Новини
Мартин Димитров: СДС предлага и защитава разумните мерки в парламента
Интервю на Мартин Димитров, лидер на СДС, съпредседател на Синята коалиция за предаването на БТВ "Тази сутрин"
Водещ: Добро утро казвам на Мартин Димитров, лидер на СДС.
Мартин Димитров: Добро утро.
Водещ: Как си обяснявате, първо да тръгнем, макар че темата ще е повече социално-икономическа, да тръгнем от това прехвърляне на топката сега между прокуратура, бивши министри. Кой е внесъл въпросния текст за амнистията? Сега няма вносител.
Мартин Димитров: Веднага ви казвам следното нещо - прокуратурата няма право на законодателна инициатива. Тя не може да внесе никаква законодателна промяна, т.е. това може да бъде или министър, или депутат. Така че намесването на прокуратурата не е коректно. Те могат да направят предложение през някого, но не могат да внесат нищо.
Водещ: Вие бяхте депутат и в миналия парламент.
Мартин Димитров: Така е, да.
Водещ: Спомняте ли си, че всъщност с няколко гласа повече е отпаднал и друг текст, който Тачева е била предложила, а именно - амнистията да важи за всички престъпления, които са извършени и умишлено, включително?
Мартин Димитров: Това са грешки, защото не трябва да има чадър за никого. Трябва да има равенство пред закона и когато започнат да се правят такива текстове, които казват - като си бил министър, всъщност ти не си обикновен човек, за теб важат едни други правила, които те пазят. Това изкривява ужасно много и тези неща са страшно вредни и трябва да ги няма просто.
Водещ: Ще има ли възмездие, според вас? Ще има ли друго ниво на ревизията на управляващите - съдебно, присъди?
Мартин Димитров: Категорично трябва да има, за да се види, че не може да продължава по този начин, това да бъде за урок на всички. Трябва да има възмездие и то не за дребни неща, а за големите злоупотреби, които се случиха, за заменките, които бяха направени, за поголовното харчене на милиарди левове за няколко дни, което видяхме в предишния мандат. За тези неща трябва да има отговорност, а не за дребни нарушения.
Водещ: Тези харчени пари в края на мандата, пак има там едно противоречие, както сега г-н Дянков и г-н Танов все говорят за различни цифри. Днес между другото... хайде това след малко... Колко пари са изхарчени в края на мандата на тройната коалиция? Защото вие споменахте над 600 милиона. Те отрекоха да са толкова.
Мартин Димитров: Вижте, това е все едно един човек да погледне слънцето и да каже, че е нощ. Имаме данни от БНБ, които показват последните десет дни от мандата на тройната коалиция - между 600 - 700 милиона лева са похарчени. Това е публична информация, т.е. може всеки да влезе в интернет страницата на банката и да събере там едни суми от депозита на правителството и да види колко е намалял този депозит.
Водещ: Откъде са ги взели тези пари? От фискалния резерв са взети парите?
Мартин Димитров: Това са пари от бюджета.
Водещ: Изхарчени предварително?
Мартин Димитров: Да, в последния момент.
Водещ: Без да са спечелени?
Мартин Димитров: Изхарчени са в последния момент, едно лудо харчене.
Водещ: За какво са изхарчени тези пари?
Мартин Димитров: Никой не знае точно. И точно на тези въпроси...
Водещ: Не е ли описано някъде в някакви проекти...
Мартин Димитров: На тези въпроси трябва да отговори сегашното управление. За тези стотици милиони, а не да се гледат толкова малки злоупотреби. Трябва да се види за големите неща. За „Белене" колко пари са похарчени и защо, какво е подписано. В края на мандата защо са изхарчени всички тези милиони. Големите заменки, които бяха направени абсолютно неправилно. Ей тези неща трябва да се извадят.
Водещ: Между другото, най-интересното е, че за нито едно обществено явление, ясно е, че е такова и че за него са харчени пари, няма една цифра. За „Белене" се говори между 200 милиона и един милиард, за митниците се казва между 600 милиона и четири милиарда, за тези пари, които са похарчени, се говори от няколкостотин милиона до няколкостотин милиарда. Как си обяснявате факта, че в тази държава не се знае колко струва?
Мартин Димитров: Знае се, но се крие. Пример ви давам, често говоря за „Белене" в последно време. Една от причините... казвам ясно, че ние от СДС няма да си променим позицията и няма да отстъпим.
Водещ: Тя каква беше - да няма „Белене"?
Мартин Димитров: Освен, ако не се направи с частни капитали.
Водещ: /.../ доколкото разбирам, сега предлагат те да финансират част от проекта.
Мартин Димитров: Добре е да бъде финансиран от частни фирми, а не от държавата и от данъкоплатеца. Искаме да бъде понесен от частни инвеститори, защото в противен случай нашите деца, нашите внуци ще плащат по този проект. Защо? Това е абсолютно ненужно, абсолютен риск в условия на криза.
Водещ: Той и за „Белене" не се знае колко ще струва. Едната страна казва четири - шест милиарда, другата казва над 10 милиарда. Това е поредният пример за нещо в България, което няма цена...
Мартин Димитров: Сметката показва, че е над 10 милиарда лева. Това показва сметката. Над десет милиарда евро, това показва сметката.
Водещ: Според вас планът „Станишев", който беше направен от предишното правителство и за който Симеон Дянков каза, че е влошил още повече резултатите от кризата, какво ви е мнението за този план, изчерпа ли се той, свърши ли някаква работа или мислите като Дянков, че е бил... точно такива мерки е предложил, които са били обратните на тези, които е би трябвало да бъдат приложени за българската криза?
Мартин Димитров: Беше пълен провал планът на Станишев, защото той включваше харчене на пари. Това беше планът „Станишев" - хайде да похарчим максимално много пари в условия на криза, колкото по-непрозрачно, толкова по-добре. В две изречения това беше планът „Станишев". Този план винаги е неуспешен. Дали се прилага на ниво семейство, община или държава, винаги е все толкова неуспешен. Между другото, уважаемият президент публикува един доклад наскоро, в който доклад...
Водещ: Само да уточним - това е доклад до президента, а не доклад на президента.
Мартин Димитров: Той го е поръчал, в смисъл, че той е събрал тези хора, казал е: „Гошо, Пешо елате тук да напишете един хубав доклад", той ги е посочил.
Водещ: Вас поканиха ли ви?
Мартин Димитров: Не, нас не са ни канили. И въобще, десни реформатори няма в авторите на този доклад. За разлика от повечето икономисти, аз обаче виждам голяма полза, г-н Бареков, от този доклад. И голямата полза е следната - там са описани всички неща, които не трябва да се правят на едно място, което си е голямо усилие.
Водещ: Тоест, вие сте прочел доклада?
Мартин Димитров: Абсолютно. Всичко, което го пише там, не трябва да се прави. Така че в този смисъл ползата от доклада е сериозна.
Водещ: Този петък е дебат, т.е. утре ще е дебатът. Канен ли сте да участвате?
Мартин Димитров: Канен съм, но да ви кажа честно - няма смисъл.
Водещ: А защо?
Мартин Димитров: Абсолютно няма смисъл.
Водещ: Доколкото разбрах, г-н Дянков ще бъде там.
Мартин Димитров: Ще ви кажа - бележка подчерта номер 62 в доклада какво казва, че мнозинството от авторите не подкрепяли заключенията в тази и следващата точка. А каква е тази и следващата точка? Рефинансиране от страна на БНБ на търговските банки. Какво означава рефинансиране? Това означава отпадане на Валутния борд, означава след това поддържане на постоянни дефицити и отпадане на плоския данък. Това са написали тези хора.
Водещ: Това означава, че ако търговските банки изпитват някакъв ликвиден дефицит, БНБ да им даде пари, както през 1996 година.
Мартин Димитров: Това означава отпадане на Валутния борд на практика. И повечето, дори и леви икономисти...
Водещ: Но те не са го подкрепили?
Мартин Димитров: Да, дори и те, които са ги поканили да го пишат този доклад, дори те не я подкрепят тази идея.
Водещ: Защото го е предложил друг там вътре в...
Мартин Димитров: Но забележете, това остава в доклада и това е основното послание от този доклад. Не само...
Водещ: Той е до президента, обаче, това не е неговото становище.
Мартин Димитров: Неговата отговорност, г-н Бареков, е, че той ги кани тези хора, които пак повтарям - са основно леви икономисти и трябва да има малко баланс.
