В медиите
Д-р Ваньо Шарков: И лекари, и сестри масово напускат болниците
Интервю за в-к "Новинар" на депутатът от СДС д-р Ваньо Шарков
- Г-н Шарков, започна ли според вас да оздравява тежко болното ни здравеопазване?
- В момента има един огромен проблем, на който за съжаление никой от Министерството на здравеопазването и подчинените му директно структури не обръща внимание. Става въпрос за липсата на кадрово обезпечаване на цялата система на здравеопазване в републиката. Непрекъснато повтаряме на управляващите, че ще дойде момент, когато ще има достатъчно пари за здраве, за качествена медицинска техника и оборудване, но няма да има кой да работи с нея. Защото медицинските специалисти непрекъснато напускат държавата ни и отиват да работят в чужбина. От здравните заведения напускат масово не само лекарите, но и медицинските сестри.
- Защо се случва това?
- От една страна, поради липса на достатъчно добро заплащане, за да могат тези високоспециализирани кадри да упражняват нормално своята професия. От друга страна, блокирана е системата за специализацията на лекарите и тяхното професионално израстване. И като не могат да го правят тук, те тръгват да се специализират в Германия и други страни от Европейския съюз, защото това им дава възможности за по-бърза реализация. Също така там получават по-добра финансова обезпеченост. А у нас, даже ако решат да се върнат, държавната политика е такава, че системата не ги стимулира.
Смятам, че Министерството на здравеопазването може много лесно да реши този проблем. Просто трябва да отпуши системата за специализация. Ще ви дам пример, за да не съм голословен - досега лекарите специализанти имаха право да получават трудови възнаграждения до две минимални работни заплати на месец, които в повечето случаи не получаваха. Вече системата е променена и те могат да вземат до четири минимални работни заплати, но, от друга страна, може и да е и само една минимална заплата. По тази причина никой медик не желае да работи и да специализира в България. Защото с тези пари нито може да се издържа, нито да води нормален живот. А от него се очаква да спасява живота и да се грижи за здравето на стотици пациенти.
- Какво се случва в Спешната медицинска помощ?
- Непрекъснато се променят концепциите по отношение на този сектор от родното здравеопазване. Все се говори за увеличаване на възнагражденията там, но това остава само в сферата на добрите пожелания и не се правят никакви реални действия. Всичко се отлага за неясното и необозримо бъдеще. Уж до 2010 година трябваше да бъдат увеличени работните заплати единствено в Спешната помощ с 10 процента. До момента заетите в този сектор все още не са си получили това обещано увеличение, но вече се говори за нови вдигания на парите и то с 50 на сто.
- Нали ще им пращат на помощ парамедици?
- За съжаление не се говори за парамедиците като за звено, което ще допълва Спешна помощ. А като за екипи, които ще заместват лекарите в спешните отделения, защото те стават все по-малко. Това е политика, която беше започната още по времето на тройната коалиция. Тогава бяха извадени спешните портали от системата на Спешна помощ и преминаха към системата на заведенията за болнична помощ. Много от колегите предпочетоха да излязат и да започнат работа в порталите, за да получават по-добри пари. Това е разбираемо, но обезкости откъм лекари системата на спешната медицинска помощ и влоши качеството на услугата. Смятам, че парамедиците трябва да допълват тази система, но трябва и ясно да се покаже загрижеността на държавата към лекарите, които и сега работят там.
- Какво се случва в проблемната НЗОК?
- Това също е един огромен проблем, за който много се говори и нищо не се прави там. Ще бъда съвсем конкретен - не се финализира единната информационна система в Националната здравноосигурителна каса и въвеждането на електронна здравна карта. Непрекъснато повтарям един пример - как така е възможно в Черна гора рецепти да не се изписват на хартия, а по електронен път, а тук не. Там всеки пациент с личната си здравна карта може да си взема лекарствата от всяка една аптека в страната.
