В медиите
Борис Марков: Ако Румен Христов обедини десницата, отиваме на балотаж с ГЕРБ
Интервю на председателя на предизборния щаб на СДС в интервю за "Всеки ден".
Г-н Марков, отново се говори за обединение на десницата, новото ОДС се активира, идват при вас, подкрепят вашия кандидат-президент. В каква посока е всичко това?
Аз съм млад политик и не вярвам във формулата на обединение, експлоатирана в последните 5-6 години в политическото пространство - че обединението на десницата е между обединение на абревиатури на партии. Ние поддържаме тезата, работим във варианта да се обединим около принципи.
Когато се споделят общи десни принципи, да бъдат подкрепени от всички и кандидатурата на Румен Христов да е единствената дясна кандидатура, когато се влезе в тъмната стаичка да се гласува. И мисля, че това е един съвсем реален резултат. Колкото документа да бъдат разписани, колкото и декларации да бъдат направени, десният избирател няма да повярва на тях, понеже тези опити досега винаги са приключвали неуспешно.
За мен истинският договор за десницата представлява една дясна бюлетина и тя да попадне в урната. Само тогава ще ни повярват. Това е истинският договор и към това се стремим. Не декларации, не общи снимки с целувки, а една дясна бюлетина. На това хората ще повярват и ще разберат, че ще има едно ново поколение, че всеки си е надмогнал личното его и има няколко основни принципа, които ни обединяват и трябва да бъдат защитавани. Считаме, че Румен Христов е абсолютно най-достойният кандидат, който може да защити тези принципи и ще видите резултата наесен.
Тоест Румен Христов ще бъде обединителната фигура вдясно?
Разбира се. Договорът по обединението ще бъде бюлетината, която се надяваме, да бъде в урната.
Реално ли е това?
Да, мисля, че е реално. Другият подход, който беше през годините -събиране, снимки, компромиси - ти защо ми каза това и защо направи това, са обречени опити. За мен единствената реална формула на обединение е обединение около принципи и единна дясна кандидатура. И мисля, че ще се получи. Реално изборът наесен ще бъде между 3 реално идентифицирани субекта - кандидат на БСП или левият кандидат- защото те традиционно се явяват в коалиция, на ГЕРБ- който ще е кандидат дори не на центъра, а на управляващите и десният кандидат -Румен Христов. Тоест тройният избор ще бъде ляв кандидат, десен кандидат или десноцентристки кандидат и кандидат на управляващите.
СДС смути ли се от преговорите между ОДС и ДПС за местните избори и ако има обединение, вие как ще се впишете? Почти през ден слушаме заклинанията, че СДС никога няма да партнира с ДПС и БСП.
Знаете ли, не съм присъствал на разговора и не знам какво са си говорили ОДС и ДПС. Аз разсъждавам от собствената си камбанария. За мен моят анализ, като не ангажирам никого с него, е следният - още едно гласуване на ДПС вляво завинаги ще ги отдалечи от образа им на балансьор в българския политически живот. Следващото по важност при тях е те винаги да гласуват за победителя при кандидата за президент. Т.е. те винаги гласуват за този, който печели изборите - за най-сериозният кандидат. Мисля, че в тях ще надделее прагматичното мислене, те имат пълната свобода да решат да гласуват вляво - с управляващите, или вдясно. Като тук не става въпрос за политически договорки. Тук става въпрос за анализ на политическия живот и накъде върви. Те са доказали, че си взимат сами решенията, никой не може да им влияе. Така че реалният избор е техен.
А вие като политици бихте ли приели такава подкрепа?
Затова сменяме формулата на тези изтъркани разговори вдясно или ако щете вляво, когато дадени хора си прощават, целуват, прегръщат снимат, и тръгват да правят политика. Ние правим следното - слагаме основни принципи, които кандидатът за президент ще подкрепи. Така че който споделя тези принципи, има пълната свобода да го подкрепи.
И ще видите, че когато подходим честно с избирателите и изкараме на първо място личната свобода на индивида и сигурността на нацията като цяло, когато изкараме икономиката като приоритет, а не като кухи фрази, когато президентът стане устойчив мост за инвеститорите да дойдат в България, когато сложим на масата такива базови принципи, когато хората усетят, че наистина сме сложили свободата, всяка политическа формация, всеки един техен гласоподавател ще вземе своето информирано решение и хората ще се обединят около принципи, а не около партийни решения и политически спуснати директиви. Ние слагаме кандидатурата на Румен Христов и всички имат право да подкрепят чистите принципи, които защитава. Не бих се изненадал, ако Румен Христов консолидира абсолютно всички свободни хора, извън електората на БСП и ГЕРБ.
Има ли някакъв бойкот на ДСБ към Румен Христов. Отдавна се говори, че той не е особено добре приет от Иван Костов?
Не. Аз мисля, че колегите от ДСБ разсъждават по същия начин - че загубиха всички партии - включително и те в дясното пространство, в изясняване на лични отношения през годините. И те, по същия начин като нас, слагат принципи. Всеки кандидат, който изведе свободата като основна ценност, ще бъде подкрепен от тях, с всички средства. Те също разсъждават по начина, по който разсъждаваме ние. Че трябва да бъдат изведени ценности, по които да се обединим, а не толкова прошки или съглашателства между определени личности. Ние ще сменим този политически модел. Пропастта между политиците, политическия елит и гражданите става все по- голяма и ние сме първите, които ще направим тази крачка - не да ги убеждаваме с отделни изявления, а с реални действия, с базови неща, които се споделят от десния избирател.
Казвам ви - категорично кандидатурата на Румен Христов има потенциала да обедини всички българи, които извеждат личната им свобода и право на избор като основна тяхна ценност.
Напоследък повод за много спекулации стана, че СДС от двете сини партии е по-близо до ГЕРБ, особено след заявката на вицепремиера Цветанов, че симпатизира на кандидата на СДС при вътрешния избор. Всъщност вие различно отношение ли имате към ГЕРБ от това на ДСБ?
Това са медийни спекулации, целящи да се създаде бариера към хората, които искат да подкрепят нашите кандидатури. Фактите говорят съвсем различно нещо. Именно ние от СДС искахме серия от оставки и единствената, която не получихме, е на земеделския министър. Убеден съм, че това е въпрос на време. Може би като приключи ловния сезон и се счупят отношенията да се поддържат ловни дружинки, ще надделеят политическите и правни аргументи и той също ще си отиде, защото е вреден за този кабинет. Разберете ясно, че СДС не стои по-близо от ДСБ до ГЕРБ, ако изобщо може да говорим за близост. Ние сме единствената партия, която си позволява да повдига въпроси за гордостта на кабинета министър Плевнелиев.
Защото наблюдаваме процесите за строителството на магистрали и повдигаме въпроси, с реални факти, за да се види каква е наистина дейността. Много партии, или всички не повдигат тези въпроси , за да не се скарат с гордостта на кабинета и да не получат съответно неблагословията на Бойко Борисов. Докато ние имаме куража да го правим.
Естествено, позицията на колегите от ДСБ в последния месец е много твърда спрямо вътрешния министър, но искам да напомня, че това също тръгна от СДС през януари, когато казахме, че сваляме политическото си доверие от него.След това същото направиха и колегите от ДСБ. Така че там позицията е напълно синхронизирана и този човек не се ползва с нашето политическо доверие. Нямайте съмнения, че по време на вота ние ще изразим ясно нашата политическа позиция.
Възможно ли е някой от СДС да не подкрепи вота срещу Цветанов?
Мисля, че е изключен този вариант, защото точно на този министър...
Но ГЕРБ като че до последно се надяват, че вие можете да размислите и да не застанете срещу тях?
Няма как, когато за президентската кампания, когато основна ценност за десницата е личната свобода, точно министърът, който ограничаваше тази свобода, да го подкрепим - това би било лицемерно. В този смисъл категорично ще подкрепим вота срещу Цветанов.
Но имаше един човек от вас - Йордан Бакалов, който гласува различно при закона за отнемане на незаконното имущество.
Не можах да чуя сериозни аргументи защо е направено това, но го приемам като индивидуални различия. Не сме авторитарна партия. Специално за вота срещу Цветанов, не вярвам да има такива различия, но ако има ще ги чуем и ще видим каква е гледната точка.
Смущава ли ви упрекът на ГЕРБ, че вие като сестринска партия, членка на ЕНП, вместо да ги подкрепите, ще гласувате срещу тях. Още повече, че вотът се внася от БСП и ДПС. Костов пък вчера заяви, че този проблем вече не стои.
Въпреки крехката ми политическа възраст, отказвам да робувам на политически клишета и те да формират политическата ми визия, поради факта, че това със сестринската партия се вади като аргумент само когато е изгодно на ГЕРБ. Т.е. там е политика от типа - ние си правим каквото си искаме, а когато мненията ни се разминават, ще ни подкрепяте, защото сте сестринска партия е абсолютно изпразнен от съдържание. Да мислят как сме сестрински партии в ЕНП, когато взимат серия от грешни решения, които нарушават основни принципи на ЕНП. Да мислят, когато издигат кандидати на ДС за кметове. Когато действат така, къде остава сестринското, питам.
Не робуваме на такива политически клишета и в персонален план мога да ви кажа, че това е един аргумент, който се вади в подходящ момент, само за да бъдем манипулирани в общественото мнение. Не робуваме на клишета.
Най-коварният и най-повтарян коз на управляващите срещу вас е - вие не можете да твърдите това или друго, защото имате малко депутати в парламента и 3 процента доверие...
Омръзна ми, когато една партия, била тя и управляваща, имаща един безкрайно харизматичен лидер, признавам, и всички в тази партия, освен него, светят с една отразена светлина, да се изказват като крайна компетенция, като най-авторитетните личности. Като изключим г-н Борисов, г-н Цветанов и още двама- трима, всички останали светят с абсолютно отразена светлина и най-малкото не им отива да изказват такива категорични мнения. Повечето от тях са избрани за депутати, но никога през живота си не са били избирани дори и за домоуправители в блока, в който живеят и не им е гласувано доверие да съберат таксите за ток. А сега се изказват като политици компетентни кое е политически правилно и кое не е. Първо - да си стегнат редиците, да натрупат собствен самостоятелен авторитет, да не са като огледала на харизматичния си лидер и тогава да си ги позволяват.
Когато подобни реплики се кажат от водеща фигури на ГЕРБ, бих го приел, бих говорил. Но когато от общата, аморфна маса на хора без мнение, които са попаднали случайно в този парламент, започнат да изказват такива мнения към десницата, които имат претенцията да звучат безкрайно умно, но всъщност са такива политически клишета, че никой не ги чува, освен собствените им уши, когато се строява цялата фамилия, когато се появят по медия и ръкопляскат пред телевизора, те да се изказват като крайна инстанция, е неприемливо за млад човек като мен, който се бори с живота и се справя добре.
Ние в десницата работим с личности и индивидуалности и затова има хора, които някой път гласуват различно, защото имат различно мнение, не налагаме авторитарен режим. От другата страна - в сестринската партия имат безкрайно харизматичен лидер и още няколко човека, които светят със собствена светлина, а останалите са просто отражение. Те да извървят своя път, да си формират принципи, да не ги сменят през 6 месеца и тогава да говорят като крайна инстанция.
Какво ще е най-интересното при идващите избори?
Аз очаквам, а и гледайки социологията - в момента кандидатът на ГЕРБ за президентските избори гравитира около 21-25%, кандидатът на БСП- 14-15 %.
Синята коалиция в момента е над 10 % и това се подчертава категорично от социолозите. Ако кандидатурата на Румен Христов успее да обедини всички, които издигат свободата като ценност, мисля, че той ще бъде в границата на БСП- около 14-15 %. И тогава става безкрайно интересно - защото ГЕРБ и бяло магаре да излъчат за кандидат-президент, той ще бъде на балотаж. Това е истината. Няма никакво значение кой ще бъде кандидатът, ако не бъде Бойко Борисов. Но той ще бъде на балотаж. Бяло магаре да е - той отива на балотаж. Въпросът е кой отива с него на балотаж. Един неидентифициран политически субект като Кунева, която не може да намери своето място и като сврака сменя гнездата, в зависимост от политическата конюнктура и това се знае от българите. Тя ще има резултат под 10 %.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...