Мартин Димитров: Всички десни партии трябва да застанем зад Румен Христов

11.08.2011

 Интервю за в-к "Новинар" на председателя на СДС Мартин Димитров

- Г-н Димитров, поради новата икономическа криза наши леви политически лидери очертаха мрачни прогнози за национална катастрофа, какво мислят обаче десните политици и в частност вие?
- Положението наистина е много сериозно. Когато идва криза в кризата, се очертават допълнителни рискове особено за крехка икономика като българската. В такава ситуация е важно да се запази финансова дисциплина. Най-големият риск за България обаче в тази ситуация са разходите, които правителството ще направи за предстоящия вот. Става въпрос за помпозното рязане на ленти на разни чешмички, игрища и т.н. Ако се допусне голямо раздуване на разходите, може да се стигне до огромни проблеми за държавата.

- Има ли опасност от намаляване на и без това оскъдните инвестиции и увеличаване на лихвите по банковите заеми?
- Има такава опасност. Инвестициите са сведени до минимум през последната година и половина. Няма никаква тенденция те да нараснат, защото България се смята за рискова дестинация.
Има опасност лихвените проценти да скочат. Засега банковата система е в добро здраве и е важно това да си остане така. За мен най-рисковият играч на този пазар, както вече казах, е държавата. Тя е в по-голям риск от банковата система. Особено пък правителството, което се бои да не би да не се представи добре на изборите и затова започва да харчи като обезумяло. Затова казвам, че най-опасният играч за задълбочаването на кризата е правителството.

- Как и защо се случва така, че у нас нито икономиката, нито бизнесът процъфтяват, повечето хора живеят на ръба на оцеляването, а международните рейтингови агенции все ни хвалят и ни дават положителни оценки?
- Това си има обяснение. Положителните оценки ни бяха дадени заради правилата за фискална стабилност, които България започна да прилага. Тези норми бяха предложени от нас, десните, а впоследствие бяха официализирани от финансовия министър Симеон Дянков.

- А според вас има ли основание световноизвестният писател и режисьор Майкъл Мур да поиска арест на ръководителите на рейтинговата агенция „Стандърт енд Пуърс" и изобщо може ли да се вярва на сто процента на такива агенции?
- Анализаторите в тези агенции са малко като лекарите - стараят се да дават добри диагнози, но понякога правят грешки. Защото понякога симптомите са такива, че да се каже какво е точно състоянието на пациента е трудно. Не е честно според мен да се хвърля цялата вина върху тези агенции. Последната криза е забъркана от неблагоразумната политика на някои правителства. Те раздуха изключително своите бюджети и дълговете си. И сега да се казва, че им е виновна агенция, която не е открила навреме последствията от всичко това, е нечестно. Всеки работещ човек бърка. Но трябва да се види кой забърка тази каша и от него да се търси отговорност, а не на онзи, който е анализирал и давал оценки.

- Как ще коментирате, че нашето правителство шумно обещава увеличаване на доходите на гражданите, а на практика сега има намаляване на заплатите?
- Намалението е факт и се дължи на падането на реалната покупателна способност на българите. Това е трайна тенденция от няколко години. Гражданите вече могат да си купуват по-малко стоки с парите, които получават, отколкото преди. Политиката на ГЕРБ не предпоставя растеж на доходите. Въобще не виждам тенденция за увеличаване на възнагражденията. Управляващите не успяха да стимулират растеж на инвестициите в страната. А това е начинът хората да получават по-добри заплати. Правителството вложи своята енергия предимно в начинания с лъскав пиар ефект - спортната зала, която няма да има траен ефект върху нашата икономика. Магистралите също са хубаво нещо, но не са достатъчни за увеличаване на доходите на хората. Ако всички тези усилия бяха положени за привличането на свежи инвестиции, то щеше да е много по-полезен акт. Но аз не очаквам това правителство да има потенциала и възможността да обърне този тренд.

- Има ли опасност поради кризите и беднотията избирателите отново да заложат на лустросани популистки проекти?
- Смятам, че времето на популистките проекти в България изтече и че те вече ще са губещи. Защото и в момента ни управлява един такъв проект - ГЕРБ. Хората виждат, че резултатите от това управление ги няма и няма да ги има. Друг такъв проект - "Атака", се срина тотално. Така че не очаквам сериозно гласуване за популисти оттук нататък. Всъщност това е едно от предимствата във време на криза, когато падат маските и се вижда кой кой е и колко може. Тази проекти тежко фалират, когато им се даде цялата власт в държавата и те не се справят.

- Това означава ли, че е време вече за сериозна дясна политика?
- Време е, дясната политика е сериозната алтернатива на този бесен популизъм, който се вихри. Убеден съм, че тази потребност ще се разбира от все повече хора. Вярно е, че единствено десните партии могат да направят сериозни реформи и да изведат страната от тежката криза.

- Вашите проучвания за предстоящия вот какви са?
- Има и положителни тенденции, и такива, които ни притесняват. Хубаво е, че Синята коалиция качва процентите на подкрепа. Но за наше съжаление не става достатъчно бързо, както ни се иска и си го представяме. Притеснява ни това, че значителна част от хората, които са привърженици на дясната идея, не желаят да гласуват въобще. Търсим начини как да привлечем тези хора и да преодолеем тази бариера. Надявам се хората да не се доверяват на обработките на различни маркетингови агенции и социологически фирми. Защото техните данни са дълбоко неверни и подвеждащи. Те създават неверни представи за възможностите на отделните политически партии. Убеден съм, че ние ще се представим доста добре на идващите президентски и местни избори. А това ще даде стимул за допълнителна консолидация на десния вот.

- Данните на част от тези агенции не са толкова оптимистични за десните представители, защо е това разминаване между вашите твърдения и техните справки?
- Вижте, всички тези агенции, които сега публикуват отрицателни резултати за десните, вещаеха преди последните парламентарни избори, че няма да влезем в състава на 41-вото НС. Това се оказва дълбоко погрешно. За президентските избори ГЕРБ възприеха партизански подход - скриха се в землянката и не показват своя кандидат. Това е несериозно и обидно за българските граждани. Сред останалите кандидати десният Румен Христов е единственият, който добре познава президентската институция. Той беше главен секретар на президента Петър Стоянов. Има изключително добър административен опит и това ще е много полезно. Неговите конкуренти са виждали президентството само на снимка. Представите им за тази институция се заключават в двама гвардейци, които охраняват официалния вход на сградата. Друго предимство на Румен Христов пред останалите е, че той е колега икономист, доктор на науките. С него заедно сме работили по антикризисните програми на държавата. През идните години икономиката ще бъде основно предизвикателство и затова на страната са необходими и президент и премиер с такава специализация.

- Като евентуална кандидатура за президент от ГЕРБ се спряга сегашният строителен министър Росен Плевнелиев, а социолози му предричат бомбастични резултати. Това, ако е вярно, не е ли парадоксално предвид факта, че точно това министерство не се издължава към десетки частни фирми, от което те фалираха и превърнаха хиляди българи в безработни?
- Много опасно за политиката е самозабравянето и преяждането с власт, което прави ГЕРБ. Ако те спечелят и президентския вот, то съвсем ще се задавят с власт. И още по-лошото е, че един човек там взема всички решения - премиерът Бойко Борисов. И той ще трябва да управлява не само правителството и парламента, но и президента. А това обезсмисля разделението на властите в България. Нужен ни е държавен глава със собствено мнение и тежест, а не да подтичва след премиера. Такъв като Плевнелиев просто ще тича след Борисов. Докато Румен Христов няма да търси конфронтация, той не е такъв човек, а ще търси консенсус. Ще може да работи даже с това правителство. Ще бъде коректив, когато се правят грешки. От такъв президент има нужда България.

- Верни ли са задявките на премиера, че Синята коалиция се договаря с ДПС за вота?
- Това са несериозни твърдения, празни приказки и те трябва да се разделят от фактите. Факт е, че това правителство вкара знакови хора на ДПС в Държавната комисия за предотвратяване на конфликт на интереси. В ГЕРБ говорят едно, а правят друго.

- Има ли надежда за избирателите всички десни сили да се обедините за вота за президент и за органи на местната власт по места?
- Това ни е целта и подаваме ръка на всички десни за президентските избори. И по места за местния вот правим широки десни коалиции. Проблемите в държавата са много и за да може десницата да изиграе своята реформаторска роля, отново трябва да бъдем заедно. Всички десни партии трябва да застанем зад Румен Христов и зад общи кандидати за местните избори. Ако го направим искрено, хората отново ще ни повярват.

Аделина Делийска

Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...