Мартин Димитров: Възможно е да има игра около " Лукойл" с други цели

05.08.2011

Интервю за в-к 168 Часа на председателят на СДС Мартин Димитров

- Г-н Димитров, позицията на кабинета за "Лукойл" принципна ли е, или само изглежда такава?
- Убеден съм, че въпросът има явна и неявна страна. Явната е, че не може всички бензиностанции в страната да имат измервателни уреди, а най-голямата компания да няма. В това отношение вицепремиерът Симеон Дянков е абсолютно прав. Чест прави на правителството, че постъпи по този начин, защото нали си давате сметка с какво се захваща? Не е никак просто да се отнеме лиценза на „Лукойл-Нефтохим".
- А неявната страна?
- Допускам, че хора извън Министерство на финансите и Агенция „Митници" може да използват ситуацията за други цели.
- Какви цели и кои могат да са тези хора?
- Възможно е да има заблуждаване, но то не идва от Симеон Дянков и от Ваньо Танов.
- А откъде и с каква цел?
- Не ме питайте, няма да продължа по-нататък. Пожелавам на кабинета да доведе нещата докрай. Да се сложат измервателните уреди и „Лукойл" да спазва закона и правилата както всички.
- Има прогнози, че заради отнемането на лиценза брутният вътрешен продукт ще намалее с 1,5 на сто?
- Ако така разсъждаваме, би трябвало държавата да не изисква нищо от фирми като „Топлофикация", НЕК и т.н. Не трябва да се разсъждава така.
- Кажете честно каква игра играете със Симеон Дянков? Публично го подкрепяте, премиерът го предупреди да не ви се връзва?
- Не, няма игра. Досега Дянков е човекът, който се опитва да опази финансовата стабилност на страната. За „Синята коалиция" той е ценност, но е ценност и за кабинета. Не забравяйте, че ние го и критикуваме. Факт е, че Дянков пази стабилността, което за нас означава получаване на пенсии, гарантиране на работни места и т. н.
- Преди вота Борисов ви помоли да се освободите от опекунството на Костов? Освободихте ли се?
- Това е несериозно. Никой не ме опекунства. Всеки, който ме познава, знае, че имам свое мнение. Борисов опитва да създаде интрига, според мен ненужна. Хората не трябва да си мислят, че след като съм млад, позволявам да се вземат решения вместо мен. Най-ценното ми качество е, че не могат да ми влияят никакви олигарси, с което малко политици могат да се похвалят.
- Наистина ли? Да не би да е, защото не ги познавате?
- Не ги познавам.
- А ако ги познавате, дали ще е така?
- Те искат да се запознаят с мен, но нямат шанс, а в другите партии се познават с тях.
- Искате да кажете, че СДС е единствената партия у нас, независима от олигархията?
- Да, тя е най-независимата и
това ни дава възможност да вземаме трудни решения Ние сме против „Белене", докато много други са се подредили на опашката за ръчичка.
- Защо Бойко Борисов толкова държи на подкрепата на СДС, че вие сте марка, че му трябва поне един знаков глас от вас за подкрепа на вота?
- Той разбира, че е важно да имаме добри отношения и с него имаме добри лични отношения. Мисля, че такъв контакт и комуникация трябва да съществуват между нас.
- Но не му дадохте и един глас за подкрепа?
- Аз съм му казал - когато има добри политики, ще даваме нашата подкрепа. Но когато правят грешки, няма да си мълчим, както правят някои други партии.
- Той какво ви каза?
- Питайте го него.
- Според вас каква е истинската причина да се отложи гласуването на промените в конституцията за пакта за финансова стабилност на Симеон Дянков?
- СДС и „Синята коалиция" предложиха фискални правила в условията на криза, за да запазим стабилността. Част от тях бяха приети в Устройствения закон и заради това кредитният рейтинг на България бе повишен. Не забравяйте, че това е предпоставка за намаляване на лихвените проценти. Надявам се поне да не се увеличават, което е важно както за бизнеса, така и за домакинствата. За съжаление поправката в конституцията не бе подготвена добре от ГЕРБ. Те не си осигуриха необходимото мнозинство от две трети, което означава, че не са провели нужните консултации.
- Някои го изтълкуваха като бламирано на правителството?
- Истината е, че не бяха подготвени. По такива важни теми като фискалните правила и валутния борд трябва да се търси широк обществен консенсус. Именно в такива ситуации ГЕРБ се проваля. В това отношение им липсва диалогичност и воля и това всеки път си личи. В началото на мандата им предложихме промени в конституцията, за да се проведе съдебната реформа, но ГЕРБ избягаха от тази тема. Аргументът им беше, че не бил сега моментът. Най-абсурдното е, че те постоянно се оплакват от съдебната система, но когато ние предложихме да се избира Висшият съдебен съвет по прозрачен начин, те отказаха да го направят. Когато хем се оплакваш, хем не вземаш мерки, си в много слабапозиция, напомняща на демагогия.
- Вие как бихте водили преговорите с останалите страни в ЕС, за да постигнете подобри условия по стабилизационния механизъм и „Евро плюс"?
- Така че да се защити националният интерес, а не като Меглена Кунева, която като главен преговарящ на всичко казваше „да" и затвориха 3-ти и 4-ти блок на „Козлодуй". Сегашното правителство по същия начин казва „да" на „Евро плюс", а в него има големи рискове.
- Управляващите преговарят по условията?
-
И трябва, защото не може бедните страни да носим риска от фалита на богатите, като гарантираме това със 17% от брутния си вътрешен продукт. Това е непосилно за нас.
- Какво мислите за провала на вота на недоверие?
- За мен правителството се държи като „Титаник". Корабът потъва, а капитанът и ръководството вместо да вземат мерки, слушат концерт на палубата и казват, че всичко е наред. Ние сме изправени пред два избора -или да се включим в концерта, или да кажем, че има пробойни в кораба и потъваме.
- Чак да потъваме?
- Има сериозни проблеми в сектор сигурност. От една страна, виждаме проблеми с милиционерщината, с погазването на човешките права, налице е масово подслушване, следене на хора от гражданското общество, на журналисти, на политици.
- Няма никакви доказателства за това.
- Напротив, има. След като в едно правителство записват собствения си премиер със СРС, значи, че слушат всички -главни редактори, всички политици, знакови представители на гражданското общество. Вероятно и с политически цели, свързани с предстоящите избори. СРС-тата трябва да бъдат насочени срещу организираната престъпност и мафията. Макар че имаше добри акции, знаковите представители на престъпния свят се разхождат на свобода. Дори имам чувството, че тях по-малко ги подслушват.
- Но, от друга страна, вече няма отвличания, няма убийства.
- Да, но битовата престъпност е в огромни размери. На човек от ръководството на СДС три пъти му разбиха колата, на друг апартамента... Ако в МВР са се справили с отвличанията, е добре, но битовата престъпност, контрабандата? По улиците се разхождат с контрабандни цигари и най-нахално ми ги предлагат дори на мен, който съм непушач. През това време полицията седи пасивно отстрани и гледа. От тази контрабанда бюджетът губи стотици милиони, които могат да идат за пенсии, здравеопазване, образование.
- И вие като Дянков предлагате разходите в сектор сигурност да се орежат?
- Реформи. Разходите за подслушване трябва да се намалят наполовина. На полицаите, които са по улиците и всеки ден си рискуват живота, да им се увеличат заплатите. За да стане това, администрацията в сектор сигурност трябва да бъде намалена.
- Пробойните само в този сектор ли са?
- За съжаление не. Друга голяма пробойна е „Белене". Оказа се, че и това правителство изхарчи стотици милиони за един безсмислен проект. Проблемът е, че България не е излязла още от кризата. Не виждам и необходимата политическа решителност в това правителство да прави реформи, да се отърве от бремето на ненужните разходи и да създаде условия за привличане на нови инвестиции. То се е вкопчило в строежа на магистрали като удавник за сламка и не вижда останалите проблеми на обществото.
- За себе си изяснихте ли си какво стана с тези 1,4 млрд. лв., събирани от българите за здраве, които според някои изчезнаха в бюджета?
- Няма яснота. Харчат се на общо основание, което не е честно. Не може да ги събираш за здравеопазване, след което да ги изхарчиш примерно за „Белене" . Горе-долу така е станало, но не е честно.
- Кой е най-големият риск пред икономиката?
- Разходната част на бюджета. Очаквам през септември да започнат да се правят много странни разходи, които ще натежат.
- Какви например?
- Всякакви предизборни щуротии като тези при царя и Станишев - чешмички, пътечки, водопадчета.
- Имате ли обяснение защо хем сме страната с най-ниски данъци, хем няма инвестиции?
- Има висок политически риск. За съжаление сегашното правителство и предишното допуснаха грешката, вместо да създадат условия за инвестиции, да плашат инвеститорите. Сегашният кабинет на два пъти се чудеше дали да не вдигне ДДС-то. Освен това правителството много закъснява с усвояването на еврофондовете, което също привлича инвестиции. Разбира се, това е проблем не само на сегашното, а и на предишните кабинети.
 

Интервю на ПЕТЯ МИНКОВА


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...