Новини
Мартин Димитров: В страната се надига синя вълна
- Бихте ли ми казали като икономист какво ни очаква до края на годината. Ще има ли изненади?
- Ние от Синята коалиция поискахме актуализация на бюджета, приемането на нов бюджет. Предупредихме, че няма да има пари за заплати и пенсии, че нещата отиват към тежка криза. Не ни послушаха и последните месеци парламентът се занимава с какви ли не безумия, вместо да се заеме с най-важното - да намали разходната част на бюджета поне с 2 млрд. лв., като се спрат кражбите през обществени поръчки, като се спрат неефективни проекти като голф игрищата и индустриалните зони, които се правят само за да се харчат пари. Безогледното харчене на пари не помага в икономическа криза. По никакъв начин.
- В този ред на мисли какво е най-смисленото политическо решение на кризата?
-Ново демократично дясно правителство между Синята коалиция и ГЕРБ, приемането на нов бюджет още през септември, който да се готви в периода август-септември, връщане на поне част от европейските фондове още през есента на базата на ново политическо доверие, ясна програма за запазване на работни места и спиране на фирми от фалит, като например намаляване на осигурителната тежест, намаляване на данъка върху научните (?) търговци от 15% на 10%. Това е най-важният пакет от мерки, който сега трябва да бъде приет.
- Ако това е най-добрият вариант за развитието на България, то какъв е най-лошият?
- Лошият вариант, при който по някакъв начин Станишев и Доган остават на власт, е толкова лош, че даже не искам да го мисля, даже не искам да го коментирам. В момента ситуацията е такава, че България е на кръстопът или ще пропаднем, или ще се спасим. За варианта, при който пропадаме, не ми се мисли. Виждате изцепките на Доган от последно време, с които той показва, че е над закона, над правилата, над нормите... Над морала. Над държавата! Извън разбирането за политика въобще! Той казва, че е кръстникът на всичко, което се случва в България. Аз не искам да имам такъв кръстник. Аз не искам да живея в такава България. Време е да си върнем държавата и има само едно решение, това е масовото гласуване. Хората трябва да излязат и да гласуват. Само в София има 1 млн. души,които имат право на
глас. Ако те излязат и гласуват, нито купуването на гласове може да ни спре, нито преливането на гласове може да ни спре, нищо не може да ни спре! Просто хората трябва масово да излязат и да гласуват.
- Сигурно поне 50 пъти сте го правили досега, но можете ли да обосновете този призив с три изречения? Защо хората трябва да гласуват?
- България е на кръстопът. Тя ще тръгне или по сегашното нанадолнище и ще продължи по него, където бездната вече се вижда, или по другия път, който е обратно към Европа, обратно към стабилната икономика. БСП и ДПС имат малко, но твърди гласове - те ще излязат и ще гласуват, но ако останалата част от населението, което е мнозинството, вместо да бъде пасивно и безучастно, излезе и гласува, демократичният път на България ще бъде начертан и ще бъде необратим. Това е цялата работа. Негласувайки, хората оставят малката група на БСП и ДПС да решава вместо тях. Аз не искам никой да решава вместо мен и смятам, че нито един разумен човек не трябва да оставя някой друг да решава вместо него. Това е голяма грешка и тя се заплаща.
- Какво най-силно ви изненада, ядоса или развесели през тези предизборни дни?
- Обръчите от фирми започнаха да дават своите разклонения и започнаха да създават обръчи от партии; видя се, че ДПС започна да прелива гласове към други партии. До този момент това не беше правено в такива мащаби и е феноменът, с който ще бъдат запомнени европейските избори в България. Аз допускам, че и на парламентарните схемата ще бъде същата. При 120 изборни секции в Турция, очевидно и с участието на турската страна, ДПС ще удари много гласове и ще прелива в България. Да видим към кого този път.
- Според вас бяха ли преляти гласове към НДСВ и други партии?
- Категорично да.
-Изключвате ли НДСВ от възможна бъдеща дясна коалиция?
-Почтените хора трябва да казват ясно кой за тях е добрия вариант. Добрият вариант на управление е Синята коалиция и ГЕРБ. Всичко друго изглежда странно. Затова трябва да вървим към варианта, който наистина е найдобрият в момента. На мен ми се иска да можехме и сами да управляваме, но този вариант не се очертава.
-В този смисъл какви са вашите предвиждания за изборите?
-Смятам, че ние имаме потенциал да си удвоим гласовете от европейските избори. Има синя вълна в цялата страна.
- Първите 3-4 неща, които трябва да направи бъдещото дясно правителство?
- Аз вече започнах да ги казвам. Нов бюджет. Намаляване на разходите. Оптимизиране на приходите. Връщане на европейските фондове. Запазване на работни места. Спасяване на много фирми от фалит, което включва намаляване на осигурителната тежест между 5 и 10 процентни пункта. Също справяне с политическата корупция, която в момента е на ниво министри. Това са най-спешните мерки.
-Сигурно не бихте назовали имена по въпроса с корупцията?
-Ами, да ви кажа честно, като се говори за правителството, общо-взето, няма много изключения...
-Кажете тогава две изключения...
- Много ми е трудно. Силно ме затруднихте с този въпрос.
-Чувства се, че ДСБ и СДС имат някакви своеобразия, каква е отликата между двете партии?
-Разбира се, че имат. Това, което се случва в СДС, е, че има цяла вълна от млади компетентни хора, които влязоха в партията, и това ни дава нова енергия и ново виждане. Аз смятам, че ни прави все по-силни и бъдещето пред СДС според мен е много позитивно. Още повече че българската десница, която възникна още в началото на прехода, е единствената в Източна Европа, която пречупи тренда. Знаете, тези партии изчезнаха в цяла Източни Европа, докато ние не само че издържахме, а на тези избори постоянно качваме - всяка седмица покачваме нашите гласове и това се признава вече от всички социолози. Осем години чакахме този момент, чак сега обърнахме тренда и това е събитието на тези избори. Това е събитието, което въобще има отношение към бъдещето на България. Ние вече вървим нагоре.
-Има ли смисъл от сливането на двете партии в една, или е по-добре всяка да запази своите особености?
-Аз смятам, че коалиционната формула е добра, защото има сблъсък на идеи, има сблъсък на личности и тези и това помага да се получава диалог и да се търсят решения. Спомняте си, че в началото на прехода СДС беше коалиция, на мен тази формула ми харесва.
-Как се работи с Иван Костов, за когото доста хора казват, че има труден характер?
- Макар и да звучи нескромно, аз също имам твърд характер, така че нямам проблеми. Справихме се в тези избори. Имали сме много дебати, имали сме много спорове, в бъдеще също ще бъде така, но това никога не ме е притеснявало по никакъв начин.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...