Мартин Димитров:“Евро плюс” беше капан за неподготвени

01.07.2011

С лидера на СДС Мартин ДИМИТРОВ разговаря Лилия Цачева

- Парламентът прие "лесната" част от фискалния борд - бюджетен дефицит до 2% и преразпределение на БВП през бюджета до 40%. Победа ли е това за "Синята коалиция" и ще ревизирате ли критиките си към ГЕРБ, че нищо не правят срещу кризата и за финансовата стабилност, г-н Димитров?

- Ние предлагахме по-пълноценни мерки, приетите са частични, но въпреки това е стъпка в правилната посока. Това са мерки, които гарантират стабилност, хората още помнят кризата от 1996 г. при Жан Виденов."Синята коалиция" има честно отношение към кабинета. Гласуваме "за" без всякакви притеснения, когато има нещо добро, но когато в ГЕРБ подменят антикризисната програма с масово откриване на обекти и рязане на лентички, категорично казваме, че това е грешка. Не може с откриване на части от път всяка седмица да компенсираш липсата на антикризисна политика. И забележете, България е една от последните страни в ЕС, която не излиза от кризата. Над почти целия съюз изгря слънце, но липсата на категорична воля на това правителство и проблемите, наследени от тройната коалиция, оставиха България на опашката.

- Премиерът и министрите твърдят, че излизаме от кризата, цитират и числа - ръст на износа, на растежа за първото тримесечие. А и хубаво критикувате, но на вота на недоверие за икономическата политика, поискан от БСП и ДПС, изчезнахте. Що за позиция?

- Нека тези министри се разходят из страната да видят как живеят хората. Те живеят зле, кризата ги изстиска като лимон капка по капка, дори сравняват положението с 1996 г. и Жан Виденов. Масово малкият и средният бизнес са на ръба на фалита. И ако управляващите не го разбират, ще получат звучен шамар на изборите наесен.Държавата трябва да направи избор. Единият вариант е да помогне на малкия и средния бизнес да оцелеят. Трябват спешни мерки, вместо данъчните да ходят и да глобяват хората за щяло и нещяло. А по същото време държавата се сдружава с монополите. Пример - ако в една нормална държава монополистът на пазара с горива заяви, че продава на загуба, данъчните ще го скъсат от проверки. Тук всичко е прекрасно, плеснаха и се прегърнаха!Друг пример - невръщането на ДДС се превърна в национален спорт. БСП започна тази практика, ГЕРБ я продължава, за да демонстрира някакви резултати.Вторият избор на държавата е да остави малките и средните предприятия и предприемачи да фалират и после да хвърля ресурс за социални политики. Това ще е глупаво и жалко.А във вота на недоверие не участвахме, защото БСП и ГЕРБ са солидарно отговорни за липсата на мерки срещу кризата. Затова се разграничихме и от двете и ги оставихме да спорят кой е по-виновен.

- Изчистихте ли с коалиционния си партньор Иван Костов разминаванията по фискалния борд? ДСБ не приемат промяна в конституцията преките данъци да се променят с 2/3 парламентарно мнозинство.

- С ДСБ имаме едно различие. Те казват - не може промяната на преките данъци - личния и корпоративния, да става с 2/3 мнозинство. Ние казваме - може, за да ограничим евентуални бъдещи леви популистки правителства да правят глупости. Тези два данъка - личен и корпоративен, не могат да паднат под 10%. Но не бива да се вдигат на никаква цена.

- Май само вие и ГЕРБ сте "за", тази промяна в конституцията май няма да мине.

- За мен поведението по този въпрос на някои партии е заради наближаващите избори. Което е грешка - ако нещо е добро за държавата, няма значение има ли избори. То се подкрепя и точка. Стига с безкрайния популизъм.

- "Щракна" ли "Евро плюс", бяхте против присъединяването на България към пакта, заедно с работодатели и синдикати. Защо премиерът Борисов все пак подписа? Какви са рисковете?

- Щракна капанът. Той беше зареден за неподготвени управленци. Премиерът Бойко Борисов отиде неподготвен на Европейския съвет. България не трябва да прави постоянни опити да се хареса на Брюксел. Стига сме се държали все едно още сме кандидат-член на ЕС. Напротив. Трябва да отхвърляме политиките, които ни вредят. И да търсим съюзници сред останалите държави, с които заедно да променяме и да предлагаме политики в ЕС. Не може да казваме на всичко "да".Давам два примера - не може Германия и Франция да искат увеличение на данъците в ЕС, което те наричат хармонизация. Това ни вреди. Не може да позволим никому, дори на ЕК, да вдига данъци в България, това е вид ограничаване на националния суверенитет. Вдигане на данъците значи да загубим конкурентоспособността на икономиката си, да загубим инвестиции.

- Не че има опашка от инвеститори в момента...

