правят повече, според вас? 

Мартин Димитров: В икономическата сфера ние имаме много сериозни критики и забележки през последните месеци. И не сме ги крили. Защото питахте ме: тези реформи няма ли да доведат до обществено напрежение? Да, ще доведат. Но хората ще ги подкрепят в крайна сметка, защото е за доброто на България. Ако не се направят знаете ли какво ще стане? Ако не се направят, рискуваме в бъдещ момент да не бъдат платени пенсиите в даден месец, или да бъдат платени частично, или да бъдат отложени. Тогава знаете ли какво напрежение ще стане и какво ще видим в България? От това трябва да ги е страх ГЕРБ. От това трябва да изпитват страх, а не от правенето на истинските реформи. От това трябва да се притесняват.

Водещ: Въпросът е, че трудно ще го обясните това на всеки отделен човек, защото хората разсъждават за момента и си казват: да, абе те ме плашат, че някога няма да имам пенсия, но аз сега си получавам всичко и ми е добре. А ако ме уволнят днес, как така ще гласувам за тях след това?

Мартин Димитров: Ако дори за два дни по някаква причина правителството не може да плати пенсиите, неговата подкрепа ще изчезне за няколко часа. Няма да може да бъде възстановена по никакъв начин.

Водещ: Е те пенсионерите не са основната част от гласоподавателите на ГЕРБ. Те са гласоподаватели на друга партия. 

Мартин Димитров: Напротив. Знаете ли, първо това е въпрос на ситуация, тъй като в зависимост ситуацията има различно гласуване. Второ, това ще показва потенциала на кабинета. Ако не може да се справи с плащането на пенсиите на нашите родители, хората ще си кажат: значи с нищо не може да се справи. От това трябва да се притесняват. Това е най-страшното, което може да им се случи, а не правенето на реформи. Защото ако се направи един обективен преглед на администрацията и се види, че има звена, които между другото могат да бъдат трансформирани и да правят нещо друго, тоест да бъдат наистина полезни на държавата, ще има някакво недоволство, но хората ще го оценят. Защото какво направи Германия? Защо Германия има такъв растеж? Тя направи най-големите реформи, включително административни, за последните 20 години ги направи сега. И затова вижте, ефектът веднага го има. 

Водещ: Да, но в Германия живеят германци. Ние ако можем да си внесем малко германци тук, ще ни бъде добре. 

Мартин Димитров: Понеже ми беше ясно, че ще кажете такова нещо, ще ви дам друг пример. Какво направи Естония, там живеят естонци, не живеят германци. 

Водещ: Да, въпреки че има известна историческа свързаност между естонците и германците.

Мартин Димитров: Не са германци със сигурност.

Водещ: Е да.

Мартин Димитров: Не са. Там живеят естонци, които бяха съсипани след разпадането на СССР. Там какво направиха? Нулев бюджетен дефицит, много трудни реформи от тези, които аз ви разказвам. Сега това е най-бързо растящата икономика в Европейския съюз. Там инвестициите станаха четири пъти повече. И като питате за излизане от кризата, тъй като министър Дянков очаква близо 4% растеж догодина, това доколкото разбирам е очакване на кабинета, в момента не звучи сериозно. 

Водещ: Нереално.

Мартин Димитров: Не звучи сериозно, защото когато сме имали 4% растеж, сме имали 10 пъти повече чуждестранни инвестиции. Тоест тогава те бяха милиарди, а сега са милиони. 

Водещ: То имаше един такъв виц.

Мартин Димитров: От милиарди станаха милиони. При това положение как ще стане този 4% растеж? В тази ситуация няма да стане.

Водещ: и знаеш ли го този виц: кога една жена може да направи един мъж милионер? Като е бил милиардер. 

Мартин Димитров: Точно това имам предвид. Няма да стане. 

Водещ: Като казахте, между другото, за администрацията, аз се сещам, имам два много конкретни въпроса, свързани с конкретни хора. Първият - за назначението на Шкумбата да ви попитам. Какво мислите по този въпрос? 

Мартин Димитров: Надявах се да ме питате за Божидар Димитров.

Водещ: А, това е вторият. 

Мартин Димитров: Нека да започнем от Шкумбата. Трябва хората, които се назначават, да бъдат професионалисти. Иначе той е много интересен човек, аз се познавам добре с него, доста интелигентен, между другото.

Водещ: Не, никой от нас няма нищо против персонално.

Мартин Димитров: Но не ми изглежда човек, който е подготвен да бъде дипломат. Това е. 

Водещ: Вчера четох едно интервю на президента, между другото, където доста остро се беше изказал по отношение на това назначение.

Мартин Димитров: Трябва да бъдат назначавани хора с необходимата квалификация. Имаме интерес и вие, и всеки български гражданин, нашите дипломати да бъдат хора, подготвени за тази работа. Отивайки там да знаят какво правят, да бъдат полезни и за себе си, и за обществото. На него ще му е много трудно да вникне в една такава работа и да бъде ефективен.

Водещ: И сега да стигнем до Божидар Димитров, за когото също много се говореше напоследък.

Мартин Димитров: Попитахте и за президента и аз искам да отворя една малка скоба. Имаше едно интервю с президента и той казва така: ние сближаваме позициите си с кабинета заради енергийните проекти. Тоест явно условието на Първанов за подкрепа на това правителство са проектите като „Белене". И ако върви кабинетът в реализацията на тези проекти, повече подкрепа ще получава от президента. Това ми изглежда като някаква форма на сделка, но сделка, която е лоша за България. 

Водещ: Смятате, че има сделка между премиера и президента? Има ли нужда правителството от подкрепата на президента в този момент?

Мартин Димитров: Явно има, след като чувам в последно време: затопляне на отношенията. 

Водещ: Но не е ли зле за България да има война между институциите? 

Мартин Димитров: Не трябва да има война, но трябва да има принципни позиции. За проекти като „Белене" винаги казвам едно и също нещо: дайте да сложим картите на масата - колко струва, колко пари се дават, излиза ли му сметката или не му излиза. Е какво правим тогава?

Водещ: Всичко така, както го казвате, е много простичко.

Мартин Димитров: За Божидар Димитров щяхте да питате. 

Водещ: Да.

Мартин Димитров: Аз си спомням, предишния премиер на Великобритания изпадна в една много неловка ситуация, тъй като не му е бил изключен микрофона, и каза за една своя поддръжничка, че е тесногръда ли, тясно скроена, нещо такова. Това стана национален скандал във Великобритания. Този човек загуби изборите и по тази причина. Дълго време беше обсъждан този въпрос по всички английски медии. 

Водещ: Само за една такава реплика.

Мартин Димитров: Само за една такава реплика - за тесногръд. Има ли право, беше дебатът в Англия, да бъде наричан който и да е човек от премиера по този начин. Представете си някой английски министър да си беше позволил речника на Божидар Димитров. Представете си такова нещо. Той щеше тогава да напусне страната. А тук не само, че си стои министър този човек, а ми обяснява, че тези думи не били (които нямам намерение да повтарям във вашия ефир, защото е въпрос на възпитание в крайна сметка), тези думи не били обидни към собствения му народ. Между другото, Божидар Димитров е първият министър в новата 20-годишна история на България, който си позволява такава квалификация към този народ, който го е избрал, което е уникално.

Водещ: Знаете ли, на мен нещо друго ми стана интересно. В един сайт има едно изследване и 63% от гласувалите са съгласни с думите на Божидар Димитров. 

Мартин Димитров: Първо има много сайтове, част от подобни проучвания са манипулирани. И забележете следното нещо: ако гледаме цялата страна от ироничната, шеговита част, много хора биха се съгласили.

Водещ: Вие съгласен ли сте, категорично, честно?

Мартин Димитров: Това са абсурдни неща. Аз ако не вярвах в... Ако е на майтап, затова се съгласих.

Водещ: На майтап може да е, ако тримата си седим на по чашка и си говорим помежду си. Това е друго.

Мартин Димитров: Недопустимо е обаче министър или политик да използва такива думи за собствения си народ. И аз не мога да разбера, пак ви питам, този човек докога ще стои на тази позиция. Тъй като ако той води някакво предаване, не е министър, има си някакво предаване, или пък има някакъв курс по готварство и си разказва някакви неща - негова си работа, дето се казва.

