Надежда Нейнски: Отваря се дебат за европейско ядрено хранилище

26.02.2010

 

Позиция на евродепутата Надежда Нейнски

България не може да бяга от темата за съхранението на ядрените отпадъци. Всички, дори и онези, които са привърженици на тезата за съхранението на отпадъците в Русия, знаят, че това е временно и палиативно решение.

В доклада си по темата, обсъден във вторник в парламентарната комисия по Индустрия, изследвания и енергетика, евродепутатът от групата на Зелените Ребека Хармс настоя България да създаде хранилище за ядрени отпадъци, в което да съхранява отработеното гориво от затворените реактори на АЕЦ "Козлодуй" и да отдели 120 милиона евро от бъдещите компенсации за съхранението им.

Съгласна съм с представителката на Зелените, че съхранението на ядрени отпадъци в Русия, създава зависимост на страната ни от Русия. Политическа наивност е да се смята, че това е просто приятелски жест. Очевидно това би било още един инструмент за политически натиск.

Важно е също така да се напомни, че тези 300 милиона евро са предложени да бъдат отпуснати целево за следното:

(1) Управление на проекти, инженерни дейности и техническа помощ, спомагащи за осъществяването на програмата за извеждане от експлоатация.
(2) Осигуряване на заплати за 715 експерти от АЕЦК (експлоатация, поддръжка, техническа помощ, управление на проекти) на обекта в Козлодуй, работещи по извеждането от експлоатация на блокове 1-4. Активното участие на персонала на електроцентралата намалява необходимостта от външни организации и допринася за значително намаляване на разходите по извеждането от експлоатация.
(3) Принос към изграждането на Национално съоръжение за погребване на радиоактивни отпадъци, което е от първостепенна важност за осъществяването на програмата за извеждане от експлоатация.
(4) Инфраструктура на обекта и обработка на демонтажните отпадъци, включително допълнителна отпусната сума за проекти, за които тръжната процедура вече е започнала.

В момент, в който е отворен дебатът за ядрената енергетика на България, въпросът за съхранение на ядрените отпадъци не може да бъде подминаван, а трябва да бъде дискутиран на европейско ниво. Съхранението на ядрените отпадъци не е проблем на отделна европейска държава, а проблем на целия Европейски съюз. Затова България трябва да търси решението му в европейски контекст.


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор