Новини
Иван Сотиров: Без силен СДС няма как да има дясно управление на България
Пресконференция след редовно заседание на Националния изпълнителен съвет на СДС
Иван Сотиров, главен секретар на СДС: Днес на НИС на СДС обсъдихме няколко въпроса, основно ние дебатирахме въпроса свързан с антикризисните мерки в областа на здравеопазването. От миналата седмица СДС започна серия от дебати, знаете повдигнахме вече въпроса за мерки относно трудовата заетост и мерки свързани с нарастващата безработицата. Тази седмицата в парламента ще внесен няколко законодателни инициативи свързани с този проблем. На първо място ще предложим намаляване на осигурителната тежест с 50%, намаляване на данъка на едноличните търговци от 15 на 10% и трето намаляване на сроковете за възстановяване на ДДС. По отношение на въпроса свързан с антикризисните мерки относно здравеопазването давам думата на д-р Тони Даскалов,зам.-председател на СДС, за да Ви запознае с нашата позиция.
Д-р Тони Даскалов, член на НИС на СДС: Добър ден и от мен. Ние от СДС сме силно обезпокоени от поблемите в здравеопазването в България. Правителството на БСП, ДПС и НДСВ не разполага с оценка на риска и ефектите от световната икономическа криза за българското здравеопазване. Отсъствието на такъв анализ поставя здравната ни система в опасна, за здравето на хората, ситуацията, защото: Липсва национална здравна карта, която да гарантира функционирането на мрежата от лечебни заведения, осигуряващи навременна, достъпна и качествена медицинска помощ. Приетата от тройната коалиция здравна стратегия е закъсняла и неадекватна на кризата, неотговаряща на потребностите на населението от медицинска помощ.Лекарствената политика в България е пропита от корупционни механизми, носещи облага на партиите и основно на БСП.Изплащането на просрочените и текущи задължения на лечебните заведения е подчинено на партийната принадлежност, а не на извършени медицински дейности.
Ето защо Съюзът на демократичните сили категорично настоява за бързо разработване и реализиране на пакет от мерки, които да гарантират нормално и адекватно на нуждите на пациентите здравеопазване.Тези мерки включват: незабавно възстановяване на договорното начало, анексиране на Националния рамков договор и възстановяване на диалога с професионално съсловните и пациентските организации. Премахване на лимитирания достъп до специализирана и болнична помощ. Разблокиране на 400 млн.лв. от резерва в БНБ за дофинансиране на здравеопазването. Адекватно програмно финансиране на общинските лечебни заведения в зависимост от извършените дейности и медицинските показатели.Прозрачна и антикорупционна лекарствена политика с участие на гражданските организации на пациентите.Незабавно въвеждане на диференцирана данъчна ставка на ДДС за лекарствата. Независимо от изпълнителната власт управление на НЗОК и въвеждане на механизми за парламентарен контрол.СДС е гарант за участие на професионално съсловните и пациентските организации при вземането на решения за развитието на българското здравеопазване.
Въпрос: Как ще реагирате на новите жалби относно устава?
Иван Сотиров: Пред СДС стоят много по-важни въпроси. Явно това стана мода и начин някои хора да правят политическа кариера. Като не могат да се изявят по-друг начин ходят и пишат жалби в съда. Съюзът на демократичните сили няма проблем с легитимността си и с регистрацията на избраните ръководни органи. В крайна сметка в политиката много важно е политическата легитимност и волята на хората, които по един демократичен начин са избрали председател и ръководство на партията.
Националният съвет на СДС е висшия политически орган, който взима решенията по всички важни теми. При нас не стои толкова драматично въпроса с подписването на документи, никога не е съществувал такъв конфликт и няма да съществува.
Съюзът на демократичните сили е в много сериозен процес, водят се разговори за широко дясно обединение, готвим сериозни политически документи и законодателни инициативи, както по отношение на решаването на кризата, така и по отношение на вота на недоверие. Не може да се занимаваме с персоналните проблеми на един или друг човек, който е решил да пуска жалби до съда.
Въпрос: Има ли напредък в разговорите за дясно обединение?
СДС има добрата воля и излезе с ясен политически документ. Ние пред медиите и пред цялата общественост сложихме на масата принципите, критериите, целите и на едно широко дясно обединение. За нас е изключително важно процеса на обединение да бъде основан на ясни принципи и критерии, а не да бъде самоцелно коалиране, за да може да оцелее един или друг политик или група политици. В СДС решението за обединение ще бъде взето на Национален съвет.
Въпрос: Готови ли сте да се явите евентуално самостоятелно на изборите?
Ние многократно сме заявявали, че сме готови да се явим самостоятелно на изборите, но целта на СДС не е да присъстваме в следващия парламент, а да направим всичко възможно за максимално широко дясноцентристко обединение, за да може България да има дясно центристко управление. Без силен СДС няма как да има дясно управление на България. Само дясно центриско обединение около СДС може да бъде гарант за дясно управление и за неговата предвидимост и за ясно следване на приоритетите.
Още по темата
СДС определя като неприемли...
В пазарната икономика една работеща и печеливша релация между търсе...
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...