Водещ: Той си има предаване.

Мартин Димитров: ОК, там да си ги говори тези неща. Но когато е станал министър...

Водещ: Между другото, аз смятам, че ще има много по-лоши санкции, ако той води предаване. Даже някой път може да се опитам. В някое наше предаване аз ще взема да изтряскам едно такова нещо, да видим какво ще стане след това.

Мартин Димитров: Лоша идея ви дадох. Не му давайте да води значи. 

Водещ: Не е толкова лоша.Може да се пробва.

Мартин Димитров: Въпросът е, ако не вярвах в хората в България, никога не бих се занимавал с политика. Вярвам първо, че могат да се променят и второ, че има много качествени хора в България. 

Водещ: А вярвате ли, че манталитетът наистина се променя и става все по-европейски?

Мартин Димитров: Забележете, още преди да бъде избран Божидар Димитров, ние предупредихме, че такива хора не трябва да стават министри. И явно се оказахме абсолютно прави.

Водещ: Това заради неговото минало като член на БСП и всичко останало, свързано, или просто...

Мартин Димитров: Заради неговото минало, заради неговото настояще и заради неговото бъдеще. Ето затова смятаме, че такива хора не трябва да стават министри.

Водещ: А сега смятате, че въобще няма бъдеще, така ли?

Мартин Димитров: Смятаме, че хора, които обиждат собствения си народ, не трябва да са министри.

Водещ: Добре, поискахте ли му оставката официално? 

Мартин Димитров: Още искахме да не бъде избран за министър. Да, сега смятам, че той веднага трябва да си подаде оставката. Ама веднага просто. 

Водещ: Вижте, примерно от БСП официално казаха: да, той трябва да си подаде официално оставката. Ние смятаме, че задължително той трябва да напусне. Сега вие го казвате.

Мартин Димитров: БСП е в много деликатна ситуация, тъй като той е един от тях, нали знаете?

Водещ: Няма значение, те си го приемат вече като човек, който не е от тях и т.н. и използват случая да коват срещу ГЕРБ, което е напълно естествено. Но въпросът е, че ето, те излязоха веднага. Сега и вие излизате и казвате: трябва да подаде оставка. И какво от това? 

Мартин Димитров: Категорично. Колкото по-дълго този човек стои в кабинета, толкова повече гафове ще направи и толкова повече ще тежи на кабинета. Тоест с всяка седмица, която стои, ще има нов, следващ гаф, ново обяснение, новият термин, новото отношение към хората и т.н., към неговите колеги археолози и т.н. И ще тежи все повече на кабинета и ще бъде все по-лош министър за България.

Водещ: А защо го защитават толкова? Имате ли обяснение?

Мартин Димитров: Като поканите хора от ГЕРБ в това студио, им задайте този въпрос.

Водещ: Поканихме госпожа Цецка Цачева и я питахме в последния ден като бяхме във Варна. Тя каза: аз го разбирам по някакъв си свой собствен начин. Ама как можеш да разбереш такова нещо? 

Мартин Димитров: Затова ви разказах ситуацията във Великобритания. Направих това сравнение и ви казах следното нещо: докато търпим такива хора да ни бъдат министри, докато търпим те да излизат и да обиждат по един много нахален начин всички български граждани, няма да станем европейска държава. Само от нас зависи да нямаме толерантност, просто да има нетърпимост към подобно поведение.

Водещ: Но ето, вижте. Аз ще ви кажа от странична гледна точка на човек, който наблюдава това, което се случва. Излизат едни политици и казват: ние сме против това, ние не го искаме този човек, ние смятаме, че той е за оставка, докато търпим. Ето, ние не искаме да търпим. Но ние - имам предвид обикновените хора, гласоподавателите в България - нищо в случая не можем да направим, за да свалим Божидар Димитров. Можете да го направите вие политиците. 

Мартин Димитров: Не можем да ги свалим в момента, тъй като ГЕРБ заедно с няколко независими народни представители има 120 мандата в парламента. И това трябва да го знаят всички български граждани.

Водещ: Е все някой от ГЕРБ би могъл да гласува по съвест, а не партийно. 

Мартин Димитров: Не сме чули до момента да има недоволство вътре в партията срещу Божидар Димитров. Обаче политическа отговорност се носи, тъй като догодина ще има най-малко два избора - за президент и за местни избори, на които цялостното отношение към кабинета ще минава и през позицията на Божидар Димитров, който дотогава вероятно ще има нови великолепни изпълнения в същия стил. 

Водещ: Да, но за една година... Човешката памет е толкова къса, че няма накъде.

Мартин Димитров: Има следното нещо. В крайна сметка хората са дали мандат на ГЕРБ да направи този кабинет. Отговорността се носи от премиера и той трябва да ги вземе тези решения. Негова е отговорността, това е негов министър, за който ние от самото начало го предупреждаваме, че не му е там мястото. И понеже вие имахте въпрос променят ли се хората в България, да, променят се. Макар че на мен ми се искаше всичко, което става в България, да стане по-бързо. Много време отне, много години минаха.

Водещ: Защо отнема толкова време? Къде е вината?

Мартин Димитров: Защото е трудно. Това, което забелязвам аз е, че за 45 години много неща бяха унищожени. Включително беше направен опит да бъде учредено и демократичното мислене. Но най-малкото расте едно ново поколение, което макар да е обвинявано в много неща, макар да не е толкова силно политизирано, поне е свободолюбиво и поне може да си отстоява интересите и ценностите. И когато то стане политически активно, което е сложна работа, но когато то стане политически активно, няма как нещата да не тръгнат в благоприятна посока. 

Водещ: Аз тук си пазя вестник „Дневник", който казва: „състоянието на младежта е следното: младите са демотивирани, живеят дълго с родителите си и най важното - искат да емигрират от страната". Точно това имах предвид, че това свободолюбие ги води извън пределите на България. Огромна част от младите хора, и то от най-кадърните и можещите. 

Мартин Димитров: Можем да ги задържим само по един единствен начин - добре платени работни места. Това е единственият начин. Което минава през привличане на чужди инвестиции и което минава през повече български инвестиции. Това са двата начина.

Водещ: Но чуждите инвеститори ги е страх да идват. И пак влизаме в този омагьосан кръг. 

Мартин Димитров: Този омагьосан кръг трябва да бъде прекъснат. Първо трябва да спрат всякакви грешки, които отблъскват инвеститорите. Тъй като няма... Разбира се, че има лоши инвеститори. Има такива, които използват да речем някакви незаконни практики. Но масата, огромната част са ценни и трябва да бъдат привличани в България. Те създават работни места. Когато един човек е завършил в България, има добре платена работа тук, няма да отиде никъде другаде. Запазването на младите хора в България е едно от най-важните неща, които трябва да направим оттук нататък. Това трябва да бъде изключителен приоритет.

Водещ: Дано да е така. Това за съжаление много пъти сме го слушали и не сме видели нищо на практика. За съжаление, казвам, тези 20 години.

Мартин Димитров: Най-малкото, което можем да направим е когато дойдат тук големи инвеститори и когато някой започне да им обяснява, че едва ли не са лоши хора, трябва да имаме будна съвест и активно отношение и да им дадем равни условия и конкурентно начало. Ако са добри, да успеят да се преборят и да се наложат. Не да бъдат гонени за това, че някой иска да няма конкуренция в България. Ето, казвам ви го по директен начин. Понеже много хора не искат да има конкуренция в България, гонят инвеститорите. А когато си отидат тези инвеститори, са изгубени заедно с тях хиляди добре платени работни места за младите хора в България.

Водещ: Добре, да заключим, да дадем отговор на нашата тема - по-скоро партньор, или по-скоро опозиция е Синята коалиция?

Мартин Димитров: От самото начало ние стоим ето тук. За цялото това време ГЕРБ върви наляво и прави завой наляво. От тях зависи. Колкото повече вървят по грешния път, толкова повече ще бъдем опозиция на това, което правят. Ние сме опозиция на кризата. И колкото по-кризисни неща правят те, толкова повече ще се разминават нашите пътища.

Водещ: Връщате ме много години назад с този завой наляво. Това е хубава препратка към едно време. Благодаря ви много за това участие. Смятам, че беше много интересно за нашите зрители.

 

 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор