Мартин Димитров: СДС предлага следенето в интернет и подслушването да остане само за тежки и компютърни престъпления

12.01.2010

 

Пресконференция след заседание на НИС на СДС

Мартин Димитров, председател на СДС: Добър ден на всички. На днешното заседание на НИС на СДС бяха обсъдени две основни теми. Първата бе следенето в Интернет и на мобилните оператори. СДС има идеи и предложения за промени в ЗЕС, но искам да благодаря и на колегите от Програма за достъп до информация, защото формулировката е тяхна.

Основните положения са:

Такива средства да се използват само когато става въпрос за тежки престъпления. В този смисъл препоръчваме да бъде прочетена Конституцията на Република България. Също така и т.нар.компютърни престъпления.

Отпадане на интерфейса - никакъв Биг Брадър. Вие медиите ни давате достатъчно забавления, държавата не може да придобива подобни характеристики.

Унищожаване на тези данни след изтичането на необходимия 12 месечен период. При наличието на съдебно разрешение за ползването на такива данни - един месец след неговото изтичане отново да бъдат унищожавани. Тези въпроси за нас са най-важните и те трябва да бъдат уредени в закона.

Въвеждане на глоба за мобилните оператори, които не предоставят тази информация в рамките на 8 часа. Този период не се променя, защото не е ясно каква е техническата възможност за изпълнението на това условие. Глобата ще варира от 1000 до 5000 лв., тъй като трябва да има санкция и тя се предприема с оглед притесненията на г-н Цветанов, че операторите няма да изпълняват закона и няма да предоставят нужната информация.

Димо Гяуров, депутат от СДС: Добър ден и от мен. Текстът, който смятаме да предложим на народните представители на второ четене е, че предвиждаме действителен контрол от страна на парламентарната комисия. Той е доста широк и е свързан с физически достъп до помещения, където ще бъдат регистрите с исканията и получаването на информацията. Целта е да няма посредници между комисията и извършващите събирането на такава информация и да има възможност членовете на комисията да се запознават лично с всичко, което е събрано. Другото не по-малко важно е изготвянето на доклади от страна на комисията и най-вече да има възможност всеки български гражданин, за който е събирана такава информация и е бил обект на интерес от страна на МВР, да бъде уведомяван, когато в резултат на подобно събиране на информация не е била предприета никаква правозащитна санкция или не е било започнато някакво наказателно производство спрямо него. За да може да бъде направен извода доколко съответните органи са действали правомерно или не.

Разбира се, нямаме намерение да злоупотребяваме с исканията си, затова предвиждаме и възможност при особени интереси от държавата и с оглед на защита на националната сигурност за малко по-широки възможности и по-големи правомощия без това да нарушава общия принцип.

Мартин Димитров, председател на СДС: Втората тема, която дискутирахме днес е, че виждаме възможност правителството да допусне сериозна грешка, като наложи мораториум върху възобновяеми енергийни източници - вятърни генератори, водноелектически централи, фотоволтаични или соларни инсталации. Това решение ще бъде взето с акт на Народното събрание, като ние неофициално разполагаме с неговия предварителен вариант. Опасностите са следните. Първо, без да е казано изрично, се подразбира, че този акт ще има сила за една година, което е твърде дълъг период. На следващо място, България е поела ангажимент към ЕС за 16% от електроенергията в страната да бъде произвеждана от възобновяеми енергийни източници до 2020г. По този начин този ангажимент не може да бъде спазен. Също така, това е един от малкото отрасли в България, в който има свежи инвестиции и съответно се създават работни места. И в момента има сериозен интерес в цялата страна за подобни проекти. Налагането на мораториум по начина, по който се предлага може да накърни много сериозно бизнес климата в България. Освен това не се прави разлика между проекти, които са започнати, получени са разрешения и са на различен етап от своята реализация и проекти, които са на вариант - предварително одобрение. Това също е голям проблем. Ако подобен мораториум бъде наложен в условия на криза ще бъде допусната сериозна грешка.  Между другото ръководството на СДС единодушно предлага на правителството, ако се приема някакъв мораториум в областта на енергетиката, това да бъде за АЕЦ Белене. Това е много по-логично до изясняване на всички икономически ефекти, ползи и разходи по осъществяването на този проект. Ще гласуваме категорично против този мораториум, като имаме информация, че има възможност той да бъде внесен в Народното събрание още тази седмица. Не са проведени консултации между ГЕРБ и Синята коалиция по този въпрос и доколкото знаем различните министри от ГЕРБ имат противоречия по този въпрос.  

Румен Христов, заместник- председател на СДС: Действително, ако бъде приет един такъв мораториум, ще имаме много лош сигнал към чуждестранните инвеститори,още повече, че след като строителния бум в България приключи единствените инвестиции, които се очертават в последните години, а и през тази година, са  свързани с възобновяваните енергийни източници. За мен е много странно защо Министерството на екологията предприема тези стъпки с основния мотив, че голяма част от обработваемата земя, която е много ценна за България, се унищожава. Искам да кажа,че в България не се обработват няколко милиона декара земя.Проектите, които са заявени,  са за може би няколко десетки хиляди декара, а не и стотици. Освен това ние търсим разграничение, например забрана за изграждане на фотолутеици за вятърни генератори на територии на земи от първа до четвърта категория, но за нас въпросът за лошите категории земи, които са непригодни за добро земеделие, могат да бъдат използвани за тези цели особено в общини, които разполагат с подобни лоши категории земя и към които има голям интерес от чуждестранните инвеститори.Освен това по отношение на тъй наречените  допуснати обекти, които са в териториите по Натура, няма никакъв проблем, след  като те са в нарушение  на законодателството на България, техните инвеститори да бъдат принудени да ги демонтират. Обяснението, че се унищожава земеделска земя за нас е неоснователно още повече, че при фотолутеиците земята не се унищожава.Там в деветдесет на сто от случаите се забиват железни колове, които после могат да бъдат извадени. Просто земята няма да бъде ползвана 15-20 години, тя ще си почине, после би могла отново да се ползва за земеделски цели. По отношение на вятърните генератори, самите машини така са направени, че изискват 300-350 метра минимум отстояние една от друга и аз не виждам никакъв проблем между тях да работи селскостопанска техника, защото те обикновено се монтират в Добруджа, близко до морето,където вятърът е по-силен.  Съюзът на демократичните сили счита, че е прибързано това решение, много лош сигнал и че мотивите, които изтъква министърът на екологията,аз не съм чул отношение на министъра на земеделието към тези мотиви,те са неоснователни и че налагането на мораториума е грешка.

Въпрос: Господин Димитров Вие какво мислите за идеята за намаляване на ДДС?

Мартин Димитров, председател на СДС: Ако сте следили внимателно дебатите около данъчните закони в последните 5 години СДС предлагаше няколко пъти и то обосновано намаляване на ставката по ДДС. В европейското право има горен и долен праг на ставката по ДДС между 15 и 20 % . Ако сравните ставките в България със средноевропейските, тези в България са едни от най-високите. Така че ние принципно сме за намаляване на ставката по ДДС.  Къде, обаче в момента е проблемът? Проблемът е в това, особено в условия на криза като в момента, когато приходите в бюджета са доста оскъдни само чрез мерки които да подобрят събираемостта. Това е големият проблем. Така че отговорът ми е, че  трябва да бъде намалена ставката и  това ще доведе до увеличаване на заетостта, но въпросът е  в това как сивата икономика и хората, които не плащат ДДС да почнат да плащат. Тази реформа е трудна, но това не означава че не трябва да се прави, напротив трябва да бъде извършена с голяма решителност.

Въпрос: Какво смятате за влизането на България в Еврозоната?

Мартин Димитров, председател на СДС: За съжаление ми изглежда нереалистично България да влезе в т.нар. система ИРМ-2, в която  трябва да престои 2 години, за да може да възприеме еврото.  Иначе възприемането на еврото е важно, защото ще доведе до падането на лихвените проценти в България. Това е много важно да се каже ясно, просто и категорично. Проблемът обаче е, че Станишев и компания пропуснаха едни златни години , в които България да възприеме еврото. Сега ще бъде много по-трудно, защото ако прогнозата на СДС за бюджетен дефицит от -2% е вярна това е един от критериите за възприемане на еврото. Това ще бъде първата своеобразна спирачка. Второ поради кризата в целия ЕС много трудно ще бъде допусната още една страна в еврозоната. Нашата позиция е категорично да се върви към приемане на еврото, няма да е лесно, но това е единствения правилен път. Благодаря Ви за вниманието!

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

СДС на 30 години!

Да си пожелаем още много сини години и бъдещи успехи!

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 29.11.2019

СДС определя като неприемли...

В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 27.11.2019

Днешният ден е един от най-...

100 години от Ньойския договор