Емануил Йорданов:Управляващите имат изключително ниска правна култура

05.07.2011

- Г-н Йорданов, днес, 5 юли, е празникът на полицията, а ден преди това колегите от „Сега" публикуваха свое разследване за това, че МВР приема дарения даже от осъдени и разследвани лица. Вие приемате ли почина „Подкрепете местния шериф", при положение че това министерство има бюджет, който не бе орязан?

- Първо, искам да поздравя служителите на министерството с празника и да им пожелая много здраве и успехи. Безспорно е, че МВР има нужда от подкрепата на обществото и заслужава да я получава както в духовен аспект, така и в материален план. Колкото до разкритията, че дарения за ведомството са били правени и от осъдени и разследвани, то това според мен е недопустимо. И е необходимо да бъде осъществяван много сериозен контрол в тази насока.

- Кой трябва да контролира подаръците за МВР?
- Ръководството на министерството би трябвало да има изработен начин за следенето на тези процеси. Лично министърът и дисциплинарната колегия трябва да носят отговорност за всичко, което се случва там. Всеки сигнал за нарушения в МВР, правени от служителите, трябва да има начин да стига до министъра. И ако досега са правени пропуски, за каквито пишат журналистите, то занапред трябва да се засили контролът в тази посока.

- Защо се налага в структурите на МВР да се приемат дарения, и то от години, този процес не е от вчера? И това не е ли опасно, не създава ли обвързаност, особено в малките населени места?
- Необходимост от допълнителни материални помощи винаги е имало в МВР. И бих се осмелил да твърдя, че така е не само в България, а и в много други държави, които са по-развити от нашата. Когато бях министър, се срещнах с много колеги от по-уредени, западни държави, които също приемаха дарения. Разбира се, техните необходимости са много по-различни от нашите. Но все пак говорим за общия принцип, за рамката. Вътрешните министерства навсякъде имат проблеми и недостиг в бюджета. Въпросът е обаче тези проблеми да се решават по един цивилизован начин.А ние тук, сякаш се люшкаме от една крайност в друга. Не виждам какво пречи хора с безупречна репутация и поведение в обществото, съобразено със законите, да подпомагат, включително и в материален план, министерството. Така че в определен смисъл не виждам нищо лошо в почина, който вие цитирахте, като „подкрепете местния шериф". Няма съществен проблем в него, стига да има достатъчен контрол. От изнесеното в пресата се вижда, че има и голям брой дарители, които нямат проблеми със закона и имат чиста репутация.

- Две години след конституирането на този кабинет вие одобрявате ли неговата дейност и смятате ли, че постигна поставените си цели?
- Не, аз не одобрявам дейността на този кабинет на Бойко Борисов. По принцип ГЕРБ беше създадена като лидерска партия и все още си е такава. В началото имах надежда, че под егидата на ЕНП, към семейството на която и те бяха интегрирани, ще настъпят някакви промени. Очаквах да се положат усилия ГЕРБ да се превърне в нормална, демократична политическа партия.За съжаление обаче това не се случи. Партията на премиера не изгражда свои политически лица. Вие виждате, че две години след парламентарните избори в Народното събрание ГЕРБ няма изявени народни представители. В предходни години всяко мнозинство излъчваше свои силни обществени фигури, които умееха да водят политически битки. Тези хора изнасяха огромна част от работата, която организациите им поверяваха. Сега такива фигури няма. На много от депутатите от ГЕРБ не им знаем имената, защото не можем и няма с какво да ги запомним. Даже от ръководството на водещата партия. Няма читави законодателни инициативи, които да ни впечатлят. Има демонстрации само на някакъв нескопосан лобизъм и корупционни действия.

- Една от най-шумните заявки на властта беше тази за борба с корупцията, престъпността, за прозрачност в управлението, смятате ли, че има постижения в тази насока?
- Нищо от това не беше свършено. Като адвокат имам възможност да следя отблизо какво се случва в правораздавателната система - в полицията, прокуратурата, съда. За съжаление сегашното ръководство на МВР упражнява недопустимо силно влияние върху цялата система. Обвиненията се правят без достатъчно необходими доказателства. Мога спокойно да кажа, че управляващите имат изключително ниска правна култура.Те в повечето случаи смятат, че за да бъде осъден някой, който не им харесва, е нужно просто за това да си каже думата министърът. Ако той каже, че някой е криминално проявен, то това за властта означава, че този човек трябва да бъде осъден. И безотговорните им думи многократно се повтарят пред обществото. Разбира се, всичко това води до поредица от конфликти между изпълнителна и съдебна власт. Кабинетът умишлено се стреми постоянно да компрометира съдебната власт. Нонстоп се упражнява натиск не само върху съдебните органи, а и върху ВСС. Това води до едно изкривено, ненормално положение, което ще породи трайни дефекти и проблеми върху държавността.

- Може ли да се каже, че политиците качиха и прокуратурата, и ВСС върху кънки и ги пуснаха по леда?
- За съжаление ВСС не успя да заеме позиция, каквато би следвало да има, съгласно своите конституционни правомощия. ВСС позволи безпринципните атаки срещу съда да бъдат облечени, включително и в избора на ръководители за съдебните инстанции. Много съдии бяха оклеветени незаслужено само и само да се проправи път към определени постове на приближени до властта хора.Имам предвид конкретно близки до Цветан Цветанов. Жалко е, но няма нормалност в отношенията между хората от изпълнителната и съдебната власт у нас. В подкрепа на моите думи е и пълната гротеска, която стана при избора на ръководители за някои съдебни институции. Нямам представа докъде може да доведе всичкото това безхаберие, но определено няма да е до добър резултат и не е в полза на демокрацията.

- Има ли алтернатива управлението на ГЕРБ и може ли тази алтернатива да се поеме от десните сили у нас?
- Разбира се, че десните могат да бъдат алтернатива. Всичко обаче зависи от това какви кандидати ще издигнат и каква предизборна кампания ще направят. Все пак ГЕРБ е само един популистки проект, а никой такъв не е успявал да се задържи задълго на власт. Справка - НДСВ. Но все пак в царското движение имаше доста по-ярки личности, които имаха зад гърба си солидни професионални биографии.Там имаше колоритни хора, които са уважавани в обществото. А в ГЕРБ такива няма освен Бойко Борисов. Докато десните има с какво да се похвалят, каквито и критики да се отправят към тях. Може би трябва да се припомня постоянно на управляващите, че членството на България в ЕС се дължи на десните сили.


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...