Водещ: Но утре е поканил пък и вас, и вие да отидете там и да стане сблъсък на идеи и да се пише тогава...
Мартин Димитров: Моята препоръка е, за да има известна безпристрастност, поне малко така от малко, следващият път да поканят и един десен икономист, и той да си каже мнението. Все пак става дума за президента, нали така.
Водещ: А за плоския данък? Можем ли да кажем, че това беше гордостта на предишното правителство и нещо, което всички разумни граждани на България подкрепихме тогава и дори стиснахме ръката на г-н Станишев и казахме „браво". Те пък се радваха и казваха - „ние правим дясна политика, вече СДС ги няма". Те идваха тук и знаете ли как се периха в това студио.
Мартин Димитров: Знам, знам, гледал съм.
Водещ: Утре в „БарЕкада" ще бъде г-н Румен Овчаров. Той каза даже преди време, това бяха негови думи, съвсем коректно цитирам, той каза така, че БСП наистина прави дясна политика, това, което СДС трябваше да го направи.
Мартин Димитров: Това е абсолютно нелепо. Казах ви, че политиката на миналия кабинет може да се опише в две изречения и те са харчене, безобразно харчене. Това беше политиката. И сега няма бюджет за тази година, просто защото те изхарчиха голяма част от него. Иначе плоският данък е едно от нещата, за които ние от СДС се борихме толкова много години и е правилна стъпка. Никой няма право да се отказва от нея. Сега гледам във вестниците, които вие днес преглеждате, че правителството вече е започнало да предлага своите антикризисни мерки.
Водещ: Вие нали се оплакахте, че няма антикризисна програма, ето ви я тук - 82 мерки под портрета на г-н Дянков.
Мартин Димитров: Само че... в правилната посока са, но трябва да станат конкретни законопроекти. Ние сме направили вече нещо повече. Като Синя коалиция сме внесли вече десет конкретни законопроекта с антикризисни мерки, т.е. не трябва да се говори за антикризисни мерки, трябва да се правят конкретно, ясно и веднага. Защото иначе много хора има опасност да фалират, да останат без работа и тогава...
Водещ: Преди мерките да са влезли в сила.
Мартин Димитров: Преди мерките да са влезли в сила.
Водещ: Добре. Кое ви харесва на вас от тези мерки? Аз сега честно казано... тук ще бъде в „БарЕкадата" г-н Тотю Младенов, социалният министър, ще говорим в сферата на социалната политика, да ви кажа честно - малко общи ми се виждат тези постановки, те са хубави, но са общи.
Мартин Димитров: Докато не влязат като законопроекти в парламента не може да не бъдат общи. Най-важните неща - чух, че подкрепят нашето предложение, което е внесено като законопроект за по-кратки срокове на връщане на ДДС.
Водещ: Така, това присъства.
Мартин Димитров: Това е въпрос, по който имаме подкрепата на работодателите и на синдикатите и по най-бързия начин трябва да се приеме и да се случи. На следващо място - много неща не ги виждаме обаче, като например, намаляване данъка върху едноличните търговци. Това трябва да се направи. Защото има един много важен принцип - по-добре е да им намалиш данъка на едни хора, но да продължат да го плащат, отколкото да им го оставиш, те да фалират, да ги няма и да остане само безработица...
Водещ: Колко е сега...
Мартин Димитров: И да трябва да правим социална политика за тези хора.
Водещ: Данък печалба как е? Как се...
Мартин Димитров: В момента е 15%.
Водещ: 15%. Т.е. то е по-добре да си фирма и да плащаш 10%, отколкото ЕТ.
Мартин Димитров: Да стане 10%. Не, не, при фирмите има и данък върху дивидентите и става пак 15%. Т.е. и за двете трябва да се намали до десет.
Водещ: Друго, което да предложите и евентуално да сезираме тук нашите гости?
Мартин Димитров: Днес парламентът ще гледа намаляване на минималния капитал за създаване на ООД. Това е мярка, която и в миналия парламент го внесохме...
Водещ: Е, това не го ли решихте за един лев да се регистрира ООД.
Мартин Димитров: Чакайте, докато стане. Аз и в миналия парламент го бях внесъл...
Водещ: Това вече няколко пъти го обявяваме вече като новина.
Мартин Димитров: Ние го обявяваме, но в миналия парламент го бях внесъл, пак беше обявено и не стана.
Водещ: Сега 5000 лева ли е?
Мартин Димитров: Стана частично. Не, предлагаме... сега е 5000 лева, идеята е да стане... ние сме предложили 100, а другата идея е 2 лева.
Водещ: Добре.
Мартин Димитров: При всички положения това е важна мярка за отваряне и подпомагане на бизнеса. Друго нещо, по което работим и което не го виждам тук - България има ужасна бюрокрация, която предизвиква корупция. Работим по приложение на принципа за мълчаливо съгласие, максимално широко, където е възможно. Т.е. ако подадеш едни документи пред администрацията и тя не ти отговори в определен период, става автоматично да. Това е нещо, което трябва да се случи в България и да бъде направено също.
Водещ: А тези мерки ще прераснат ли в програма на правителството, според вас? Вие за това също критикувахте. Казахте - нямат програма, даже ние го разчетохме като критики на управлението, първи критики на това управление преди стоте дни. Оттам дадоха сигнали г-н Дянков като каза - „имаме програма, написали сме я, спечелили сме с нея изборите". Други пък казват - „сега я пишем до няколко седмици". Днес пак чета, че до няколко седмици ще е програмата готова.
Мартин Димитров: Трябва да има конкретна програма, която да показва отговорници, мерки и срок на изпълнение и колкото по-рано бъде представена пред обществото, толкова по-добре. Разберете, ние сме коректив на това правителство.
Водещ: Не сте ли участници?
Мартин Димитров: Подкрепя ме мнозинството в парламента, но не подкрепяме всичко.
Водещ: А какъв е статутът на СДС? Защото един ваш колега каза наскоро - ние сме около управлението. Това малко звучи като едни котараци, които обикалят около трапезата на властта и чакате да ви поканят нещо да...
Мартин Димитров: Напротив. Аз бих казал друго нещо. Ние подкрепяме всяка разумна мярка, т.е. гласа на разума, така може да ни възприемете. Но когато има забавяне, когато има грешки, не премълчавам, напротив, категорични сме.
Водещ: Как тогава да ви наричаме? Какъв е подходящият подлог, който трябва да се използва?
Мартин Димитров: Може би цяло изречение трябва да се използва.
Водещ: СДС е в управлението? СДС е около управлението? СДС е над управлението, под управлението, до управлението?
Мартин Димитров: СДС предлага и защитава разумните мерки в парламента. Ей така трябва да ни разбират и виждат хората.
Водещ: С една дума - СДС защитава управлението.
Мартин Димитров: Не, да защитаваш управлението е друго, това е направо лобизъм бих казал. Ние защитаваме и предлагаме разумната промяна и програма в България. Това е.
Водещ: Имате ли някакъв времеви статут, който сте си поставили?
Мартин Димитров: Не. За всяко нещо разсъждаваме конкретно. Политиката е нещо конкретно и трябва да бъде нещо конкретно, а нещо абстрактно, общо, което няма отношение към хората. Ето, сега имаше забавяне с антикризисните мерки, казваме го, искаме ги, предлагаме. А и не само казваме, че нещо, че го няма, ами сядаме, пишем, внасяме, предлагаме.
Водещ: Да. Аз пак да ви дам един пример. Даже тук на блога си го качих снощи, като казвате конкретно. Този Закон за амнистията, който те приеха. Това не показвали, че всъщност в България всичко се прави за един човек, всеки закон за един човек, всеки търг за една фирма.
Мартин Димитров: Това е много опасно и е много лоша практика, между другото.
Водещ: Не ви ли прилича, вие бяхте в този парламент, на тази поправка, която беше внесена от мисля, че от група депутати...
Мартин Димитров: За Ванко 1 ли?
Водещ: Да, за Ванко 1. Не е ли същото?
Мартин Димитров: Същата работа. Когато се пише закон за един човек, това е ужасно лоша практика и винаги се обръща срещу авторите, защото е важно да има среда, а не за една фирма, за един човек, за един министър, който и да е било то, дори и най-умният, най-ценният, не трябва да се пишат закони. Това преобръща всичко наопаки.
Водещ: Всъщност, принципите не важат за всички. Тогава това става една безпринципна държава.
Мартин Димитров: Тогава няма върховенство на закона.
Водещ: Точно така.
Мартин Димитров: И лошото е, че много фирми именно на този принцип наистина печелят обществени поръчки. Това трябва да се промени, защото докато не се промени няма да има европейски фондове, няма да има истинско членство в ЕС.
Водещ: Интервю на вашия колега Иван Костов, току-що го забелязах, във вестник „Уикенд" днес. „Имам много контузии", казва той, „пукал съм дори ребро". Както и да е, това са в личен план неща. Иван Костов си е пукнал реброто. Чака ни много тежка година, казва той обаче, тук го каза той и пред мен - кризата, пикът на кризата... не сме подготвени, не знаем какво предстои. Каква е вашата прогноза - кога ще ни удари кризата най-жестоко?
Мартин Димитров: Най-трудно ще бъде тази зима. Това е моята прогноза и има няколко решения, извън тези, които вече споменахме. Едното е връщането на европейските фондове. Ако до преди година европейските фондове не бяха чак толкова важни, защото имаше много чужди инвестиции, които можеха да ги заместят, сега те са критично, критично важни. И отпушването трябва да стане пълно до края на годината. Нищо не може да ги замени.
Водещ: Т.е. там няма време, то по часовника изтича времето.
Мартин Димитров: Няма никакво време. Спешно трябва да се вземат мерки. Другото нещо е - трябва да се вземат мерки и по отношение на запасите от природен газ, да не се окаже, че отново ще има забавяния, спирания и т.н. през зимата. Това знаете, че удря икономиката, освен всички хора, които се отопляват по този начин.
Водещ: Т.е. прогнозата е лошо и съжалявам, че толкова рано сутринта зрителите трябваше да я чуят. Последен въпрос към вас като лидер на СДС. Какво става на изборите в София? Днес четем, че г-жа Фандъкова ще бъде кандидатът на ГЕРБ. Имаше вчера решение, което взехте двете организации - СДС и ДСБ. Какво е то да чуем?
Мартин Димитров: Водят се разговори между СДС, ДСБ и ГЕРБ вече.
Водещ: Стартирали са, има такива?
Мартин Димитров: Да, за общи действия в София. Аз ги насърчавам, тъй като не искам да има разпиляване на дясноцентристки гласове. Надявам се тези разговори да ни доведат до успешен край.
Водещ: За издигане на обща кандидатура... Каква е целта - обща кандидатура или СДС подкрепя кандидатурата на ГЕРБ?
Мартин Димитров: Целта е обща програма за управление на София, която да доведе до конкретни резултати след две години. Например, не може повече да нямаме завод за боклук. Почти до края на този мандат той трябва да бъде в завършен вид, донякъде...
Водещ: Добре. Хубав приоритет. Пак да ви питам, за да знаем после кой да поздравяваме, ако евентуално спечелите - общ кандидат ли е целта или кандидат на ГЕРБ, подкрепен от вас?
Мартин Димитров: Водим този разговор в момента. На мен ми се иска кандидат, който бъде предложен от ГЕРБ, да бъде приемлив за нас, да можем да го подкрепим и програмно, и да участваме в неговата администрация...
Водещ: И да стане общ. Имате ли условия за зам.-кметско място, например.
Мартин Димитров: Имаме условия за програма.
Водещ: По-добре този път си поставете условията по-отрано, за да не стане така, че после да стане както сега с правителството.
Мартин Димитров: Не, аналогията не е...
Водещ: Да не получите нито министри, нито...
Мартин Димитров: Аналогията не е коректна. Не сме държали за министри, но държим през цялото време за тази програма, която искаме да видим за България. Сега искаме да я видим и за София.
Водещ: Благодаря много. Икономистът Мартин Димитров, лидер на СДС. Неговата прогноза е, че тази зима ще бъде най-тежкият момент на кризата. Новината е, че СДС, ГЕРБ и ДСБ вече преговарят за изборите в София, като целта на десните е, образно казано, да стигнат до консенсус с ГЕРБ и да имат обща програма, с която да се явят на тези избори. За кандидата ще се мисли, когато ГЕРБ окончателно каже дали Йорданка Фандъкова ще бъде техният човек.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...