Мартин Димитров: СДС настоява за налагане на мораториум върху строежа на АЕЦ Белене до приемането на нова Енергийна стратегия на Република България

26.02.2010

 

         

                                                    И З К А З В А Н Е

             на Мартин Димитров - съпредседател на Синята коалиция

               Изслушване на министър Трайчо Трайков 26. 02. 2010 г.

 

Като председател на СДС и съпредседател на Синята коалиция поисках това изслушване, защото през последните седмици става нещо опасно.

Кой ли не дойде от Русия да настоява за строителството на „Белене"?  Въпросът е защо Русия настоява толкова много? И по-важното къде е интересът на България, който трябва да защитим?

Тук не става дума за строежа на някакво бунгало - тогава изобщо нямаше да губим ценното време на министъра. Става дума за капан, който ще ни струва 20 милиарда лева. Затова, г-н министър, днес сте тук. СДС вече веднъж спря "Белене" през 1990 г. и бяхме прави.

Преговорите се водят някъде по коридорите на Министерския съвет и на президентството. Някъде в тъмните ъгли на Кремъл и Дондуков 1 и 2. Това е недопустимо. Мястото на тези разговори е в българското Народно събрание. Трябва да има ясна позиция на българското правителство?

Г-н Министър,

Вие имате заслуга затова, че стана ясно,че проектът не е 3-4 млрд. евро, както твърдеше тройната коалиция, а по скоро над 10 млрд. евро. Това са страшно много пари за бюджета на България. Това е огромен проект, който ще оказва влияние на българската държава и икономика през следващите 30-40 години. И защо започвате проект от такъв мащаб без да е готова енергийната стратегия или и тази стратегия ще замете много реалности за да обоснове строителството на АЕЦ ,,Белене" т.е. наново към копчето ще шием балтон ?

Най-важният въпрос е защо ни е „Белене"? Защо?

1. Не е доказана нуждата от нова АЕЦ - напротив сега страната има значителен излишък от електрогенериращи мощности. Енергоемкостта (потребление на електороенергия за единица БВП) за България е около 4 пъти по-висока от средното за ЕС.

2. Загубите при пренос на електроенергия за България са от два до три пъти по-високи в сравнение с Германия или Италия. Има възможност за огромно спестяване.

3.      Не смятате ли, че с тези 2 млрд. евро участие Русия иска да направи процесът необратим и „Белене" да не може да бъде спрян? Въобще как може да се продължава този проект без да е ясно кой ще го финансира като цяло. Това е все едно да тръгнеш да строиш мост, като имаш пари само за телените мрежи.

4.      След като България изпълни критериите на ЕС за възобновяеми енергийни източници, ще има достатъчно мощности дори и да изнася ток? И не само това!Ако редуцираме загубите, които енергийният отрасъл реализира ежегодно по цялата верига на производство, пренос и разпределение, може да разполагаме с допълнителна енергия, колкото би произвел един хилядник всяка година  и то при вече изхвърлени емисии или радиоактивни отпадъци. Ако осигурим второ захранване на страната с газ и домакинствата вместо електричество започнат да използват газ, това ще освободи електроенергия равняваща се приблизително на една трета от годишното производство на електроенергия в България. Да обясня на неспециалистите: електроенергията ползвана в нашите домове преминава през около шест трансформации от мястото на производство до домовете, което прави тази енергия с коефициент на ефективност под 20%.Да строим нови производствени мощности при тази очевадна неефективност и не овладените загуби е все едно ,,Софийска вода" да не сменя спуканите  водопроводни  тръби а да тръгне да строи нов язовир.

5. Колко ще струва токът от „Белене"? На този въпрос трябва да се отговори сега, защото има невероятни обществени заблуди.

6. Няма сигурен пазар. Има обща идея - Балканите. Да не се окаже, че няма купувачи. Кой може да прогнозира конюнктурата на пазара след 10 години, когато евентуално централата ще е готова?В коя посока ще изнасяме? Има ли сериозни предварителни договаряния, за да се построят електропроводи в съответните посоки. Ток с маркуч не бихме могли да доставяме. Тази инфраструктура струва скъпо и калкулирана ли е в цената на АЕЦ ,,Белене"?Калкулирани ли са разходите за осигуряване необходимата резервна мощност, което да гарантира технологичната устойчивост на системата? Появата на такава голяма мощност веднага изменя съотношението на натовареност и може да постави други централи (с  наше гориво)в неикономичен режим на работа. И още и още!

7.      Кой е по-евтиният вариант - нови  един или два блока в Козлодуй или изцяло нова централа в Белене?

8.      Защо не инвестирате тези 20 милиарда лева в намаляване на загубите или по-малка сума в българската икономика - попитахте ли бизнеса дали не може да спасите хиляди фирми и стотици хиляди работни места, ако се откажете от тази скъпа авантюра?

9.  Защо работите по проекта АЕЦ Белене без лицензиран технически проект, без финансова обосновка за рентабилност, без актуална оценка за въздействие върху околната среда, с подменена сеизмична оценка? Без осигурено финансиране е направена поръчка за изработване на реакторите.

10. Защо тръгвате да изграждате нов ядрен обект без да сте решили въпроса за съхранението на радиоактивните отпадъци даже за АЕЦ Козлодуй? Защо поставяте България в тройна зависимост от Русия - веднъж сме зависими от Русия за свежото ядрено гориво; втори път сме зависими от Русия, защото тръгвате да строите по съветска технология; трети път сме зависими от Русия, защото няма къде другаде да отидат радиоактивните отпадъци. Защо не казвате колко стотици милиони ще ни струва това?

ГЕРБ обеща преди изборите финансова ревизия на обекта АЕЦ Белене? Всички знаем, че енергийният октопод вече изхарчи 1 милиард от парите на данъкоплатците. Направихте ли такава ревизия, какви са резултатите, предадохте ли нещо на прокуратурата?

СДС настоява да наложите мораториум върху строежа на АЕЦ Белене до приемането на нова Енергийна стратегия на република България.

И нещо последно:

Проектът „Белене" може да се окаже най-бързият начин за връщане на БСП и ДПС на власт. Има опасност да задълбочи кризата, да създаде голям бюджетен дефицит и да доведе до гръцки сценарии за българската икономика.

Вижте още позиции на СДС по темата АЕЦ "Белене"

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор