Мартин Димитров получи вот на доверие от Националния съвет на СДС

22.11.2011

Insert full sizeПресконференция след заседание на Националния съвет на Съюза на демократичните сили

 

Димитър Иванов, главен секретар на СДС: Добър ден. След пет часова дискусия относно изминалите избори и резултатите, бе поискан вот на доверие на председателя на Съюза на демократичните сили Мартин Димитров, който бе гласуван с 45  - за;  9 – против, 3 въздържали се от 57 гласували. 18 организации подкрепиха водената политика от председателя, 2 организации гласуваха против, 2 организации гласуваха въздържал се, а 6 отсъстваха от заседанието. Софийската организация гласува по смесен начин. 

Мартин Димитров, председател на СДС: Добър ден и от мен. Последните избори за президент бяха не особено добри за редица партии. СДС е по-различна партия от останалите и не можеш да продължим работата си без искането на вот на доверие. Това е европейския начин на търсене на подкрепа от националното ръководство на партията. За мен по-важния въпрос е какво предстои оттук нататък.

Тези избори бяха тренировка за ГЕРБ, на която се случиха всички фалшификации и манипулации. Това показа, че победителите не ги съдят. Те ще приложат същата схема на следващите парламентарни избори, като всички нечестни средства ще бъдат използвани. Затова призовах и поисках да се вземат всички мерки, за да може СДС в тази среда да бъде успешна.  Ще вземем мерки за структурно укрепване на партията, за категорични политики като нашето дългосрочно позициониране е интелигентна опозиция на ГЕРБ и ясно разграничаване от БСП и ДПС. БСП винаги са били наш основен опонент и тяхното недопускане на власт е основна цел на СДС.

Очакваме трудна година в лоша икономическа среда. Комбинацията от световна криза и не особено компетентно правителство е бедствена за българските граждани. Аз твърдя и ние смятаме, ръководството на партията, че българското общество ще поиска нормална и разумна алтернатива, защото нито БСП, нито ГЕРБ могат да се справят с последствията от кризата, която продължава в България. Трябва да се опитаме тази алтернатива да бъдем ние и да убедим хората, че има смисъл да гласуват за нас и да ни подкрепят.

Въпрос: Как тълкувате факта, че повече от 30 членове на НС не са гласували на вота на доверие? Как смятате да бъдете интелигентна опозиция и да станете по-разпознаваеми като автентичната дясна партия?

Димитър Иванов, главен секретар на СДС: Искам да уточня, че не са 30 членовете на НС, които не са участвали в гласуването, а са 18. Ако ги съберем с тези, които са гласували против и въздържали се, прави общо 30. За мен отказа не е обясним, още повече, че имаше решение на Градския съвет на СДС – София да се гласува „против”. Явно в последния момент колегите са били провокирани от нещо.

Мартин Димитров, председател на СДС: Всички важни решения на партията са взимани дори при по-малък кворум от този. Аз два пъти съм избиран от всички членове на партията с около 60% и сега имам подобна подкрепа за водената политика. В една демократична партия решенията се взимат с подобни съотношения, така че това не ме притеснява.

Колкото до това, че ГЕРБ се опиват да ни изместят, аз съм убеден, че има план Цветанов. Той каза, че в следващия парламент вижда присъствието на ГЕРБ, БСП и ДПС. Това, което не казва, че готви коалиция с БСП. Затова нашата отговорност е да направим всичко възможно с малкото ресурси, които имаме да направим така, че в следващия парламент да има стабилно присъствие на СДС и приятели. Не ме питайте за коалиционната политика, тази тема предстои да бъде анализирана.

Въпрос: Г-н Димитров, това днес служебна победа ли беше или пирова?

Мартин Димитров, председател на СДС: Знаете ли, СДС наистина е най-демократичната партия, избиран съм два пъти от всички членове. Можех да кажа като други лидери на партии, които загубиха изборите – имам четеригодишен мандат и да не искам вот на доверие. Според мен след загуба, а президентските избори са загуба, се иска отношението на хората. За мен е важно, че ме подкрепиха хора с успешно представяне на местните избори.

Колкото до това каква е победата, нека да видим бъдещето. Аз смятам, че достойното място на СДС ще бъде спечелено отново от всички нас.

Въпрос: Кой е по-големия враг на СДС – БСП или ГЕРБ?

Мартин Димитров, председател на СДС: СДС беше създадена, за да наложи и отстоява демокрацията в България. Нашата мисия отново трябва да бъде изпълнена, защото виждате, че ГЕРБ нарушават всички демократични правила и процедури. Ако БСП са извършител на всички тези престъпления срещу демокрацията, не бих се учудил, но това, което прави ГЕРБ е извън допустимото и разумното. Затова отново трябва да има някой, който да каже, че така не може да се продължава и да остоява свободата, правилата и демокрацията. И освен нас, няма никой друг, който да свърши това. Убеден съм, че за една значима част от българското общество тази мисия е важна.

Въпрос: Има ли знак за равенство между ГЕРБ и БСП според социологията и СДС?

Мартин Димитров, председател на СДС: По-конкретно ще ви кажа, че в началото на демокрацията Андрей Луканов развиваше тезата за доброто и лошото БКП, едното лявото, другото дясно и да спорят помежду си. Това, което в момента виждам в България е реализацията на тази негова мечта – доброто БКП е ГЕРБ, лошото е БСП. Това е опасно за България. Те се опитват да направят двуполюсен модел и в крайна сметка да партнират помежду си. Ние не трябва да допуснем това да се случи в България.

Въпрос: Г-н Димитров, казвате, че Цветан Цветанов има план затова да управлява и казва, кои партии ще влязат в следващия парламент, но това го показват и социологическите проучвания. Не смятате ли, че за ПП ГЕРБ би било по-удобно, ако в парламента има СДС макар и с малко депутати, все пак сте от едно европейско семейство?

Мартин Димитров, председател на СДС: Явно скоро не сте гледали социологически проучвания, а те показват, че в момента СДС самостоятелно прескача бариерата, ако има парламентарни избори. Това са нашите резултати от местните избори. Проблемът е, че тези проценти не са достатъчни нито за мисията, нито за каузата на нашата партия, нито за целите на СДС.

Неколкократно чух от Цветан Цветанов, че той се надява десните хора да гласуват за ГЕРБ и да има по-малко партии в следващия парламент. всяко правителство в края на мандата понижава своя резултат, уверявам ви, че това важи и за ГЕРБ. Ако Цветан Цветанов е десен човек, би искал, аз на тяхно място бих искал да имам десен, демократичен партньор. Но Цветанов не иска това. Дори се надява в следващия парламент да има по-малко партии и ГЕРБ да обере целия десен вот, което означава, че техния партньор ще бъде или БСП, или ДПС.

Въпрос: Защо г-н Димитров вместо вот на доверие не си подадохте оставката, ако наистина резултатите от избори 2011г. са били толкова лоши за СДС?

Мартин Димитров, председател на СДС: Знаете ли, когато Петър Стоянов си тръгна 2007г. Аз смятам, че само загубихме. Моят съвет към него тогава беше: г-н президент, поискайте вот на доверие, аз ще ви подкрепя, хората ще ви подкрепят, защото ще настъпят времена на хаос в партията. И се оказах прав. С неговото тръгване дойде Пламен Юруков, който беше един много неуспешен експеримент и когато аз поех СДС в края на 2008г. партията беше финансово фалирала  - това не съм го казвал досега, за да го спестя на нашите симпатизанти. Партията беше и в тежко организационно и политическо състояние. Сега смятам, че по-добрия вариант е да продължим плана на укрепване, който сме започнали. Смятам, че този път е успешен, независимо от резултатите на президентските избори. На тези избори подценихме много фактори и имахме грешни преценки за важни неща, които се надявам никога повече да не повторим. Убеден съм, че това ръководство има още много потенциал. А когато човек има съмнения, най-удачното, което може да направи е да поиска повторно подкрепата на хората. Това направихме днес.

Въпрос: Направихте ли днес анализ на резултатите от изборите, защото у мен остана мрачното впечатление, че сте свикали това заседание само заради личната си персона?

Найден Зеленогорски, зам.-председател на СДС: Днешният Национален съвет беше свикан, за да се направи анализ на резултатите от изборите. И аз ви моля да говорим за изборите такива каквито бяха – имаше избори за президент и за местна власт. В този смисъл е необходима една по-балансирана оценка на тези избори и ако изборите за президент категорично не бяха успешни, то според мен резултатите от изборите за местна власт  бяха добри за СДС, защото препотвърдиха позициите на партията в местната власт. Имаме около 20 кмета и около 200 общински съветници, т.е. почти толкова, колкото имахме на предишните избори. Имам предвид самостоятелно на СДС, а заедно с партньорите за 361 общински съветника. Когато говорим за оценка, нека тя да бъде балансирана. За съжаление, голяма част от критикарите днес бяха тези, които имаха най-ниски резултати на местни избори и президентски избори. в същото време тези които подкрепиха г-н Мартин Димитров и ръководството бяха от организации, които спечелиха изборите по места или дадоха една решителна битка са реалните победители, какъвто е нашия случай в Плевен. Наистина молбата ми е за една балансирана оценка, защото проучванията показват, че СДС и ДСБ заедно има около 7,5%, което е повече от предишните парламентарни избори. Местните и президентските избори бяха в комплект и всъщност имаше един автоматизъм на гласуване, който до голяма степен допринесе за добрия резултат на ГЕРБ на местните избори.

Друг проблем за нас бяха различните номера в бюлетините за президентските избори и местен вот, защото това обърка избирателите. Проблем за нас беше и, че гласувахме с различни номера в бюлетината за президент, кмет, листа за общински съветници. Естествено, че това обърква избирателите и когато караш избирателите да запомнят различни номера е доста по-трудно. Ситуацията беше такава и изборите показват, че широките десни местни коалиции печелят. Т.е. ние нямаше как да заложим само на СДС или само на Синята коалиция и да не привлечем други партньори. Вие знаете, че аз съм за широка дясно-центриска  коалиция и смятам, че бъдещето е на Синята коалиция плюс, която трябва да бъде максимално разширена, за да се получи максимално добро представяне на автентичната десница с тези елементи от нея, които доказаха, че ги има и съществуват. Има за съжаление и такива, които присъстват само на хартия, а по време на изборите и президентските и местните не дадоха своя дял. 

Борис Марков, председател на НИЩ: На днешното заседание беше направен анализ на изборните резултати, както и причините довели до тях. Нещата бяха казани директно в очите. Този анализ беше приет от Националния съвет, а искания вот на доверие беше последвала точка в дневния ред. В този смисъл днес, когато си изложихме аргументите право в очите, аз мисля, че постигнахме едно по-голямо разбиране във върховния орган на СДС и дори организация като софийската, която мисля, че има 23 члена в НС, само 9 гласуваха против ръководството. Днес внесохме една яснота вътре без да се налага да си отправяме публично обвинения и да предизвикваме все по-голяма апатия в десните избиратели. Днес, ние поставихме едно ново начало на едно умерено реформиране, ново рестартиране на СДС, което ще доведе до резултати. В това съм убеден. Що се отнася до вота на доверие, който получи председателя за водената политика трябва да се знаят две неща – от този състав 102 души, винаги има членове, които не могат да присъстват. Затова не трябва да ви притеснява бройката, присъстващи 75 члена е висока активност за заседание на НС. Второто нещо, което категорично трябва да се знае – нашият председател Мартин Димитров поиска вота персонално за себе си, като цялото ръководство на партията декларира, че застава категорично зад председателя си. Ако тази оценка не е положителна ние всички сме готови да си подадем оставките и да влезем в нов цикъл на избори, избиране на ново ръководство и продължаване напред. Очевидно аргументите ни са били силни, след като само две организации застанаха срещу водената политика, две гласуваха въздържал се, а 18 организации застанаха зад своя лидер. Оттук нататък се иска да направим следващото усилие  - да върнем десните избиратели при СДС, защото ние сме единствената дясна партия със самочувствие и осъзнати десни ценности, която може да се развива. Ние трябва да рестартираме, трябва да разрешим проблемите, които имаме. Никой не отрича слабостите, които бяха допуснати, но днес си казахме всичко като възпитани хора в очите без да правим излишни сензации в медиите.

Въпрос: Какво мислят от ЕНП, защото в крайна сметка те припознаха в ГЕРБ дясното. Вие бяхте първите, вие ги предложихте, а сега се оказахте, че сте сирачета?

Мартин Димитров, председател на СДС: Вижте, Европейската народна партия винаги подкрепя тези, които са силни в дадения момент. Така подкрепяше СДС, когато ние бяхме първи в България, сега подкрепят ГЕРБ. Утре в новата политическа конюктура пак ще подкрепят СДС.

Въпрос: Обсъдихте ли на днешното заседание предстоящата стачка на БДЖ?

Мартин Димитров, председател на СДС: На последното заседание на ръководството на партията, не днес, това беше една от обсъжданите теми. Искам да ме разберете много добре – това правителство няма план и стратегия. Трябваше да има план за железниците в началото на мандата, по години да се намали загубата, да се включи инвеститор, да се направят поне част от линиите печеливши. Като няма план загубата е сигурна. Очакваха дупката да бъде запълнена от един заем от Световната банка, който се оказва, че нарушава правилата за държавна помощ и дупката не може да бъде запълнена. Не може да се действа на парче с такива тежки инерционни системи като железниците. Необходима е ясна стратегия, която да бъде одобрена от парламента. Реформите, които трябва да се направят са за пет последователни години, т.е. трябва да имат подкрепата на повечето партии.

Въпрос: Г-н Димитров, кажете какви бяха вашите слабости, казахте, че сте си казали всичко в очите?

Мартин Димитров, председател на СДС: Разговорът е много дълъг. Това, което виждам като основни грешки е късното издигане на колегата Румен Христов, защото обсъждахме и други имена за кандидат за президент. В  тази медийна и социологическа среда късното издигане на кандидатурата на практика я прави неконкурентноспособна. Разбира се няма как да не бъдат споменати обичайните проблеми и закачки в дясното пространство, които не трябва да бъдат повтаряни по никакъв повод, тъй като са тежка политическа грешка.

Въпрос: Г-н Димитров, към вас се чуха обвинения, че вие не сте избран от Националния съвет на СДС, а искате вот на доверие от него?

Мартин Димитров, председател на СДС: Много хора казаха, че въобще няма нужда от вот на доверие, защото аз съм избран от всички членове на партията. Аз обаче не смятам така и казах на Националния съвет следното – искам вот на доверие, като с никой не съм разговарял предварително и ако не го получа, сам ще си подам оставката.

Въпрос: Има ли предложения за промени в устава на СДС, за да се премахнат вътрешните избори?

Мартин Димитров, председател на СДС: Аз смятам, че преките избори за ръководство на партията са нещо добре, тъй като 12-15 хиляди души могат много трудно да бъдат манипулирани. Смятам, обаче че промени в устава трябва да бъдат осъществени с цел укрепване на структурите, по-добър подбор на кандидатурите на СДС.

 


Tags: Димитър Иванов, Мартин Димитров, Борис Марков

Още по темата

thumb 15.04.2013

Борис Марков: СДС предлага ...

СДС влезе в предизборната кампания на чисто и с високо самочувствие...

thumb 08.01.2013

СДС стартира кампания за на...

Съюзът на демократичните сили, ще бъде в следващия парламент, заяв...

thumb 18.09.2012

Борис Марков: Частната собс...

На днешното заседание на НИС на СДС обсъдихме и срастването на бизн...

thumb 05.06.2012

Националният съвет на СДС и...

Според устава на СДС членовете на Националния съвет насрочиха и дат...

thumb 04.06.2012

Съпредседателят на Синята к...

Мерките за излизане от икономическата криза и възможните общи дейст...

thumb 29.05.2012

СДС ще запази характера си ...

До изтичането на настоящия парламентарен мандат СДС ще продължи да ...

thumb 23.05.2012

Депутатите на СДС защитиха ...

Складовете на едро няма да бъдат закрити. По инициатива на депутати...

thumb 19.05.2012

Мартин Димитров: Изборът на...

Ако предложат коалиция с НДСВ и ВМРО-НИЕ, аз ще бъда най-силният и ...

thumb 16.05.2012

Мартин Димитров: СДС не вле...

Пресконференция на подалия оставка председател на СДС Мартин Димитр...

thumb 15.05.2012

Националният съвет на СДС о...

Националният съвет на СДС реши да не участва в Синята коалиция с ДС...