Новини
Мартин Димитров: На България и е необходимо стабилно политическо мнозинство
ИЗКАЗВАНЕ НА СЪПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ПГ"Синята коалиция"
Мартин Димитров при откриване на 41-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ
14 юли 2009 г.
Уважаеми господин президент, господин Борисов - кмет на София, господин председател, Ваше Светейшество, Ваши превъзходителства, уважаеми гости, уважаеми колеги! Слушах изказванията на представителите на бившата управляваща коалиция и те не казаха какви проблеми оставят. Като слушах господин Станишев - той каза, че имало финансова стабилност. Даже съм си записал, че имало висока оценка от страна на Европейската комисия, висока оценка от страна на Световната банка. Искам да попитам всички вас: това ли е положението в момента в България? Това ли е истината? Това ли е наследството? Защото най-важното нещо, което трябва да се направи сега, е да се даде ясна оценка за състоянието на България. Ако тя не бъде направена сега, веднага, и на базата на тази оценка не бъдат предприети действия, оттук нататък положението ще бъде много тежко. Защото оценката на Европейската комисия всъщност е спиране на европейските фондове, защото оценката на Световната банка всъщност е най-неефективното направление в целия Европейския съюз. Това е всъщност истинското наследство.
Да не говорим за бюджета, където дефицитът е огромен и където до края на годината се очертава да бъде към 2 млрд. лв. Ако тази оценка не бъде направена днес, уважаеми колеги от ГЕРБ, през септември за бюджетния дефицит ще се окаже, че вие като основна парламентарна сила сте виновни. Затова сега трябва да се каже какво е истинското състояние на нещата. А то е, че ако не бъде спешно предприета актуализация на бюджета, още през м. септември, по която да се работи още през м. август, хората ще имат все по-големи проблеми в България. Истината е, че 3 млн. души не живеят добре. Истина е, че хиляди хора едвам си плащат сметките. Истината е, че на хиляди хора се увеличиха лихвите и не могат да си връщат заемите. Но въпросът е как конкретно ще им помогнем.
Радвах се на емоционалните изказвания, изказани от тази трибуна днес, но чух много малко конкретика как точно ще им помогнем да живеят по-добре. А това е въпросът! Това е големият въпрос - как хората през есента ще живеят по-добре и как ще им помогнем. Не го чух. БСП и ДПС нямаха решения. Четири години нямаха решения. И ако за първите две години не беше толкова голям проблем, дотолкова, че имаше икономически растеж, то когато започна кризата, беше пагубно. Липсата на решения в условията на криза е пагубност. Затова, колеги, на България и е необходимо стабилно политическо мнозинство. Да, ГЕРБ спечели тези избори, за което ги поздравяваме, но важното е, че партиите от ЕНП имат мнозинство в този парламент. Аз ще го нарека реформаторско. Ние, от Синята коалиция го наричаме реформаторско. И този потенциал трябва да бъде използван.
Това реформаторско мнозинство трябва да бъде използвано. Да не кажем, че в този парламент има и конституционно мнозинство. Депутатите на Синята коалиция, ГЕРБ, „Атака" и „Ред, законност и справедливост" заедно могат да променят и Конституцията, могат да решат проблеми в съдебната система, могат да решат тежки проблеми в изборното законодателство. Затова и съвсем очаквано на този парламент се възлагат огромни надежди от страна на българските граждани. Това реформаторско мнозинство умно и внимателно, но системно трябва да бъде използвано. И то трябва да реши проблемите на хората. Още през есента трябва да има конкретни решения.
Говорейки за актуализация на бюджета, най-важното нещо е да бъдат съкратени излишните разходи. Предишното управление се крепеше на раздуване на разходите, на допълнителните, особено заместник областни управители, на разширяването на броя на министерствата, на разширяването на броя на комисиите в парламента. Виждаме, че започва такава инициатива. Тя трябва да бъде продължена. Съкращаването на разходите трябва да бъде основен приоритет. Има къде да се реже, но без да пострадат хората. Това е много важно! Има страшно много излишна бюрокрация в България. Те я създадоха. Ние трябва да решим този проблем решително, веднага!
Например няма никаква логика комисиите в парламента да не бъдат огледален образ на министерствата. Няма никаква логична причина. Колкото министерства, толкова и комисии. Така трябва да бъде. Така е логично да бъде. Тогава и парламентът ще може да контролира съответните министерства по по-лесен начин. Няма логика към едно министерство да има три или четири комисии, а едната да не знае какво прави другата. Това вършеше работа на предишното мнозинство в този парламент, но на нас не ни върши работа и не трябва да ни върши работа!
В спешен порядък - още през тази есен трябва да върнем авторитета на България през Европейския съюз и да върнем европейските фондове, защото има нещо ясно, просто, но много важно - без европейските фондове, колеги, не можем да се справим с икономическата криза. Няма да стане. Те бяха загубени, защото на България беше сложен траен отпечатък като корумпирана страна с проблеми. Наша е отговорността в кратки срокове с общи усилия да решим тези проблеми. Още тази есен трябва да върнем поне част от европейските фондове. Те са ключови по отношение на това, което казах в началото - хората да преживеят кризата и да живеят по-добре. Няма да стане без връщането на европейските фондове още тази есен.
За да върнем обаче доверието на Европейския съюз, много важно е в новото правителство и в ръководството на Народното събрание да няма сътрудници на бившата Държавна сигурност. Това е важно и като отношение към Европейския съюз. С тези хора не можем да спечелим доверие. С тези хора не можем да имаме лице пред Европейския съюз. Така че това е настоятелна препоръка от страна на Синята коалиция. Вслушайте се, моля ви, в тази препоръка!
Много важно е да бъдат изградени силни институции в борбата срещу политическата корупция, защото обществена тайна е,че тя беше протектирана, имаше политически чадър на политическата корупция на най-високи нива в предишното управление. Затова България имаше и има толкова тежки проблеми с корупцията. Всякакви мерки, които имат палиативен характер, които имитират дейност, няма да свършат работа. Необходима е решителност!
Ние ще подкрепим, Синята коалиция ще подкрепи всички действия за премахване на политическата корупция в България.
Отново искам да припомня, колеги, че нямаме време за губене в тази насока. Трябва по най-решителния и най-бързия начин да бъдат предприети необходимите действия.
За тази цел ние ще предложим няколко комисии - Комисия за контрол на ДАНС, Комисията за борба с корупцията и Комисията по европейските фондове да бъдат на паритетен принцип. Това е изключително важно. Защото миналото мнозинство в Народното събрание искаше да се контролира само. Това беше основният принцип на БСП, ДПС и НДСВ. Те сами се контролираха и затова дотам я докараха.
По отношение на здравеопазването. В миналия парламент, колеги, гледахме невероятен цирк и в този невероятен цирк реформа не беше направена. На плещите на 41-то Народно събрание стои създаването на конкуренция, алтернативни и здравни каси и работеща здравна система. Вярвам, че можем да го направим и трябва да го направим.
Накрая, колеги, нека да не бъдем като БСП и ДПС и да приемем изборен кодекс още до края на първата година от 41-то Народно събрание. Да въведем електронно гласуване, да изчистим избирателните списъци и да направим така, че пътуването с автобуси да бъде обикновен туризъм и да няма отношение към изборните резултати, да не може да ги променя. Нека да приемем нов изборен кодекс и да сложим модерни, европейски начала на България. Вярвам, че можем да го направим, вярвам, че можем и трябва да го направим. Само нов изборен кодекс ще промени трайно България.
Има огромни надежди относно реформаторското мнозинство в този парламент. Нека да си спазим обещанията и да променим България. Благодаря ви.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...