Това е много съвременен и удобен начин, който е крайно време да се приеме и тук. И НЗОК ще може да получава по прецизна информация кой какви лекарства изписва, при кого отиват, кои са фармацевтичните фирми, които се опитват да злоупотребяват, правейки екскурзии в чужбина или други материални стимули, за да се пласират техните лекарства. Така могат да се спрат течовете на средства, които са предвидени за снабдяването с лекарства в страната. Досега не се въвежда единната информационна система, защото тя би прекратила кражбите и би попречила на недобросъвестни хора, управляващи системата на НЗОК, да злоупотребяват.
- Има ли злоупотреби, монополи, картели в снабдяването с медикаменти?
- По-същественият въпрос е дали съществуват фармацевтични фирми, които непрекъснато печелят договори с НЗОК за доставка на частично или напълно платените от касата лекарства. Безспорно съществуването на няколко структури в Министерството на здравеопазването, които ръководят политиката, беше проблем. Такива структури са комисията по позитивния списък, комисията по лекарствоснабдяването, отдел лекарствена политика, изпълнителна агенция по лекарствата и т.н. Виждате сама, че това са купчина от структури, през които бюрократичната процедура ставаше изключително обстоятелствена. А възможността за контрола им - все по-ниска.
Последните промени в закона за лекарствата, хуманната медицина и окрупняването на комисиите по позитивния списък и тази по ценообразуването намаляват бюрокрацията. Проблемът сега обаче е, че в новата комисия не влизат представители на пациентските организации, както и на лекарския и зъболекарския съюз. Участието на неправителствения сектор в определянето и контролирането на лекарствената политика е задължително. Защото гражданският контрол в болниците дава повече гаранции, че парите ще се харчат по предназначение. И участието на сдруженията ги прави съпричастни и отговорни към процеса.
- Таванът за избор на лекарски екип от 900 лв. е по-добро решение отколкото предишното или не?
- На пръв прочит сега е по-добре. Защото сегашното решение няма да дава възможност на хората, които не работят в интерес на пациента, а за джоба си, да злоупотребяват. На втори прочит обаче се вижда, че това са пари, които пациентът плаща само при свободно избран екип, който да се грижи за неговото здраве. Проблем има и той е в това, че все още има хора в системата, които правят този избор принудителен и не свободен.
Тук трябва да се намеси активно изпълнителната агенция „Медицински одит" към МЗ, както и на съответните контролни структури там. Те не трябва да допускат този избор да бъде опорочаван от лекарите и пациентите да бъдат принуждавани. Сумите сега са по-малки, но проблемът още не е решен. Нужен е много строг контрол в болниците.
- Възможно ли е да се въведе справедливост в осигуряването за здраве, така щото да не се вземат пари от едни съвестни и работещи граждани, за да се плаща лечението на други - неработещи и крадящи?
- Финансови загуби понасят лечебните заведения, които оказват помощ на пациенти, пострадали при кражба на електрически кабели примерно. Онова, което болниците са получили като финансови средства от бюджета, отива за покриването на тези разходи, но неминуемо са ощетени други пациенти. Но, вижте, има две групи пациенти в България. Едните си плащат осигуровките за здраве, а другите не.
Вторите от своя страна се делят на две групи - такива, които не си плащат, но държавата ги осигурява. Това са държавните и общинските чиновници, безработните, които са регистрирани в бюрата по труда, пенсионерите, децата. Всички те имат право на спешна помощ. Проблем възниква и когато те се нуждаят от продължително лечение в болниците. Има два пътя за решаване на този проблем - или да се създаде клинична пътека „спешна медицина", която националните консултанти да направят, или МЗ да отпусне пари за тези пациенти без осигуровки.
Интервю на Аделина Делийска
Още по темата
Генади Велков: Успешно упра...
Трябва тези, които са напуснали Видин, за да търсят препитание, да ...
Румен Христов: СДС е парти...
Христов изрази убедеността си, че за една партия най-важни са парла...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Илия Лазаров: С класическит...
В София постигнахме един прекрасен резултат – между 20 и 30 хиляди...
Д-р Антон Койчев: Деструкти...
Някои от кризисните ситуации можеха да се предотвратят просто с по-...