Новини
СДС предлага изцяло нов модел на функциониране на контролната система на България
Единствено превантивния контрол ще спре „Лапачите"
10 май 2010г.
СДС предлага изцяло нов модел на функциониране на контролната система на България. Сегашната контролна система не гарантира разумното и законно харчене на парите на данъкоплатците.
Сегашната система има два огромни дефекта:
- реагира на събитията постфактум
- политически зависима е от управляващите, които да са те
Резултатите от двата основни дефекта са налице:
- огромни необезпечени разходи
- отказ на отделни чиновници изобщо да контролират
Дори и някой да разкрие нещо, това става постфактум - парите са изхарчени, данъкоплатците са ощетени, бюджетът е празен. Ако това не бъде променено, всяко правителство рискува да попадне в ситуация, когато трябва да обсъжда повишаване на данъците. СДС е партия на свободните хора и ниските данъци и затова предлагаме изцяло нова визия за излизане от този порочен кръг.
СДС предлага два основни принципа на новия модел:
- Одиторите трябва да имат възможност да информират правоохранителните органи за установени измами, за които са докладвали на ръководството, но то не е предприело нищо и измамите продължават.
- Министерство на финансите трябва да одобрява всички големи обществени поръчки, за да не бъдат изненадвани както тази година с огромни необезпечени разходи.
Контролната система трябва да има два основни елемента - Сметна палата и Звена за вътрешен одит в институциите, които харчат пари на данъкоплатците.
1.Нов модел на Сметната палата на Република България - истинска върховна одитна институция, а не инструмент за политически компромиси или репресии в зависимост от конюнктурата
Най-важно е да бъде премахната колективната форма на управление, включваща 10 члена на квотен партиен принцип.
Сметната палата трябва:
- да се управлява от председател и един или двама заместници, избирани от парламента
- да има задължителни изисквания за професионализъм и към председателя, и към заместниците, и към одиторите - не само стаж и образование, но и управленски опит в публичния сектор и професионални сертификати
- да прилага международно признати одитни стандарти.
- да има разширен обхват и да контролира всички организации, които харчат пари на данъкоплатците.
- да планира и да извършва одитите на база оценка на риска
2.Създаване на комисия по вътрешен контрол и одит към Министерския съвет, която ще е гарант за независимостта и качеството на вътрешния одит
Тази комисия трябва да одобрява:
- назначаването и освобождаването на ръководителя на вътрешния одит в отделните институци
- възнаграждението на ръководителя на вътрешния одит
- статута на Звеното за вътрешен одит
- стратегическия и годишния план
- годишния доклад на Звеното за вътрешен одит
С това ще бъде постигната независимост и компетентност на одиторите в отделните институции. Сегашният модел поставя одиторите под пълния контрол на съответния министър или кмет. Министрите и кметовете могат да уволняват одиторите, могат да им намаляват заплатите, да ги притискат по всякакви начини и така да ги принуждават да си затварят очите. Тази практика трябва да бъде прекратена и ние предлагаме как да стане това.
СДС предлага този нов модел на финансов контрол, защото е крайно време парите на данъкоплатците да бъдат харчени прозрачно.
Не е работещ моделът на репресивния последващ контрол - дори и всички крадци да бъдат арестувани и осъдени, парите на данъкоплатците няма да се върнат. Затова е крайно време да обърнем философията - контрол още в началото, сигнали още в началото, предотвратяване на далаверите още преди да е късно.
Това е нашият модел, който ще спести милиони на данъкоплатците, ще гарантира усвояването на еврофондовете и бързото развитие на България.
Въпроси от пресконференцията след заседание на НИС на СДС:
Въпрос: Може ли да обясните малко повече за тази комисия за контрол и одит към МС?
Мартин Димитров, председател на СДС: Идеята не е да се създава нова администрация. Става въпрос за няколко души, които са професионалисти и са пряко назначени от Министерски съвет със санкцията на Сметната палата. Те на следващ етап ще одобряват назначаването и освобождаване на одитори. Пример, в момента във всяко министерство има одитори, които се назначават и освобождават от министъра. За нас е важно без санкцията на въпросната комисия те да не могат да бъдат назначавани или уволнявани, да не може да се променя тяхното възнаграждение. Въобще това да бъде орган, който да има поглед на национално ниво как се развива вътрешния одит. Тогава одиторите наистина стават независими и наистина изпълняват контролни функции.
Нещата изглеждат по следния начин. Представете си във вашата медия, човекът, който извършва контрол да бъде подчинен на главния редактор, а не на собствениците и той да му казва какво да прави. Това е положението в държавата в момента. Няма частна фирма, в която този, който оперативно извършва управлението, той да си назначава и да извършва контрол, и само пред него да се отчитат, а не пред собственика. Трябва контролните механизми от частния сектора да ги пренесем в държавата.
