Мартин Димитров: Призоваваме кабинета да предложи своите мерки в най-кратки срокове

23.03.2010

Пресконференция след заседание на НИС на СДС

Мартин Димитров, председател на СДС:  Добър ден на всички. Съюзът на демократичните сили е първата партия, която излезе с ясна антикризисна програма. Това, което се случва в момента в държавата не ни харесва. Наблюдаваме едно лутане и тотално объркване. Правителството още няма ясна концепция какво ще прави, а в криза това е много лошо. При липса на яснота по време на криза, всички очакват най-лошото за себе си.

Предложихме Национален антикризисен щаб, като това наше предложение е изпълнено само в някаква степен, тъй като липсва представителността на всички парламентарни партии. Има нужда от голям консенсус какво правим като мери в държавата и той трябва да бъде постигнат от синдикати, работодатели, но и от парламентарно представени партии. Те до този момент не са търсени и не са поканени. Ние смятаме, че дори БСП и ДПС също трябва да бъдат поканени, за да излязат с ясна позиция какво предлагат и какво искат.

Кабинетът няма ясен реформаторски план и това е много обезпокоително. Това води до допълнителни проблеми, защото спазването на бюджет 2010 минава през спестяване на излишните разходи, на което ние от СДС много държим. Това включва спиране на проекти като АЕЦ „Белене", „Южен поток" и Бургас-Александропулис; продаване на сгради; съкращаване на излишна администрация. Това е десния подход, левия подход е увеличаване на ставката по ДДС. Ако не започнат да се осъществяват реформи, тази ставка ще се наложи да се увеличава през два месеца, за да може да се попълва бюджета. Затова СДС е категорично против увеличаване на ставката по ДДС, докато други пазарни инструменти не са използвани. Бърза се с тази мярка.

На следващо място, никой да не пипа плоския данък в България. Ние от СДС се борихме 5 години за това. Успяхме да убедим ляво правителство да въведе плосък данък. Плоският данък е ценен по няколко причини: няма страна, която да го е въвела и след това да се отказала от него; това е единствения данък, приходите, от който нарастват дори в криза; най-добрата данъчна реформа, защото стотици хиляди хора получават повече пари. При това положение никой няма право да се отказва от тази реформа. ГЕРБ не са се борили за плоския данък, за да могат сега с лека ръка да обмислят да го отменят, както чувам да говорят някои министри. Дори говоренето по тази тема е противопоказно.

В заключение, графика, който бяхме поискала за разплащане с бизнеса липсва и тази реформа се отрича. Това ще доведе до верижни фалити. Държавата трябва да има ясен ангажимент за разплащане с бизнеса по месеци, за да може всяка фирма да отиде при банка и да получи финансиране и да бъдат спасени хиляди работни места. Това е най-големия липсващ елемент в предполагаемите мерки на кабинета и той трябва да се случи.

В основа на антикризисната програма на СДС се предлагат и промени в Закона за обществените поръчки, защото възможно спестяване може да се случи като се спрат кражбите и процедурите станат по-прозрачни и ясни. Например, искаме участието на външни експерти в комисиите; предварително ясни параметри на обществените поръчки; открито състезание; преминаване на обжалването от Комисията за защита на конкуренцията към административните съдилища, които бяха специално създадени с тази цел. Не е достатъчно да ревизираме сделките на тройната коалиция, а трябва да направим така, че да има състезание и да печели по-добрия, за да се спре източването на бюджета. В противен случай колкото и да се увеличава ДДС ефекта няма да бъде постигнат. В тази посока ще продължим да внасяме и други законопроекти, защото време за губене няма. Призоваваме кабинета да предложи своите мерки в най-кратки срокове, за да може те да бъдат обсъдени. Само че, мерки, под които стои подписа на премиера, за да е ясно кой ги е предложил, за да не стане този въпрос основна тема на обществен дебат.

Въпрос : Според Вас каква логика има предложението за увеличаване на ДДС ?

Мартин Димитров:  ДДС е данък, който  се плаща от крайните потребители т.е.  тежестта ще бъде понесена от всички граждани, включително пенсионерите и най-бедните. В криза увеличаването на данъците трябва да бъде последна мярка, когато всичко друго е изчерпано. Това е грешно и ляво решение в този момент, увеличението на данъците винаги е лява политика. Дясната политика е преглед на публичните финанси и всико излишно трябва да бъде спестено и спряно. Това още не е направено. Има нужда от преглед на всички разходи.

Въпрос : Как си обяснявате всички тези постоянни предложения на ГЕРБ?

Мартин Димитров: Аз мисля, че правителството на ГЕРБ не беше подготвено за тежестта на кризата и те се надяваха събитията да ни подминат. ГЕРБ подцениха нещата.Ние затова от самото начало подавахме ръка и бяхме готови по всякакъв начин да помагаме. ГЕРБ трябва да се стегнат и да излязат с ясна концепция какво правят. Хаосът и безтегловността са по-страшни от всичко друго  в криза.Трябва да е ясно по дни и по месеци какво ще се прави.

Въпрос : Има ли разнобой в позициите с ДСБ?

 Мартин Димитров:  Няма разнобой между двете партии, в последно време ми се струва че ние имаме малко по-твърди позиции от нашите колеги, но в това няма нищо лошо ние сме различни партии. Между нас проблеми няма и не е имало.   Отговорната позиция в моментната ситуация  е да се дават конструктивни предложения  за излизане от кризата и затова СДС няма да спре да прави това. Още повече,  видяхте че някои от нашите предложения  в крайна сметка стават факт. Видяхте след битката против ГМО че ние спечелихме, видяхте че спряхме увеличението по здравно осигурителната вноска. Ситуацията при правилен план е все още управляема.Само от нас зависи дали ще има гръцки сценарий в България.Време за губене повече няма. На практика няма организирано усилие да работим по атникризисни мерки. Ние сме принудени по всеки въпрос да отстояваме своите позиции, но това не е най-добрият вариант за държавата.

Въпрос : Взети ли са някои от вашите предложения в антикризисните мерки на правителството?

Мартин Димитров: От това, което имаме главно от вас медиите като информация, някои от мерките на СДС са взети от правителството - например облигационният заем, който да бъде използван за подпомагане на малки и средни фирми, мерки за осветляване на икономиката, на книга са възприети и нашите предложения за намаляване на разходите, но само на книга.

В момента най-важно е да има работна група от експерти с потенциал да разгледа разходите на държавата и да види какво трябва и какво не. Едно семейство, когато има криза реже всичко излишно.Наследството на Тройната коалиция си стои , а то е  раздута администрация, какви ли не проекти. Те каквито проекти им поискат, те са подписвали и плащали. Това трябва да се ревизира и каквото не ни трябва, да се спре.


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор