В медиите
Мартин Димитров: Основните обещания на ГЕРБ не се случиха
Председателят на СДС Мартин Димитров в интервю за в-к "Република"
- Г-н Димитров, управляващите преполовиха мандата си. Как ви се струват двете години от управлението им?
- Основните обещания на ГЕРБ не се случиха. Говореха за увеличаване на доходите, а те намаляват. Обещаваха категорично усвояване на европейските фондове - в този сектор се случва нещо положително, но не е достатъчно. В платформата им беше записано откриване на нови работни места и икономически растеж, но и това го няма. Икономиката е в депресия. Тези проблеми са налице, защото не бяха направени необходимите реформи. Реформа означава подобряване на ефективността, орязване на излишните разходи, въобще държавата да работи по-добре. В много сфери положението е каквото беше при тройната коалиция. И ако в ситуация на икономически растеж липсата на реформи не личи, то по време на криза се вижда ясно. Виждам какво е положението, когато обикалям България. Хората с дребен и среден бизнес, които са гръбнакът на икономиката, преди се справяха, а сега са пред фалит. Няма целенасочена политика да им се помага, напротив - сякаш в момента има състезание кой ще им навреди най-много. Например не им се връща ДДС, а сега се планира всички да се свържат с Националната агенция по приходите, което е глупост.
- Свързването на търговците с НАП се отложи с една година.
- Това е все едно да знаеш, че има национална катастрофа и когато някой пита какво става с нея да чуе отговор - „Няма страшно, тя е за март догодина". От свързването на търговците с данъчните имат полза три фирми, които произвеждат касови апарати. Важният въпрос е, че тази група активни хора са под все по голям натиск. Те са стригани, доени, набутани в ъгъла, бити, а всъщност са фундамента на икономиката.
- Явно в Синята коалиция не сте доволни от управлението на ГЕРБ. Кога ще излезете официално в опозиция?
- За мен този въпрос е решен, както се решава във всяка европейска държава. В момента, в който правителството поиска вот на доверие, в парламента се откроиха две ясни групи. ГЕРБ и Атака, които дадоха вот на доверие, и останалите, които не дадоха. При последните е и Синята коалиция. Трябва обаче да е ясно, че не подкрепяме управляващите, но сме различни от БСП.
- Тоест вие не сте в опозиция, но не сте и с управляващите?
- Ние не подкрепяме кабинета и по всички европейски правила на практика сме опозиция, но конструктивна. Алтернатива сме на ГЕРБ, но заедно с това нашата дистанция от БСП е достатъчно голяма.
- Като опозиция ли Синята коалиция внесе проект за промяна на Закона за политическите партии, след скандала със субсидиите на независимите депутати. Докъде са задвижени нещата за корекция на нормативния акт?
- Случващото се е много непочтено. Субсидията трябва да принадлежи на партиите. Не може един депутат, като минава от една формация в друга да ощетява политическата сила, която е изкарала процентите на парламентарните избори. В момента мнозинството в Народното събрание е първото от 20 години насам, което се базира не на политически план за действие, а на договорки. Грозно и опасно е. Ако управляващите нямат достатъчно хора, които са поели политически ангажименти, означава, че стъпват върху плаващи пясъци, тоест мнозинството може да се разпадне във всеки един момент. Затова предлагаме, дори и да напуснат, субсидията на депутатите да остава в партията.
- Знаете ли колко от независимите депутати са подали заявление в Министерството на финансите да прехвърлят субсидиите си към ГЕРБ?
- Не. Говори се, че са седем, други казват девет. И аз се питам как може тези неща да са тайна от обществото.
- А защо Симеон Дянков не каже колко са?
- Финансовият министър дължи този отговор на българското общество, ако говорим за прозрачна политика. Няма как едно мнозинство, защото очевидно вече е мнозинство, да действа прозрачно, ако не се знаят хората в него. Не може да е тайна кой участва.
- Изглежда, че е тайна от кого зависи стабилността на управлението на страната.
- Абсолютна тайна. Ние знаем, че от 17 независими депутати седем или девет са декларирали принадлежност към ГЕРБ, но не е ясно кои са те. Да ги посочат, за да носят отговорност за решението си. Вие виждали ли сте някъде в ЕС ситуация, при която от управлението казват - „Да, имаме мнозинство", а в същото време да не се казва благодарение на кого го имат? Това е абсурдно, нечестно, непочтено, нереално.
- Докъде стигнаха преговорите между СДС и ДСБ за кандидата за вицепрезидент от формацията на Иван Костов?
- Водят се разговори и не бързаме. Както казахте, имаме разбирателство номинацията да е от ДСБ.
- За местните избори как ще действа Синята коалиция в големите градове?
- Търсим подходящите кандидати, защото това е много отговорен и сложен въпрос. В Пловдив имаме много добра номинация - Илко Николов. Спряхме се на него, защото е гражданска фигура, зам.-председател на Съюза на архитектите в България. Освен от десните, Николов е подкрепен и от бизнеса в града, което е много добра симбиоза. За градове, като Варна още търсим фигура.
- Забелязахте ли, че именно във Варна се случи нещо интересно тези дни?
- Там се случи нещо знаково, което обществото се прави, че не вижда. Излезе наяве нова коалиция. Кметът Кирил Йорданов, за когото областният управител на ГЕРБ казваше, че трябва да бъде сменен, беше подкрепен от управляващите.
- Да, но доколкото помня, това не е официално?
- Ами, аз слушах интервю на Бойко Борисов по телевизията, в което декларира подкрепата за Кирил Йорданов. Това, ако не е официално, какво е?
- Цветан Цветанов, като шеф на изборния щаб каза, че Борисов има право на мнение, но още няма окончателно решение.
- Цветанов може да каже каквото иска, но след като премиерът е подкрепил Йорданов, значи е официално. По-скоро това, което казва Цветанов е неофициално. Ден по-късно кметът на Варна беше подкрепен от Георги Първанов, а след седмица и от ДПС. Тоест се събраха и цялата истина, която трябва да видят хората, излезе наяве. Затова аз съзнавам, че във Варна носим огромна отговорност и не можем да издигнем когото и да е срещу тази коалиция.
- Оставате ли с впечатление, че за местните избори ГЕРБ разчита на бивши и настоящи кадри от други партии?
- Най-добрият начин да прецениш накъде се разширява дадена партия, е да видиш кои кметове извън нея подкрепя. От една страна се вижда, че ГЕРБ търси хора на Георги Първанов. Кирил Йорданов е типичен пример за това. Другият излаз, който търсят управляващите за местния вот е подкрепа за кметове на ДПС. В Доспат случая с подкрепата за Антим Пържанов е такъв. Тоест ГЕРБ сами ни показват накъде търсят разширяване. Към Първанов, ДПС и БСП.
- Защо се получава така, след като Синята коалиция подкрепяше управлението дълго време?
- Когато това правителство дойде на власт имаше да се решават много тежки проблеми. България беше в криза и щеше да е безотговорно да не се даде подкрепа. ГЕРБ имаха добра програма и идеи. След като се видя, че нищо не се изпълнява, всичко е в застой и даже върви в отрицателна посока, ние се оттеглихме и не дадохме вот на доверие. Ние не си играем игрички, а даваме шанс да се свърши работата. Когато това не стане, сваляме доверието си.
- Ще внесе ли Синята коалиция вот на недоверие?
- За нас темата за вот, за който аз лично бих събирал подписите, е АЕЦ „Белене". ГЕРБ не са се отказали от централата. Те само осъзнаха, че ако подпишат споразумението за нея преди изборите, ще ги загубят катастрофално. Затова отложиха с три месеца, като идеята е да мине вотът и да подпишат след него. Трябва вашите читатели ясно да разберат, че това е техният план, което е още по-недостойна постъпка. Но най-истинският вот на недоверие за правителството са местните и президентските избори.
- Какво очаквате от вота наесен?
- Сложно е да се предвиди, но очаквам слабо представяне на ГЕРБ, защото трябва да платят сметката за случващото се в държавата. Има и друг проблем - няколко месеца преди президентските избори партиите с най-големи претенции - ГЕРБ и БСП нямат кандидати. Това е политически безотговорно и абсурдно. Показва, че тези формации не са готови за вота и са заровили глави в пясъка като щрауси.
Георги Бойков
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...