В медиите
Румен Христов: Основният ми противник за балотажа е човекът на БСП
- Г-н Христов, кандидатурите за президент почти се наместиха. Меглена Кунева е издигната официално. Колко сериозен опонент е тя?
- Не, не са се наместили, защото не е ясен основният ми опонент от БСП и основният ми конкурент от ГЕРБ. Заявените очаквания от подкрепящите Кунева журналисти и политолози са големи, но според мен без подкрепата на сериозна партийна формация те трудно ще се оправдаят.
- Все повече информации сочат, че Ивайло Калфин ще е кандидатът на левицата. Как гледате на него като съперник?
- На всички ясни до момента кандидатури гледам сериозно като на мои конкуренти, но за мен битката за балотажа ще водя с кандидатите на ГЕРБ и БСП.
- Той ли е основният опонент за място на балотажа, ако приемем, че ГЕРБ, в качеството си на управляващи, ще стигнат до балотаж?
- Да, основният ми опонент в надпреварата за балотажа ще бъде представителя на левицата, но не мога да ви отговоря дали това ще бъде точно г-н Калфин
- Твърдият електорат ли ще определи новият президент или очаквате личните качества на кандидата да имат превес?
- Подкрепата на твърдите привърженици е много важна. Те осигуряват голяма част от общия брой гласове, към които трябва да се надгражда. Президентските избори обаче са силно мажоритарни и личните качества на кандидата са от голямо значение. Именно те спомагат за привличането на допълнителна подкрепа от много по - широк кръг български граждани упражняващи правото си на вот.
"Участието на близо 78 хиляди избиратели на предварителните избори показва нагласа на активна подкрепа и на същинските."
- Как оценявате вътрешния вот, който се проведе в Синята коалиция. Доволен ли сте от активността?
- Удовлетворен съм от активността, защото гласувалите са около седем пъти повече от нашите членове, което означава, че сме успели да провокираме десните избиратели да участват в тези избори.
Определено участието на близо 78 хиляди избиратели на предварителните избори показва нагласа на активна подкрепа и на същинските. Изборите бяха проведени демократично и в рамките на определените правила. Нямаше намеса на външни фактори или други партии, което опроверга опасенията на много хора.
- Премиерът си позволи да вкара ирония в този вот, казвайки, че "... е доволен, че ромите са приели дясната идея". Как приемате тези думи на Бойко Борисов?
- Със същата иронична нотка на г-н Борисов. Нека да е ясно на всички обаче, че участието на ромите бе под 1% и то по никакъв начин не променя постигнатия резултат. Освен това те са равноправни гласоподаватели и като такива имаха право да участват на вътрешния вот.
- Тишината в ГЕРБ притеснява ли ви?
- Мен не, но ако кандидатът бъде обявен септември, няма да е справедливо най-вече за избирателите. Разбира се, ако г-н Бойко Борисов в крайна сметка участва в надпреварата, то обявяването му в последния момент няма да е закъсняло, защото той е най-рейтинговият политик през последните години.
- Може ли техният кандидат да обезличи изборите, ако в тази роля влезе Бойко Борисов?
- Изборите не могат да бъдат обезличени, защото новият президент на България ще бъде избран след балотаж. Това означава сблъсък на идеи, визии и програми, от което обществото няма да загуби. Ще има оценка също така и на личностни качества, управленски опит, поети ангажименти и неизпълнени обещания. Така че ще сме свидетели много по-скоро интересни, отколкото на скучни или обезличени избори.
"Държавността трябва да се утвърди, за да живеят хората по-сигурно."
- На самите избори как и с какво ще мобилизирате и ще привлечете десните избиратели, за да ви подкрепят?
- Кампанията, която провеждам, е очи в очи с избирателите и тя към момента ми носи успех. Планирал съм да посетя всички 265 общини в страната и се надявам да се срещна с максимално много хора, на чиито въпроси ще отговоря лично и от които лично ще поискам подкрепа. Предизборната ми програма ще бъде прагматична. Няма да бъда социалният президент, не обещавам повишаване на доходи и пенсии с магическа пръчка, но ако всички работим в една посока, бихме могли да постигнем нужния резултат. България е член на ЕС, на НАТО, на всички международни организации, но българите живеем зле. Основният проблем на България днес е стагниралата икономика, липсата на поминък и битовата престъпност в малките населени места. Тоест държавниците трябва да помогнат за създаването на благоприятна среда за развитието на икономиката. Държавността трябва да се утвърди, за да живеят хората по-сигурно. Ще работя активно България да се утвърди като равноправен и достоен член на ЕС, а българите да живеят достойно.
- Какво показаха тези вътрешни избори? Как се позиционира СДС и как ДСБ?
- Предварителните избори показаха, че СДС е национална партия - имаме структури в почти всички 265 общини. ДСБ показаха, че са по-добре структурирани в големите градове. Това е много добро допълване между двете партии. Искрено се надявам, че ще успеем да разширим формата на Синята коалиция с други десни партии и формации.
- Обикаляте страната. Какво виждате, с какви трудности се сблъскват хората?
- Основните проблеми, които бяха поставени по време на обиколката ми из цялата страна бяха свързани с начина, по който живеем днес. Всеобщо беше мнението, че икономиката не работи, а от там доходите са ниски и безработицата е висока. Това ми дава основание да препотвърдя тезата си, че основният проблем на България е недобре работещата икономика. България има нужда от работеща и ефективна икономика и аз ще посветя голяма част от мандата си като Президент на Република България за подобряване на икономическата среда, привличането на чуждестранни инвеститори, запазването на финансовата стабилност и подобряване на благосъстоянието на българските граждани.
Още един проблем бе откроен, особено в по - малките населени места - битовата престъпност. Възрастните хора са подложени буквално на битов терор - крадат им земеделската продукция, животни, дърва за огрев, зимнина и т.н. Хората не живеят сигурно и това трябва да се промени. Ако мога да обобщя с една дума, това, от което се нуждае България, е промяна.
"България трябва да има малка, мобилна, добре въоръжена професионална армия, която може да участва в мироопазващи, но не и във военни мисии."
- Президентът е и върховен главнокомандващ въоръжените сили. В момента сме свидетели на тотално разминаване между действията на военния министър и държавния глава? Как ще промените това, ако бъдете избран за президент?
- Държавният глава по конституция е върховен главнокомандващ, той назначава висшия команден състав на армията. Това обаче не означава бламиране на дейността на военния министър. Напротив трябва да се работи в една посока. Спорните въпроси трябва да се решават с диалог на четири очи, а не през медиите. Според мен България трябва да има малка, мобилна, добре въоръжена професионална армия, която може да участва в мироопазващи, но не и във военни мисии. И която да бъде на разположение при нужда от помощ в страната и в региона - при аварии и бедствия. Армията трябва да стои много по-встрани от политиката, защото тя има друга роля, тя е гарант за стабилността на страната от една страна и от друга е част от нашата лоялна и активна позиция в НАТО.
- Кой ще бъде кандидатът ви за вицепрезидент?
- Все още решение по този въпрос нямаме. Добре е да бъдем различни профили, той да допринася с нещо повече, по-различно в тази двойка. В Синята коалиция водим преговори и съм убеден, че ще намерим най-подходящия човек.
- Вашето мото е "Мога да променя България". Как?
- Безспорен факт е, че България има нужда от промяна, като най-вече тази промяна се отнася за икономиката ни. Аз възнамерявам да посветя голяма част от мандата си за подпомагане дейността на правителството в посока подобряване на икономическата среда и повишаване на благосъстоянието на българските граждани. В основата на всяко общество е икономиката. Без стабилна икономика, няма просперитет и благоденствие. Моята цел е да осигуря на България и българите повече от формалното членство в Европа, което вече 4 години поражда евроскептизъм и апатия. Искам да имаме достойно място в европейското семейство. Искам децата ни да се реализират тук. Искам България да живее по европейски.
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...