- Не се лъжете, ако нямаше ниски данъци, жив инвеститор нямаше да видим. Не бива да губим това си предимство на никаква цена.Второ - не може България, най-бедната страна в ЕС, да бъде гарант и да плаща, когато богатите са в криза. ЕК иска да се подпишем под гаранции за 6 млрд. евро. Това е повече от външния дълг на България, невъзможен ангажимент! Как може да се подпишеш под невъзможни неща.Това е все едно човек на минимална заплата да стане поръчител на заем за милиони! Умният човек не прави такива работи.

- Аха да наречете премиера обратното на "умен човек"...

- Не, но неподготвен го наричам. Някой го е подвел. И призовавам Министерството на финансите и БНБ, които имат различна позиция за "Евро плюс" и присъединяването ни, най-после да си кажат.

- Е, не изпуснахме ли влака, подписа го има?

- Не, мисля, че този пакт, който е по същество промяна в Лисабонския договор, няма да мине през ратификация от някои национални парламенти. Това ще ни даде втори шанс за предоговаряне на условията. Затова сега трябва да има дискусия, за да не изпуснем и втория си шанс. А България няма национална позиция по пакта "Евро плюс", това е абсурдно.

- "Синята коалиция" преди месеци свали доверието си от вицепремиера Цветанов, щяхте и вот да внасяте, но отказахте да застанете зад вот на РЗС. Защо?

- Не крия, че на Цветанов ние от СДС и "Синята коалиция" възлагахме големи надежди. Той тръгна добре, но се проваля. Аз съм непушач, пък навсякъде ми предлагат контрабандни цигари! Даже са ги набучили на едни шишове и ги размахват. Такова нещо не съм виждал никога! И това става в центъра на София. И съм убеден, че такова нещо без протекцията на държавата няма как да се случва. Примери има още много. Но не смятаме, че от РЗС имат моралното право да искат вот на недоверие. Те от доста време отсъстват от политическия и парламентарния живот. За да искаш вот, трябва да си предложил алтернатива. Те не са го направили.

- Защо вие не искате вот?

- Започнат ли да строят АЕЦ "Белене", на секундата лично тръгвам да събирам подписи.

- От кого - само "Синята коалиция" е против "Белене". Тоест 14 подписа.

- Вярвам, че в парламента има и почтени хора, а почтен човек не би застанал зад този проект. А и вече мисля, че целта не е била да има централа, а да се похарчат едни милиони и да се вземат огромни комисиони.

- Кой е вземал?

- Хората, мисля, са ясни. Има одитен доклад за "Белене", липсват документи за похарчени стотици милиони. Г-н Цветанов прибираше хора за доста по-дребни неща. А и се оказа, че колкото е похарчила тройната коалиция за този проект, толкова са похарчили и ГЕРБ. Ако питате защо не може да се увеличат всички пенсии - парите потънаха в "гьола". А позицията на премиера е най-сложна - "Белене" първо беше гьол, после - най-важният проект, сега пак е гьол. Опасявам се, че сега проектът се бави заради изборите. След това битката ще почне отначало. Ще я водим докрай.

- С ГЕРБ сте в ЕНП, но от ГЕРБ не подкрепят ваши кметове. А харесват Кирил Йорданов във Варна. Защо?

- Това е много важна тема, която не знам защо се замазва. Истината е, че на миналите избори ГЕРБ пак подкрепиха Йорданов, но тайничко - издигнаха слаб кандидат. После цял мандат обвиняваха Йорданов, че е свързан със съмнителни фактори във Варна. И накрая ще го издигат пак за кмет! Тази подкрепа показва кои са най-близки на ГЕРБ. А кметът на Варна от години е близък до Георги Първанов. Тоест хората на президента явно са близки до премиера. Поне така изглежда.

ВИЗИТКА

Роден на 13 април 1977 г.

Икономист.

Депутат втори мандат, оглавява комисията по икономическа политика в парламента.
Лидер на СДС и съпредседател на "Синята коалиция".

Женен, има дъщеря.

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=947941


Още по темата

thumb 07.12.2019

Участие на Илия Лазаров в К...

7 декември, 20 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Емил Кабаиванов ...

6-ти декември, 18 часа

thumb 06.12.2019

Участие на Румен Христов в ...

Петък, 6-ти декември

thumb 28.11.2019

Генади Велков: Успешно упра...

Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...

thumb 28.11.2019

Румен Христов: СДС е парти...

Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 28.11.2019

Илия Лазаров: С класическит...

В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...

thumb 24.11.2019

Участие на Румен Христов в БНТ

Понеделник, 25 ноември

thumb 17.11.2019

Участие на Румен Христов в БНР

18 ноември, 12.30 часа

thumb 14.11.2019

Д-р Антон Койчев: Деструкти...

Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...