СДС призовава за доброволно разтрогване на заменките

09.02.2010
 

Пресконференция след редовно заседание на НИС на СДС

Мартин Димитров, председател на СДС:  На днешното заседание на НИС на СДС бяха обсъдени две основни теми: предлагания мораториума върху ГМО и заменките на гори и очакваните санкции от страна на Европейската комисия.

Относно мораториума върху ГМО, позицията ни е че това е , все едно да се разрешат убийства в България и да се наложи мораториум върху тях за пет години. 

Михаил Михайлов, депутат от СДС: Позицията на Съюза на демократичните сили относно ГМО е ясна и категорична. Ние сме за България, свободна от ГМО. Приоритет на страната ни трябва да бъде отглеждането на биологични продукти. Също така ГМО е и въпрос, свързан със здравето на нацията, защото не може да се рискува с приложението на ГМО да се застрашава живота на хората. СДС смята, че предлагания мораториум е полвинчата мярка и настояваме ГЕРБ да оттеглят своите предложения, отнасящи се до чл.79, чл.80 и чл.81 от закона, в които се допуска опити с ГМО в околната среда. На всички е ясно, че Директива 98/81 , която се отнася за ГМО в лабораторни условия, т.е. Европейската комисия не изисква от нас всичките тези законодателни инициативи, които бяха предприети от ГЕРБ.

Въпросът относно ГМО, според мен, е философски, а не политически, защото така се определя начина на живот на една нация и затова ние сме категорични, че България няма нужда от подобни експерименти със съмнителен характер.

Мартин Димитров, председател на СДС: Правителството тръгна по пътя да доказва на Европейската комисия, че когато става въпрос за престъпления това не е държана помощ. Вероятно по тази тема ще бъдат написани книги и много класици ще намерят почва за изява. Това ще отнеме много време и България ще бъде глобена преди да бъде разрешен този литературен спор. Смятаме, че усилията трябва да се насочат в друга насока.

Ние от СДС призоваваме всички хора, които са правили заменки с гори, заради които ни очаква глоба от Европа от 55 млн.евро като минимум и незнайно колко като максимум, сами да се откажат от това. Видяхме различни представители, които обясниха, че не се били облагодетелствали и едва ли не са направили услуга на държавата с тези заменки. Нека тогава да върнат тази услуга обратно и да разтрогнат сделките, за да отпадне опасността България да загуби стотици милиони левове.  По отношение на тези, които няма да се откажат доброволно, искаме правителството да използва цялата мощ на държавата, за да могат да бъдат разтрогнати тези сделки, при които е възможно това. Не е необходимо да чака и да се обяснява с ЕК, чакането няма да помогне. Тези сделки, които не могат да бъдат разтрогнати, трябва да бъдат преоценени и да се поиска плащане на компенсации в случаите, когато е ясно, че държавата е била ощетена. Необходима е решителност, в противен случай, Бюджет 2010 не може да си позволи, няма ги тези пари, да плаща стотици милиони левове компенсации. това може да се окаже тежък удар върху бюджета, който да бъде понесен изключително трудно през 2010г. Време за губене няма и смятаме, че пътя, по който е тръгнало правителството по този въпрос не е правилен. Настояваме да ни послушат по този въпрос.

 

Въпрос: Какви са механизмите за разтрогването н тези сделки?

Мартин Димитров, председател на СДС: Има съдебна процедура относно разтрогването на тези сделки. Тя минава през събиране на доказателства, проверка на това в каква степен тези земи са със сменено предназначение. Както правилно отбеляза един от колегите, след Първото българско царство, тези земи винаги са били държавни. Така че, традициите, от една страна, и облагодетелстването, от друга страна, са достатъчни тези сделки да бъдат разтрогнати по законов път. Ние от СДС ще бъдем много доволни, ако се намерят патриоти, които сами да се откажат от тези сделки, за да може България да не бъде глобена. Механизмите са налице, това, че до този момент не са използвани е слабост на държавата, която трябва да събира доказателства, от една страна и въпрос на работеща съдебна система, от друга страна.

Въпрос: Не смятате ли, че по този начин си комуникирате чрез медиите.

