Новини
Мартин Димитров: Продължаваме да затъваме...
Интервю за в-к "Седем" на председателя на СДС Мартин Димитров.
- От Синята коалиция говорят за тежка икономическа криза, твърди се, че зимата ще бъде трудна, а Бойко Борисов казва: "Не, всичко е наред!". В края на краищата как да отсъдим кой е прав, какви са външните признаци, по които да го разберем?
- Има два начина да разберем кой е прав. Единият е да видим какво казват международните независими източници. Европейската комисия започна процедура за свръхдефицит за България, значи има проблеми; ако нямаше проблеми, нямаше да започне такава процедура. Европейската комисия стигна до констатацията, че две страни - България и Финландия - имат прекомерен дефицит не заради кризата, а заради излишни разходи. Така че това е международната оценка. Нека видим после вътрешната оценка. Безработицата нараства постоянно, нови и нови фирми фалират. .. Какво му е наред в такъв случай на положението?! Нищо!
- Управляващите заявиха, че европейският доклад е много добър за България. Как го виждате вие?
- Докладът има положителни страни. Бяха направени сериозни усилия в борбата с престъпността, виждаме, че има и политическа воля, което се дължи на работата на премиера и на вътрешния министър. Ние сме обективни и отчитаме това. Обаче колко осъдени има от тези потенциални престъпници? Ами много малко... няма присъди. И оттук нататък би трябвало да се наблегне в тази посока, защото има смисъл от всичко това, ако накрая има някакъв завършек на целия процес. Защото до момента няма завършек. Голяма част от престъпниците ги пускат - задържат ги в една шумна акция и после те пак излизат. Каква е ползата от това? Но въпреки всичко волята за борба с престъпността е налице и това е едно от хубавите неща, които се случват в България.
- Бойко Борисов каза най-общо, че сините искали от него да не дава пари на социално слаби или на тютюнопроизводители, например, за да го намразят хората... И изглежда убедителен, когато твърди, че заради хората харчи пари от резерва...
- Не, не е убедителен, а е объркан по този въпрос. Него не трябва да го плаши даването или недаването на пари на тютюнопроизводителите. Трябва да го плаши възможността с напредването на кризата да се случи такава ситуация, в която да не може да плати като премиер пенсиите и заплатите в бюджетната сфера. Защото ние отиваме в тази посока. Освен това, когато на едни тютюнопроизводители в такъв сектор, който не е реформиран от години, им дадеш пари за пореден път, нищо не постигаш, само прахосваш въпросните пари и лъжеш хората, че ще продължават да получават пари, които ЕС не допуска оттук нататък като подпомагане. Така че премиерът следва да се притеснява
от друго. От истинските неща.
- Какво стана с предложенията на Синята коалиция? Има ли някакво взаимодействие с премиера, или вие си написахте предложенията, а те отидоха в интернет страницата и там си останаха?...
- О, ние няма да се откажем и постоянно, ако трябва стотици пъти, ще ги предлагаме като законопроекти и дебати в парламента и пред медиите. Няма да спрем нито за момент, защото България е в много трудна ситуация и ние не искаме тя да стане нито Гърция, нито Румъния. Затова сме търпеливи и ще си правим предложенията. Имайте предвид, че за нашите тези ще има все повече чуваемост, тъй като с напредване на времето хората ще разберат, че сме прави. Няма излизане от кризата, продължаваме да затъваме, така че хората ще разберат нашите мотиви.
- Как най-общо оценявате миналия политически сезон, с какво се отличаваше той от предишните, имаше ли свои особености?
- Една година пропусната за реформи, заради която затънахме още повече в кризата. Това е най-кратката оценка. А какво предстои оттук нататък ли? На това правителство ще му бъде все по-трудно, тъй като, след като са пропуснали първата година, сега ще гонят вече дивото, а дали въобще могат да го догонят и да се справят, аз вече не бих могъл да ви кажа. Знаете - когато първата година едно правителство не направи нужните реформи, после на втората идват вече и избори (както е и сегашната ситуация). .. ще става все по-трудно на правителството на ГЕРБ.
- Тъй като най-вече от Синята коалиция обвиняват Бойко Борисов, че не прави реформи, той им отговаря: "Аз съм най-големият реформатор и правя неща, които 20 години не са правени"...
- Аз се чудя защо няма един журналист, който да го пита кои са реформите му до момента. Щом казва такива неща, нека и да ги обясни сега. Накратко. Ще му бъде много трудно... много трудно... Да дадеш 116 млн. на тютюнопроизводителите не е реформа, да купиш хеликоптер за 300 млн. не е реформа. .. Тези иначе сполучливи акции срещу престъпността също не са реформа. Реформа е да промениш структурата и начина на избиране на Висшия съдебен съвет, реформа е да спреш източването на здравната каса и да я направиш по-ефективна и така нататък.Това са реформите.
- Изброихте две неща; друго какво би могло да бъде реформа според вас?
- Реформа е да върнеш разходите на администрацията от нивата през 2007 г. преди кризата, когато бяха много по-ниски, и едновременно с това да я направиш далеч по-ефективна - да махнеш ненужните звена в нея. Ето това е реформа. Тези неща обаче ги няма налице, какъв реформатор е тогава г-н Борисов?
- Какви са предвижданията ви за следващия политически сезон?
- Много труден сезон, в който, ако не бъде променена сериозно линията на поведение на правителството, ние ще затъваме все повече. Това не дава друг избор пред Синята коалиция, освен да втвърдим много сериозно нашата политика към правителството.
- Да разбирам ли, че насоките не са толкова сближаване с ГЕРБ, колкото противопоставяне?
- Ние от самото начало сме казали, че ще подкрепяме добрите идеи. Те обаче станаха много малко. Докато лошите идеи стават все повече. Както върви това правителство, към края на годината ще трябва да увеличава данъци - нещо, което за нас е абсолютно неприемливо и ще бъде обект на много сериозен сблъсък между Синята коалиция и ГЕРБ. Нещата отиват натам...
- Един по-летен въпрос. Какво ще правите сега - в отпуска ли ще излизате и къде?
- Ще си почина: малко на море, малко на планина, а след това продължаваме да работим по "България 2020". Тъй като България за разлика от ЕС няма стратегия за следващите десет години какви реформи ще се случват и какво ще правим въобще. Знаете, СДС изготви един базисен документ, по който ще продължим да работим в спокойствието на лятото.
Интервю на Иво Беров
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...