Важно е да се разбере как ще се назначава тази комисия по външен одит. Има професионалисти с репутация, с международни сертификати по външен одит, които са работили и в Европейската комисия. Те трябва да попаднат в тази комисия, като няма нужда от раздуване на администрацията, а от пет човека, които да работят там. Да си заложат името и да станат гарант, че вътрешния одит е независим и работи. А колкото до самото съкращаване на администрацията по отношение на контролната система, аз поставих въпроса преди няколко години. В момента и в най-малката община в България има одитор, който няма какво да прави през по-голямата част на годината. Трябва по-малките общини да бъдат окрупнени и един одитор да отговаря за няколко общини.
Другият важен момент, че в момента няма ясни правомощия на одиторите да проверяват обществените поръчки. България може да се окаже единствената страна в ЕС, в която вътрешните одитори нямат правомощия да проверяват обществените поръчки.
Въпрос: На Министър-председателят или на Министъра на финансите трябва да бъдат подчинени членовете на тази комисия?
Мартин Димитров: Членовете на тази комисия трябва да бъдат избрани по професионални критерии. Да бъдат избрани от Министерски съвет. Критериите, обаче трябва да бъдат такива, че да гарантират професионализъм и опит и да носят отговорност. Обществото, ние като политици, вие журналисти трябва да се намесим там, където се краде в противен случай проблема няма да бъде решен.
Въпрос: Успяхте ли вече да представите тези идеи на Министър-председателят? Имате ли подкрепата на ГЕРБ за тях?
Мартин Димитров: Желанието ни е тази идея да бъде разбрана и подкрепена от цялото общество. Търсим и вашата подкрепа. Това е и една от причините да няма европейски фондове в България.
Анализът на СДС показва, че ако тези идеи не бъдат реализирани много скоро ще се разбере, че проблемите със съмнителни сделки продължават. Тогава тези идеи ще звучат много сериозно и тогава голяма част от обществото, а и парламента ще разбере, че няма друго решение. Това е нашето очакване.
Въпрос: Какви въпроси ще бъдат разисквани на днешната среща с ДСБ?
Мартин Димитров: На днешната ни среща с ДСБ, на първо място ще ги запознаем с тези наши идеи, като вярвам, че лесно ще намерим подкрепа и те да станат общи действия на Синята коалиция. На следващо място имаме общ кандидат за кмет на Габрово, като той лека полека се превръща в общ кандидат на много десни партии. Ще обсъдим и нашите действия в Габрово, като се надявам да получим добър изборен резултат. Ще бъдат обсъдени и други организационни въпроси.
Въпрос: Ще говорите ли с г-н Костов по темата за специализирания съд?
Мартин Димитров: Ще бъде обсъден и въпроса за специализираните съдилища. За нас няма драма, че по някои въпроси с ДСБ имаме различни позиции и различен прочит на ситуацията. Според нас, това което днес ви представихме като концепция е по-важно от специализираните съдилища и то ще има по-голям ефект за обществото.
Следващият въпрос, който ще подлежи на дебат в обществото е доколко е редно да се направят специализирани състави към сега съществуващите съдилища, а не да се прави нов специализиран съд. Смятаме, че специализираните състави могат да бъдат сформирани по-бързо, по-ефективно и да заработят в рамките на един, два месеца и да има резултати. Създаването на нов съд е по-сложна процедура и ще срещне повече пречки в обществото и в парламента. Нека да оценим нещата по тяхната ефективност и резултатност, а не да се водим от емоции. Затова ще настояваме.
Въпрос: От днес влиза в сила ЗЕС какви действия и мерки ще предприеме СДС ?
Мартин Димитров: Типично е за нас българите да се случи нещо лошо, за да разберем, че има проблем и да започнем да си търсим правата на улицата. Ние постъпихме по друг начин - когато този въпрос се разискваше в парламента, СДС успя да наложи едно свое предложение, а именно подобно подслушване да става със съдебна заповед. Такъв е закона в момента, ако някой си позволи да го наруши, има парламентарна комисия, в която имаме наши представители и ще настояваме да се осъществява стриктен контрол. Смятаме, че този закон защитава човешките права и няма да позволим масово подслушване. Т.е. не сега, а когато трябваше взехме необходимите мерки.
Въпрос: Каква е вашата позиция относно кандидатурата на Цветан Цветанов за президент и какво ще предприемете вие за президентските избори?
Мартин Димитров: Ние не се занимаваме с кандидат президента на ГЕРБ, а се занимаваме с това СДС , СИНЯТА КОАЛИЦИЯ и другите десни партии в България да имат собствен кандидат за президент. Смятам, че това е правилното решение и че ще изберем най-правилният кандидат. Разговорите с другите десни партии предстоят.
Благодаря Ви!
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...