Мартин Димитров, председател на СДС: Не споделям това мнение. Ние още от самото начало на мандата, обяснихме, че имаме ясна програма и ясни политики, които ще защитаваме. Аз смятам, че в България, и ГЕРБ биха загубили, ако се подкрепят губещи позиции, защото накрая цената е много висока. Напротив, ние сме коректив и се опитваме да поправяме грешките преди да се случат или малко след това, за да може и цената, която плаща обществото да бъде по-ниска и поносима. Има два възможни подхода. Единият подход, който използва българското правителство е следния - отива при ЕК и им казва: уважаеми колеги, вие не разбирате за какво става на въпрос. Това не е държавна помощ, а нещо друго - престъпление. Така се влиза в следния библейско-философски дебат - престъпление, което води до облагодетелстване, държавна помощ ли е или не? Другият подход - отива се при ЕК и се казва така: прави сте, започнали сме съдебна процедура по 90% от тези казуси за разтрогване на сделките. Между двата подхода има разлика и ние препоръчваме втория. Важно е да се види, също така, дали е нарушен интереса на държавата, чрез това, че заменените гори не са равностойни. Това дава основание за разтрогване на сделките.

 

Мартин Димитров, председател на СДС: Смятам, че не трябва да се разграничават случаите, да се прилагат едни и същи критерии и подход към всички. Един и същи знаменател и един и същ подход към всички.

Румен Христов, зам.-председател на СДС: Добър ден и от мен. Според мен, опита да се помогне на отделни фирми или частни лица, от една страна е добър, за да се развие земеделието или да се окрупнят горите, но въпросът е какво  печели държавата, давайки 1000 декара на едно место за сто други парцела по 10 декара. Истината е, че от Първото българско царство до днес и мерите и пасищата и голяма част от горите са държавна собственост. Те са давали възможност на държавата да играе ролята на структура, която в определени моменти може да използва тези земи и за наука и за провеждане на опити и за изхранване на населението, когато това е необходимо. Отново повтарям, колко целесъобразно и икономически изгодно е да се замени малък частен парцел с голям държавен парцел и кой печели от това? Разбира се, когато става дума за нарушенията, могат отново да бъдат направени оценки от лицензирани експертни фирми и оценители, които да кажат дали оценките, които са били направени към момента на замянката, наистина отговарят на пазарните критерии за оценяване на горите и земеделските земи.

 

Мартин Димитров, председател на СДС: Всички сме наясно, че това е държавна помощ и колкото по-дълго продължаваме да живее с идеята да излъжем някого и да подведем ЕК, за да гледаме дребен конюнктурен интерес в България, толкова по-дълго няма да имаме достъп до европейски фондове и толкова по-дълго ще ни глобяват. Затова е по-добре пред ЕК да се вземе честна позиция и да се разтрогнат тези сделки, защото дали това е държавна помощ или не и тълкуването му е сериозна тема. И рискът да бъдем глобени е огромен.

Въпрос: Защо разклащате отношенията между институциите, ако се интерпретират думите на министър-председателя?  

Мартин Димитров, председател на СДС: Напротив, мисля, че са стабилизирани, защото винаги, когато става въпрос за модернизация и реформа, ние от СДС заставаме зад подобни мерки. С много усилия ръководството на СДС, сегашното и предишното, работихме за професионална армия в България. Сега мерките за модернизация продължават със закона за отбраната и въоръжените сили. Той изчиства случаи на конфликт на интереси, изчиства начина на работа в армията и затова ние стои зад него. Прочетете сами мотивите на президента за налагане на вето и ще видите, че позицията на държавния глава е слаба и юридически неиздържана. Просто е лековата. Няма как да подкрепим подобно вето. Най-вече той се притеснява да не би неговите правомощия да бъдат накърнени и затова налага вето. Първо, има много по-сериозни случаи за налагане на вето. Ние препоръчваме, ако нашите предложения в закона за ГМО не бъдат подкрепи, тогава да бъде наложено вето. Препоръчваме, ако нашите предложения в ЗЕС не бъдат приети, тогава да бъде наложено вето. Това са сериозни и политически въпроси.

 

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор