Станислав Благов: Мечтата на Свищов е изграждането на мост на река Дунав

01.09.2011

Водещ: Отправяме се към най-южната точка на река Дунав, родното място на Алеко Константинов, градът, в който Кольо Фичето е построил един от шедьоврите си - църквата „Св. Троица" - това е Свищов. На пряката ни телефонна линия сега е кметът на община Свищов Станислав Благов. Добро утро!


Станислав Благов: Добро утро!

Водещ: Започнах с кратка визитка на Свищов, какво бихте добавили Вие към нея?

Станислав Благов: Действително, тази визитка се явява и като емблема на Свищов. Най-видният свищовец Алеко Константинов и църквата „Св. Троица", построена от Кольо Фичето са две забележителни неща с изключителна измеримост. От там може би трябва да спомена онова, което всъщност е завещано и като мисия на нас свищовлиите, а именно да го превръщаме в един духовен, просветен център на река Дунав, на най-южната точка на великата европейска река. Аз смятам, че това е нещо, по което трябва да се работи ежедневно. Трябва да правим така, че действително нашите съграждани да се чувстват горди българи от това, че живеят в един град, който става все по-добър.

Водещ: Вие работите в тази посока вече 12 години. Кмет сте на общината трети мандат, как се печелят 3 пъти избори?

Станислав Благов: Едва ли има някаква готова рецепта за кой да е от изборите в България. Когато става дума за местно самоуправление обезателно трябва да се спомене обстоятелството, че местната власт е най-близо до хората и едва ли човек не за 12, а за една година може да излъже избирателите, да излъже своите съграждани за това, което не е. Всъщност основата за едно успешно управление е това, че управлението трябва да се реализира изключително прозрачно, изключително честно и разбира се без компромис по отношение на професионализма, по отношение на създаване на екип от можещи хора, от хора, които имат голяма душа и сърце. Смятам, че това е нещото, което е в основата на всички избори в България, а може би и в Европа, но най-вече за местните избори, които са много актуални към днешна дата.

Водещ: Наистина, думата прозрачност е ключова в стратегията Ви за управление. Как се постига прозрачност?

Станислав Благов: Регламентирани са много тестове във всички закони, във всички нормативни актове и процедури, които са разписани от съответните документи. Но винаги един закон, твърдят някои, би могъл да бъде заобиколен или да бъде потърсен някакъв нюанс за изпълнение на определени дейности. Според мен важно е всички решения, които се взимат в едно управление, да бъдат възоснова на един солиден професионализъм, да бъдат обсъждани на една широка база, да има обществен консенсус в ситуации, които се отнасят за обществено значими такива проекти, да се дава възможност на гражданското общество да работи по управлението, да бъде част от управлението на една община в случая. Аз мисля, че това е в основата на прозрачността. Гражданското общество със своята проекция, неправителственият сектор, синдикати, отделните политически партии, коалиции - те трябва да имат информация, те трябва да бъдат информирани, въобще да са част от управлението към всеки един от процесите, които се организират, във всяка една община в България. Смятам, че ние много приказваме, много говорим за това гражданско общество, но някак си в последните години ми се струва, че обществото е обхванато от един страх, от един стрес. Дали е от гледна точка на това, как и по какъв начин се управлява страната, не говоря за сегашното правителство само, дали е заради друго, в момента изживяваме една криза и всеки гледа да си „наляга парцалите" и да не взима отношение по въпроси, като смята, че това не са важни за кой да е човек въпроси. Аз смятам, че всеки един от процесите, от проблемите, които се реализират от една общност, са значими за цялата общност. Общината, това са хората, каквото и да си приказваме, дори и като клише да звучи, дори и като лозунг да звучи, общината, наистина, това са хората. Хората трябва да имат усещането, че са част от управлението. Не трябва да се взима само мнението, те трябва да бъдат част от управлението. Това е моят стремеж за евентуален следващ мандат, дано имаме шанса да го реализираме.

Водещ: Думата прозрачност е актуална сега и в още една посока - предстоят избори, говори се за прозрачността им, за честното им провеждане, има и мнения, че и ние самите се настройваме и създаваме нагласата, че те няма да са честни, какво мислите вие за това?

Станислав Благов: Аз бих цитирал министъра на евроинтеграцията Томислав Дончев. На последната среща на НСОРБ той буквално каза следното - ние влизаме в една кална среда, каквото и да си приказваме, възможно е да се изцапаме от тази кална среда. Трябва да положим усилия всички представители на партии, на коалиции, на граждански инициативни групи, които издигат кметове, общински съветници да се запази толерантният тон, да се запази европейският маниер. В крайна сметка ние от януари 2007 г. сме част от по-доброто семейство ЕС. Ние трябва да полагаме усилия, да имаме усещането, че сме част от европейската общност. Трябва да имаме и такова поведение, защото само да изтъкваме този факт не е достатъчно. Ние трябва да живеем с усещането на европейци - по такъв начин да се отнасяме. Много пъти съм споменавал, че със самочувствие казваме, че сме свищовлии, но с още по-голямо самочувствие казваме, че трябва да бъдем на висотата на духовния аристократизъм на Алеко, а не на изостаналостта на неговия популярен герой Бай Ганьо. Ако ние само това направим, смятам, че ще бъде достатъчно за провеждане на една истинска европейска кампания, в която ще бъде даден превес на силата на аргументите, а не на аргументите със сила.

Водещ: И ако продължим още малко в посока, равносметка на работата ви досега - привличането на европейски средства е ключов въпрос за България. Преди няколко години беше болезнен въпрос, какво отчита в това отношение Община Свищов?

Станислав Благов: Огромен шанс, огромен шанс е възможността не само община Свищов, а всички общини да реализират проекти по европейските структурни фондове. Кохезионната политика в Европа е без алтернатива, специално за страни, като България. Тези средства по своята същност, европейските, представляват един изключителен ресурс. Те са една алтернатива, която е безусловна по отношение на инвестиционните политики, които българските общини реализират. Защото в условията на икономическата криза, която все още много тегне като камък на шия на българските общини, ако ние не съумеем да се възползваме от тези средства, българските общини са обречени. Трябва да спомена пред Вас и пред вашите слушатели, че в момента най-тежко е за бизнеса и веднага след бизнеса, най-тежко е за българските общини. Ние работим в условия на изключителен бюджетен дефицит по отношение на инвестиционните проекти и ако не са тези средства от европейските структурни фондове, голяма част от българските общини няма да могат и да сложат и една плочка по центъра на града, в периферията или в населените места, в които живеем. В това отношение и община Свищов не прави изключение. В момента сме насочили изключителни усилия към тази тема, към финализиране на пет проекта по оперативните програми на европейските фондове и аз смятам, че тях ще успеем да финализираме успешно, защото за нас това е изключително предизвикателство. Ние трябва да бъдем адекватни към онези изисквания, които ЕС предоставя пред нас. Ние имаме претенции, че сме изградили нужния административен капацитет и след като имаме такива претенции, трябва да го доказваме ежедневно. Аз нямам намерение в момента да говоря за онези неща, които сме постигнали. В тези 12 години сме направили не малко, но много повече предстои. Ние продължаваме в Свищов, не само общинската администрация, общинският съвет, а и населението на целия град, на цялата община да мечтаем да превърнем Свищов в един модерен, просветен, промишлен, индустриален център на река Дунав със стратегическо, търговско и трансгранично значение. Само преди няколко месеца пуснахме фериботен комплекс, който, слава Богу в момента работи по един изключителен начин, и тук трябва да благодарим на държавните институции, които са КПП, Морската администрация, Пристанищна администрация, Митницата, Гранична полиция. Всичко това е една симбиоза, която дава възможност за икономически растеж. Но като казах за мечти, ние мечтаем за нещо друго - на реката, която е границата между България и Румъния, две страни от ЕС, има само едно място, където може реално да се осъществява интензивен оборот и това е моста на Русе. На 500-километрова граница, най-голямата граница между две европейски страни, с изключение на Португалия и Испания, има само един мост. Ние мечтаем край Свищов да има мост. Смятам, че на пръв поглед това изглежда като някакъв мит, като някаква невъзможна идея, но аз съм убеден, че всичко това ще стане.

 


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...