Мартин Димитров: Подкрепата ни за ГЕРБ не е безусловна

25.01.2010

Мартин Димитров, лидер на СДС и съпредседател на Синята коалиция в предаването на БТВ "Сеиэмограф".

Водещ: Здравейте, г-н Димитров. Вчера сте се срещали с премиера Бойко Борисов. За какво говорихте, поиска ли той от вас подкрепа за предстоящите структурни и кадрови промени на кабинета, които ще се гласуват в парламента?
Мартин Димитров: Добър ден. Основното нещо, което казах на премиера, е, че кризата е много тежка, някак си неговите действия не са последователни в последно време, няма истинска работеща антикризисна програма и като гледам как отиват нещата, ще има много фалити и много проблеми през 2010.
Водещ: Вие също започвате обаче да говорите като опозиция, като опозиционери.
Мартин Димитров: Знаете ли, ние сме най-предвидимите. Други партии пък подкрепяха, пък не подкрепяха. Ние имаме ясна програма. И ако виждаме нещо разумно да се случва, стоим зад него. При нас нещата са ясни и принципни. Сега виждаме, че в икономическата област ще има, вероятно тая година всеки пети ще бъде безработен. Много малки и средни фирми фалират. Какво се прави в тази ситуация? Къде е програмата, не я виждаме. А това, което се прави като смени в кабинета, има една голяма слабост. Малко хора и им се сменят местата. Г-жа Фандъкова - министър-кмет, Николай Младенов на едно място...
Водещ: Едни и същи фигури казвате се въртят на различни постове?
Мартин Димитров: Вижте, това показва първо липса на достатъчно хора, достатъчно кадри. На второ място, един човек си представете е почнал реформа в дадено министерство, взимат го оттам и го пращат в друго. Той може да става, става и за двете, да речем, какъвто е Николай Младенов. Обаче започнал е да работи в една област, тръгнал е да прави някаква реформа, айде сега не тука, там. Това в условия на криза на нас не ни харесва.
Водещ: Това ли всъщност казахте вчера на премиера?
Мартин Димитров: Да, тези неща, плюс това, че не се правят консултации с нас и доста самонадеяно някак си върви политиката на ГЕРБ без политически разговор.
Водещ: А той поиска ли изрично, категорично от вас подкрепа в сряда, когато ще се гласуват промените? Поне засега такива са индикациите.
Мартин Димитров: Разбира се, че поиска, но ръководството на СДС има среща във вторник, заседание, на което ще ги мислим тия въпроси. Сега вече стават много сложни.
Водещ: Т.е. отсега вие не можете категорично да обещаете подкрепа за готвените от премиера промени?
Мартин Димитров: Разбира се, че не мога да обещая.
Водещ: Добре. Знаково е идването на Илиян Михов от Сингапур като трети вицепремиер, който очевидно ще има някакви правомощия в икономическия и финансовия сектор. Как вие тълкувате това негово идване?
Мартин Димитров: Има едно основно нещо. СДС въведе преди повече 10 години валутния борд. Едно от най-хубавите неща, които са правени в България. Тогава от тежка криза, висока инфлация нещата се стабилизираха. Има една теза на г-н Михов, че той щял да маха борда. Това е много опасна работа. Щял поне да го модифицира.
Водещ: В интерес на истината човекът многократно във всички свои медийни изяви се отрече от тая идея ...
Мартин Димитров: Така. Затова искам да го направи пред парламента...
Водещ: ...и каза, че в никакъв случай не би го направил силово.
Мартин Димитров: Г-жо Петрова, за да съм спокоен, той и Жан Виденов не ги правеше силово нещата, затова нека така да не го обсъждаме. Искам пред парламента той да каже ясно, че се отказва от тази своя теза. Защото има в България доста голяма група хора, които ние наричаме олигарси, които имат огромни кредити. Тяхната детска мечта в момента е да има криза, висока инфлация, падане на борда и да се обезценят кредитите, което ще бъде за сметка на всеки нормален човек в България. Така че г-н Михов да бъде така добър пред Народното събрание да каже, че няма да се пипа бордът. Оттам нататък можем да работим.
Водещ: Вие между временно през седмицата не одобрихте подкрепата на правителството за г-жа Меглена Плугчиева. В същото време пък вашият партньор в Синята коалиция г-н Иван Костов одобри номинацията на Кристалина Георгиева със забележката, че тя е с леви политически виждания. Дали поне в това сте на една и съща позиция с него?
Мартин Димитров: Чакайте да разделим сега нещата. Г-жа Плугчиева не е случаен гражданин, а тя е звездата на БСП. Помните преди години нещо дойде, щеше да решава всички проблеми с европейските фондове. Реши ли ги? Май не ги реши, май нищо не реши. Т.е. тя не се справи с българските пари...
Водещ: Все пак не трябва да отричаме, че тя има доверие в Брюксел и че направи доста.
Мартин Димитров: Така. Не се справи, не се справи. Тя не се справи с българските пари, сега ще я пращат да решава проблемите на целия ЕС. И друго много важно нещо. Бойко Борисов казва така към СДС: подкрепяйте ме да не дойдат БСП и ДПС на власт. Ама той в последно време взе хора от БСП и от ДПС да ги държи на позиция. Ето г-жа Плугчиева. Т.е. той ги връща на власт. И не изпълнява нашето основно искане. Нашето основно искане на СДС и Синята коалиция е тези корумпирани хора от БСП и ДПС да им бъде потърсена отговорност. Цял народ седи и чака да види справедливост. И вместо това...
Водещ: Както ви слушам, вие вече отивате в лагера на "Ред, законност и справедливост". Защото с това завърши изявата на г-н Янев.
Мартин Димитров: Ще ви кажа следното нещо. Това са глупости. Всички сравнения с г-н Янев е абсолютно несериозно. Нали чухте, той ще си прави негова държава. Това е..., така че тия сравнения не ги правете. Но ние ще подкрепяме кабинета до момента, в който плюсовете са повече от минусите. В последно време забелязахме много обезпокоителни минуси. Затова ги казваме и тези неща и те не трябва да бъдат премълчавани. Това е за доброто на България. Който в момента си затваря очите и се крие от действителността, не помага нито на правителството, нито на себе си, нито на България.
Водещ: Г-н Димитров, а дали не ги говорите тези неща тъкмо защото вие сте, така да се каже, пренебрегвания партньор, вашето мнение не се търси, не тежи, тъй като така или иначе ГЕРБ си има сигурните гласове на "Атака".
Мартин Димитров: Значи, ако гледаме приети и минали инициативи през Народното събрание, Синята коалиция е на първо място, аз не знам въобще да има такава на други партии. Т.е. ако мерим подкрепата или пренебрегвани и непренебрегвани инициативи, все пак ние съкратихме срока за връщане на ДДС, дигнахме данъка върху хазарта и много други инициативи. Цялата здравна реформа като пакет предложихме, нали? Ако ми кажете една подобна инициатива на "Атака", ще ви бъда благодарен, ама май ще се затрудните. Ще ви е доста трудно.
Водещ: Нямам такова намерение.
Мартин Димитров: Така че да не говорим по подобен начин. Въпросът е друг. Въпросът е, че ние носим отговорност пред хората. Триста хиляди души са гласували за нас. И тава е отговорност да искаме да е успешно правителството. Но как да е успешно в последно време, като трябва да се направи много бързо антикризисна програма сега.
Водещ: Според вас това ли е най-тежкия дефект на икономическата политика? Няма антикризисна програма, нищо не се мисли за бързо справяне с кризата.
Мартин Димитров: Три изречения за 2010. Ликвидната криза ще стане много тежка, очакваме на пари от българската икономика по посока на банки, които трябва да връщат, държави, които трябва да връщат пари на Европейската централна банка, взети назаем оттам. Което означава опасност от нарастване на лихвените проценти, опасност от фалити на много фирми и наистина голям ръст на безработицата. Какъв е отговорът на това? Отговорът може да бъде в няколко посоки. Първо, трябва да дойдат тука европейските фондове. Ама това още не се случва. Пожелаваме си го, търсим го, ама няма.
Водещ: Имате ли достоверна информация за това писмо, което е пристигнало от ЕК и заплашва да бъдат спрени нови 1,8 млрд., ако не се лъжа, по една от програмите?
Мартин Димитров: Това писмо има своята предистория.
Водещ: А има ли такова писмо?
Мартин Димитров: Нека да го възприемем като сигнал. От едно лице, което винаги като е давало сигнали, след това е ставало някаква беля по отношение на спиране на европейски фондове. Така че сигналът е много сериозен.
Водещ: Значи има такъв сигнал и има такова писмо.
Мартин Димитров: Да. Това касае основно екологични въпроси. Защото много от тецовете в България не отговорят на екологичните изисквания на ЕС. И ако по най-бързия начин не се направят необходимите инсталации да отговорят, те трябва буквално да бъдат глобявани, спрени и т.н. Тоя въпрос трябва да бъде решен. Сега това, че е тежко наследство на БСП, НДСВ и ДПС, ясно, че е така. Обаче въпросът е къде е планът това да се оправи по най-бързия начин. Защото има следния ефект на доминото. Като не изпълниш няколко европейски изисквания, спират фондовете, това го видяхме вече. Т.е. ако тука не изпълним основни изисквания на ЕС, какви фондове ще върнем в България.
Водещ: Добре, благодаря ви. Това беше лидерът на СДС Мартин Димитров. Най-важното, което разбрахме от разговора с него, е, че засега СДС не общава, не гарантира безусловна подкрепа за предвидените структурни и кадрови промени на кабинета в сряда. Това ще стане ясно по-нататък, но доколкото разбираме, доста условия поставят от СДС, за да имат ГЕРБ тяхната подкрепа. Благодаря ви.


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор